Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2018., 15:55   #321
-Joint Air-to-Ground Missile (JAGM) air-to-surface missile to replace the current air-launched BGM-71 TOW, AGM-114 Hellfire and AGM-65 Maverick missiles.
https://www.youtube.com/watch?v=XgO2olz18xM

-SDB II (Small Diameter Bomb)

https://www.youtube.com/watch?v=hyaIrhGrCzo
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 16:30   #322
Brzina od 2+ macha jednostavno nikako ne ide skupa s dugotrajnom autonomijom, doletom, velikom bojnom glavom i mogućnošću da f18 nosi takve rakete. A to je ključno amerima, da njihovi nosači aviona imaju modernu protubrodski sposobnost. Sve da supersonicna raketa uspije magijom imati isti dolet, neće imati istu istrajnost leta tijekom kojeg će raketa sama tražiti prijetnje. Lrasm je malim dijelom poput harpy Drona, patrolira naokolo dok ne nadje metu.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 16:52   #323
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Brzina od 2+ macha jednostavno nikako ne ide skupa s dugotrajnom autonomijom, doletom, velikom bojnom glavom i mogućnošću da f18 nosi takve rakete. A to je ključno amerima, da njihovi nosači aviona imaju modernu protubrodski sposobnost. Sve da supersonicna raketa uspije magijom imati isti dolet, neće imati istu istrajnost leta tijekom kojeg će raketa sama tražiti prijetnje. Lrasm je malim dijelom poput harpy Drona, patrolira naokolo dok ne nadje metu.
Hmm, pa valjda ta meta neće biti baš bilo gdje, tj. imaš valjda kakvu-takvu mogućnost nadzora i ciljanja te prijenosa informacija raketi.
Uostalom, a što fali raketama kao što je recimo ona japanska nadzvučna XASM-3? Uz domet samog zrakoplova, plus domet rakete od 150 km, ne čini mi se uopće loše za 90% praktičnih namjena. Dobro, YJ-12 i sl. su možda malko previše za Hornete.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 17:39   #324
Super je ta japanska raketa, ali to je drukčija namjena. Tu se predviđa da će druge platforme s kopna (dakle jedno 200+ njih koliko ih japanci imaju) naći i identificirati i pratiti cilj, da će f2 dojuriti i da će rakete nabrzaka presresti metu.

Ameri žele raketu koja će djelovati s isturenog nosača, moguće katkad i usamljenoga. I njemu će faliti dodatnih platformi za praćenje prijetnji i meta. Zato im treba raketa koja će kružiti okolo i nalaziti potencijalne mete. Naravno da neće naslijepo lansirati iste, ali npr nakon dojave podmornice ili e2 koji potom mora bježati da spasi glavu jer ne može ostati i pratiti kinesku flotu... Dobro dodje raketa koja sama locira cilj. I xasm3 vjerojatno ima duplo manju bojnu glavu.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 17:54   #325
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Super je ta japanska raketa, ali to je drukčija namjena. Tu se predviđa da će druge platforme s kopna (dakle jedno 200+ njih koliko ih japanci imaju) naći i identificirati i pratiti cilj, da će f2 dojuriti i da će rakete nabrzaka presresti metu.

Ameri žele raketu koja će djelovati s isturenog nosača, moguće katkad i usamljenoga. I njemu će faliti dodatnih platformi za praćenje prijetnji i meta. Zato im treba raketa koja će kružiti okolo i nalaziti potencijalne mete. Naravno da neće naslijepo lansirati iste, ali npr nakon dojave podmornice ili e2 koji potom mora bježati da spasi glavu jer ne može ostati i pratiti kinesku flotu... Dobro dodje raketa koja sama locira cilj. I xasm3 vjerojatno ima duplo manju bojnu glavu.
Je, ali zato ima iks puta veću mogućnost da zbilja i pogodi metu tj. da se probije kroz njenu obranu.

