Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2016., 11:01   #41
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
http://obris.org/hrvatska/program-vl...rh-mup-i-mvep/

Ovo bi po meni značilo minimalno 2% BDPa godišnjeg izdvajanja za obranu, jer je to potrebno po procjeni NATOa i jer je obzirom da se radi o relativnom broju u odnosu prema BDPu, svakako proporcionalno i u skladu s gosp. i finan. potencijalom RH.

Međutim obzirom na posebnosti RH, prvenstveno zemljopisne, moguće da će se pokazati da je potrebno ulaganje i znatno više od tih 2%.

A kako će citiram: "opremanje i modernizacija Oružanih snaga biti i u funkciji jačanja i razvoja hrvatske vojne industrije i gospodarstva u cjelini", ulaganje u obranu ne bi trebalo biti problem, nego prilika i potencijal za daljnji razvoj i jačanje gosp. i financ. potencijala RH.

Program Vlade je u osnovi dobar, tako da je ovaj izdvojeni dio jako povoljna vijest za obranu RH kroz sva tri segmenta (vojni, policijski i obavještajni). Problem vojnog djela je u izvedbi, hoće li Josip Buljević imati kapaciteta provesti modernizaciju i opremanje te ojačati i razviti hrvatsku vojnu industriju i gospodarstvo u cjelini..? Jer iako on ima respektabilan CV u obavještajnoj službi (ako izuzmemo očite propuste bjega Sanadera i Glavaša te izostanak obavještajnog rada glede organiziranog kriminala političara koji su krali), nema ama baš nikakvog znanja u vezi gospodarstva i vojne organizacije. U svakom slučaju je on dobar pomak na bolje jer ima fakultet koji je nekako vezan uz obranu, pa će vrijeme pokazati koliko će kvalitetno moći odraditi posao ministra obtane.

Mjesta za uštede ima te ne bi bio problem dignuti na 2% ili čak 2,5% koliko je prosjek NATO članica. Međutim, za to bi trebala bolja i detaljnija strategija U ŠTO TOČNO bi se spomenuti novac uložio. Trenutno izdvajanje je preslabo, što se vidi u odlasku akrobatskih pilota iz HRZ (a o čemu ni prijašnji ministar obrane a ni sadašnji iz obavještajne zajednice nisu imali pojma!) kojima nisu bili omogućeni elementarni uvjeti za rad jer je Kotromanović nabavljano novi vozni park za MORH umjesto rada svog posla da se brine o uvjetima rada u HV, HRZ i MORHu općenito. Zato je bolje pitanje koga će Josip Buljanić uzeti za savjetnika da stručno odradi posao razvoja HV te spajanja vojne industrije s gospodarstvom? Jer tu on SAM neće moći ništa napravit bez pomoći, kao što ni vodoinstalater ne može provesti strujnu mrežu po kući koliko god dobro se razumio u vodu i vodene instalacije.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 12:55   #42
Program je na razini proglasa, lako je ispaljivati postotke i želje. Također ako ima "mjesta za uštete", te se iste i provedu, ne znači da bi se automatizmom to prelilo u proračun MORH, prije toga bi taj "višak" koji bi se pojavio morao ići na pokrivanje deficita.
I nije posao ministra da direktno povezuje gospodarstvo i MORH, nekako sumnjam da će novi ministar uopće imati bilo kakav oblik autonomije u radu, dobit će na stol s čime raspolaže i ima se u to nekako uklopiti.

