Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2012., 22:32   #21
Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
hm zanimljive konstatacije. ne čudim se onda što je u nas a i u europi masu studenata koji jebivjetare ne znajući što bi i kako. obično upišu i završe neke beskorisne studije.
kad ćeš ako ne na faksu znati što hoćeš raditi? pred mirovinu možda?
Tijekom odabranog i željenog fakulteta preference i afiniteti itekako se mijenjaju. Nisi nikad čuo za to? Zato se nakon nekoliko godina biraju usmjerenja, recimo.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 12:39   #22
Na mom faksu je par ljudi promijenilo smjer ove godine, ali ne zbog afiniteta i jer im se baš taj smjer sviđa, nego zbog onog 'šta ću na onom smjeru, ne bih nikad našla posao, ovdje su mi veće šans'. Bitne su pare, ne znanje, bitno je doći do papira, pa kako god.
Nevjerna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 12:49   #23
Quote:
Nevjerna kaže: Pogledaj post
Na mom faksu je par ljudi promijenilo smjer ove godine, ali ne zbog afiniteta i jer im se baš taj smjer sviđa, nego zbog onog 'šta ću na onom smjeru, ne bih nikad našla posao, ovdje su mi veće šans'. Bitne su pare, ne znanje, bitno je doći do papira, pa kako god.
Oh, ne trebaš meni govoriti. Ja sam jedna od rijetkih koja nije upisala nastavnički smjer na faksu. Od nas rijetkih što ga nismo upisali, većina eno odmah po završetku polaže pedagoške predmete kako bi mogli raditi u prosvjeti. Samo, pitam se gdje li su tu pare. Jerbo, nakon položenog nastavničkog smjera obično slijedi stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa (ilitiga 1600 kn), pa onda stručni ispit da bi se uopće moglo zaposliti u prosvjetu. Zašto je ikome u interesu biti jedan od tko zna koliko nezaposlenih nastavnika? Niti su to neke pare, niti je to posao snova. Moglo bi biti da je ipak opet stvar u instant-rješenjima kojima su ljudi skloni. Naći posao što prije, i da po mogućnosti bude što manje odgovornosti. Tako ja vidim hrljenje u državne službe. Nipošto kao nužnost.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 06:57   #24
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Tijekom odabranog i željenog fakulteta preference i afiniteti itekako se mijenjaju. Nisi nikad čuo za to? Zato se nakon nekoliko godina biraju usmjerenja, recimo.
ne govorim o odabiru unutar onoga što si izabrao, nego skakanje po fakultetima. na kraju se doskoči na nešto najlakše samo da se završi. kolosalan gubitak para i vremena. isto kao i studiranje 10 i više godina (koje ne znam da li je moguće više) koje uglavnom služi za dobit papir ako se uspije diplomirati.
ako pri upisu ne znaš što bi htio onda uglavnom to završi studiranjem samo da se studira (dopuštam rijetke iznimke).
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 11:05   #25
Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
ne govorim o odabiru unutar onoga što si izabrao, nego skakanje po fakultetima. na kraju se doskoči na nešto najlakše samo da se završi. kolosalan gubitak para i vremena. isto kao i studiranje 10 i više godina (koje ne znam da li je moguće više) koje uglavnom služi za dobit papir ako se uspije diplomirati.
ako pri upisu ne znaš što bi htio onda uglavnom to završi studiranjem samo da se studira (dopuštam rijetke iznimke).
Moguće je studirati 10 godina i danas, samo što si to moraš sam platiti ali moguće je.
Na mom faxu je 5 ljudi od 12 pri samom kraju shvatilo kako se ipak ne žele baviti tim poslom
Mene je to jako začudilo jer ipak valjda si promislio prije upisa, morao si se pripremati za sve to pa mi nije jasno baš.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 11:45   #26
