Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2012., 09:24   #41
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
Ovo je tipično razmišljanje nekog ko se na vrijeme uvaljo na neko solidnije radno mjesto.
I normalno da postoje krivci za ovakvo stanje,jer nije normalno da skoro niko sa faksom gotovo nijedne vrste nemože da nađe posao ni u struci ni bilo šta drugo bez jake veze.
Ako završite strojarski fakultet u zemlji u kojoj je uništena idustrijska proizvodnja na bazi metala , onda je jasno da nemate posla , ako završite građevinski fakultet ,a ne gradi se u Hrvatskoj ili u inozemstvu isto inžinjeri nemaju posla , ako imamo slabu prehrambenu proizvodnju , onda je isto !
Prodajom Plive i sličnih poduzeća strancima , ne ide se u Hrvatskoj na zapošljavanje ljudi sa fakultetom itd .

Bez industrijskog razvoja na bazi inozemnih i domaćih sirovina , nema radnih mjesta !
Da li će idustrijski Hrvatsku obnoviti stranke koje su ju uništile ?
Moje je mišljenje da neće , jer oni novac usmjeravaju za parazite , a vrlo malo u proizvodnju !
Što financiraju strane banke ? Kupnju auta iz njihovih država i kupnju tuđe proizvodnje ! To će još neko vrijeme ići jer će sve manji broj ljudi u Hrvatskoj , moći nešto kupiti !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 11:43   #42
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Ako završite strojarski fakultet u zemlji u kojoj je uništena idustrijska proizvodnja na bazi metala , onda je jasno da nemate posla , ako završite građevinski fakultet ,a ne gradi se u Hrvatskoj ili u inozemstvu isto inžinjeri nemaju posla , ako imamo slabu prehrambenu proizvodnju , onda je isto !
Prodajom Plive i sličnih poduzeća strancima , ne ide se u Hrvatskoj na zapošljavanje ljudi sa fakultetom itd .

Bez industrijskog razvoja na bazi inozemnih i domaćih sirovina , nema radnih mjesta !
Da li će idustrijski Hrvatsku obnoviti stranke koje su ju uništile ?
Moje je mišljenje da neće , jer oni novac usmjeravaju za parazite , a vrlo malo u proizvodnju !
Što financiraju strane banke ? Kupnju auta iz njihovih država i kupnju tuđe proizvodnje ! To će još neko vrijeme ići jer će sve manji broj ljudi u Hrvatskoj , moći nešto kupiti !
To je točno,ali nije to baš kako se najčešće misli da je krivnja samo u lošim političarima,lopovima,korupciji.
Najbolje je zamislit situaciju da imaš npr. 100milijuna eura kapitala i razmišljaš otvorit tvornicu u Hrvatskoj ili obnovit neku staru tvornicu sa lošim poslovanjem,onda gledaš kolko bi morao platit radnike,energente,porez i dolaziš do zaključka da bi cijena proizvoda kad sve to naplačaš da budeš u profitu morala bit daleko veća nego konkurentih proizvoda uvezenih
iz azije koji već stoje na policama raznih dućana.I tada dolaziš do računice da je najbolje otvorit tvornicu u Kini ili nekoj drugoj azijskoj državi sa jeftinijim energentima,porezima i radnoj snazi.
Danas je moderno otvarat tvornice u Aziji,a onda te proizvode po većoj cijeni preprodavat u državama sa većom kupovnom moći.
Kad bi proizvodi proizvedeni u Kini bili namjenjeni narodu Kine po istim cijenama kao u državama uvoznicama,narod tamo si to nebi mogao priuštit.
Zato netreba čudit da se u cijeloj Evropi postepeno raspada industrija,kad ona tu teško može bit profitabilna.
Država bi trebala odredit cijene carina ovisno koji su dijelovi industrije od interesa za srednju klasu-radnike,na taj način bi se uvozilo samo ono čega fali ili što je nemoguće proizvest,a određeni azijski proizvodi uz prikladne carine prestali bi bit čak i konkurentni domaćima.
Ali to je dvosjekli mač i vodić u izolaciju.U skoro cijeloj evropi je ista politika koja dozvoljava uvoz/izvoz sa prihvatljivo niskim carinjenjem,globalna politika je prilagođena kapitalistima,bez imalo obazrivosti na srednju klasu stanovništva.
Mnogi spominju hrvatski masovni uvoz hrane,a država ima potencijal da zadovoljava svoje potrebe i izvozi hranu,to je upravo posljedica što se kapitalistima omogucilo trgovanje u svim dijelovima svijeta po relativno niskim carinama.
I uopce se nerazmišlja u posljedicama na srednju klasu te globalne politike koju vode sami kapitalisti,a političari su samo njihove lutke.
Kad bi se dogodilo neko čudo i bila izabrana na izborima stranka koja je priklonjena srednjoj klasi i protiv globalizacije,ta bi država postala omraženi neprijatelj i Usa i Evrope i demokracije i slobode,išlo bi se svim sredstvima na rušenje te vlasti.
Kapitalisti to nebi dozvolili jel bi im to uzelo iz džepa na milijarde,pošto je njihov poredak u većem dijelu svijeta već ustrojen,a lovu se brani svim raspoloživim sredstvima.
Kapitalisti netreba zaboravit upravljaju i vojskama.Sustav je nemoguće srušit,prije Matija Gubec nije uspio u borbi protiv feudalaca,a sada je sustav puno sofisticiraniji od prijašnjeg feudalnog,tako da promjene na bolje mislim da neće biti.