Ionako bih se suzdržao od ocjenjivanja i prognoziranja uloge novog ministra i ponavljanja općih mjesta, još neko vrijeme nećemo uopće vidjeti nikakve konkretne mjere, barem godinu dana će trebati ekipi koja je u ovo doslovno upala da se snađu. Ja se samo nadam da će biti u stanju privresti kraju već započete projekte, to će biti prva pobjeda.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 13:07   #43
neki od vas su se počeli razbacivati postocima kao mamić eurima, ako je naš proračun sada s 1.25% oko 4.8 mlrd kuna s 1,75% bi bio po mojoj matematici od od oka, oko 6mlrd,ako sada uspijemo 20% potrošiti na modernizaciju s tim povečanjem to bi išlo čak i na 30% a 30% od 6mlrd kuna je nešto manje od 2 milijarde kn a to je oko 300 milijuna USD a s tim bi parama mogli priuštiti eskadrilu borbenih aviona i puno drugih vrijednih obrambenih sustava.
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 13:12   #44
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Program je na razini proglasa, lako je ispaljivati postotke i želje. Također ako ima "mjesta za uštete", te se iste i provedu, ne znači da bi se automatizmom to prelilo u proračun MORH, prije toga bi taj "višak" koji bi se pojavio morao ići na pokrivanje deficita.
I nije posao ministra da direktno povezuje gospodarstvo i MORH, nekako sumnjam da će novi ministar uopće imati bilo kakav oblik autonomije u radu, dobit će na stol s čime raspolaže i ima se u to nekako uklopiti.

Ionako bih se suzdržao od ocjenjivanja i prognoziranja uloge novog ministra i ponavljanja općih mjesta, još neko vrijeme nećemo uopće vidjeti nikakve konkretne mjere, barem godinu dana će trebati ekipi koja je u ovo doslovno upala da se snađu. Ja se samo nadam da će biti u stanju privresti kraju već započete projekte, to će biti prva pobjeda.
Čisto za informaciju, posao ministra JE da izravno povezuje gospodarstvo i rezor kojim upravlja. Vlada s dotičnim ministrima jesu izvršna vlast u RH, i to je njihov posao koji će raditi idućih 3 i pol godine.

Samo za usporedbu, ima zemalja u Europi i Mediteranu gdje ministri obrane itekako dobre poslove odrađuju te poboljšavaju gospodarstvo. Zemlje od 4 do 8 milijuna stanovnika su čak u prednosti prilikom implementacije novih tehnologija, tako da je sigurno da prava osoba na tom mjestu može čak pomoći vojnoj industriji u razvitku i napretku.

Da ne nabrajam neke podatke iz država poput Izraela i Švicarske koji nisu besplatno dostpuni na internetu, dovoljno je reći da je vojna industrija usko povezana upravo s Ministarstvom obrane u većini zemalja. Zasad RH izvozi 'samo' oko $250 milijuna godišnje, a ima strahovitog potencijala za ulaganje i razvoj.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 13:14   #45
Quote:
Mathasar kaže: Pogledaj post
neki od vas su se počeli razbacivati postocima kao mamić eurima, ako je naš proračun sada s 1.25% oko 4.8 mlrd kuna s 1,75% bi bio po mojoj matematici od od oka, oko 6mlrd,ako sada uspijemo 20% potrošiti na modernizaciju s tim povečanjem to bi išlo čak i na 30% a 30% od 6mlrd kuna je nešto manje od 2 milijarde kn a to je oko 300 milijuna USD a s tim bi parama mogli priuštiti eskadrilu borbenih aviona i puno drugih vrijednih obrambenih sustava.
A od hrvatskih građana su Agencija za civilno zrakoplovstvo i ministar Hajdaš Dončić protupravno uzeli 300 milijuna eura samo jednim potpisom na papiru...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 13:22   #46
Izvod iz Program TiMa koji je danas predstavio u Saboru :


__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 13:26   #47
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Ajde malo bacite pogled na rashodovnu stranu proračuna i nakon toga mi recite uz pomoć kojih trikova bi trebali dići izdvajanje za MORH 2,5 puta? Rate kredita se povećavaju svake godine, u crvenoj smo zoni pred monitoring EU, proračun je konstantno u deficitu, a preko 85% proračuna su plaće, mirovine i HZZO. Lokalna samouprava, koju žele reducirati, se ne financira iz državnog proračuna, prodaju "strateških firmi i infrastrukture" će stopirati zbog "nacionalnog interesa", a nedavno je objavljeno da ogromnu većinu sredstava za udruge dobivaju udruge invalida, sportska udruženja i KUDovi, što su sve stvari o kojima se država kronično ne brine i namjerno je prepustila civilnom društvu. Civilna država, što Hrvatska jest, ne zapostavlja ništa od toga na uštrb vojske u mirnodopskom razdoblju.

