Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2012., 13:27   #41
Ali to pitanje je i sad određeno zakonom - eutanazija je zabranjena.
Što se tiče tzv. psihijatrijskih slučajeva oni su pred zakonom uglavnom neubrojivi, nameju sposobnost rasuđivanja ili im je sud zabranio donošenje nekih odluka (u slučaju ograničene poslovne sposobnosti).
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 14:19   #42
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Ali to pitanje je i sad određeno zakonom - eutanazija je zabranjena.
Što se tiče tzv. psihijatrijskih slučajeva oni su pred zakonom uglavnom neubrojivi, nameju sposobnost rasuđivanja ili im je sud zabranio donošenje nekih odluka (u slučaju ograničene poslovne sposobnosti).
http://www.oecumene.radiovaticana.or...o.asp?c=558540

Da, veselo, veselo Zagorci...

Za dobru smrt treba imati barem zdrav kažiprst da si prosiraš glavu.
I ljudi se za dobru smrt ubijaju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 14:27   #43
Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
Po meni bi trebalo biti obrnuto.
I uopće ne razumijem zbog čega država štiti život osobe koja želi umrijeti.

ne štiti svak može pri zdravoj svjesti, pa i ti sada otići i dat izjavu za sebe da u slučaju takvog stanja na aparatima želiš da ga isključe .
neustahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 11:32   #44
Život i smrt se pretjerano mistificiraju, a u stvari su dijelovi jednog te istog procesa i jednako su bitni ili nebitni. Ako postoji pravo na život, zašto ne bi postojalo i pravo na smrt. Moj život i smrt, moja odluka. Live and let die.
Za eutanaziju.
Naravno da to treba i dobro regulirati zbog zlouporabe zakona.
Bilo bi lijepo da smo kao slonovi, pa se dostojanstveno povučemo iz života, ali ta opcija za ljude ne postoji. Umiremo kako se i rađamo, prljavo, ružno, bolno... ali se svemu tome da doskočiti... jednom lijepom eutanazijom
mad cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 12:48   #45
Eto opet iste teme samo na drugom forumu...
Pa ću postaviti i isto pitanje:

Tko je od vas koji ste pro eutanazija bio fizički prisutan umiranju više od 3 osobe u toku života?
I to ne vaših najbližih,s kojima vas vežu emocionalne spone,te ne želite da trpe,jer vi ne možete podnijeti njihovu evidentnu trpnju?
Jeste li promatrali,razgovarili s nizom umirućih,vama stranih osoba,te time neometani osobnim emocionalnim sponama došli do zaključka kako i na koji način ljudi stvarno umiru?
Naravno oni koji znaju da umiru.
Mislim da bi većina vas bila jako iznenađena,da većina onih koji trpe najteže boli nisu spremni umrijeti,a eutanazija im nije ni kraj uma.
Iznenadila bi se, jer ti isti ljudi kad je bol na vrhuncu zazivaju smrt,mole da ih se oslobodi,no u trenu kad bol mine ili postane podnošljiva,to su bića koje žele živjeti još neki tren,još samo malo jer... bilo koji razlog...
I tko dakle ima pravo odlučiti da ta osoba mora biti eutanizirana?
Tek kada se bude moglo ući u um umirućih i nedvojbeno se uvjeriti da ta osoba želi prestati živjeti...može se i postupiti tako.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 13:01   #46
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Okruglice, dušo!
Zaboravljaš pravo na izbor.
Rijetko koji roditelj će biti tako sebičan i posesivan, te misliti samo na sebe, nauštrb svog djeteta. Baš zato što bi mom djetetu bilo strašno gledati me u takvom izdanju, potrebno je nešto učiniti. Naravno, u dogovoru i slozi. Koji je smisao produžavanja obostranih muka?
Kad bismo znali nekako da neprokretno stanje neće trajati dugo, slažem se s tobom.

Nije moguće i nije normalno da se možeš osjećati kao promašena osoba za nešto što nisi učinila, kužiš? Odgovorni smo samo za one koji odrastaju, koje učimo i odgajamo, usmjeravmo i podučavamo na temelju naših iskustava. Nikad više.
Moja mama je umrla prije 6 mjeseci. Imala je leukemiju, demenciju i....boljelo ju je. Pazili smo ju, brinuli se za nju i vjerujem da je umrla sretna. Umrla je jednog jutra u snu, sva rumena i lijepa.
Naravno da mi je žao, ali gle....veza imeđu nas dvije je bila na visinu, zapravo sam se ja jako trudila, a i ona. Prerasle smo jaz generacija. Zbog toga sam ja sretna, nije ostalo repova ni žaljenja između nas dvije. To je smisao suživota dvije osobe.

Sretna sam bila i zbog toga što je otišla, upravo zato da se što manje pati, razumiješ?

Kada učiniš sve što možeš i znaš, kada dadneš sve od sebe, nema željenja, ostaje samo praznina. Floskula jest, ali je istina da vrijeme sve liječi.

