Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2009., 11:35   #141
Čuvaj račune.... mi smo zanli dobiti račun na iznos 0 kn.... pa bi se nakon par mjeseci ispostavilo da smo im dužni pun klinac love.... svako malo imaju nekakve greške.
prolaznica- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 13:51   #142
Quote:
Jadra5 kaže: Pogledaj post
Pokusala sam naci na forumu slicnu temu no nisam uspjela.
Koristim usluge B neta (telefon i internet), racuni mi stizu mjesecno i redovito ih placam.
Prije par dana dobivam opomenu da sam duzna i da ukoliko ne podmirim dugovanje slijedi iskapcanje.
Naravno da sam odmah nazvala i pitala o cemu se radi, i dobila odgovor da je greska nastala kod njih i to zbog dva kriva klika misem pa se pojavio dug iz 09 i 10 mjeseca od prosle godine i to po svakom racunu odredjeni iznos.
OK, podmiriti cu razliku koja je nastala zbog njihove greske, ali mi se postavlja pitanje moze li to tako funkcionirati, jer zapravo se moze dogadjati svako malo da oni nakon pola godine ustanove da su negdje pogrijesili i da svako malo salju razlike po racunima??????
Molim savjet
Pa jel imaš sačuvane račune??
Meni se dogodila ista stvar, za isto razdoblje....znači , defintivno njihova greška.
Faksirao sam im, na njihov prijedlog, kopije ta dva računa i stvar je rješena. Nije mi palo na pamet ništa ponovno plaćati, a eto, nisam ni morao. Zašto plaćati, ako imaš dokaz da je plaćeno?? (valjda čuvaš plaćene račune)
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 14:22   #143
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Pa jel imaš sačuvane račune??
Meni se dogodila ista stvar, za isto razdoblje....znači , defintivno njihova greška.
Faksirao sam im, na njihov prijedlog, kopije ta dva računa i stvar je rješena. Nije mi palo na pamet ništa ponovno plaćati, a eto, nisam ni morao. Zašto plaćati, ako imaš dokaz da je plaćeno?? (valjda čuvaš plaćene račune)


Imam racune..i upravo idem k njima..
Sada kada citam tvoj odgovor cini mi se da je to po sistemu ako prodje, prodje..
Stalno kod njih problemi sa racunima..
Jadra5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 11:11   #144
proizvod, zaštita potrošača

Imam problem sa zaštitom potrošača.
Naime, kupio sam strani proizvod u jednoj domaćoj firmi, koji dolazi u jednostavnoj kartonskoj ambalaži i nema informacija o kompatibilnosti na njoj, ali u deklaraciji stoji kako se navedeni proizvod može koristiti za moje potrebe.
No, nije navedeno kako za njegovu montažu treba kupiti drugi proizvod koji ista firma ne drži. Mada bih htio izbjegnuti neugodnosti i navlačenja i nadoplatiti taj drugi proizvod, njega nema u ponudi i nije ga moguće kupiti.

Nigdje u trgovini ne stoji informacija da trebam drugi proizvod za korištenje prvog, niti me u to nije uputio prodavač pri kupnji.
Poslao sam mail da mi ponude rješenje problema, na što su bahato odgovorili da se informacija nalazi na njihovoj internetskoj stranici.

Oni su to mogli naknadno nadopisati.
Ukoliko ne koristim internet za gledanje njihovog asortimana, već kupujem direktno u trgovini, može li mi to navesti kao referencu?

Trebam pomoć. Radi se o proizvodu potrebnom za izvršavanje rada i dužim čekanjem ulazim u probleme i gubitke.

dodatno:
proizvod ima pogrešan i nepotpun opis
opis je na web stranici na hrvatskom jeziku napisan na engleskom
__________________
Is this the real life?
Is this just fantasy?