Gdje rezati? Gdje zaraditi? Pričamo o milijardama kuna...

Minimalno 2% izdvajanja za obranu u NATOu poštuju SAD, Francuska, UK i Turska (4 vojno najjače NATO države), dok se Grčka i Poljska drže oko 2%, s tim da Grčka ima na granicama Tursku i ubrzano posustaje u financiranju vojske zbog propasti ekonomije, a Poljska je kraj Rusije i Ukrajine i polako se pridružuje europskim silama. Ostale 22 zemlje troše manje od 2% BDPa, neke i drastično manje. Hrvatska SIGURNO neće početi trošiti više novca od baltičkih država (snažna ruska manjina, još manja dubina teritorija i sl.) na obranu, to je apsolutno nerealno.
hajde ti reci nama koja od stavki u rashodu je vaznija i prioritetnija od obrane?
ngo?
frljic &co.??
...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 14:37   #48
a jeste ludi i simpatični, uhvatili se "programa" Tima i bratije a ono "program" standardni spisak floskula / želja bez barem jedne rječi kako i kojom lovom isprđeno na pejper sprovesti u djelo i to što u tekućoj, što u iduće dvi, što do kraja mandata..

Mene je do suza dirnulo štićenje tradicija i vrijednosti Domovinskog rata a da se pročačka po MORH našlo bi se najveću zbirku partijskih knjižica i ulaštenih petokrakih, veću nego u Sjevernoj Koreji ili Kini.. Da za partnere ćuprije i tim toolmana ne govorimo, počevši od burduševa posilnog...

2% BDP za "oružane snage" će se ovdje izdvajati nikad, pa vjerojatno ni tad, osim u slučaju da opet bude trebalo nebeski narod koji je 1/4 Lijepe naše okupirao/popalio/poharačio u istom scenariju prizemljivati...
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 15:17   #49
Kakvo povećanje ljudi moji!? Pa bit će puna kapa brade ostane li na istoj razini. Sve mi se čini da je civilni obavještajac tamo postavljen s nekom drugom svrhom koja nije unaprjeđenje vojne sile.
Što se Agencije za zrakoplovstvo tiče, samo treba pozorno čitati. Nije uzeto građanima, već su poskupile karte putnicima.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 16:01   #50
Građani nisu putnici ili putnici nisu građani?
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 17:21   #51
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Tocno, s time da bi za malu zemlju poput Hrvatske izdvajanje od 4% (2% za odrzavanje, 1% za razvoj i 1% za nove tehnolgije) moglo cak postici i profit u tom podrucju, u sva tri podrucja vojske: zrakoplovnu, kopnenu i mornaricku. Umjesto placanja Talijanima i Madjarima, sigurno bi nam dobre musterije za zastitu neba bili Slovenija i BiH te bi se s njihovim doprinosima mogli otplacivati djelomicno par eskadrila Gripena.

Zanimljiva informavija ministra financija, jel to samo predizborni istup ili ima naznaka da bi moglo biti nekih promjena u nacinu rada financija?

ima još ptica koje su u ponudi za HRZ

uz KAI T-50,Dessault Mirage 2000-x i F-16.e sad oće li bit izraelska modificirana verzija ili pustinjska, to ne znan. ali znan da je izraelska ponuda konkurentna. ono šta mi je kolega VFA-125 prije nekog vrimena skrenija pozornost spram tih izraelskih F-16 nalazi se na http://www.f-16.net/f-16_users_article7.html
glede onoga mušterija,nama bi bilo jako jako pametno i dobro zbog vlasite sigurnosti prvo učinit sve potribo da nastavimo sa ovim poslom,pa onda gledat može li se šta ušparat di. BiH meni osobno nije na spisku stranih zemalja,iako službeno jest.

