Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2007., 16:22   #1
Smile Cijena odvjetnika - predugovor

Bok,
molim ko zna da mi pomogne. Namjeravam kupit jedno zemljište čiji vlasnik mora riješiti neke stvari (konkretno treba dobiti lokacijsku dozvolu). Ja bi s njim potpisala predugovor o kupnji u kojem bi se napisalo da mu ja dajem kaparu u nekoj cifri, da će se kupoprodaja obaviti nakon ishođenja lokacijske po toj i toj cijeni itd.
Ipak, voljela bih da je taj predugovor dobro sastavljen, ja nisam u tome baš, a ne bih htjela nešto bitno izostavit (za što možda ni ne znam da je bitno i da se tako radi). Zato me zanima ako netko zna koliko takav neki ugovor košta, odnosno odvjetnička usluga za to i kaj mi predlažete gdje ići i koga angažirati? Da li svi odvjetnici moraju raditi po istoj cijeni? Ili bi se mogao naći neki jeftini? Ne moram ni spominjat da nisam baš pri nekoj lovi.
512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 16:27   #2
za predugovor ti ne treba odvjetnik, malo proguglaj, sročite kak spada i to je to
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 16:30   #3
ev kako to ide c/p:
Predugovor o kupoprodaji nekretnine!
Predugovor o kupoprodaji nekretnina je dokument u kojem dvije stranke utvrđuju namjeru i izjavljuju da jamče jedna drugoj da će u određenom vremenu zaključiti Kupoprodajni ugovor i to pod uvjetima određenim i navedenim u Predugovoru.
Kao i Kupoprodajni ugovor, Predugovor se sastoji od nekoliko bitnih elemenata, a to su:
· predmet kupoprodaje
· jamstvo od strane prodavatelja da je on vlasnik predmetne nekretnine i da ista nije opterećena uknjiženim ili neuknjiženim teretima niti pravima u korist trećih kojima se osporava, ograničava ili umanjuje kupčevo pravo
· kupoprodajna cijena izražena u kunama
· dinamika isplate kupoprodajne cijene
· kapara
· izjava o preuzimanju obveze plaćanja poreza na promet nekretnina od strane kupca ili prodavatelja
· ostali uvjeti kupoprodaje
Napomena:
Predugovor o kupoprodaji nekretnine vlastoručno potpisuju i prodavatelj i kupac. Iako se ovjera potpisa kod javnog bilježnika od strane prodavatelja ne prakticira, Predugovor ima pravnu snagu kao i kupoprodajni ugovor.
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 16:38   #4
Hvala Tatsha na informacijama.
Ma i ja mislim da bih to znala i sama sročit, ali mislila sam kad stručna osoba to napiše onda valjda nema šanse da bi se ugovor mogao tumačiti na više načina, a kad ja napišem... Ali ipak je to samo predugovor i nije velika lova u pitanju.
512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 00:12   #5
oprez

Quote:
512 kaže: Pogledaj post
Hvala Tatsha na informacijama.
Ma i ja mislim da bih to znala i sama sročit, ali mislila sam kad stručna osoba to napiše onda valjda nema šanse da bi se ugovor mogao tumačiti na više načina, a kad ja napišem... Ali ipak je to samo predugovor i nije velika lova u pitanju.
samo savjet, pazi na svaku riječ i zarez, a naročito na datume tj. rokove da se ne dogodi da ih nemožeš ostvariti!
Kolko ja znam pravni savjet je 500 kn a pisanje ugovora ovisi o njegovoj vrijednosti, to ide prema odvjetničkim tarifama.
__________________
I danas je tvoj dan...
Rimax is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 00:14   #6
jos nešto, taj predugovor odmah odnesi na uknjižbu u gruntovnicu !
__________________
I danas je tvoj dan...
Rimax is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 00:24   #7
Quote:
Rimax kaže: Pogledaj post
jos nešto, taj predugovor odmah odnesi na uknjižbu u gruntovnicu !
pa ne nosi se predugovor nigdje
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 15:03   #8
Quote:
Rimax kaže: Pogledaj post
jos nešto, taj predugovor odmah odnesi na uknjižbu u gruntovnicu !
Zašto se treba predugovor nositi u gruntovnicu?
512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 22:27   #9
Obavezno nosi predugovor, jer će ti on biti zabilježen u zemljišnoj knjizi, a to se radi zato da ti prodavatelj u vremenu do sastavljanja konačnog ugovora ne bi prodao nekretninu drugome.

