Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2012., 22:19   #1
Arrow Niža srednja klasa

Postoji li u Hrvatskoj niža srednja klasa?

Ovo pitanje me muči već danima. Nisam student sociologije, niti ičeg sličnog,
no vjerujem da bi mi netko od vas mogao odgovoriti postoji li tako nešto, i ako
da koje su značajke ljudi koji u nju spadaju.
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 11:17   #2
Quote:
inflame kaže: Pogledaj post
Postoji li u Hrvatskoj niža srednja klasa?

Ovo pitanje me muči već danima. Nisam student sociologije, niti ičeg sličnog,
no vjerujem da bi mi netko od vas mogao odgovoriti postoji li tako nešto, i ako
da koje su značajke ljudi koji u nju spadaju.
A što podrazumjevaš pod "niža srednja klasa"? Koji su parametri.

Ako govoriš o materijalnom statusu, tada bi rekao ne samo da postoji, već vjerojatno i prevladava.
(možda je pravo pitanje: "postoji li srednja klasa?"
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 01:03   #3
Taj sam !!! Nisam bijeda da si nemam kaj za jest , tu je stan, hrpa tehnike i svega.Para ima u zalihi al ipak sam nezaposlen i nesmjem si priuštiti nikaj extra . Brojačano 3.000 kn maks za potrošit .
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 06:37   #4
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
Taj sam !!! Nisam bijeda da si nemam kaj za jest , tu je stan, hrpa tehnike i svega.Para ima u zalihi al ipak sam nezaposlen i nesmjem si priuštiti nikaj extra . Brojačano 3.000 kn maks za potrošit .
Mene bi taj tvoj opis više podsjećao na jedan drugi termin... nazovimo ga, lumpenproleterijat (ili bolje: luftiguzproleterijat) s debelim zaleđem.
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 16:37   #5
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
luftiguzproleterijat) s debelim zaleđem[/I].
luftiguzproleterijat sa debelim zaleđem
i još se hvali
naj zamerit babunovich- sam si se javio
vita_jela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 17:25   #6
Quote:
vita_jela kaže: Pogledaj post
luftiguzproleterijat sa debelim zaleđem
i još se hvali
naj zamerit babunovich- sam si se javio
ko je reko da se hvalim ?

tak mi je u životu ispalo i ja sam niža srednja klasa
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 00:08   #7
ne, ti si viša srednja klasa, mi kaj smo u dugovima smo niža
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 20:53   #8
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
Taj sam !!! Nisam bijeda da si nemam kaj za jest , tu je stan, hrpa tehnike i svega.Para ima u zalihi al ipak sam nezaposlen i nesmjem si priuštiti nikaj extra . Brojačano 3.000 kn maks za potrošit .
Na što potrošit? Jer ako su ti iz ovoga isključene režije te smatraš da si niža srednja klasa, imam samo jedan veliki
__________________
Ako te muči neka misao,nalaziš je svud,sve je izražava,čak je mirišeš u zraku.Jedini način da se oslobodi jest da se izrazi.
BrokeBM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 21:09   #9
Možda se ne bi bilo loše podsjetiti kako je ta podjela na klase prije izgledala. Koliko se nešto malo sjećam (ah!) u nižu srednju klasu su spadali činovnici, pisari, mali trgovci... Viša srednja klasa su bili sveučilišni profesori, doktori, fiškali... jel tako nekako bilo?
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 21:55   #10
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Možda se ne bi bilo loše podsjetiti kako je ta podjela na klase prije izgledala. Koliko se nešto malo sjećam (ah!) u nižu srednju klasu su spadali činovnici, pisari, mali trgovci... Viša srednja klasa su bili sveučilišni profesori, doktori, fiškali... jel tako nekako bilo?
Bilo je. Ali u zadnje vrijeme zanimanje, kao jedini pokazatelj klase, postaje sve manje važno, a jačaju pokazatelji kao životni stil, potrošnja, aktivnosti u slobodno vrijeme.
Klasa je uvijek bila problematična kategorija i brojni znanstvenici se razilaze u njezinoj definiciji tj. što bi sve trebalo ukazivati na klasnu pripadnost.