Zadnje uređivanje karabin : 22.01.2016. at 17:35.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 19:43   #52
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
Kakvo povećanje ljudi moji!? Pa bit će puna kapa brade ostane li na istoj razini. Sve mi se čini da je civilni obavještajac tamo postavljen s nekom drugom svrhom koja nije unaprjeđenje vojne sile.
Što se Agencije za zrakoplovstvo tiče, samo treba pozorno čitati. Nije uzeto građanima, već su poskupile karte putnicima.
Ja sam građanin i putnik koji često leti iz Zagreba kao polazištne zračne luke. Dakle meni je uzeto, i želim da USKOK ispita sve nadležne u Agenciji za civilno zrakoplovstvo i Minstarstvu kojem je Hajdaš Dočić bio odgovoran. Ako je došlo do protuzakonih radnji, želim da se zamrzne imovina svim odgovornima u Agenciji i Ministarstvu. Ako dođe do pravomoćne presude, ako osude krivce, neka im oduzmu novce za koje su nas oštetitli te uplate te novce u državni proračun. Ne tražim da mi plate tih par stotina eura nazad nego želim da kazne krivce i opale ih po džepu kao upozorenje drugima da nas ne kradu više.

Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
ima još ptica koje su u ponudi za HRZ

uz KAI T-50,Dessault Mirage 2000-x i F-16.e sad oće li bit izraelska modificirana verzija ili pustinjska, to ne znan. ali znan da je izraelska ponuda konkurentna. ono šta mi je kolega VFA-125 prije nekog vrimena skrenija pozornost spram tih izraelskih F-16 nalazi se na http://www.f-16.net/f-16_users_article7.html
glede onoga mušterija,nama bi bilo jako jako pametno i dobro zbog vlasite sigurnosti prvo učinit sve potribo da nastavimo sa ovim poslom,pa onda gledat može li se šta ušparat di. BiH meni osobno nije na spisku stranih zemalja,iako službeno jest.
Zasad dok su nam susjedi koji bi mogli potencijalno biti agresori samo Srbija i teroristička tvorevina Srpska u BiH, nabava zrakoplova se ne čini kao prioritet. Ovih 12 MiGova koje ima HRZ je dovoljno da se odupru napadu cijele zračne flote Srbije i Srpske zajedno. Uskoro će se neke europske države rješavat dobrih (ali dugovječnih) F-16 a neke i Gripena pa nam nije žurba, imamo vremena. Francuske Mirage 2000 i KAI ne bih razmatrao kao opcije, osim ako bi netko od zrakoplovaca (pilota i stratega zračnog ratovanja RH) mogao pružiti na pismeno objektivnu analizu zašto bi ti avioni bili BOLJI od Gripena ili F-16.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 00:40   #53
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
a jeste ludi i simpatični, uhvatili se "programa" Tima i bratije a ono "program" standardni spisak floskula / želja bez barem jedne rječi kako i kojom lovom isprđeno na pejper sprovesti u djelo i to što u tekućoj, što u iduće dvi, što do kraja mandata..

Mene je do suza dirnulo štićenje tradicija i vrijednosti Domovinskog rata a da se pročačka po MORH našlo bi se najveću zbirku partijskih knjižica i ulaštenih petokrakih, veću nego u Sjevernoj Koreji ili Kini.. Da za partnere ćuprije i tim toolmana ne govorimo, počevši od burduševa posilnog...