Neki misle da se Kina razvija,da je Kina jaka,itd.Nije Kina jaka,nego je kinesko stanovništvo upregnuto od svjetskih kapitalista za malu paru.Prosjećna godišnja plaća kineskog radnika je narasla sada do 3900dolara(1800kn mjesečno),a cijena Usa radnika je,cirka 10puta veća.Sada se već može pročitat da su kineski radnici postali preskupi i da mnoge kompanije razmišljaju o preseljenju pogona u Vijetnam i zemlje sa puno jeftinijom radnom snagom,a Afrika tek predstavlja pravi potencijal.Tako da kineski razvoj je uvjetovan time dokle se kineski radnici daju izrabljivat za malu paru,a radnik tamo može birat kompanije za veću plaću,nestašica radnika u kompanijama koje malo plaćaju uzrokuje podizanje plaća i tada zemlja prestaje bit zanimljiva kapitalistima.

Političari ako neslijede trendove svijetske politike,neće dobit novac za predizbornu kampanju,a tako izbore neće moći dobit.
Ako neko ima para kao npr. Boris Mikšić i npr. ako je nekim čudom čak odlučan rušit moderan kapitalistički ustroj po svoju štetu,njemu se namjeste afere i svim sredstvima se nedozvoli da dodje na vlast.
Tako da netreba čudit što naša vlast podržava globalnu politiku,nemoguće je da dodje vlast koja ju ne podržava.

Zadnje uređivanje Zlatko99 : 30.05.2012. at 11:52.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 00:40   #43
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Ako završite strojarski fakultet u zemlji u kojoj je uništena idustrijska proizvodnja na bazi metala , onda je jasno da nemate posla , ako završite građevinski fakultet ,a ne gradi se u Hrvatskoj ili u inozemstvu isto inžinjeri nemaju posla , ako imamo slabu prehrambenu proizvodnju , onda je isto !
Prodajom Plive i sličnih poduzeća strancima , ne ide se u Hrvatskoj na zapošljavanje ljudi sa fakultetom itd .

Bez industrijskog razvoja na bazi inozemnih i domaćih sirovina , nema radnih mjesta !
Da li će idustrijski Hrvatsku obnoviti stranke koje su ju uništile ?
Moje je mišljenje da neće , jer oni novac usmjeravaju za parazite , a vrlo malo u proizvodnju !
Što financiraju strane banke ? Kupnju auta iz njihovih država i kupnju tuđe proizvodnje ! To će još neko vrijeme ići jer će sve manji broj ljudi u Hrvatskoj , moći nešto kupiti !

Na žalost, dobro znam ovo što vi pišete: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...1&postcount=94

Ja sam se jedan veekend vraćao brodom sa rodnog otoka. Samnom su sjedili 4 diplomirana strojarska inženjera i jedan kuhar.
1. Inženjer star 60 godina je bivši direktor firme koja je imala u doba socijalizma 200 radnika. On sada radi kao tokar u vlastitom obrtu: zarađuje oko 5000 kuna
2. Inženjer star 53 godina radi kao profesor na selu i putuje svaki dan 30 km i zarađuje oko 6000 kn
3. Inženjer radi , 50 godina u firmi i ima plaću 5000 kn
4. Inženejr 54 godine, nezaposlen, radi kao ribar na crno i zradi oko 3000 kn
Kuhar ima 3 razreda srednje škole, 52 godine. Nakon srednje je otišao kuhati mornarima na jednu jahtu na azurnu obalu. Nije mu išla škola da bi studirao. Nakon toga je završio neke kurseve ( 2 puta po 4 mjeseca ) i počeo sam voziti jahte. Najprije male, a onda do 20 metara. Sada je kapetančić sa 2 mornara na jahti. Ima plaću 5000 eura

