Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2011., 20:20   #1
Arrow "Dobra smrt"

Teška tema ali toliko životna. Sama riječ govori o "dobroj smrti" jer ima zaista i onih gadnih. Dakako, radi se o eutanaziji.

Kao uvod za diskusiju;

http://danas.net.hr/svijet/page/2011/12/02/0082006.html

i još više:

http://www.dayline.info/index.php?op...116&Itemid=195

i niz drugih:

http://dalje.com/tema/eutanazija

Podatak da svake godine u Nizozemskoj preko 9000 ljudi zatraži takvu smrt je no ista se ne odobrava - u 2008. službeno je prijavljena 2.331 eutanazija što je 9,5 posto više u odnosu na 2007.

U nekim državama može se potpisati da se odbija reanimacija u slučaju teške nesreće ili bolesti - što je opet svojevrsni pristanak na smrt.

Pitanje slijedi, odobravate li vi ovakav postupak odbijanja liječničke pomoći ili postupak eutanazije?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 20:49   #2
Usmrćenje na zahtjev je kod nas privilegirani oblik ubojstva (zato jer se čini na izričit i ozbiljan zahtjev).
Dakle, jasno je da zakonodavac život smatra važnijim pravnim dobrom od prava na dostojanstvo. Ni pravo čovjeka na samoodređenje ne smatra se dovoljnom dobrim razlogom da se to dekriminalizira.

Postoje aktivna i pasivna eutanazija. Za aktivnu je potebno činjenje i ona je zabranjena. S druge strane, pasivna eztanazija se ni ne može efikasno zabraniti obzirom da se ona sastoji u nečinjenju tj. odbijanju liječenja. U tom slučaju liječnik ne smije liječiti pacijenta jer u protivnom odgovara za samovoljno liječenje.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 20:58   #3
Mislim da je samo brza smrt, dobra smrt. Ako doživiš nešto već što treba da ubije, onda nek te i ubije ko čovjeka a ne da živiš kao invalid do kraja života.

Eutanazija samo dovršava započeti posao.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 21:11   #4
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Dakle, jasno je da zakonodavac život smatra važnijim pravnim dobrom od prava na dostojanstvo.
Po meni bi trebalo biti obrnuto.
I uopće ne razumijem zbog čega država štiti život osobe koja želi umrijeti.
Lachen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 23:15   #5
Podržavam ideju o mogućnosti izbora smrti.
Preduvijet bi bio da je osoba u trenutku te odluke psihički pribrana i stabilna.
Dobra bi ideja bila da osoba može tijekom života sastaviti svojevrsnu "oporuku" u slučaju kojih stanja, a u kojima kada se nađe to više neće moći odlučiti (npr. dugotrajna koma), želi da mu život prestane (ako uopće želi, dakako).

Ono što mi je pak jako diskutabilno je da itko, bilo žena, bilo djeca smiju u ijednoj situaciji to odlučiti u ime svog bližnjeg.



Ova rečenica je apsolutno nerazumljiva
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Podatak da svake godine u Nizozemskoj preko 9000 ljudi zatraži takvu smrt je no ista se ne odobrava - u 2008. službeno je prijavljena 2.331 eutanazija što je 9,5 posto više u odnosu na 2007.
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 09:43   #6
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post



Ova rečenica je apsolutno nerazumljiva
Više je zahtjeva a daleko manje se odobrenja postupaka...ostalo je statistika odobrenih.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 10:01   #7
Mislim da se pojam dobre smrti razlikuje od osobe do osobe.
Ajme, otkrila sam toplu vodu.

Neki žele umrijeti u 80. pijani, siti i sa 18-godišnjakinom oko nogu.

Neki žele umrijeti u ratu da odu u raj (Vikinzi), (radikalni muslimani)

Neki žele umrijeti kao žrtve. To neki samoubojce čine jer misle da če obitelj patiti za tom osobom. Neki to čine u ime vjere i pritom ponesu još žrtava (11. 9. 2001.), svojih.

Neki žele umrijeti sa svojom ljubavi.

Neki ne žele umrijeti ni kada navrše 100.

Neki ne žele umrijeti sami, pa traže svoju srodnu dušu, ili barem prijatelja.

Neki žele umrijeti kada sve bude u redu. To ih tjera naprijed.

