Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2010., 14:52   #61
@ Matrox - nisi u pravu. Jednostavan primjer - CZ M-84 koristi NATO 7.62 mm metak. I mitraljez je. A znamo da ima podosta pušaka sa istim kalibrom. Da li je taj metak puščani kalibar? Ili nije? U isto vrijeme se koristila M-14 (puška) sa tim metkom, kao i M-60 (mitraljez). Mislim da nitko ne bi M-60 prozvao puškomitraljezom. Dakle, kalibar ne igra nužno ulogu. Ili u našim krajevima - "tandžara" je kalibar 7,9 mm. Kao i M-76 (naša verzija "Dragunova"). A istog kalibra je i "šarac".

Još jedna sitnica - posada. Puškomitraljez opslužuje 1 čovjek, laki mitraljez 2 čovjeka, mitraljez (recimo "šarac" s postoljem) 3 čovjeka, teški mitraljezi 3 i više...
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 15:31   #62
Quote:
Matrox kaže: Pogledaj post
Gdje ste nasli tu podjelu na lake, teske i super-teske mitraljeze? U kojoj literaturi?
Postoje puskomitraljezi i mitraljezi. Puskomitraljezi ispaljuju puscanu municiju,znaci nije usko vezan za kalibar. Famozni M72 koristi istu municiju kao i AK-47 i ostale kopije, 7,62x39. Modifikacijom cijevi i plinske komore su poboljsane karakteristike preciznosti gadjanja i brzine paljbe.

Dalje, PKT, M 84 (7,62x54R) i slicno su mitraljezi, znaci orudja ne oruzja. Ni u kome slucaju se ne uvrstavaju medju puskomitraljeze, ne ovisno da li su montirani na postolja ili ih posluzuje samo jedan strelac.
Orudja kalibra preko 15mm su topovi. Optika se ne "montira", vec se oruzje ili orudje naoruzava optikom.
Moram priznati da mi nije jasan ovaj zadnji dio... Kako mislis mitraljezi orudje, a ne oruzje??? i ovo sa optikom mi posebno nije jasno... Zasto se optika ne bi montirala, ona je samo pomagalo(orudje, alat kako god) u ciljanju, da si rekao naoruzavanje recimo podcijevnim bacacem granata to bih mogao progutati(mada je u praksi besmisleno ali hipotetski) ali "naoruzavanje" optikom mi zvuci prilicno nelogicno naspram montaze iste...

Zadnje uređivanje Josey_Wales : 15.03.2010. at 15:42.
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 15:43   #63
Quote:
dennis kaže: Pogledaj post
@ Matrox - nisi u pravu. Jednostavan primjer - CZ M-84 koristi NATO 7.62 mm metak. I mitraljez je. A znamo da ima podosta pušaka sa istim kalibrom. Da li je taj metak puščani kalibar? Ili nije? U isto vrijeme se koristila M-14 (puška) sa tim metkom, kao i M-60 (mitraljez). Mislim da nitko ne bi M-60 prozvao puškomitraljezom. Dakle, kalibar ne igra nužno ulogu. Ili u našim krajevima - "tandžara" je kalibar 7,9 mm. Kao i M-76 (naša verzija "Dragunova"). A istog kalibra je i "šarac".

Još jedna sitnica - posada. Puškomitraljez opslužuje 1 čovjek, laki mitraljez 2 čovjeka, mitraljez (recimo "šarac" s postoljem) 3 čovjeka, teški mitraljezi 3 i više...
Grešis mitraljez Crvena Zastava M-84 uopšte ne koristi NATO metak kalibara 7.62 mm vec ruski kalibar 7.62x54R koji nema nikakve veze sa NATO i koga pored njega koriste i spregnuti mitraljezi na ruskim tenkovima kao i snajperske puske poput pomenutog Dragunova i Zastave M-91. U pitanju je metak koji se prvi put pojavio jos u 19 veku na cuvenim puskama Mosin-Nagant koje su u prvom svetskom ratu koristile Rusija i Srbija dok ga danas pretezno koriste mitraljezi i snajperske puske.