Zadnje uređivanje W3DR4N : 11.05.2009. at 11:34.
W3DR4N is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 21.05.2009., 03:50   #145
Pismeno ih zatražiš novo računalo, pozoveš se na zakon o zaštiti potrošača mislim da je ČL. 5 Zakona , proizvod je kupljen sa skrivenom manom. Uz taj zahtjev za novim računalom priložiš račun, i dokaz kada su zaprimili računalo na popravak, u zahtjevu navedeš i priloge koje si stavio (račun, prijemnsica i sl.). NAkon toga to odneseš u trgovinu gdje si kupio i naravno neka ti se šef trgovine potpiše da je to primio, daš im tri dana da ti poprave računalo, vrate novac ili zamjene za novo. A nakon tri dana odeš u gospodarsku inspekciju i neka oni izvrše nadzor. Jer njima se fučka za udrugu potrošač, ali ne i TV i gospodarsku inspekciju. Eto pokušaj ovako
putnica121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 13:32   #146
Exclamation Problem s povratom novca - hitno!

Pozdrav svima!

Molio bih što preciznije i brže odgovore na temu.

Prošli ponedjeljak, kupio sam u Ve-milu, igraču konzolu Xbob 360. Konzola je bila neispravna, te sam je u utorak odmah nosio nazad. Poslali su me u servis SophosLab-a, budući da su oni ovlašten servis i distributer, te mi je rečeno da ću kroz dan-dva dobiti novu konzolu.

Nakon 2 dana, javili su mi, osim što je konzola neispravna, da je već i otvarana, modificirana, te su mijenjani neki dijelovi - čime se izravno gubi garancija.
Ne bi htio sad ulaziti u to čija je greška - Ve-mila, ili SophosLab-a, jer prošli petak sam sve riješio, tražio sam povrat novca, jer roba je vraćena u roku od tjedan dana, ne želim uzimati ništa drugo, i nakon nekog vremena šta su me pokušavali smuljati, pristali su na povrat.

Uzeli su moj broj tekućeg i novac je trebao sjesti na račun do sredine ovoga tjedna.
No, naravno, nije!
Danas sam zvao opet Ve-mil i razgovarao s gospođom zaduženom za povrate, koja mi je rekla da još nije dobila potvrdu da mi je povrat odobren!
Rekla je i da će tokom dana saznati što je s potvrdom i da će mi se javiti.

Sad imam pitanje, da li oni mene mogu opet zajebati, pa mi odbiti dati povrat?
Imam potvrdu - tj., nalog za zamjenu robe, zbog toga što su me prvo probali preveslati, ali na kraju je ipak na nalogu ispisano da je izdan zahtjev za povrat novca, potpis voditelja centra Vrbani, koji mi je i rekao da će novac sjesti na račun do sredine tjedna.

Kakve su mogućnosti da sada odbiju ipak dati mi povrat?
I što mi je činiti u toj situaciji?
kupac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 11:58   #147
Zakon o zaštiti potrošača - tumačenje

Je li točno da po ZZP-u kupac može birati želi li novi proizvod, popravak ili povrat dijela novca u slučaju da se proizvod pokvari u jamstvenom roku?

Ukoliko je to točno, kako se određuje razina kvara koji je potreban da se može zahtjevati novi uređaj?
Npr. sigurno se ne može tražiti novi auto ako pregori far.
montecito is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 26.05.2009., 12:04   #148
ne samo po zzp nego i po zoo.

logicno, kvar treba biti takav da se proizvod ne moze koristiti onako kako bi trebao i u skladu s namjenom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 12:13   #149
Znači dobijem dvije godine garancije na novi auto i nakon godinu i pol rikne motor, mogu komotno tražit ganc novi auto bez ikakvih troškova?
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 12:14   #150
kod nas je praksa takva da se prvo popravlja pa tek onda daje novo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 13:34   #151
A pazi koji sam odgovor dobio od udruge za zaštitu potrošača:

POŠTOVANI!

Kod JAMSTVA UVIJEK SE MORA provesti popravak. Tek onda ako je popravak nemuguć onda se pristupa isporuci novog proizvoda.

Za jamstvo je važan člank 425 ZAKONA O ZAŠTITI POTROŠAČA u kojem stoji da je prodavatelj obvezan produljiti jamstvo ako je to manji dio toga proizvoda onda samo za taj dio kao da je novi, a ako je to veći popravak onda se izdaje jamtvo kao da je toga dana kupljen taj proizvod.
I dalje Vam stojima na raspolaganju za svaku podporu.


Znači po njima, MORA se prvo pokušati popraviti, čak ne kažu da je to praksa, već da se mora.

A opet, čitajući ZZP čini mi se kontradiktoran čl. 5 st. 2. i 6.