2% BDP za "oružane snage" će se ovdje izdvajati nikad, pa vjerojatno ni tad, osim u slučaju da opet bude trebalo nebeski narod koji je 1/4 Lijepe naše okupirao/popalio/poharačio u istom scenariju prizemljivati...
Zadnji put smo imali 2% 2003.

http://data.worldbank.org/indicator/...D.GD.ZS?page=2

Kako Bugari isto razmatraju kupovinu zapadnog zrakoplova uvidjeli su da bi to mogli uvesti ako podignu ulaganje u vojsku na min 2%. To i nas čeka. Pitanje je koliko će to Uncle Sam dugo tolerirati.
untried97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 09:00   #54
Imali smo i po 6 i 8% ali ne daj Bože takvog proračuna s tim razlozima.

Ja sam samo istaknuo pretpostavku na temelju meni poznate situacije- cijeli obrambeni sustav počiva na nekoliko jednako besmislenih pretpostavki:

1) Rata/prijetnje/ugroze nema niti će biti
2) Ako ipak bude zbog članka 5 sve će riješiti drugi u naše ime i za naš račun, mi ćemo pjevati kumba ya i prodavati strancima koji će nas doći braniti četrune po 900 Kn kilo
3) Sukladno točkama 1 i 2 potrebno je imati samo simbolične "oružane snage"
4) takve simbolične oružane snage, brojem, opremom i obukom nedostatne za obranu jedne županije a ne RH opremati simbolično, opremom na komad, jer ionako je sve nevažno jer sve počiva na točkama 1. i 2.


U takvom okruženju... Nabavlja se borbeni zrakoplov zbog simbolike, da ne izgubimo "nadzvučnu komponentu" , pa nitko ne postavlja pitanje čemu služi ta "komponenta", koja je njena buduća svrha, niti što se točno gubi a što dobiva osim forumskog ponosa i slave imanjem ili nemanjem dva tri ili osam zrakoplova simboličnih, simbolično naoružanih sa pilotima sa simboličnim godišnjim naletom.
To dakako vrijedi i za 12 haubica, 44 tenka, 126 super modernih oklopišen buseva, itd itd itd, cca 500 milijuna eura godišnje zadnjih 15 godina za što? S kojom svrhom i koje vrijednosti u gle vraga sukobu? Bez pričuve?

Nastavak šarade sa "nadzvučnom komponentom" čisto za air policing sa 6-8, pa i 12 zrakoplova nema smisla. Ne bi bilo zgorega da se konačno napravi analiza minimuma potrebnog za mini ratno zrakoplovstvo, na temeljima koliko zrakoplova, koliko pilota, koliko mehosa, koliko kakvog naoružanja i koliko letenja godišnje osigurava razumni minimum mogućnosti eventualnog HRZ u zadaćama poput zračne borbe, napada na ciljeve na zemlji vođenim oružjem, protubrodske borbe, i stavi cifra na papir i odluči platiti ili ne, ako ne, ključ u bravu jer 12 mig 21 ili 12 međika ili 12 f-16 ili 12 eurofightera koji će letjeti 30 sati godišnje naoružani dobrim željama, topom, i raketom z-z proizvedenom u žaru Korejskog rata nemaju ama baš nikakvog smisla niti čine Ratno zrakoplovstvo.
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 16:53   #55
Nije toliko bitno koliko je izdvajanje u postotcima ako je BDP visok.
Naš se od 2008. kumulativno smanjio za preko 11% u odnosu na tu godinu.
Naš je 340 milijarda KN pa je 1,3% malo za ono što bi mi željeli od opreme.

Da je npr. 500 milijarda Kn onda bi 1,3% bilo dostatno za sve što smo do sada pričali (avioni, IOB,PZO) jer je to 6,5 milijarda godišnje.