Hvala ti na ovom postu

,jer ja koja sam bila posljednja osoba koju su mnogi umirući vidjeli...daleko od svog doma i svojih najmilijih,koja sam slušala posljednje riječi,kojoj su ostavljali poruke za neprisutne,kojoj su iznosili nikad prije izrečene tajne,s kojom su neki izmjenjivali šale i smijeh,dok je smrt već bila na mm udaljenosti,pred kojom su plakali žaleći za promašenim,dakle ta koja je promatrala i doživljavala gašenje svjetova(jer svaki čovjek je jedinstveni i neponovljivi svijet),promatrala licemjerje najbližih,hladnoću i nezainteresiranost drugih,
taj tvoj post stavila bih pored Hipokratove zakletve,uvela u osnovne škole nadalje,da svatko od djetinjstva shvati da smo svi smrtni i da osječaju empatiju za one koje odlaze prije njih.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 10:10   #47
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Mislim da bi većina vas bila jako iznenađena,da većina onih koji trpe najteže boli nisu spremni umrijeti,a eutanazija im nije ni kraj uma.
Pa naravno, eutanazija dolazi u obzir samo ako osoba to sama odluči.

Što se tiče toga da ljudi uvijek "žele živjeti", što ćemo sa silnim samoubojstvima?
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 18:48   #48
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Pa naravno, eutanazija dolazi u obzir samo ako osoba to sama odluči.

Što se tiče toga da ljudi uvijek "žele živjeti", što ćemo sa silnim samoubojstvima?

To je vlastiti izbor( ili slobodna volja)o čemu ne odlučuju i ne sudjeluju drugi kao u eutanaziji.
I samoubojice u biti žele živjeti ali u svijetu i okolnostima kakve oni žele za sebe,a koji se ne podudaraju sa stvarnošću.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 19:17   #49
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Eto opet iste teme samo na drugom forumu...
Pa ću postaviti i isto pitanje:

Tko je od vas koji ste pro eutanazija bio fizički prisutan umiranju više od 3 osobe u toku života?
I to ne vaših najbližih,s kojima vas vežu emocionalne spone,te ne želite da trpe,jer vi ne možete podnijeti njihovu evidentnu trpnju?
Jeste li promatrali,razgovarili s nizom umirućih,vama stranih osoba,te time neometani osobnim emocionalnim sponama došli do zaključka kako i na koji način ljudi stvarno umiru?
Naravno oni koji znaju da umiru.
Mislim da bi većina vas bila jako iznenađena,da većina onih koji trpe najteže boli nisu spremni umrijeti,a eutanazija im nije ni kraj uma.
Iznenadila bi se, jer ti isti ljudi kad je bol na vrhuncu zazivaju smrt,mole da ih se oslobodi,no u trenu kad bol mine ili postane podnošljiva,to su bića koje žele živjeti još neki tren,još samo malo jer... bilo koji razlog...
I tko dakle ima pravo odlučiti da ta osoba mora biti eutanizirana?
Tek kada se bude moglo ući u um umirućih i nedvojbeno se uvjeriti da ta osoba želi prestati živjeti...može se i postupiti tako.
Mozda sama osoba koja zeli da ju se eutanazira ?

Dakle samo osobe koje se kurvaju imaju pravo donositi sudove o prostituciji ?

Uostalom, svi cemo na kraju umrijeti, tako da smo svi jednako kompetentni za raspravu o eutanaziji. Ovdje je vecina ljudi posebno i vise puta naglasila da bi se eutanazija dozvolila samo u slucaju da je osoba tu odluku donijela pri zdravom razumu,a po mogucnosti i prije nego je obolila od terminalne bolesti.

Mislim da je degutantno i nakaradno da se ljudima koji ionako prolaze kroz agoniju, nemoze priustiti ljudska smrt, vec moraju kao kakve zivotinje skakati sa zgrada ili pod vlakove.
Iai is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 20:42   #50
Naletila sam na ovo:

Kako prenosi LifeSiteNews, klinika će ‘pomagati’ pacijentima koji boluju od neizlječivih bolesti, a kojima njihovi doktori odbijaju ‘pomoći’ zbog etičkih razloga.

Klinika u svojoj službi namjerava imati šest mobilnih timova koji se sastoje od jednog doktora i jedne medicinske sestre, a usluge će početi pružati 1. ožujka u Haagu. Udruga procjenjuje da će godišnje imati 1.000 zahtjeva za eutanaziju.