U st. 2. se kaže da kupac ima pravo odabrati želi li popravak ili novi proizvod (doduše, ne kaže se je li riječ o garantnom roku, ali tim više!), a u st. 6. se kaže da je u jamstvenom roku kupac prvo dužan omogučiti popravak proizvoda, a tek ako to nije moguće, zamjeniti novim.

Nejasno.
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 12:34   #152
Evo kakav sam odgovor dobio danas od iste Udruge.

Poštovani !

Da dobro ste čuli, da se oko članka 5 nešto "kuha". Trgovački lobi ili neznamo tko pokrenuo je postupak izmjene postojećeg ZAKONA O ZAŠTITI POTROŠAČA.
U danas važećem ZAKONU stoji da se neki nedostatk može staviti na popravak samo ako na to pristane kupac . Sada u izmjenama i dopunama toga ZAKONA "PROŠLI TJEDAN BILO NA SABORU" stoji prijedlog izmjene da se svaki nedostatak mora najprije poslati na popravak, a tek ako se ne popravi onda da kupac ima pravo na isporuku novoga ispravnog porizvoda. Ako se to izglasa biti će to korak nazad.
Šaljemo postojeći važeći članak 5


Tko je tu lud?
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 14:03   #153
rekla bih za pocetak da se dopisujes s nekim nepismenim

ne kuzim sto hoces. trazis temelj na kojem mozes odmah traziti novi proizvod bez popravka ili? zakon je jasan.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 14:16   #154
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
rekla bih za pocetak da se dopisujes s nekim nepismenim

ne kuzim sto hoces. trazis temelj na kojem mozes odmah traziti novi proizvod bez popravka ili? zakon je jasan.
Nije sada bitno je li osoba pismena ili nije.

Što hoću? Hoću znati što kažu naši Zakoni, a vezano za tu problematiku. Kladim se da bi ova tema zanimala puno više ljudi kada bi uopće znali da postoji mogućnost da pokvareni proizvod ne moraju popravljati već da imaju pravo tražiti novi.

Pobogu, kako je Zakon jasan, kada sam ti napisao čl. 5 Zakona o potrošačima koji je dvosmislen. Onda ti kažeš da nije i da se i po ZOO-u može tražiti novi proizvod, ali je praksa drukčija. Pa onda ekipa iz Udruge kaže u prvom mailu da se kod jamstva uvijek mora prvo popravljati proizvod, pa u drugom mailu kažu da je na saboru prijedlog da se mora popravljati (iz čega se zaključuje da je sada na snazi odredba da se može tražiti novi proizvod), pa sam tu na forumu naišao na post u koejm jedan forumaš prilaže mail iz iste Udruge u kojem mu kažu da se čl. 5 krivo tumači i da kupac ima pravo tražiti novi proizvod, a u skladu s nekom EU Direktivom.

montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 14:55   #155
Danas je na radiju HRT bila interesantna emisija u kojoj je gostovao prof.dr. Aldo Radolović, zamjenik predsjednice Ustavnog suda, koji je u temi o naplati pretplate za fiksnu telefoniju (danas je to mjesečna naknada) spomenuo da se čudi kako nema reakcije pojedinačnih potrošača i njihovih udruga budući da je 2003. Ustavni sud donio poznatu odluku o neustavnosti takve naplate, a mi i dalje plaćamo i ne bunimo se. Glavna tema emisije bila je neustavnost naplate određenih naknada i kazni u slučaju kad bi se trebalo naplaćivati samo ono što se koristi.
Naglasio je da postoji problem poštivanja odnosno provođenja odluka Ustavnog suda.
Bilo je i riječi o naplati parkirnih kazni i neustavnosti naplate nekoliko stotina kuna za neplaćeno parkiranje od nekoliko kuna....itd.....što mislite o ovome?
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 15:01   #156
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Danas je na radiju HRT bila interesantna emisija u kojoj je gostovao prof.dr. Aldo Radolović, zamjenik predsjednice Ustavnog suda, koji je u temi o naplati pretplate za fiksnu telefoniju (danas je to mjesečna naknada) spomenuo da se čudi kako nema reakcije pojedinačnih potrošača i njihovih udruga budući da je 2003. Ustavni sud donio poznatu odluku o neustavnosti takve naplate, a mi i dalje plaćamo i ne bunimo se. Glavna tema emisije bila je neustavnost naplate određenih naknada i kazni u slučaju kad bi se trebalo naplaćivati samo ono što se koristi.
Naglasio je da postoji problem poštivanja odnosno provođenja odluka Ustavnog suda.
Bilo je i riječi o naplati parkirnih kazni i neustavnosti naplate nekoliko stotina kuna za neplaćeno parkiranje od nekoliko kuna....itd.....što mislite o ovome?