Iskreno, teško mi je zamisliti USN u takvoj situaciji da im treba takva raketa. To bi prije trebalo recimo Rusima.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 18:01   #326
Pitanje je koliko bi posto f18ica sa xasm3 prezivjelo da dodje blizu kineskoj obali, gdje će u zraku patrolirati hrpa kineskih aviona. Lrasm ima veće šanse biti lansiran pa i prići na 30 km od mete. A to što će pojedinačna raketa imati manje šanse preživjeti tih zadnjih 30 km... Ameri će riješiti valjda nekako drukčije. Xasm3 je defanzivno raketa, a lrasm je za projekciju moći blizu Kine.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 18:24   #327
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Pitanje je koliko bi posto f18ica sa xasm3 prezivjelo da dodje blizu kineskoj obali, gdje će u zraku patrolirati hrpa kineskih aviona. Lrasm ima veće šanse biti lansiran pa i prići na 30 km od mete. A to što će pojedinačna raketa imati manje šanse preživjeti tih zadnjih 30 km... Ameri će riješiti valjda nekako drukčije. Xasm3 je defanzivno raketa, a lrasm je za projekciju moći blizu Kine.
Pa slušaj, dok se ne riješe kineski avioni, i nema govora o nekom ozbiljnijem protubrodskom djelovanju svakako.

Uostalom, ako ćeš ti i ići udarati na kineski priobalni pojas, mislim da to govori da je gro kineskih brodova već ili na dnu mora ili u luci.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 06.01.2018. at 18:25. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 19:56   #328
​Boeing flies first KC-46A tanker for US Air Force

While Boeing has flown six other test articles, the newest 767-2C-based aircraft will be one of the first 18 inducted into the service next year. The USAF had expected Boeing to deliver the first KC-46 by the end of 2017

Napokon je Boeing krenuo s proizvodnjom tankera, 18 tankera do kraja godine, ispunit će narudžbu iz fy15-16 u samo jednu godinu, lipo...
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 11:05   #329
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Pa slušaj, dok se ne riješe kineski avioni, i nema govora o nekom ozbiljnijem protubrodskom djelovanju svakako.
Kineske avione ne možeš riješiti prije nego riješiš kinesku mornaricu. To je zapravo jedini aspekt tog kineskog booma u gradnji površinske mornarice koji mi je logičak i koji razumijem. Iako su to veliki brodovi koji mogu djelovati i po oceanu, zapravo mi se čini da je primarna svrha i dalje djelovati relativno blizu kineskoj obali, odnosno pod zaštitom avijacije, kako bi mogli isturiti obrambeni obruč protuzračnih sustava.

Ameri u toj situaciji ne bi mogli preskakati taj obruč (i obalne kopnene SAM sustave) da dođu do kineskih zračnih baza, već bi morali, brod po brod, prvo stanjiti taj pomorski obruč i raditi rupe u njemu.

Jer borbom u zraku neće doći do uništenja kineske zračne sile. Ili će gdjegod ameri poslati toliku silu u zraku na neku isturenu flotu da kinezi neće ni ići to presretatiti, ili će ameri gdjegod poslati nedovoljnu silu (ne namjerno, ofkors, nego zbog manjkavih obavještajnih podataka u tom trenutku) pa će kinezi poslati toliko presretača da će konačni rezultat u tom pojedinačnom okršaju biti na kineskoj strani.

Quote:
Uostalom, ako ćeš ti i ići udarati na kineski priobalni pojas, mislim da to govori da je gro kineskih brodova već ili na dnu mora ili u luci
Da, i zato im treba protubrodska raketa s povećim dometom i autonomijom djelovanja. To što ameri službeno priznaju domet "veći od 370 km" meni zvuči kao onomad "veći od 50 km" za amraam. Tko zna koliko to ide. S obzirom da JASSM-ER ide 1000 km, s obzirom da dijele osnovnu unutrašnju konstrukciju, motor i bojnu glavu, ostatak điđi i senzora na LRASMu možda i ne bi pojeo 600+ km dometa nego ipak manje.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 13:42   #330
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Kineske avione ne možeš riješiti prije nego riješiš kinesku mornaricu. To je zapravo jedini aspekt tog kineskog booma u gradnji površinske mornarice koji mi je logičak i koji razumijem. Iako su to veliki brodovi koji mogu djelovati i po oceanu, zapravo mi se čini da je primarna svrha i dalje djelovati relativno blizu kineskoj obali, odnosno pod zaštitom avijacije, kako bi mogli isturiti obrambeni obruč protuzračnih sustava.