Neki ne žele umrijeti osakačeni.
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 10:53   #8
Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
Po meni bi trebalo biti obrnuto.
I uopće ne razumijem zbog čega država štiti život osobe koja želi umrijeti.
Zapravo, život je vredniji od dostojanstva.
No, postoje situacije kad život znači puko udisanje zraka i hranjenje kroz cijevčicu pa ako osoba tad želi kraj svojih muka, odakle državi pravo da joj to onemogući...
S drige strane, ako netko pokuša napraviti samoubojstvo ne prijeti mu nikakva kazna.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 12:02   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Pitanje slijedi, odobravate li vi ovakav postupak odbijanja liječničke pomoći ili postupak eutanazije?
Ja sam tu malo evoluirala u misljenju (od onog sto sam prije mislila) pa tako sad mislim da covjek ima pravo odabrati trenutak exita, uvijek i u svakom trenutku, a osobito u ovakvim teskim okolnostima terminalne agonije...samo sto ostaje pitanje koliko je moguca manipulacija, osobito ako netko drugi za tebe (obitelj, u slucajevima da nema izricite pismeno ovjerene volje...a i do toga se lako dodje) to moze odluciti pa do toga da i bolnice mogu lako na to utjecati, lakse je svakako nekoga eutanazirati nego odrzavati na zivotu, sto je vrlo skupo, pa da ne bi doslo do ideje rezanja troskova preko asistiranog ubojstva......i tako, te neke stvari.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 15:50   #10
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Zapravo, život je vredniji od dostojanstva.
Ali to nije logično.

Pravo na život (kao i sva druga prava) izvire iz čovjekovog dostojanstva, a ne izvire njegovo dostojanstvo iz prava na život.
Pravo na život nije i ne može biti vrhovno pravo, jer da jest priznali bismo ga i životinjama, međutim za nas ga one nemaju, nego samo čovjek koji upravo po tome što je čovjek predstavlja najveću vrijednost, veću od svih drugih bića i stvari na ovome svijetu, a ona je izražena u pojmu ljudskog dostojanstva.

Čovjek uvijek treba biti subjekt, nikada se ne smije svesti na objekt ili sredstvo.

U situacijama kada netko drugi umjesto njega odlučuje da li će on živjeti, on više nije subjekt i njegovo dostojanstvo je povrijeđeno, a upravo to se događa kada država zabranom eutanazije prisiljava na život osobu koja želi umrijeti.
Lachen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 16:17   #11
Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
Ali to nije logično.

Pravo na život (kao i sva druga prava) izvire iz čovjekovog dostojanstva, a ne izvire njegovo dostojanstvo iz prava na život.
Pravo na život nije i ne može biti vrhovno pravo, jer da jest priznali bismo ga i životinjama, međutim za nas ga one nemaju, nego samo čovjek koji upravo po tome što je čovjek predstavlja najveću vrijednost, veću od svih drugih bića i stvari na ovome svijetu, a ona je izražena u pojmu ljudskog dostojanstva.
Ne.
Zamisli si situacju u kojoj osoba A ubije osobu B jer mu je povrijedila dostojanstvo. Ne možemo reći da mu A ima pravo oduzeti život zato jer ga je pred punom prostorijom ljudi nazvao budalom.
Zapravo, postoji niz prava koja su primarnija od dostojanstva. Zdravlje, primjerice. Spolna sloboda....

Quote:
U situacijama kada netko drugi umjesto njega odlučuje da li će on živjeti, on više nije subjekt i njegovo dostojanstvo je povrijeđeno, a upravo to se događa kada država zabranom eutanazije prisiljava na život osobu koja želi umrijeti.
A s tim da netko drugi ima pravo odlučivati hoće li i kad će netko umrijeti se slažem.
Naravno, ne mislim da sad u svakom trenu i bez nekih medicinskih razloga treba dozvoliti eutanaziju već u slučajevima kad bi se tako skratile muke.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 16:55   #12
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Ne. Zamisli si situacju u kojoj osoba A ubije osobu B jer mu je povrijedila dostojanstvo. Ne možemo reći da mu A ima pravo oduzeti život zato jer ga je pred punom prostorijom ljudi nazvao budalom.
Zapravo, postoji niz prava koja su primarnija od dostojanstva. Zdravlje, primjerice. Spolna sloboda....
Ne razumijemo se zato što je tvoja definicija dostojanstva uža od moje - ti ga shvaćaš kao dignitas: čast, poštovanje; no ja kad govorim o dostojanstvu mislim na BIT čovjeka.

