Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2013., 20:29   #1
Postoje li "muški poslovi"?

Postoje li danas još uvijek "muški poslovi", i zašto?

Pri tome ne mislim na "muške" profesije tipa rudare ili "ženske" tipa medicinske sestre, nego na podjelu poslova unutar kućanstva.

Obzirom da deklarativno više ne postoje "ženski" poslovi, i od muškaraca se (ispravno) traži da ravnopravno sudjeluju u kućanskim poslovima, da kuhaju, peru, usisavaju, mijenjaju pelene itd...postoje li istovremeno još uvijek "muški poslovi"?

Cijepanje drva, otčepljivanje sifona, brušenje noževa, ubacivanje podložnih pločica u pante vrata i prozora, vraćanje otpalog crijepa na krov, "prčkanje po struji", mijenjanje ulja u motorima raznim, popravljanje bicikala itd itd itd.

Koliko se često današnje emancipirane i osviještene žene laćaju nečeg od navedenoga?

PS
Ako je argument da žena nešto ne može raditi jer joj nedostaje fizička snaga, smije li muškarac reći da ne može prati suđe "jer je isuviše snažan"?
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 20:43   #2
meni moja bivša nikad nije bila više seksi nego kad je nosila drva ili namještaj te krečila ili kosila sa mnom ovo nije sarkazam, smrtno sam ozbiljan. jest da bih je ja poštedio tegljenja i sličnih poslova kad god bih mogao (iako - ja sam podosta jak, ali je bogami i ona), ali kao što je njoj bilo lijepo vidjeti mene kako perem suđe/podove/orbu ili usisavam tako je i meni bilo lijepo vidjeti nju kako se znoji.

razumijem da žene ne vole tipove koje će se libiti obrisati prašinu, oprati suđe ili promijeniti bebi pelene (s pravom), ali bogami ni ja ne volim cure koje izbjegavaju dići bilo što teže od žlice ili kreditne kartice ili se ne daj bože oznojiti. takve izbjegavam više nego toplu pivu ili tikvice.
__________________
posljednje tri Vlade RH (uključujući ovu):"We came here to wreck everything and ruin your life. YOU sent us."

svakog "domoljuba" koji ne poznaje pravopis hrvatskoga jezika odbijam shvatiti zaozbiljno.
nepostojeći is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 21:06   #3
Društvene znanosti.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 01:30   #4
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Postoje li danas još uvijek "muški poslovi", i zašto?

Pri tome ne mislim na "muške" profesije tipa rudare ili "ženske" tipa medicinske sestre, nego na podjelu poslova unutar kućanstva.

Obzirom da deklarativno više ne postoje "ženski" poslovi, i od muškaraca se (ispravno) traži da ravnopravno sudjeluju u kućanskim poslovima, da kuhaju, peru, usisavaju, mijenjaju pelene itd...postoje li istovremeno još uvijek "muški poslovi"?

Cijepanje drva, otčepljivanje sifona, brušenje noževa, ubacivanje podložnih pločica u pante vrata i prozora, vraćanje otpalog crijepa na krov, "prčkanje po struji", mijenjanje ulja u motorima raznim, popravljanje bicikala itd itd itd.

Koliko se često današnje emancipirane i osviještene žene laćaju nečeg od navedenoga?

PS
Ako je argument da žena nešto ne može raditi jer joj nedostaje fizička snaga, smije li muškarac reći da ne može prati suđe "jer je isuviše snažan"?
Daj jedan razlog zbog čega bi postajali.

Žensko je. - To nije razlog,eventualno može bit izgovor.
Ne znam to radit. - Nije atomska fizika,nauči se brzo.
Teško mi je. - Do 50 kila tereta može podnijet svaka odrasla fizički zdrava osoba, nebitno kojeg spola. Ako ne može izdržat to znači da nije u kondiciju,što bi narod reko mlitava.Par dana rada i onda ide lakše.

Ne pada mi napamet ni jedan razlog,a da je valjan
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 07:46   #5
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Postoje li danas još uvijek "muški poslovi", i zašto?

Pri tome ne mislim na "muške" profesije tipa rudare ili "ženske" tipa medicinske sestre, nego na podjelu poslova unutar kućanstva.

Obzirom da deklarativno više ne postoje "ženski" poslovi, i od muškaraca se (ispravno) traži da ravnopravno sudjeluju u kućanskim poslovima, da kuhaju, peru, usisavaju, mijenjaju pelene itd...postoje li istovremeno još uvijek "muški poslovi"?