Današnja razina hrvatskog BDP-a i izdvajanje od 2% za obranu čini nevjerojatnih 6,8 milijadi kuna godišnje a s tom lovom skoro nosač aviona Julije Klović kupimo, a ne nekih 12 aviona.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 17:05   #56
Bojim se da nama novac nije niti će biti najveći problem kada su "oružane snage " u pitanju. Sad smo izgleda u fazi da ne znamo baš što bismo, osim ako nam netko ne kaže, a i to simbolično..
Skladišta prepuna hardvera koji uz malo volje može biti naš..
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 11:05   #57
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Ja sam građanin i putnik koji često leti iz Zagreba kao polazištne zračne luke. Dakle meni je uzeto, i želim da USKOK ispita sve nadležne u Agenciji za civilno zrakoplovstvo i Minstarstvu kojem je Hajdaš Dočić bio odgovoran. Ako je došlo do protuzakonih radnji, želim da se zamrzne imovina svim odgovornima u Agenciji i Ministarstvu. Ako dođe do pravomoćne presude, ako osude krivce, neka im oduzmu novce za koje su nas oštetitli te uplate te novce u državni proračun. Ne tražim da mi plate tih par stotina eura nazad nego želim da kazne krivce i opale ih po džepu kao upozorenje drugima da nas ne kradu više.



Zasad dok su nam susjedi koji bi mogli potencijalno biti agresori samo Srbija i teroristička tvorevina Srpska u BiH, nabava zrakoplova se ne čini kao prioritet. Ovih 12 MiGova koje ima HRZ je dovoljno da se odupru napadu cijele zračne flote Srbije i Srpske zajedno. Uskoro će se neke europske države rješavat dobrih (ali dugovječnih) F-16 a neke i Gripena pa nam nije žurba, imamo vremena. Francuske Mirage 2000 i KAI ne bih razmatrao kao opcije, osim ako bi netko od zrakoplovaca (pilota i stratega zračnog ratovanja RH) mogao pružiti na pismeno objektivnu analizu zašto bi ti avioni bili BOLJI od Gripena ili F-16.
pa nebi se složija s vama kolega. nabava zrakoplova za kojeg je potriba sredit infrastrukturu i obučit ljude ne ide baš tako brzo ni tako lako. ovog trena da RH odabere bilo koji spomenuti nadzvučni tribalo bi realno 5-7 godina da se uvede taj spomenuti zrakoplov u službu. potencijalni agresor bil R.Srbija ili republika šumska (amenovana od saveznika i nekadašnjih saveznika,pa i domaćih glavonja) mogu,ali i ne moraju bit budući agresori na integritet RH. to tvrdim jer kako će se stvari odvijat u budućnosti niko ne zna. naravno odabir zrakoplova,bez ozbiljnije PZO zaštite je po meni samo razbacivanje novcima,na sreću pregovara se sa konsbergom - norvežanima.
gled smanjenja rashodovne strane MORH-a,a time i proračuna, sada je trenutak da žutu eskadrilu,obalnu stražu, ali i usluge koje pruža HRZ (SAR i HEMS) odvojimo od sise MORH-a i za te stvari apliciramo kod eu. te stvari triba priuzet DUZS i ministarstvo zdravstva.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 11:40   #58
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
pa nebi se složija s vama kolega. nabava zrakoplova za kojeg je potriba sredit infrastrukturu i obučit ljude ne ide baš tako brzo ni tako lako. ovog trena da RH odabere bilo koji spomenuti nadzvučni tribalo bi realno 5-7 godina da se uvede taj spomenuti zrakoplov u službu. potencijalni agresor bil R.Srbija ili republika šumska (amenovana od saveznika i nekadašnjih saveznika,pa i domaćih glavonja) mogu,ali i ne moraju bit budući agresori na integritet RH. to tvrdim jer kako će se stvari odvijat u budućnosti niko ne zna. naravno odabir zrakoplova,bez ozbiljnije PZO zaštite je po meni samo razbacivanje novcima,na sreću pregovara se sa konsbergom - norvežanima.
gled smanjenja rashodovne strane MORH-a,a time i proračuna, sada je trenutak da žutu eskadrilu,obalnu stražu, ali i usluge koje pruža HRZ (SAR i HEMS) odvojimo od sise MORH-a i za te stvari apliciramo kod eu. te stvari triba priuzet DUZS i ministarstvo zdravstva.
Slažem se u potpunosti s vama kolega, istina je da bi trebalo 5 do 7 godina ukoliko bi HV kretala od nule. Ali imajmo na umu da Hrvatska ima nadzvučnu komponentu eskadrile na MiG21 tako da bi preobuka na F-16 ili Gripen zahtjevala puno manje vremena. S ovako kvalitetnim pilotima kakve ima HRZ, u godinu dvije bi se mogla ostvariti puna spremnost.