Naime, čovjek ima vrijednost samo zato što je ČOVJEK, što pripada ljudskoj vrsti i u tome je njegovo dostojanstvo.
Prema tome, zabranjeno je ubiti čovjeka (jer se radi o čovjeku, a ne zbog zaštite života), ali nije zabranjeno ubiti svinju, zato što ona nema dostojanstvo, pa onda nema ni pravo na život.

Isto tako, čovjek ima pravo na npr. zdravlje, slobodu i obrazovanje ne zato što ima pravo na život nego zato što je čovjek.

Biti čovjek=biti dostojanstven

Sva prava proizlaze iz ljudskog dostojanstva.
Lachen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 19:41   #13
Smatram da bi bilo više nego nerazumno kada bih ja bila nepokretna, ovisna o svojoj djeci i dalje inzistirala na "životu".
Otkud mi pravo uzurpirati život svoje djece?
To što sam im dala život, ne znači da sam vlasnik istih i da sam capo di capo.

Da, jesam za "dobru smrt".
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 11:08   #14
[QUOTE=Starija Sestra;37011016]
Quote:
Zapravo, život je vredniji od dostojanstva.
Ovo bi mogla biti posebna tema.

Quote:
No, postoje situacije kad život znači puko udisanje zraka i hranjenje kroz cijevčicu pa ako osoba tad želi kraj svojih muka, odakle državi pravo da joj to onemogući...
Vjerovatno od načela vrijednosti života pa bio on sveden na vegetiranje

Quote:
S drige strane, ako netko pokuša napraviti samoubojstvo ne prijeti mu nikakva kazna.
Točno. Taj je pokretljiv pa se može baciti sa nebodera, onaj u krevetu ne može.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 11:10   #15
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Smatram da bi bilo više nego nerazumno kada bih ja bila nepokretna, ovisna o svojoj djeci i dalje inzistirala na "životu".
Otkud mi pravo uzurpirati život svoje djece?
To što sam im dala život, ne znači da sam vlasnik istih i da sam capo di capo.

Da, jesam za "dobru smrt".
No, tko je vlasnik tvoga života...
Nebitno jer ga taj ne živi, živiš ga ti, stoga dobra smrt je bolja od nekvalitetnog, biljnog života.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 14:12   #16
Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
Ali to nije logično.

Pravo na život (kao i sva druga prava) izvire iz čovjekovog dostojanstva, a ne izvire njegovo dostojanstvo iz prava na život.
Pravo na život nije i ne može biti vrhovno pravo, jer da jest priznali bismo ga i životinjama, međutim za nas ga one nemaju, nego samo čovjek koji upravo po tome što je čovjek predstavlja najveću vrijednost, veću od svih drugih bića i stvari na ovome svijetu, a ona je izražena u pojmu ljudskog dostojanstva.

Čovjek uvijek treba biti subjekt, nikada se ne smije svesti na objekt ili sredstvo.

U situacijama kada netko drugi umjesto njega odlučuje da li će on živjeti, on više nije subjekt i njegovo dostojanstvo je povrijeđeno, a upravo to se događa kada država zabranom eutanazije prisiljava na život osobu koja želi umrijeti.
Dobor, ti na to gledaš malo više pjesnički.

Quote:
Vjerovatno od načela vrijednosti života pa bio on sveden na vegetiranje
Da. No da li je to onda život?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 14:19   #17
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
No, tko je vlasnik tvoga života...
Nebitno jer ga taj ne živi, živiš ga ti, stoga dobra smrt je bolja od nekvalitetnog, biljnog života.
Samo da dodam nuzno - ako tako mislis. Jer sve proizlazi iz ovog temeljnog prava covjeka: svoga tela gospodar.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 14:28   #18
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post

Da. No da li je to onda život?
Za zdravog jeste ali za bolesnog nije...sve ovisi o uvjetima odigravanja života.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 14:49   #19
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Da. No da li je to onda život?
Pa i za biljke se tvrdi da su žive. I ne valja ih sjeći...
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 19:14   #20
svaka osoba ima svoj conditio sine qua non, uvjet bez kojeg život više nije vrijedan živjeti. Primjerice, ja bih mogao živjeti bez nekog uda, mogao bih živjeti u kolicima, ali paraliziran od vrata nadolje, kao u milion dollar baby, bi bilo previše, jer bih na više načina bio zakinut u ekspresiji sebe kao ljudskog bića. Bio bi živ, ali moja životnost i životna energija ne bi mogli doći do izražaja na za mene zadovoljavajući način.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:52.