To za pretplatu je poznata stvar. Ne smiju upotrijebit riječ pretplata pa su to nazvali "naknadom za korištenje".

A što se tiče kazni za parkiranje, to je nedavno donesena presuda na ustavnom sudu, da ne smiju naplaćivati kazne od 100-200kn. E sad, da li će smanjiti kazne ili će to nazvati drugim riječima - ne znam.
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 11:32   #157
Quote:
montecito kaže: Pogledaj post
Nije sada bitno je li osoba pismena ili nije.
itekako je bitno jer uz to ocitio i ne zna sto pise.

ti pricas o razlicitim stvarima. ne dolaze svi proizvodi uz jamstvo, zato zakon i uredjuje prava kupca i obveze prodavatelja. odredbe jamstva imaju prednost pred odredbama zakona, na zakon se poziva za stvari koje jamstvom nisu uredjene.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 11:46   #158
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
itekako je bitno jer uz to ocitio i ne zna sto pise.

ti pricas o razlicitim stvarima. ne dolaze svi proizvodi uz jamstvo, zato zakon i uredjuje prava kupca i obveze prodavatelja. odredbe jamstva imaju prednost pred odredbama zakona, na zakon se poziva za stvari koje jamstvom nisu uredjene.
Quote:
na zakon se poziva za stvari koje jamstvom nisu uredjene
Čekaj malo...

pa ne može neka odredba u jamstvu za TV biti kontra prisilnih odredbi ZOO-a ili Zakona o potrošačima!
Ako u ZOO-u piše da kupac može birati novi proizvod ili popravak u jamstvenom roku, ne može onda prodavatelj u jamstvu odrediti nešto drugo. Može, ali to je onda ništetno, bez obzira što si ti to potpisao, odnosno prihvatio kupnjom proizvoda!

Iz ovoga što ti pričaš ispada da Zakonom nisu uređene situacije za proizvode pod jamstvom.
Podsjećam te da si ti u svom prvom odgovoru meni napisala da u ZOO-u piše da kupac može birati hoće li novi proizvod ili popravak za proizvod pod jamstvom, ali da je praksa da se prvo popravlja.
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 11:51   #159
govorila sam opcenito za proizvode, kako je po oba zakona. nisam rekla da su odredbe suprotne zakonu
i da, praksa je takva, jer se uglavnom svi pravdaju time da nije do njih nego do proizvodjaca.

ako mislis da netko krsi tvoja prava kao potrosaca uvijek imas sudski put, kao i obracanje sudu casti pri hgk.

Zadnje uređivanje Katrin : 28.05.2009. at 11:56.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 11:58   #160
Mislim da se malo gubiš. Ili ne znaš dovoljno (a predstavljaš se da znaš) ili znaš, ali ne znaš prenijeti to što znaš.

Quote:
jer se uglavnom svi pravdaju time da nije do njih nego do proizvodjaca.
Kakve veze ima proizvođač? Ti ako kupiš od ovlaštenog trgovca koji ti da garanciju, nemaš veze s proizvođačem i sva prava koja imaš proizlaze iz obveze trgovca prema tebi, ne proizvođača.

Vidi, moje jedno jedino pitanje, a na koje još nemam nedvosmislen odgovor, glasi:

Može li u Hrvatskoj, prema važećim zakonima, kupac zahtjevati novi proizvod ukoliko se isti pokvari u garantnom roku. Druga je stvar prakse, izmotavanja trgovca i sl.

Ti si mi odgovorila u prvom postu da može, samo je praksa drugačija. Čak si rekla da i ZOO to omogućuje, ne samo ZZP.

Stojiš li i dalje pri tome?

Zadnje uređivanje montecito : 28.05.2009. at 12:04.
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:27.