Cijepanje drva, otčepljivanje sifona, brušenje noževa, ubacivanje podložnih pločica u pante vrata i prozora, vraćanje otpalog crijepa na krov, "prčkanje po struji", mijenjanje ulja u motorima raznim, popravljanje bicikala itd itd itd.

Koliko se često današnje emancipirane i osviještene žene laćaju nečeg od navedenoga?

PS
Ako je argument da žena nešto ne može raditi jer joj nedostaje fizička snaga, smije li muškarac reći da ne može prati suđe "jer je isuviše snažan"?
Najprije te poslove više ne rade niti svi muškarci, nego zovu specijalizirane "majstore" za građevinske radove ili vodoinstalaterske radovi ili struju, recimo... Ali, naravno da mnoge žene rade i takve stvari, po potrebi... Što se tiče podjele posla u kući, uglavnom se on dijeli tako da ga i dalje obavljaju u pravilu žene, dok muškarci sudjeluju u manjoj mjeri i povremeno. Znači, nije stvar toliko u vrsti posla koja se obavlja rodno segregirano, nego u količini vremena koje se troši na takve poslove. To što netko vrati otpali crijep na krov 1 puta godišnje sigurno nije jednako utrošeno vrijeme kao i svakodnevno pranje suđa, peglanje, čišćenje prostorija, kupaonice itd., što i dalje obavljaju u pravilu žene. Dakle, njihovo radno vrijeme u kući je veće nego radno vrijeme muškaraca u kući.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 08:30   #6
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Najprije te poslove više ne rade niti svi muškarci, nego zovu specijalizirane "majstore" za građevinske radove ili vodoinstalaterske radovi ili struju, recimo...
Činjenica je da se može pozvati specijaliziranog majstora za neki "muški posao" - kao što je činjenica da se može pozvati, i platiti, i kuharicu i spremačicu i baby sittericu. Što bi supruga mislila o mužu koji lakonski odgovara da se neće s time baviti, nego će - ako baš mora - kućni budžet tako potrošiti?

Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Ali, naravno da mnoge žene rade i takve stvari, po potrebi...
Kao što su i mnogi muškarci itekako angažirani oko usisavanja i pranja rublja, ali ipak mi se čini bitno rjeđa žena koja će cijepati drva ili penjati se na krov.

Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Što se tiče podjele posla u kući, uglavnom se on dijeli tako da ga i dalje obavljaju u pravilu žene, dok muškarci sudjeluju u manjoj mjeri i povremeno.
Znači, nije stvar toliko u vrsti posla koja se obavlja rodno segregirano, nego u količini vremena koje se troši na takve poslove.
Na neki posao se može potrošiti proizvoljna količina vremena. Ako je posao obavljen, onaj koji je potrošio manje vremena je jednostavno efikasniji. Može li muškarac odgovoriti supruzi da nema vremena za usisavanje jer već danima provjerava koliko optimalno je prišarafio neku tiplu?

Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
To što netko vrati otpali crijep na krov 1 puta godišnje sigurno nije jednako utrošeno vrijeme kao i svakodnevno pranje suđa, peglanje, čišćenje prostorija, kupaonice itd., što i dalje obavljaju u pravilu žene. Dakle, njihovo radno vrijeme u kući je veće nego radno vrijeme muškaraca u kući.
Što se desi kući kojoj danima prokišnjava krov, a što onoj u kojoj je godinama neopeglana posteljina?

Ovo je logički problem feminizma...ako više ne postoje "ženski poslovi", onda ne smiju postojati niti "muški". A borba za ženska prava nije bila borba za cijepanje drva. Priznavanje da je ipak opravdano da postoje je tabu.

Alternativno, može se reći da postoje "unisex" i "muški" poslovi - što bi značilo da su muškarci sposobniji od žena, da su ženske sposobnosti podskup muških, a to je još veći tabu.

Jedino je onda moguće omalovažavati i relativizirati muške poslove (ima majstora, zahtijevaju manje vremena itd) - a to je tek šala.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 08:45   #7
A zašto ti zajednički život muškaca i žene gledaš kao na vječitu borbu "Il' ću ga ja njemu, il' će ga on meni!" u kojoj obje zaraćene strane samo gledaju kako će zeznuti onu drugu i izvući se iz poslova koji su im mrski? :confused