Ako se već vara i potkrada državu dajući instrukcije na crno, onda ne smatram pisanje seminara i diplomskih radova posebno težim prekršajem. Ne želim pametovati, ali ni jedno ni drugo nije čisto. Također, dobrom djelu struka vještina pretraživanja literature i sastavljanja seminara u poslu uopće ne trebaju, iako normalno da od tog znanja studenti mogu samo profitirati, neće naučiti ništa loše i tko zna možda im zatreba u životu.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 12:14   #27
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Ako se već vara i potkrada državu dajući instrukcije na crno, onda ne smatram pisanje seminara i diplomskih radova posebno težim prekršajem. Ne želim pametovati, ali ni jedno ni drugo nije čisto. Također, dobrom djelu struka vještina pretraživanja literature i sastavljanja seminara u poslu uopće ne trebaju, iako normalno da od tog znanja studenti mogu samo profitirati, neće naučiti ništa loše i tko zna možda im zatreba u životu.
Istina, istina. Sve im to treba naplatiti. Porez, porez, samo porez, porez nama treba, jer iz instrukcija na crno - ljuta zmija vreba. Problem je u malim plaćama profesora i sličnog nastavnog osoblja zbog čega moraju krpati proračun na instrukcijama. Neš ti integriteta profesora koji mora lizat guzicu učeniku da ti dopusti da preživi jer ne može od svoje plaće. Ne govorim sad o onima koji su od cijele priče napravili biznis - njih treba opalit porezom, itekako. A sucima, šefovima u upravi u takvima su plaće velike "da ih ne bi korumpirali", a mita tamo ima isto kao i po školama, ako ne i više. A šteta je od toga kudikamo veća, jer ipak nije ista šteta kad netko izda dozvolu za gradnju i rušenje u centru grada ili kad nekom pokloni ocjenu ili diplomu. Treba dignuti plaće nekim profesorima, nekima skinuti, nekima u upravi skinuti... malo više pravde i bit će i više integriteta.
Dirac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 12:26   #28
Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
normalno da će u ovoj financijskoj zajebanoj situaciji profesori od repeticija, pisanja seminarskih,... nastojati ušićariti kunu više
Ha? Profesori koji studentima pišu seminare i to još za novce? Za momentalni otkaz i javno sramoćenje.
William Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 12:28   #29
Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
kriv je sustav obrazovanja u kojemu nema mogućnosti da se nakon par rečenica koje profesor i student izmijene vidi da dotični seminarski nije ni pročitao a kamoli napisao.
Ima mogućnosti. Stvar je do profesora kojima se to ne da jer su lijene mrcine pa ne pogledaju ili prijeđu preko toga da bi se dodvorili studentima.
William Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 00:26   #30
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Jedino što ja mogu iz ovoga iščitati jest da je važno upisati faks i poslije naći posao. A je li baš to ono što je važno?
Naravno da je to važno. Ustvari, važno je naći posao. Faks je tu povećavanje šanse za bolji ili bolje plaćen posao. Tj. u nekim slučajevima je to znanje, u nekima samo diploma.
Quote:
Inače, ja sam vlastitom lijenošću jedva završila srednju, a faks sam upisala u dvadesetoj, tako da iz vlastita primjera jako dobro znam da ocjene iz srednje jesu važne i da odlučuju na neki način o budućnosti. Svejedno, nije to ništa što se ne bi moglo nadoknaditi. Onaj tko nema bogzna kakve bodove iz srednje, potrudit će se za državnu maturu. Onaj tko ne uspije položiti državnu maturu i upisati željeni faks, učinit će to iduće godine. Ništa strašno.
Otežavanje upisa na željeni fakultet je bespotrebno. Može se svašta riješiti godinom dana truda, ali je besmisleno postaviti sustav na takav način.
Quote:
Kamo sreće da je tako, ali bojim se da se ipak radi o tome da se obaveze izbjegavaju potpuno neselektivno, ondje gdje se to može.
Pa što?
Ako čak i odlikaš i uzorni studenti na prvom poslu govore da ih faks nije pripremio za 5% stvari koje rade, sasvim je svejedno što se preskače, a što pošteno odradi.