Moja je malenkost isto dipl. inž. strojarstva i ima 5500 kn u firmi koja je u doba socijalizma imala partijski limitirane plaće: 3 republička prosjeka.
A mogao sam sa srednjom pomorskom ići navigavat. Ali me je zajebao direktor pomorske škole. Natjerao me je da moram studirati jer sam prošao sve godine sa 5. A uz to sam sin jedinac kome su roditelji u inozemstvu. Da sam išao putem mojih kolega, sada bih bio prvi časnik stroja sa oko 3000 eura plaće. A sa višom pomorskom bi bio upravitelj stroja i imao bih 5000 eura. A tu višu pomorsku je završila svaka pizda nakon 3 - 4 godine navigacije uz studij.

p.s. Moj ti je ujak isto kapetančić na Azurnoj obali. Ima 58 godina i 3000 eura na mjesec. Ali je završio samo osnovnu. A u Francuskoj neke kurseve od par mjeseci večernje škole.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 18:24   #44
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Hoće li klasično ropstvo ponovno zaživjeti u zapadnome svijetu sa slijedećom evolucijom društva?
Neki smatraju da klasično, masovno, ozakonjeno ropstvo u zapadnom svijetu već postoji. Konkretno u zatvorima u SAD-u. Stephen Fry je sažeo neke činjenice u OI-u, koje su međuostalim navedene i u opisu ispod videa.
pikareskna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 21:09   #45
Vidio sam negdje reportažu ili članak kako Kinezi biježe u Rusiju a da ni ne znaju gdje idu pa tamo postaju robovi. Dakle dok god je borbe za egzistenciju i dok god je bogatstvo raspodijeljeno kako je danas do tada će biti ropstva. Razlika između robstva prije i sada je da robovima danas upravljaju oni koji isto nemaju ništa pa je to jedini način da nešto dobiju dok su prije robove imali moćnici.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 00:34   #46
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
Mislim da ropstvo u pravom smislu riječi neće ponovno u skoroj budućnosti doživjet rascvat.
Ropstvo u punom smislu riječi znači podredit se tuđoj volji do granica egzistencijalne ugroze, uglavnom prijetnama silom, bila ta sila smrt ,bič, ucjena ili ugovor sa bankom.
burger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 02:17   #47
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
?!?! Ropstvo nikad u povijesti nije bilo u većem zamahu nego danas-malo prouči,to je činjenica i pod time ne mislim na rad za mizeriju.
Plus kako drugačije opisati odnos poslodavaca koji plaćaju radnike(znači većinu radne populacije hrvatske) taman tolko da se jedva prehrane da bi mogli masteru zgrtati bogatstvo.
Pa daj ti pogle situaciju-imaš todorića koji živi na brdašcu iznad zagreba u svom zamku,a ispod mu podanici rade za crkavicu-kaj nije to ropstvo light?
Bit će i ono tipično bez brige.
Tocno to ne samo da jedva pokrivaju troskove nego sve manje imaju, robova nikada nije bilo vise nego sada.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 03:10   #48
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Od pamtivijeka je postojalo, pa onda je kao društvo evoluiralo u feudalni sistem, i nije ga bilo, bar ne na području Europe. Onda kada je društvo još malo evoluiralo se opet pojavilo, pogotovo u prekooceanskim kolonijama, kao i u slobodnim državama u novome svijetu. Onda je društvo još jednom evoluiralo, pa ga više nije bilo, bar ne u zapadnom svijetu. U nekim dijelovima svijeta još postoji klasično ropstvo, a sve modernije je i dužničko. Hoće li klasično ropstvo ponovno zaživjeti u zapadnome svijetu sa slijedećom evolucijom društva?
Baš smo stari i ja komentirali prije nekih mjesec dana zbog čega mladi 20-25 god. i još nezaposleni u ovoj našoj državi "donose" djecu u ovo vrijeme na svijet.
Priča se ticala Hrvatske većinom, onda je tu bilo puno priče...

Uglavnom zaključak njegov, i onda na kraju i moj je bio da su neki kako ste napisali već sada robovi iako ih se tako ne naziva.
I još je rekao nešto u ovom smislu: ...nemoj raditi kmetove za neke tuđince i naše lopove koji će ih tretirati kao robove, nemoj misliti samo na sebe misli i na to dijete koje dođe za 9 mjeseci...

ps: HOĆE
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 18:35   #49
Svakako je ropstvo i danas prisutno, samo na malo diskretnijoj razini. Pogledajte samo ovaj aktualan slučaj s Modrićem, sve će vam biti jasno.
Icaros22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 22:53   #50
Kapitalizam je suptilno ropstvo. U rukavicama.
plavi cvijetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 23:04   #51
ke?