Zbunjuje činjenica da si pprilično dugo na forumu, a još uvijek ideš "rušiti feminizam" slavodobitno potežući "argument" cijepanja drva i sličnih poslova.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 09:04   #8
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
A zašto ti zajednički život muškaca i žene gledaš kao na vječitu borbu "Il' ću ga ja njemu, il' će ga on meni!" u kojoj obje zaraćene strane samo gledaju kako će zeznuti onu drugu i izvući se iz poslova koji su im mrski? :confused
Pa upravo feministkinje nam to stalno nabijaju na nos. Kućni posklovi se moraju dijeliti, ali oni drugi , prljavi i zahtjevniji, nekako u pravilu dopadnu muške.
Kad bračni par ode nekamo u svom autu i pukne guma po kiši, muž će sjediti u autu dok žena stavlja rezervnu?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 09:04   #9
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
A zašto ti zajednički život muškaca i žene gledaš kao na vječitu borbu "Il' ću ga ja njemu, il' će ga on meni!" u kojoj obje zaraćene strane samo gledaju kako će zeznuti onu drugu i izvući se iz poslova koji su im mrski? :confused

Zbunjuje činjenica da si pprilično dugo na forumu, a još uvijek ideš "rušiti feminizam" slavodobitno potežući "argument" cijepanja drva i sličnih poslova.
Ponukala me opaska frenda koji ima izuzetno ostvarenu, samostalnu, emancipiranu ženu - koja mu je mahinalno uvalila nešto "jer je to muški posao".

A malo se raspitavši čini mi se da to nije nikakva rijetkost...da često cure ne vide problem u istovremenom shvaćanju sebe kao emancipiranih i žustrom odbacivanju koncepta "ženskih poslova", i odbijanju da same prihvate nešto obaviti jer "ne mogu, to je za muške".

I nije to samo ekstrem cijepanja drva...kad se živi zajedno, to je milion sitnica.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 10:12   #10
[QUOTE=ZloPrase;44964276]Činjenica je da se može pozvati specijaliziranog majstora za neki "muški posao" - kao što je činjenica da se može pozvati, i platiti, i kuharicu i spremačicu i baby sittericu. Što bi supruga mislila o mužu koji lakonski odgovara da se neće s time baviti, nego će - ako baš mora - kućni budžet tako potrošiti?


Naravno da može, ali ako ćeš biti iskren priznati ćeš da si većina parova može priuštiti povremeno pozvati automehaničara, vodoinstalatera i slično, dok sa druge strane, koliko bi ih moglo plaćati kuharicu i spremačicu da im dolaze svaki dan?
A i zaboravljaš da ne živimo svi na selu, za jedan par koji živi u gradu u stanu nema poslova kao što su cjepanje drva, penjanje na krov pa se ti "muški" poslovi pojavljuju toliko rijetko da uopće nisu vrijedni rasprave.
I ne, ne mislim da je dragi manje "muško" ako pozovemo automehaničara kad se automobil pokvari, puno lošije bi mi izgledalo kad bi takvo nešto ugrožavalo njegovu "muškost" .
charsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 10:28   #11
Quote:
charsi kaže: Pogledaj post
A i zaboravljaš da ne živimo svi na selu, za jedan par koji živi u gradu u stanu nema poslova kao što su cjepanje drva, penjanje na krov pa se ti "muški" poslovi pojavljuju toliko rijetko da uopće nisu vrijedni rasprave.
Funkcioniram i u gradu, i na selu, i ne bih se složio. Slično trošim alat i tamo, i vamo.

A tom logikom bi se moglo reći i da otkad je veš-mašine, usisivača, pećnice s tajmerom itd, "ženski poslovi" više "uopće nisu vrijedni rasprave".

Skoro ista tema (sorry mod, može spoj)

Zadnje uređivanje ZloPrase : 08.05.2013. at 10:44.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 11:03   #12
[QUOTE=ZloPrase;44965635]Funkcioniram i u gradu, i na selu, i ne bih se složio. Slično trošim alat i tamo, i vamo.

A tom logikom bi se moglo reći i da otkad je veš-mašine, usisivača, pećnice s tajmerom itd, "ženski poslovi" više "uopće nisu vrijedni rasprave".

Izgleda da smo onda mi rođeni pod sretnom zvjezdom jer nam se stvarno rijetko nešto pokvari dok kuhanje, čišćenje i slične "ženske" poslove obavljamo svakodnevno.
A i nije ti ta logika baš ispravna, jer iako usisavač znatno olakša čišćenje ipak ga jedno od nas mora upotrijebiti, isto kao i pećnicu i ostalo, dok cjepanja drva i penjanja na krov kad živiš u stanu u gradu jednostavno nema, a za neke kvarove koji su ionako rijetki nije nikakav problem platiti majstora da dođe i obavi to.
charsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 11:26   #13
Quote:
charsi kaže: Pogledaj post
A i nije ti ta logika baš ispravna, jer iako usisavač znatno olakša čišćenje ipak ga jedno od nas mora upotrijebiti, isto kao i pećnicu i ostalo, dok cjepanja drva i penjanja na krov kad živiš u stanu u gradu jednostavno nema, a za neke kvarove koji su ionako rijetki nije nikakav problem platiti majstora da dođe i obavi to.
Iznenadila bi se koliko često se i u gradu penje po krovovima, ali ne bi se iznenadila tko to skoro isključivo radi.