Znači ako tvoj prodavatelj želi prodati nekretninu drugome, a taj drugi ode provjeriti stanje, vidjeti će zabilježbu tvoga predugovora i odustati od kupnje.
One & only is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 22:50   #10
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
pa ne nosi se predugovor nigdje
Nosi, nosi. Obavezno.

E zato ti treba odvjetnik. Tarife se znaju, imas ih na ovom linku

Mozes ti nac na netu sprancu, napisat, al ak ne odneses, kinfa ti to zacas preproda,

a ak ti odneses il odvjetnik (za cca 200-400kn on nosi),

ti se fino predbiljezis kako je naveo One & Only
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 23:32   #11
Quote:
Rimax kaže: Pogledaj post
jos nešto, taj predugovor odmah odnesi na uknjižbu u gruntovnicu !
Prema kojem Zakonu ili propisu se temeljem Predugovora može izvršiti uknjižba u zemljišnim knjigama???
Koliko je meni znano, Predugovor je samo akt kojim se zaustavlja daljnja prodaja od strane prodavatelja, kojim se definira sklapanje konačnog ugovora, dinamima isplate,kapara i sl. ali nije pravni akt da je netko stekao vlasništvo nad nekretninom.
Jedino je Kupoprodajni ugovor valjani dokument da je netko stekao vlasništvo nad nekretninom, neka me netko ispravi ako griješim? barem je tako u Zakonu o zemljišnim knjigama.
zlatkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 23:42   #12
Quote:
512 kaže: Pogledaj post
Bok,
molim ko zna da mi pomogne. Namjeravam kupit jedno zemljište čiji vlasnik mora riješiti neke stvari (konkretno treba dobiti lokacijsku dozvolu). Ja bi s njim potpisala predugovor o kupnji u kojem bi se napisalo da mu ja dajem kaparu u nekoj cifri, da će se kupoprodaja obaviti nakon ishođenja lokacijske po toj i toj cijeni itd.
Ipak, voljela bih da je taj predugovor dobro sastavljen, ja nisam u tome baš, a ne bih htjela nešto bitno izostavit (za što možda ni ne znam da je bitno i da se tako radi). Zato me zanima ako netko zna koliko takav neki ugovor košta, odnosno odvjetnička usluga za to i kaj mi predlažete gdje ići i koga angažirati? Da li svi odvjetnici moraju raditi po istoj cijeni? Ili bi se mogao naći neki jeftini? Ne moram ni spominjat da nisam baš pri nekoj lovi.
U tvom slučaju mislim da i sama možeš sastaviti Predugovor. Bitno je da navedeš tko je kupac a tko prodavatelj (sa podacima), što je predmet kupoprodaje (znači br.čestice, k.o., veličina, vlasnik itd.). U pred ugovoru navodiš da je ugovorena cijena nekretnine xxxxxxx kn. Da se kao (predujam) kapara isplaćuje xxxxxx kn, a da će se ostatak isplatiti nakon što prodavatelj ishodi i kupcu preda vlasnički list, a najkasnije u roku xx dana, odnosno po realizaciji i isplati bankovnog kredita kod xxxxx banke, o čemu će se sklopiti Kuproprodajni ugovor.
Isto tako se navodi da u slučaju da kupac odustane od kupnje odustaje od kapare, a u slučaju da prodavatelj odustane vraća kaparu, u kojem roku i to je to.
Je predugovorom se samo zaustavlja daljnja prodaja od strane prodavatelja, a ona se zaustavlja ozbiljnošću (kaparom).Konačni kupoprodajni ugovor je taj s kojim će se definirati da stičeš neograničeno i nesmetano pravo na upis u zemljišne knjige i daljnje nesmetana prava kao vlasnik predmetne nekretnine.
zlatkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 01:24   #13
Tko ima iskustva neka sam piše predugovore i ugovore. Za sve ostale pametnije je angažirati odvjetnika. Jer kad dođu problemi kasno je za ..nismo znali! A sastavljanje takvih ugovora (predugovora) manje košta od naknadno mogućih problema koji proizvode samo nepotrebne troškove. Pametnome dosta.
Renta10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 07:27   #14
Quote:
512 kaže: Pogledaj post
Zašto se treba predugovor nositi u gruntovnicu?