Ameri u toj situaciji ne bi mogli preskakati taj obruč (i obalne kopnene SAM sustave) da dođu do kineskih zračnih baza, već bi morali, brod po brod, prvo stanjiti taj pomorski obruč i raditi rupe u njemu.

Jer borbom u zraku neće doći do uništenja kineske zračne sile. Ili će gdjegod ameri poslati toliku silu u zraku na neku isturenu flotu da kinezi neće ni ići to presretatiti, ili će ameri gdjegod poslati nedovoljnu silu (ne namjerno, ofkors, nego zbog manjkavih obavještajnih podataka u tom trenutku) pa će kinezi poslati toliko presretača da će konačni rezultat u tom pojedinačnom okršaju biti na kineskoj strani.

Da, i zato im treba protubrodska raketa s povećim dometom i autonomijom djelovanja. To što ameri službeno priznaju domet "veći od 370 km" meni zvuči kao onomad "veći od 50 km" za amraam. Tko zna koliko to ide. S obzirom da JASSM-ER ide 1000 km, s obzirom da dijele osnovnu unutrašnju konstrukciju, motor i bojnu glavu, ostatak điđi i senzora na LRASMu možda i ne bi pojeo 600+ km dometa nego ipak manje.
Brodovi, kakvi god bili, ali bez zrakoplova koji su im iznad glave i ne iznad glave, nego istureni naprijed da ih zaštite od napada aviona, pa naoružanih Harpoonom ili onom japanskom raketlinom ili s LRASM-om, su sitting ducks i nemaju baš neke pregoleme šanse. Kvragu, to je jasno još od ne znam, potapanja Bismarcka ili PoW i Repulsea kod Malaje. Ne kažem ja da oni neće srušiti koji avion, da neće i koju nadolazeću raketu oboriti i sl., ali konačni rezultat nije upitan, a na kraju će uvijek biti više raketa nego brodova i neke će se probiti, pa da je ne znam koja PZO.

Što se tiče dometa, naravno to ovisi je li lansiranje iz zraka ili sa površine, ali se slažem da je domet svakako veći od tih 370 km, sad koliko, nemam pojma, ali ja bih rekao da nije puno slabiji od JASSM-ER-a.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 22:42   #331
Nismo se baš skužili. Neće brodovi biti toliko daleko da avioni ne stignu na vrijeme doći u njihovu obranu. Pretpostavljam da se bi se tu radilo o sinergiji. Umjesto stare situacije od prije 15+ godina, gdje su prvi PZO sustavi bili oni na kopnu, maltene odmah uz zračne baze i ostale vrijedne ciljeve, sada kinezi ipak imaju opciju te PZO sustave (ovaj put na brodovima) postaviti malko ispred. I to je bilo okej u situaciji gdje danas ameri imaju samo harpoon. Ili čak i kad bi imali ASM3, opet bi to značilo da bi iz zraka detektirali hipotetske niskoleteće avione koji nose ASM3 na jedno 400+ km od brodova, odnosno da ti avioni moraju prijeći još ~250 km od te točke detekcije dok ne uspiju uopće lansirati taj ASM3. A neki lovci na patroli u zraku bi mogli u to vrijeme još prijeći jedno 400 km, odnosno potencijalno presretanje bi se dogodilo prije napada raketama.

Naravno, to znači da brodovi ne mogu baš biti 500 km od obale jer bi avioni trošili trećinu tanka samo za tranzit do/od pozicije za patrolu. Ali na jedno 100-200 km od obale - mogli bi. I to bi bilo golemo poboljšanje od situacije prije 15 godina.