Postoji jednostavan eksperiment - u slučajno odabranoj željezariji, pogledati spolnu razdiobu prvih deset, ili stotinu mušterija.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 11:58   #14
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Ponukala me opaska frenda koji ima izuzetno ostvarenu, samostalnu, emancipiranu ženu - koja mu je mahinalno uvalila nešto "jer je to muški posao".
Frend ima ženu koja za sebe vjeruje da je emancipirana.

Ogromna razlika .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 12:42   #15
Naravno da postoje muški poslovi, kao što postoje i ženski.
To ne znači da jedni ili drugi ne mogu "zaviriti" na suprotnu stranu, ali podjela prvenstveno prati psihofizičke razlike spolova. Muška agresivnost, snaga, generalni nedostatak osjećaja za sitnice i još poneka "sitnica" itekako pogoduje brojnim poslovima. Na kraju krajeva bez obzira što je devedesetih bilo i žena u hrvatskoj vojsci, sumnjam da je nekome palo na pamet slati žene umjesto muškaraca u rat ili zazivati neku ravnopravnost u smislu 50% vremena žene a 50% muškarci. Podjela postoji u svim područjima života i mislim da to uopće nije loše. Loše ja ako jedna strana počne iskorištavati drugu, bilo da prebacuje veći teret funkcioniranja obitelji na jednu stranu bilo da ne cijeni rad druge strane i sl.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 12:56   #16
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Iznenadila bi se koliko često se i u gradu penje po krovovima, ali ne bi se iznenadila tko to skoro isključivo radi.

Postoji jednostavan eksperiment - u slučajno odabranoj željezariji, pogledati spolnu razdiobu prvih deset, ili stotinu mušterija.
Pretpostavljam da su to u gradu ipak puno češće oni kojima je to zanimanje i koji su za to plaćeni. Jer kad živiš u zgradi i dođe do nekog problema sa krovom, nekako sumnjam da bi se stanari penjali i popravljali to, puno vjerovatniji scenarij je da bi pozvali čovjeka i platili.
charsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 13:46   #17
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Frend ima ženu koja za sebe vjeruje da je emancipirana.

Ogromna razlika .
Takvih ti je 90-99%, ovisi kako stroge kriterije primjenjuješ.
Sve su one emancipirane samo kada im paše.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 13:59   #18
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Sve su one emancipirane samo kada im paše.
Je. I ne briju pazuhe. I ono sve ostalo grozno.

Kažeš, 90-99%? Zamisli koliko je mizerna vjerojatnost da netko u svom životu ima posla s 0 (nula) tih "emancipiranih samo kad im paše"? Ja sam stvarno svjetski endem po tom pitanju...

Zašto mi Bog nije umjesto tako malo vjerojatnog događaja podario bitno vjerojatniji - dobitak Jackpota na lotu...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 14:10   #19
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post



Na neki posao se može potrošiti proizvoljna količina vremena. Ako je posao obavljen, onaj koji je potrošio manje vremena je jednostavno efikasniji. Može li muškarac odgovoriti supruzi da nema vremena za usisavanje jer već danima provjerava koliko optimalno je prišarafio neku tiplu?

Da, on može danima provjeravati je li dobro prišarafio, ona može danima provjeravati je li dobro usisala, svi ostali poslovi (za koje je u interesu i jednom i drugom da se obave) ostaju neobavljeni, oni stoje gladni u prljavom stanu i što su time postigli, čemu to?
Zašto na partnera gledati kao na nekog protivnika kojeg trebaš nadmudriti, pobjediti i otežati mu, zar nije logičnije da želite oboje obaviti sve što imate na najbrži mogući način i uživati zajedno u slobodnom vremenu .
charsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 14:44   #20
Quote:
charsi kaže: Pogledaj post
Zašto na partnera gledati kao na nekog protivnika kojeg trebaš nadmudriti, pobjediti i otežati mu, zar nije logičnije da želite oboje obaviti sve što imate na najbrži mogući način i uživati zajedno u slobodnom vremenu .
Trik je u tome da su "ženski poslovi" već poodavno dirty-word, i more tinte je proliveno na lijene muške koji "ne sudjeluju dovoljno", a istovremeno te iste ženske nemaju trzaj oka kada izbjegnu nešto teško/neugodno/prljavo/opasno - jer to je ostao "muški posao".
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.