kakvo je ovo pitanje? pa imaš robova i ropstva svugdje po svijetu, čak i u europskoj uniji...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 23:56   #52
realno gledajuci,ropstvo i danas postoji,i to ne u zemljama treceg svijeta,nego u jednoj,ajmo reci naprednoj hrvatskoj koja za manje od godinu dana ulazi u eu...ljudi rade za nista,obacane su im place pa ih cekaju mjesecima -.-''
__________________
''I samo zato za njih sam fašista, a nikad nisam htio tuđe ništa..''
ZgBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 22:24   #53
Quote:
Icaros22 kaže: Pogledaj post
Svakako je ropstvo i danas prisutno, samo na malo diskretnijoj razini. Pogledajte samo ovaj aktualan slučaj s Modrićem, sve će vam biti jasno.
Modrić kažeš?
ja bi htio biti takav rob...
croat1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 23:31   #54
Pa cijela povijest društvenih i političkih sistema je samo kako staviti masku na feudalizam .
Današnje dužničko ropstvo i kontrola je gore od klasičnog, tamo ti je bar dano do znanja da robuješ, ovako misliš da si slobodan
__________________
When you realize how perfect everything is you will tilt your head back and laugh at the sky
GoodWillHumping is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 23:45   #55
Uspoređivat robove iz rimskih ili srednjovjekovnih vremena sa nekakvim tobožnjim robovima u današnjem zapadnom svijetu je čisto prenemaganje i pokazatelj totalnog odmaka od realnosti današnje mladeži. Da suptilno ropstvo?! Svaki rimski patricij bi se mijenjao s modernim talijanskim "robom".
Manje gledat Matrixa i slična sranja!
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 12:34   #56
Ukrajinke koje se podvode bogatim Njemcima su ropkinje. Crnci dovedeni u SAD u lancima su bili robovi.
Nitko nije tjerao Modrića da potpisuje ugovor. Ako nije htio "robovati" onda nije trebao uzimati novac.

Ropstvo je zapravo jedan jako neučinkovit sistem pribavljanja radne snage. Pravo ropstvo je postojalo samo u nekoliko država u povijesti i to u relativno kratkom razdoblju. Nisu bili rijetki slučajevi da je rob u Babilonu svojom imovinom nadmašio svojeg vlasnika.

Ropstvo je na dugi rok neodrživo i bilo koja suvremena država na tom temelju ne može postojati.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 16:16   #57
Quote:
Allahu_Akbar kaže: Pogledaj post
Uspoređivat robove iz rimskih ili srednjovjekovnih vremena sa nekakvim tobožnjim robovima u današnjem zapadnom svijetu je čisto prenemaganje i pokazatelj totalnog odmaka od realnosti današnje mladeži. Da suptilno ropstvo?! Svaki rimski patricij bi se mijenjao s modernim talijanskim "robom".
Manje gledat Matrixa i slična sranja!
možda bih trebao pojasnit prijašnji post... mislim na stvarno ropstvo, ima ga u skoro svakoj zemlji (prije par mjeseci su otkrili na jugu italije)... skoro u svakoj zemlji ima robova (pogotovo u prostituciji), nije legalno, pitanje je koliko se toga otkrije, a koliko ostaje skriveno...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 20:28   #58
Nisam mislio na tvoj post nego na ove koji filozofiraju o suptilnom ropstvu
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 20:59   #59
Quote:
Allahu_Akbar kaže: Pogledaj post
Uspoređivat robove iz rimskih ili srednjovjekovnih vremena sa nekakvim tobožnjim robovima u današnjem zapadnom svijetu je čisto prenemaganje i pokazatelj totalnog odmaka od realnosti današnje mladeži. Da suptilno ropstvo?!
"tobožnjim" robovima? bit će da ti nemaš kredit u banci
a realnost današnjeg čovjeka - prestrašne gomile njih - je takva da crnči uglavnom za banke i ostale parazite a ne za sebe.

osim toga, sloboda je duhovna kategorija i kao takva ni nema preveć veze s realnošću

Quote:
Allahu_Akbar kaže: Pogledaj post
Svaki rimski patricij bi se mijenjao s modernim talijanskim "robom".
patricij? misliš rob? patricijima i nije bilo tako loše, ne?
idi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 21:55   #60
Rimski robovi nisu imali tu privilegiju uopće dignuti kredit za razliku od današnjih "robova" koji su svojevoljno odlučili da žele nekakvu imovinu. Ako su oni ičega robovi onda su robovi vlastite pohlepe, a ne nečiji tuđi robovi. Čak i uz kredite žive 100 puta bolje od robova iz rimskih vremena pa i od spomenutih patricija. U mnogim aspektima današnji "robovi" žive daleko luksuznijim životom od rimskih patricija.

Zadnje uređivanje Allahu_Akbar : 19.08.2012. at 22:00.
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:47.