Sa LRASOM je to složenije, jer presretanja aviona koji nosi rakete zapravo nema. Umjesto da se raznim awacsima ide detektirati f18 s raketama, koji bi se vidio izdaleka, mora se detektirati pojedinačna raketa. Tko zna na kojoj bi udaljenosti to bilo, i bi li avioni mogli na vrijeme presretati te rakete. Ostaje dakle presretati američke platforme koje bi uopće detektirale kineske ciljeve. Što ne negira uvijek sam napad raketama. U slučaju npr sinergije podataka s podmornica i NOSS satelita je to prilično teško. U slučaju nekakvog P8 ili E2 koji patrolira je lakše, ali opet, to je detekcija s 400tinjak km. dok se presretanje izvrši, ameri bi vrlo lako mogli imati jasnu situaciju potencijalnih meta i te rakete bi već mogle biti na putu.

Zapravo, ameri su tu donekle primorani koristiti sovjetska rješenja, kad su se sovjeti našli u situaciji gdje moraju nekako zaobići presretače s američkih nosača... Samo što su sovjeti koristili brzinu rakete kako bi se osigurali da ne stigne pobjeći dalje od zahvata mete kakvog tadašnja raketa može izvesti, a ameri koriste samostalnost rakete da nađe cilj, makar privremeno, dok je raketa u tranzitu, on bio izgubljen.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 10:41   #332
Da, ali ti tu ideš sa pretpostavkom da ti kineski brodovi što patroliraju mogu biti baš bilo gdje, a u stvari ne mogu, bilo radi straha od neprijateljskih podmornica ili zbog manjka zaštite kopnenih lovaca/AWACS-a. U biti će oni biti poprilično stacionarni, držati poziciju na nekom potezu bubam 20 milja sa 20 milja, bilo radi prirode konflikta/smjera ugroze, tako da je meni ta mogućnost samostalnog traženja meta manje bitna, u krajnjoj liniji se to može ugraditi i na supersonični projektil.

Pored toga, kineskim AWACS-ima će veliki problem predstavljati F-22, a kad njih eliminiraš, onda kineski brodovi moraju upaliti svoje radare, a oni se vide ko božićno drvce.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 11:33   #333
Kad ste se već uhvatili brodova....do kud se došlo sa rial gunom ( nostaligija za BB na najače )
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 12:14   #334
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Da, ali ti tu ideš sa pretpostavkom da ti kineski brodovi što patroliraju mogu biti baš bilo gdje, a u stvari ne mogu, bilo radi straha od neprijateljskih podmornica ili zbog manjka zaštite kopnenih lovaca/AWACS-a. U biti će oni biti poprilično stacionarni, držati poziciju na nekom potezu bubam 20 milja sa 20 milja, bilo radi prirode konflikta/smjera ugroze, tako da je meni ta mogućnost samostalnog traženja meta manje bitna, u krajnjoj liniji se to može ugraditi i na supersonični projektil.
A razilazimo se u mišljenjima, što ćeš. Ja svakako držim da će se brodovi katkad pomicati i po parsto km duž obale. (po dubini će svakako ići manje, možda ni 50ak km promjene pozicije)

Samostalno traženje meta je nešto što će više manje svaka moderna raketa od danas nadalje imati, to je stvar sposobnosti senzora (dakle raketa neće baš biti mala) i softvera/hardvera koji podatke procesuira. No raketa koja kontinuirano ide 2 maha neće imati istrajnost leta da radi krugove i traži mete. Nekakav moderni Klub/Kalibr u stilu LRASMa bi tu možda bio super izbor, kad bi se sve moglo nekako ugurati u raketu od ispod jedne tone. Zapravo nema razloga da neke nove varijante Kalibra ili HQ18 imaju gotovo sve što ima LRASM, osim eto smanjene uočljivosti.