U Nizozemskoj je eutanazija zakonom dopuštena od 2002. godine kada je donesena odredba koja dozvoljava doktorima da ubiju smrtno bolesne pacijente koji to izrazito zatraže.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 20:47   #51
No glede,Nizozemske,koji bi to razlozi bili za eutanaziju a koji protiv?
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 17:06   #52
Quote:
Mislim da je degutantno i nakaradno da se ljudima koji ionako prolaze kroz agoniju, nemoze priustiti ljudska smrt, vec moraju kao kakve zivotinje skakati sa zgrada ili pod vlakove.
Zakonodavac pri stupnjevanju pravnih dobara životu daje veću važnost od dostojanstva.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 15:59   #53
http://www.tportal.hr/scitech/znanos...d-ostalih.html

Zanimljiv tekst...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 10:03   #54
ma ljudi pa ako drzava i crkva nemaju pravo odluciti kako cemo mrijeti, a ko ce?
inace sto je gadnija smrt to si veca faca, dakako tesko je nadmasit neke sva sreca vec zastarijele tehnike mucenja.. neko bi reko sve po zasluzi, zivi bili pa vidjeli
za eutanaziju

PIes
ima jedan super film barbarske invazije
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 12:03   #55
http://www.vecernji.hr/vijesti/paral...-clanak-442662

Još jedan gadan slučaj ljudske sudbine sa sudskom presudom
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 13:00   #56
Ubojstvo na bilo koji način je ubojstvo.

Smrt na bilo koji način je smrt.

Čovjek u takvoj situaciji treba zagrliti svoju patnju jer ona je dar od Gospoda koja će ga odvesti u Raj.
HomaneD is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 13:40   #57
Quote:
HomaneD kaže: Pogledaj post
Ubojstvo na bilo koji način je ubojstvo.

Smrt na bilo koji način je smrt.

Čovjek u takvoj situaciji treba zagrliti svoju patnju jer ona je dar od Gospoda koja će ga odvesti u Raj.
Lijepo je i poželjno kad drugi grle svoj "dar" ... o, da!
Lako tako gloginje mlatiti
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 20:21   #58
Quote:
HomaneD kaže: Pogledaj post
Ubojstvo na bilo koji način je ubojstvo.

Smrt na bilo koji način je smrt.

Čovjek u takvoj situaciji treba zagrliti svoju patnju jer ona je dar od Gospoda koja će ga odvesti u Raj.
Vjerskim argumentima mjesto je na Religiji.
Kad budeš mogao znanstvenom metodom dokazati postojanje raja i pravila za dolazak do njega, možeš ovdje ponovno potegnuti taj argument.

Ja znam da i za sebe želim pravo na dostojanstvenu smrt.
Ako ga netko ne želi iskoristiti i radije će produljivati svoju agoniju iz ma kojeg razloga, to je njegovo apsolutno pravo. No molim da se mene ne tjera na život u trenutku kad se više nisam sâm sposoban ni ubiti.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 21:13   #59
[QUOTE=Lastan;40884635]

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Vjerskim argumentima mjesto je na Religiji.
Postoji kršćanska filozofija,ako nisi znao.


Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Kad budeš mogao znanstvenom metodom dokazati postojanje raja i pravila za dolazak do njega, možeš ovdje ponovno potegnuti taj argument.
Sam znaš da je čar religije u tome što se ista ne može fizički dokazati. No o tome drugi put.

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ja znam da i za sebe želim pravo na dostojanstvenu smrt.
Ako ga netko ne želi iskoristiti i radije će produljivati svoju agoniju iz ma kojeg razloga, to je njegovo apsolutno pravo. No molim da se mene ne tjera na život u trenutku kad se više nisam sâm sposoban ni ubiti.
To pravo ti ne bi nitko trebao uskratiti kao što ni meni nitko ne bi trebao uskratiti pravo nastavka života. Nedo Bog da dođemo u tu situaciju.

Iako je doba patnje dar od Boga,ja ipak ne želim taj dar,ali ako dođe moram ga zagrliti.
HomaneD is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 22:11   #60
Hioman3eD@ -s oproštonjem pustimo tu floskularnu šupljikavu retoriku (iako i sama katolički odmalena indoktrirana) ali ,lako je iz našeg kuta da ne kažem kenjakati o tuđim bolima i patnjama te pasijama,prosipati frazetine i frazice o vrijednosti života,to mi dojde slično ka i tuđom stvari po plotu mlatarati..bez uvrede.
Apsolute se slažem sa postom g. Veronike sa ove str.
Jesmo li uopče svjesni kakovih sve morbidnih bolesti postoje,kroz kakove patnje ti ljudi -biljke, koji svakodnevno vegetiraju to prolaze,da li je to uopče život ili što,ako si održavan na aparatima i samo jedan klik te dijeli od ovostrana života? Zar se raspre svode samo na psihički zakinute osobe?
Što je npr. s onima koji su total ovisni (jer su nepomični,oduzeti bez govora..) o drugima da im pelene mijenja,jesmo li uistinu svijesni koju razinu boli uopče podnose oli ih samo održavaju mehanički,života poradi života.?
BDW-da me se krivo ne shvati,zdravi život je dar i veliki blagoslov a zdravlje največe bogatstvo i zato još čvršće vjerujem u onu narodnu-"zdrav čovijek imade tisuće želja,a bolestan samo jednu".
Poz.
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:48.