Zadnje uređivanje 1979 : 15.03.2010. at 15:48.
1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 15:54   #64
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Grešis M-84 uopste nekoristi NATO kalibar 7.62 mm vec ruski kalibar 7.62x54R koji nema nikakve veze sa njim i koga koriste i snajperske puske poput pomenutog Dragunova i Zastave M-91. U pitanju je metak koji se prvi put pojavio jos u 19 veku na cuvenim puskama Mosin-Nagant koje su u prvom svetskom ratu koristile Rusija, Srbija i mnoge druge zemlje.
Do zabune dolazi jer ljudi ne paze na duljinu cahure pa mijesaju 7.62×51mm NATO i 7.62×54R... Da taj NATO nazivaju izvornim imenom(.308 Win. NATO) zabune bi bilo manje... I da Dragunov i Zastava M-91 nisu snajperi vec DM puske...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 16:00   #65
Moramo uzeti u obzir još jednu stvar, a to je klasifikacija. JNA je imala mnogo drugačiju klasifikaciju stvari od NATO-a, pa i od Varšavskog Pakta, tako da je moguče dase u JNA drugačije deklarirao laki mitraljez, teški mitraljez, puškomitraljez itd.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 16:03   #66
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
I da Dragunov i Zastava M-91 nisu snajperi vec DM puske...
U Varšavskom paktu Dragunov je bio snajper. Naravno, opet stvar različite klasifikacije, ali mislim da Rusi nisu imali ništa jače i preciznije što bi više bilo snajper od Dragunova.
Zapravo i Ameri su M21 svojedobno klasificirali kao snajper, iako bi danas bio DMR (designated marksman rifle). M-40, koji je bio punokrvniji snajper, su koristili i koriste isključivo marinci.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 16:15   #67
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
U Varšavskom paktu Dragunov je bio snajper. Naravno, opet stvar različite klasifikacije, ali mislim da Rusi nisu imali ništa jače i preciznije što bi više bilo snajper od Dragunova.
Zapravo i Ameri su M21 svojedobno klasificirali kao snajper, iako bi danas bio DMR (designated marksman rifle). M-40, koji je bio punokrvniji snajper, su koristili i koriste isključivo marinci.
Istina, mada najobicniji WW2 Mosin-Nagant sa kakvom boljom optikom bi mogao proci... Kad smo kod snajpera izgleda da je izasao ruski konkurent famoznom Intervention M-200 .408 Chey Tac... http://world.guns.ru/sniper/sn100-e.htm

OT

Zbog razlicitih standarda se i lome koplja...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 12:01   #68
@ 1979 -da, u pravu si, moja greška.

@ Josey - ono "51" u 7.62x51 ne označava duljinu čahure, već duljinu metka (zrna).