Quote:
Pored toga, kineskim AWACS-ima će veliki problem predstavljati F-22, a kad njih eliminiraš, onda kineski brodovi moraju upaliti svoje radare, a oni se vide ko božićno drvce
Ovo sad zbilja ide malo u preširoku raspravu. Dakako, jednom kada kinezi ostanu bez zračnih platformi za rano upozorenje, to je više manje game over. Tad će moći samo defanzivno raditi presretanja i morat će se skroz povući do samih obala. A dugoročno je to izgubljen sukob. Pretpostalvjam da kinezi zato i rade ubrzano sijaset takvih platformi, (trenutno imaju jedno 6 razlicitih vrsta AEW platformi u sluzbi ili blizu sluzbe) kako bi ameri sto teze postigli taj cilj. Tu je nebitno jel to f22 ili f35 ili cak f15. Na kraju krajeva, mozda ce dio posla uspjeti odraditi i krstarece rakete, ako se uhvate avioni na tlu.

Quote:
Kad ste se već uhvatili brodova....do kud se došlo sa rial gunom ( nostaligija za BB na najače )
Razvoj konkretnih modela se usporio.
https://www.naval-technology.com/com...s-superweapon/
I možda od tog modela neće biti nečega dalje. To ne znači da u nekom trenutku u budućnosti (ali ne za sljedećih 10ak godina) neće neki drugi pokušaji uroditi plodom.

No čini se VRLO malo izgledno da će rail gunovi dovesti do ikakvih novih bojnih brodova. To će prije završiti na tome da će razarači, kao i dosad, jednog dana zamijeniti svoj dosadašnji top rail gunom.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 14:01   #335
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
A
No čini se VRLO malo izgledno da će rail gunovi dovesti do ikakvih novih bojnih brodova. To će prije završiti na tome da će razarači, kao i dosad, jednog dana zamijeniti svoj dosadašnji top rail gunom.
A zapelo je?! Bitno da se nije odustalo . Bude to na Zumwalt klasi jednog dana
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 14:46   #336
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
A zapelo je?! Bitno da se nije odustalo . Bude to na Zumwalt klasi jednog dana
Zapravo, to je upitno. Prije par godina je bila vijest da se odustaje od posebne municije za topove na Zumwaltu. I da će se pokušati iskoristiti obični Excalibur vođeni projektil (bitno slabijih karakteristika) kakav koristi i US army.

Koliko se s time otišlo ne znam, ali znam da je prije par tjedana bila vijest da US navy radi studije, koliko se isplati da sa Zumwalta maknu te 155mm topove skroz i da umjesto njih brodove nakrcaju s još VLS sustava, odnosno vjerojatno da budu arsenal brodovi za raznorazne krstareće rakete.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 15:29   #337
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
A zapelo je?! Bitno da se nije odustalo . Bude to na Zumwalt klasi jednog dana
ATM rade na povećanju brzine paljbe, ima yt klip sa slijedom tri zrna u nekih 20 sekundi, na tabletu sam pa nemam link.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 15:40   #338
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
A zapelo je?! Bitno da se nije odustalo . Bude to na Zumwalt klasi jednog dana
The U.S. Navy's Railgun May Never See Combat
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 15:42   #339
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Brodovi, kakvi god bili, ali bez zrakoplova koji su im iznad glave i ne iznad glave, nego istureni naprijed da ih zaštite od napada aviona, pa naoružanih Harpoonom ili onom japanskom raketlinom ili s LRASM-om, su sitting ducks i nemaju baš neke pregoleme šanse. Kvragu, to je jasno još od ne znam, potapanja Bismarcka ili PoW i Repulsea kod Malaje. Ne kažem ja da oni neće srušiti koji avion, da neće i koju nadolazeću raketu oboriti i sl., ali konačni rezultat nije upitan, a na kraju će uvijek biti više raketa nego brodova i neke će se probiti, pa da je ne znam koja PZO.

Što se tiče dometa, naravno to ovisi je li lansiranje iz zraka ili sa površine, ali se slažem da je domet svakako veći od tih 370 km, sad koliko, nemam pojma, ali ja bih rekao da nije puno slabiji od JASSM-ER-a.
I za tebe nešto

Navy Tests Hypersonic Weapons That Could Hit Anywhere on Earth in an Hour
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 15:51   #340
Velike novosti za američke "prašinare".

-U.S. Army Troops to Get New Sci-Fi Helmet

- torso and extremity protection system (TEP)

zanimljivo...
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.