Ali dobro ajde, ja sam malo razočaran svojim faksom, možda je na drugima drugačije.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 00:35   #31
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Ne znam, nemam nikakvih moralnih prepreka nekome napisati seminar / ispit / rad. Ako to nekome treba, onda očito ima drugačije prioritete - bitnije je proći taj konkretan ispit nego naučiti ono što taj ispit predstavlja. Nije mi takav postupak ni gnjusan ni nužno glup ili dugoročno neisplativ. Može biti 'varanje samoga sebe', ali i ne mora.

Nisam nikada platio nekome za rad, ali to je vjerojatno zato što mi je bilo puno jeftinije i lakše da ga sam napišem.

To se događa upravo zato što poslodavci ne mogu vjerovati diplomama. Ne nose osobitu težinu.

Pa opet, neki poslodavci, pogotovo u državnim firmama, ne gledaju dalje od diplome.
prvo, ne stigne se nauciti sto taj ispit predstavlja posto je to previse gradiva u premalo vremena
no, s druge strane nije li ti i bit obrazovanja? uvaliti se u drzavnu firmu s diplomom
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 00:37   #32
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Naravno da je to važno. Ustvari, važno je naći posao. Faks je tu povećavanje šanse za bolji ili bolje plaćen posao. Tj. u nekim slučajevima je to znanje, u nekima samo diploma.
najbitnija je diploma, sada imao ti znanje ili ne je manje bitno, dodje ti na isto
ucio prepisivao, radio neradio
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 01:26   #33
Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
napadate pogrešne ljude. normalno da će u ovoj financijskoj zajebanoj situaciji profesori od repeticija, pisanja seminarskih,... nastojati ušićariti kunu više. normalno je da će oni kojima se ne da učiti, koji su lijeni, bla,bla,... nastojati "kupiti" znanje. meni se čini koliko čujem od današnjih studenata da je ta pojava dosta masovnija nego kad sam ja studirao ili išao u srednju. to govori koliko se društvo srozalo financijski ali i u glavama.
kriv je sustav obrazovanja u kojemu nema mogućnosti da se nakon par rečenica koje profesor i student izmijene vidi da dotični seminarski nije ni pročitao a kamoli napisao. ali to bi sad raspravu odvelo predaleko jer općenito, naš vrli akademski svijet je jedna septička jama puna znate već čega.
je, veci je problem kada profesori namjerno dovedu do toga da se mora ici na instrukcije.
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 01:55   #34
Quote:
Zekoslawa;42104979 A eto, nude se i usluge pisanja diplomskih radova. Koliko znam, već diplomski rad trebao bi biti izvoran znanstveni rad, tako da se nikako ne mogu domisliti kako to netko može pisati umjesto nekoga [B kaže:
i kako to može proći kroz ruke mentora i povjerenstva[/B]. Eto, očito može.
Može. Uglavnom se u te radove ni ne ulazi duboko. Površno ga pogledaju i to je to. Kad sam ja branila diplomski, još je nekoliko kolega imalo obranu, pa sam vidjela da su neki koristili veličinu slova 12, a neki 14! Kod istog profesora.
Dakle, ni forma se nije poštovala, a da sadržaj ne spominjem.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 03:54   #35
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Može. Uglavnom se u te radove ni ne ulazi duboko. Površno ga pogledaju i to je to. Kad sam ja branila diplomski, još je nekoliko kolega imalo obranu, pa sam vidjela da su neki koristili veličinu slova 12, a neki 14! Kod istog profesora.
Dakle, ni forma se nije poštovala, a da sadržaj ne spominjem.
Ne mogu vjerovati da se netko drznuo predati diplomski s krivim fontom!! Koji bezobrazluk, kakav faux-pas! I da takvi neki tipovi očekuju diplomirat, svašta.

A profesor koji nije sankcionirao navedeni propust, te studenta koji je diplomski napisao slovima veličine 14 pustio da diplomira - zaslužio je otkaz zbog nepoštivanja struke, fakulteta pa i same znanosti. Zaista se čudim da slučaj nitko nije dao u novine. Zar više ništa nije sveto, čak ni Times New Roman 12 pt?!
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 08:22   #36
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Ne mogu vjerovati da se netko drznuo predati diplomski s krivim fontom!! Koji bezobrazluk, kakav faux-pas! I da takvi neki tipovi očekuju diplomirat, svašta.