Meni je najveći problem tih njegovih 3000kn koje ima ''za potrošit'', kao što sam već prije rekla, spadaju li tu recimo režije ili ne. Velika je razlika.
__________________
Ako te muči neka misao,nalaziš je svud,sve je izražava,čak je mirišeš u zraku.Jedini način da se oslobodi jest da se izrazi.
BrokeBM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 22:22   #11
Po logici srednja klasa bi si trebala moci priustiti stvari srednje cijene. Novog Golfa ili Passata, TV 45-50", i tak to. To bi znacilo placa najmanje 15-20k kn mjesecno.
Ja sam ka segrt dobivao oko 600-1000kn mjesecno, u Alberti segrti imaju 15k-20k kn.
Smrdi jako u tom Hrvatistanu. A Srbiji place jos manje. Cijene u sve tri drzave iste. Ko je tu lud.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:15   #12
Niža srednja klasa?To su oni koji voze Fabiu?
Amiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:24   #13
Quote:
Amiš kaže: Pogledaj post
Niža srednja klasa?To su oni koji voze Fabiu?
ako je rabljena, da, ako je nova, onda su viša...
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 16:14   #14
Niza srednja klasa su u Hrvatskoj svi koji imaju placu manju od 7000 kuna.
Visa srednja je 9-12000 kuna, sve iznad je visoka klasa.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 17:48   #15
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Niza srednja klasa su u Hrvatskoj svi koji imaju placu manju od 7000 kuna.
Visa srednja je 9-12000 kuna, sve iznad je visoka klasa.
Eh, sad, ni uz najbolju volju, ja na to ne mogu gledati (dobro, možda sam i munjena) samo po lovi.
Onak, Kerume, Todoriće i slične im, a o glat-mafijašima da i ne govorim - ne mogu vizualizirati kao visoku klasu da se ubijem.
Fale im, za početak, pripadajući visoko-klasno maniri.
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 18:40   #16
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Niza srednja klasa su u Hrvatskoj svi koji imaju placu manju od 7000 kuna.
Visa srednja je 9-12000 kuna, sve iznad je visoka klasa.
Znači, u istu klasu spadaju oni s plaćom od 5000-6000 kuna i oni s plaćom od 2000-3000 kuna?
A kolika primanja ima klasa optimist?
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 18:31   #17
do 4000 kuna bi bila niza klasa (tj. da se izrazim titovsko-britanskim izrazom
radnicka klasa working class).
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 19:08   #18
do 2500 kn - siromašno
do 3700 kn - niža srednja
do 7000 kn - srednja
do 12000kn - viša srednja
od 15000kn - visoka
......
zdenko.vukovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 21:24   #19
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Eh, sad, ni uz najbolju volju, ja na to ne mogu gledati (dobro, možda sam i munjena) samo po lovi.
Onak, Kerume, Todoriće i slične im, a o glat-mafijašima da i ne govorim - ne mogu vizualizirati kao visoku klasu da se ubijem.
Fale im, za početak, pripadajući visoko-klasno maniri.
Imaju ekonomski, ali ne i socijalni kapital.
Klasa je multidimenzionalna kategorija.
__________________
Ako te muči neka misao,nalaziš je svud,sve je izražava,čak je mirišeš u zraku.Jedini način da se oslobodi jest da se izrazi.
BrokeBM is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 21:50   #20
Moja baba npr, sebe smatra nekom visokom klasom, posebnom. Nakon 2. s.r. su im oduzeli svu imovinu, ona sama nikad nije radila, nema mirovinu; al' ona kaže da je high class, a da su ovi što danas i jučer su sebe klasom nazivali obični potpapučeni opanci.

Ja sebe svrstavam u neki bezklasni sloj, jer diplomu imam baš finu, što bi opet ista ta baba rekla-takve niko ne ženi; posao imam koji nije u struci direktno, plaću dobijam dobar dio na crno, ali je solidna i sve mi je neizvjesno...

Koja je klasa, ako je kazalište luksuz? Knjige su luksuz? Putovanja su luksuz? Luksuz u smislu potrebe.
A, nije luksuz torba s potpisom, garderoba s koje vrišti etiketa, zaduživanje za plastične op...?!

To viđam po gradu
Natashinka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:37.