Ideju izdvajanja SAR je nekako natuknuo novi ministar zdravstva jučer na nekoj televiziji. Mlađi neki ministar, ne znam od kud je ali djeluje sposobno čim vidi da je to potrebno u RH a ne da plaćamo drugima ili da to bude na teret MORH-a. Pogotovo zato jer je rekao da neće biti rezanja u zdrastvu nego da će biti reorganizacije. Vrijeme će pokazat svoje koliko će napraviti.

PZO zaštita bi definitivno trebala biti bolja. Na jednom međunarodnom sajmu zrakoplovstva sam čuo za srbijanske snimke teritorija RH s bespilotnim letjelicama tipa Pegazus. A u RH se ništa ne čuje o BL i čak se spominje KUPNJA gotovih iako je Hrvatska imala razvijenu ekipu ljudi koji su to doveli do kvalitetne razine. Vrh MORHa treba shvatiti da jedine tri zemlje u Europi koje trenutno NEMAJU vlastiti razvoj BL su Hrvatska, BiH i CG. Sve druge imaju, a imala je i Hrvatska.

Primjetio sam neke suradnje Konsberga i ĐĐ, ali čini se da je pristup ideji razvoja PZO jako skroman ili nevidljiv. U današnje vrijeme (2016.g.) PZO ne može biti učinkovita bez kvalitetnog vlastitog programa BL. U konačnici, svi ih razvijaju upravo zato jer je to jeftinije i kvalitetnije rješenje od kupnje gotovog proizvoda dizajniranog za neke druge uvjete.

Trenutno stanje pokazuje čekanje vrha države glede nabave novih nadzvučnih, i to ima smisla. Ukoliko bi Lockheed Martin uspio certificirati F-16C/D od blok 50 nadalje na 12000 sati a RH nabavi te avione povoljno iz neke zapadne zemlje a ne iz pustinjske, to bi bila povoljna kupnja. Isto je i s Gripenima, ako nađe dobar način financiranja nekog od novijih modela od operatera koji su djelomično amortizirali troškove. Trošak te vrste bilo kojeg od ova dva aviona kroz desetak godina mogao bi podnjeti budget, ako nastave s idejom novog Premijera.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 15:52   #59
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Ja sam građanin i putnik koji često leti iz Zagreba kao polazištne zračne luke. Dakle meni je uzeto, i želim da USKOK ispita sve nadležne u Agenciji za civilno zrakoplovstvo i Minstarstvu kojem je Hajdaš Dočić bio odgovoran. Ako je došlo do protuzakonih radnji, želim da se zamrzne imovina svim odgovornima u Agenciji i Ministarstvu. Ako dođe do pravomoćne presude, ako osude krivce, neka im oduzmu novce za koje su nas oštetitli te uplate te novce u državni proračun. Ne tražim da mi plate tih par stotina eura nazad nego želim da kazne krivce i opale ih po džepu kao upozorenje drugima da nas ne kradu više.