A profesor koji nije sankcionirao navedeni propust, te studenta koji je diplomski napisao slovima veličine 14 pustio da diplomira - zaslužio je otkaz zbog nepoštivanja struke, fakulteta pa i same znanosti. Zaista se čudim da slučaj nitko nije dao u novine. Zar više ništa nije sveto, čak ni Times New Roman 12 pt?!
je, treba paziti i sta se pise po forumima da te neki profa ne bi porusio.
A da ne na pominjemo da je obrazovanje u hrvata svake godine sve skuplje i skuplje. I cilj je izmusti sto vise love od studenata i njihovih roditelja. Koje obrazovanje koji integritet, koji bakraci.
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 10:29   #37
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
A profesor koji nije sankcionirao navedeni propust, te studenta koji je diplomski napisao slovima veličine 14 pustio da diplomira - zaslužio je otkaz zbog nepoštivanja struke, fakulteta pa i same znanosti. Zaista se čudim da slučaj nitko nije dao u novine. Zar više ništa nije sveto, čak ni Times New Roman 12 pt?!
Što se veličine teksta tiče, vjerojatno je fora u tome da se tražio određeni broj stranica, ne kartica teksta. Pa je lako povećati broj stranica povećavanjem fonta.

Ali bit će žalostan dan kad ja nešto predam u Times New Romanu.
Srećom po mene, ljudi koji briju na takva pravila ne razlikuju jedan serifni font od drugog.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 18:43   #38
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post

Otežavanje upisa na željeni fakultet je bespotrebno. Može se svašta riješiti godinom dana truda, ali je besmisleno postaviti sustav na takav način.
To je istina, ovako postavljen sustav samo privlači gamad koja će ti uz određen iznos pomoći da upišeš fakultet.
Znam ljude koji jako dobro žive od toga da daju instrukcije, stalan posao im je zapravo samo za mirovinsko i zdravstveno, prava lova je u upisima na fax i to je javna tajna.

Ja mislim da su svi razočarani sa svojim fakultetom, znam da ja jesam.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 09:57   #39
Quote:
William Morgan kaže: Pogledaj post
Ha? Profesori koji studentima pišu seminare i to još za novce? Za momentalni otkaz i javno sramoćenje.
je. to je najveći problem društva i školstva: repeticije. iako mi se ne sviđa raširenost pojave, treba riješavati puno veće probleme a ovi mali se nakon toga lako srede.

Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
je, veci je problem kada profesori namjerno dovedu do toga da se mora ici na instrukcije.
ima i toga. ali kako je društvo u cijelini sjebano tako je i tzv. "akademska zajednica".

Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Ja mislim da su svi razočarani sa svojim fakultetom, znam da ja jesam.
ne generalizirati.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 13:55   #40
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Što se veličine teksta tiče, vjerojatno je fora u tome da se tražio određeni broj stranica, ne kartica teksta. Pa je lako povećati broj stranica povećavanjem fonta.

Ali bit će žalostan dan kad ja nešto predam u Times New Romanu.
Srećom po mene, ljudi koji briju na takva pravila ne razlikuju jedan serifni font od drugog.
Da, gleda se broj stranica, pa su zato bitni i veličina fonta i margine.

Dobro, šalu na stranu, zbilja nije tragedija da se rad napiše ovim ili onim fontom, sadržaj je bitan, ali malo je blesavo da visokoobrazovana osoba ne može poštovati neke jednostavne smjernice koje se tiču forme. Možemo sad razgovarati o tome kakva je ta forma i što bi u njoj valjalo mijenjati ili modificirati, ali to su stvari o kojima se razgovara prije. Kad se već dođe do faze diplomiranja, neke osnovne stvari treba jednostavno ispoštovati. Problem je u tome što studenti počesto nisu svjesni toga da forma može postojati u najrazličitijim oblicima i da načini navođenja literature, citiranja, pisanja sažetka, fontovi, razmaci, margine i tome slično ovise o naručitelju teksta.

Nego, kad smo već tu, vezano uz nedavne skandale oko plaćanja ispita, a i recentne napise u medijima o tome da Hrvati polako shvaćaju da se može izvaditi krv i bez Franckove ciglice i Bajadere, kakvih ste stavova oko poklanjanja, darovanja i tako tih stvari? Zadnjih je godina, naime, donesena odredba da se strogo zabranjuje donošenje poklona i hrane na obrane diplomskih i inih radova. Međutim, to se i dalje čini. Profesori kojima je to neukusno i koji odbiju poklone i dalje su u manjini, iako ih ima. A studenti su počesto u nedoumici kako da se ponašaju.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.