zasto što tek uknjižbom u zemljišnu knjiugu postaješ vlasnikom nekretnine.
Predugovor se nosi u gruntovnicu ali NE na uknjizbu već na zabilježbu postojanja predugovora.

To se radi da se svim slijedećim trećima prikaže da postoji potencijalni teret i da taj upisni vlasnik ne bi prenjeo ili prodao nekretninu nekom drugom...a i postojenje predugovora u zemljišnim knjigama opet je prvenstveni red da će se (ako vlasnik proda nekretninu dva tri puta) onaj koji je prvi upisan prvi i naplatiti
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 16:01   #15
Bok,
da ne otvaram novi topik da li mi možete reči koliko košta otprilike pravni savjet kod odvjetnika.
Znači ne znam doči pitati tražiti savjet ili preporuku od njega? Ništa konkretno ne pisati, zaključivati već porazgovarati o mogućnostima rješavanja problema?
Hvala puno
Mašna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 10:51   #16
Na kraju nismo saznali cijenu odvjetnika koji sastavlja predugovor i/ili ugovor o kupnji nekretnine. Pa kakvo je stanje u 2018. (ili bilo u 2017.)? Koliko se okvirno može očekivati da će koštati odvjetnik za tavo nešto? Molim odgovor iz iskustva, ne čula-kazala.

BTW, ako se uzima kredit banke onda nije dobro nositi predugovor na zabilježbu u gruntovnicu jer se zakompliciraju stvari s bankom i odobravanjem kredita.
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 12:36   #17
Quote:
zac013 kaže: Pogledaj post
Na kraju nismo saznali cijenu odvjetnika koji sastavlja predugovor i/ili ugovor o kupnji nekretnine. Pa kakvo je stanje u 2018. (ili bilo u 2017.)? Koliko se okvirno može očekivati da će koštati odvjetnik za tavo nešto? Molim odgovor iz iskustva, ne čula-kazala.

BTW, ako se uzima kredit banke onda nije dobro nositi predugovor na zabilježbu u gruntovnicu jer se zakompliciraju stvari s bankom i odobravanjem kredita.
po službenoj tarifi ovisi o vrijednosti nekretnine i jako je skupo onda (za stan od 70000€ bi bilo 7500 kn + PDV), ali u pravilu svi to rade "na crno" jer je više-manje jednostavan posao, tako da ne vjerujem da će ti itko za to uzet više od 2-2500 kn.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 09:05   #18
Tako sam nekako i dobio informaciju da je uobičajeno oko 1-1,5% od vrijednosti nekretnine, no treba zvati par njih i pitati, navodno su razlike u cijeni poprilične. Kao i solemnizacija. Što je meni totalno preglupo da se gleda vrijednost nekretnine. Pa nije postupak složeniji ako kupuješ nekretninu od 50 ili 150 t€?!
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 10:02   #19
Quote:
zac013 kaže: Pogledaj post
Tako sam nekako i dobio informaciju da je uobičajeno oko 1-1,5% od vrijednosti nekretnine, no treba zvati par njih i pitati, navodno su razlike u cijeni poprilične. Kao i solemnizacija. Što je meni totalno preglupo da se gleda vrijednost nekretnine. Pa nije postupak složeniji ako kupuješ nekretninu od 50 ili 150 t€?!

Postupak je isti, ali je odgovornost za posao veća što je veća vrijednost.

Jel ti isto voditi postupak za 500 kn parkirne kazne ili 1.000.000,00 kn naknade štete?
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 11:02   #20
Odgovornost? Dakle, ako pođe po zlu, što, da tužim odvjetnika i ovaj će mi vratiti oštećeni dio? Je, hoće..

no ok, da ne ulazimo u prevelike debate..
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:48.