A što se tiče snajpera vs DMR - Varšavski pakt, a ni ex-JNA, nisu imali ništa bolje od Dragunova i M-76, tako da su u njihovoj klasifikaciji to bile snajperke. Ali to ipak ne mijenja činjenicu da se puškomitraljez od mitraljeza NE razlikuje po kalibru. OK?
dennis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 13:25   #69
@ Dennis - di si ti sluzio vojsku majka mu stara i odakle ti da je "51" duljina metka(zrna)."51" je DULJINA CAHURE,koji ste vi svi strucnjaci ja nemogu vjerovati ovo sta citam.ajde jer ima makar ko da je u vojsci pa da zna.evo sada drzim te jebene metke svih kalibara i nemogu jos vjerpovat u vase rasprave.drzao sam njemacki MG3 koji je izgledom istio kao i stari MG42 i on koristi taj kalibar 7.62x51mm.toliko od mene...
Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 13:28   #70
Quote:
dennis kaže: Pogledaj post
....@ Josey - ono "51" u 7.62x51 ne označava duljinu čahure, već duljinu metka (zrna). ...
Pravit cu se da ovo nisam procitao... Nemoguce kompa, nemoguce, taj "51" je definitivno casing length...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 06:39   #71
tko u službenoj upotrebi koristi Uzi?
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 10:59   #72
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
tko u službenoj upotrebi koristi Uzi?
Danas, neke siromasnije zemlje i uglavnom kriminalci... Danas ti sve ozbiljne i bogatije vojske koriste H&K MP5(koji polako takodjer odlazi u mirovinu), H&K MP7, H&K UMP, FN P90 itd...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 17:05   #73
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Danas, neke siromasnije zemlje i uglavnom kriminalci... Danas ti sve ozbiljne i bogatije vojske koriste H&K MP5(koji polako takodjer odlazi u mirovinu), H&K MP7, H&K UMP, FN P90 itd...
ko pita ne skita, hvala
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 17:09   #74
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Danas, neke siromasnije zemlje i uglavnom kriminalci...
Hrvati dakle.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 17:44   #75
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Hrvati dakle.
Jbg. alat je alat... Ista je prica i sa AK familijom...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 20:05   #76
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Moram priznati da mi nije jasan ovaj zadnji dio... Kako mislis mitraljezi orudje, a ne oruzje???
Koliko se sjecam definicije iz JNA (davno je bilo) orudje je ukoliko ga opsluzuje vise od jednog (ili dva, mozda grijesim) vojnika, a oruzje ako ga opsluzuje samo jedan vojnik (ili dva, opet da kazem da nisam siguran).
Anyway, stvar je u broju posade.
el-ing is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 20:34   #77
Quote:
el-ing kaže: Pogledaj post
Koliko se sjecam definicije iz JNA (davno je bilo) orudje je ukoliko ga opsluzuje vise od jednog (ili dva, mozda grijesim) vojnika, a oruzje ako ga opsluzuje samo jedan vojnik (ili dva, opet da kazem da nisam siguran).
Anyway, stvar je u broju posade.
Ja sam orudjem oduvijek smatrao prvenstveno alat odnosno sredstva koja covjeku sluze prvenstveno kao ispomoc u nekom radu... Dakako tanka je granica izmedju oruzja i orudja posto recimo sjekira i cekic koji su orudje takodjer mogu posluziti i kao oruzje, ali nadam se da shvacas sto zelim reci... Mitraljez bi se po takvoj logici mogao svrstati iskljucivo kao oruzje jer osim pucanja i unistavanja zive sile on vise nicemu ne sluzi...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 20:43   #78
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ja sam orudjem oduvijek smatrao prvenstveno alat odnosno sredstva koja covjeku sluze prvenstveno kao ispomoc u nekom radu... Dakako tanka je granica izmedju oruzja i orudja posto recimo sjekira i cekic koji su orudje takodjer mogu posluziti i kao oruzje, ali nadam se da shvacas sto zelim reci... Mitraljez bi se po takvoj logici mogao svrstati iskljucivo kao oruzje jer osim pucanja i unistavanja zive sile on vise nicemu ne sluzi...
Well, i meni je nelogicno zvucalo, ali takva je bila "official" definicija jedne vojske u kojoj sam (nerado) sluzio...
el-ing is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 08:46   #79
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ja sam orudjem oduvijek smatrao prvenstveno alat odnosno sredstva koja covjeku sluze prvenstveno kao ispomoc u nekom radu... Dakako tanka je granica izmedju oruzja i orudja posto recimo sjekira i cekic koji su orudje takodjer mogu posluziti i kao oruzje, ali nadam se da shvacas sto zelim reci... Mitraljez bi se po takvoj logici mogao svrstati iskljucivo kao oruzje jer osim pucanja i unistavanja zive sile on vise nicemu ne sluzi...
El-ing je u pravu vojna oruđa stvarno postaje i u njih pored mitraljeza spadaju i artiljeriska oruđa. Imam kod sebe gomilu starih casopisa vojske Jugoslavije u kojima je to jasno navedeno tako da naprimer za minobacace i mitraljeze piše sledece:

Minobacaci kao vrsta oruđa za vatrenu podršku masovno i u razlicitim kalibrima zastupljeni su u vecini armija sveta.

Komplet mitraljeza 7,62mm M84 sačinjava: oruđe, postolje i pribor a puškomitraljeza oruđe i pribor.

Zadnje uređivanje 1979 : 01.04.2010. at 09:16.
1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 10:08   #80
Americko cudo:

http://en.wikipedia.org/wiki/XM312
echolite is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:32.