Zasad dok su nam susjedi koji bi mogli potencijalno biti agresori samo Srbija i teroristička tvorevina Srpska u BiH, nabava zrakoplova se ne čini kao prioritet. Ovih 12 MiGova koje ima HRZ je dovoljno da se odupru napadu cijele zračne flote Srbije i Srpske zajedno. Uskoro će se neke europske države rješavat dobrih (ali dugovječnih) F-16 a neke i Gripena pa nam nije žurba, imamo vremena. Francuske Mirage 2000 i KAI ne bih razmatrao kao opcije, osim ako bi netko od zrakoplovaca (pilota i stratega zračnog ratovanja RH) mogao pružiti na pismeno objektivnu analizu zašto bi ti avioni bili BOLJI od Gripena ili F-16.
Ajde objasni mi što bi prosječnom hrvatskom građaninu donijelo pojeftinjenje avionskih karata od nekoliko eura?
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 10:19   #60
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Slažem se u potpunosti s vama kolega, istina je da bi trebalo 5 do 7 godina ukoliko bi HV kretala od nule. Ali imajmo na umu da Hrvatska ima nadzvučnu komponentu eskadrile na MiG21 tako da bi preobuka na F-16 ili Gripen zahtjevala puno manje vremena. S ovako kvalitetnim pilotima kakve ima HRZ, u godinu dvije bi se mogla ostvariti puna spremnost.

Ideju izdvajanja SAR je nekako natuknuo novi ministar zdravstva jučer na nekoj televiziji. Mlađi neki ministar, ne znam od kud je ali djeluje sposobno čim vidi da je to potrebno u RH a ne da plaćamo drugima ili da to bude na teret MORH-a. Pogotovo zato jer je rekao da neće biti rezanja u zdrastvu nego da će biti reorganizacije. Vrijeme će pokazat svoje koliko će napraviti.

PZO zaštita bi definitivno trebala biti bolja. Na jednom međunarodnom sajmu zrakoplovstva sam čuo za srbijanske snimke teritorija RH s bespilotnim letjelicama tipa Pegazus. A u RH se ništa ne čuje o BL i čak se spominje KUPNJA gotovih iako je Hrvatska imala razvijenu ekipu ljudi koji su to doveli do kvalitetne razine. Vrh MORHa treba shvatiti da jedine tri zemlje u Europi koje trenutno NEMAJU vlastiti razvoj BL su Hrvatska, BiH i CG. Sve druge imaju, a imala je i Hrvatska.

Primjetio sam neke suradnje Konsberga i ĐĐ, ali čini se da je pristup ideji razvoja PZO jako skroman ili nevidljiv. U današnje vrijeme (2016.g.) PZO ne može biti učinkovita bez kvalitetnog vlastitog programa BL. U konačnici, svi ih razvijaju upravo zato jer je to jeftinije i kvalitetnije rješenje od kupnje gotovog proizvoda dizajniranog za neke druge uvjete.

Trenutno stanje pokazuje čekanje vrha države glede nabave novih nadzvučnih, i to ima smisla. Ukoliko bi Lockheed Martin uspio certificirati F-16C/D od blok 50 nadalje na 12000 sati a RH nabavi te avione povoljno iz neke zapadne zemlje a ne iz pustinjske, to bi bila povoljna kupnja. Isto je i s Gripenima, ako nađe dobar način financiranja nekog od novijih modela od operatera koji su djelomično amortizirali troškove. Trošak te vrste bilo kojeg od ova dva aviona kroz desetak godina mogao bi podnjeti budget, ako nastave s idejom novog Premijera.

ja uopće ne dvojim oko mogućnosti i sposobnsti pilota HRZ-a. ali kad postavljan stvari onako u startu, onda sebi dopustim malo veći vremenski period, poslovno ili privatno. piloti zasigurno znaju poletit sa bilo kojim avionom. o tome nema dileme,ALI letit ka borbeni pilot je već nešto drugo. zato i jesan uzeja toliki period. i to je od početka izgradnje hangara za ptice do vrimena kada zadnji pilot bude odradija gađanje u zraku, pa makar simulirano ili vježbovnom.

po meni naša PZO je zoliko minorna da je nebi smatra nekim sredstvom odvraćanja potencijalnog napadača.

glede SAR-a i HEMS-a kolege sa balkona,a i još bar jedan vod njih je do sada naveja sve šta se zna i šta se manje znalo o tome,tako da je moja neukost i trljanje soli po ranama bespotrebno.

za švedsku pticu se nadan kao posljednju opciju koja će nam bit.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:17.