Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2015., 10:22   #1
Novi stari zapovjednici i novinarska nagađanja

Javno izrečene/napisane istine/neistine u tiskanim/web medijima

Počelo je koliko se sjećam u Slobodnoj Dalmaciji iz pera Denisa Krnića:

Poletio bez krila: Opet helikopteraš: Kovač vodi zračne snage


Vrištio je naslov dok je niže napisao:

Quote:
Helikopteraš poslije helikopteraša - to je recept novog kadrovskog rješenja na čelu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva: brigadni general Miroslav Kovač novi je zapovjednik zračnih snaga. Dužnost će ubrzo i službeno preuzeti od general-bojnika Dražena Šćurija (pilot helikoptera) koji odlazi na novu dužnost u Glavni stožer.
Izvor: http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...9/Default.aspx

Denis je u istom stilu najavio kadrovska rješenja nove Predsjednice:

PRVI KOLINDIN PREDSJEDNIČKI POTEZ Kao vrhovna zapovjednica Hrvatske vojske, smijenit će generala...

Pa tako od tumača dvorskih intriga Denis saznaje TOČNE informacije:
Quote:
Tumači dvorskih intriga već “vide” kako će među prvim obračunima na relaciji Ured predsjednika – Vlada biti imenovanje novog načelnika Glavnog stožera budući da generalu Lovriću za koji mjesec istječe mandat. Na ministru obrane Anti Kotromanoviću je da predloži Lovrićeva nasljednika, a na Grabar-Kitarović je da prihvati ili dade odbijenicu.
Izvor: http://www.jutarnji.hr/prvi-kolindin...vric-/1280948/

Međutim Edo Šoštar u Dezinformatoru uzvraća udarac EPH imperiju i Krnjavom Deni:

Mikić i Križanec umjesto Šćurija i Brajkovića, Selak koncem godine u mirovinu


Quote:
Završetkom sezone godišnjih odmora započet će i planirana kadroviranja unutar HRZ i PZO. Neslužbeno smo doznali kako će sadašnji zapovjednik HRZ i PZO brigadni general Josip Šćuri napustiti dužnost ove jeseni, a novi zapovjednik HRZ i PZO biti će brigadir Mato Mikić , dosadašnji zamjenik zapovjednika 91. zrakoplovne baze Pleso.

Sa dužnosti odlazi i zapovjednik 91. zrakoplovne baze Darko Brajković, a njega će nasljediti pukovnik Michael Križanec, zapovjednik Eskadrile višenamjenskih helikoptera.

Također, probni pilot brigadir Ivan Selak do konca godine odlazi u mirovinu, nakon što sa pilotima eskadrile borbenih aviona kao instruktor odradi obuku iz noćnog letenja na borbenim avionima MiG-21. Za probnog pilota takvog kalibra, HRZ i PZO će teško moći naći dostojnu zamjenu u idućih barem pet godina.
Izvor: http://www.defender.hr/republika-hrv...u-mirovinu.php

Od sličnih najava imamo još Dezinformatora koji nadopunjuje informaciju da gospodin Ivan Selak odlazi u mirovinu s novom da će biti promaknut u Brigadnog generala što odmah izaziva špekulacije u komentarima da ga treba imenovati za novog zapovjednika HRZa.

Brigadir Ivan Selak biti će promaknut u čin brigadnog generala

Quote:
Probni pilot HRZ i PZO brigadir Ivan Selak biti će uskoro promaknut u čin brigadnog generala, doznaje Defender.

Vrhovna zapovjednica OSRH i predsjednica države Kolinda Grabar Kitarović promaknut će brigadira Selaka u čin brigadnog generala na prijedlog ministra obrane Ante Kotromanovića.
Izvor: http://www.defender.hr/republika-hrv...g-generala.php

Kako se lokalni mediji nebi osjećali zapostavljeno tako Zadarski list iz pera Siniše Škarice piše još o novim imenovanjima s pokrićem ili bez vidjet ćemo uskoro:


Mario Pleša novi zapovjednik ZB Zemunik?
Quote:
Prema informacijama bliskim izvorima u 93. ZB Zemunik, novi zapovjednik baze trebao bi postati pukovnik Mario Pleša. Iako je sve do prije nekoliko dana njegovo imenovanje s 1. listopada trebalo biti i službeno potvrđeno, zapovijed o postavljanju još nije potpisana.

U MORH-u nisu htjeli potvrditi naše navode, navodeći da se u ovom trenutku radi samo o spekulacijama. No poznato je da se sadašnji zapovjednik baze pukovnik Karol Lučan vraća u Zagreb prije isteka četverogodišnjeg „mandata", možda ponovno u diplomatsku službu.
Izvor: http://www.zadarskilist.hr/clanci/29...ik-zb--zemunik

Eto kolege ako imate saznanja o još ovakvih najava/provala koje imaju/nemaju uporišta ili su vjerodostojne ili nisu što će vrijeme pokazati navedite ih u ovom threadu ili svoj komentar na ove napise u medijima, koje je Vaše viđenje stvari
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 07:08   #2
kolega zračni,ti naši znalci svekolikih zbivanja diljem Lijepe naše vjerojatno su imali prilike doći do materijala koje je koristija i svima nama dobro znani Miroslav , od vječnog i jedinog naroda,Lazanski. tako da je formula za njihove napise iduća. nakon drugog čitanja (ako baš nemeate ništa za radit) 3/4 teksta odbaci ka nesnovano. onaj kvarat uzmi sa debelom rezervom i potraži neki vanjski izvor informacija,ako je moguće.

primjer 1.
Denis Krnić

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...7/Default.aspx

Hrvatsko nebo branit će američki F-16 ili ruski MiG 29
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 09:15   #3
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
tako da je formula za njihove napise iduća. nakon drugog čitanja (ako baš nemeate ništa za radit) 3/4 teksta odbaci ka nesnovano. onaj kvarat uzmi sa debelom rezervom i potraži neki vanjski izvor informacija,ako je moguće.

Ma razumijem za tehničke navode jer su ti koji pišu gluposti mahom vjećni studenti zemljopisa ili neke umjetnosti, pa je razumljivo da pišu o "Migoljevima" i "raketnim bacačima plamena!

Ali gore su u pitanju kadroviranja, postav zapovjednika roda vojske, smjena načelnika glavnog stožera, dodjela generalskog čina vanredno unapređenje, postav i smjena zapovjednika baza ...


Kako se usude javno neargumentirano ćakulati, pa nisu na Forumu ?!?
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 12:05   #4
.


Idemo dalje ?








.
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 12:29   #5
Valentinovo prođe a goluba sa pismenom još nema
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 13:25   #6
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Valentinovo prođe a goluba sa pismenom još nema
TuM --> Brussels
fratar --> Qatar
Ljević --> Vlada
Brzica --> checked
Ivić --> checked

previše varijabli u jednađbi za danas ..
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 15:32   #7
Novi zapovjednik HRZ i PZOa


__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 16:00   #8
čestitamo brigadiru Mati Mikiću


EBA ima svog predstavnika sad načelnik stožera HRZ i PZOa i zamjenik zapovjednika HRZ i PZOa
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 18:42   #9
Počeo je u helikopterskoj protupodmorničkoj eskadrili... to znači da je letio u Kamovu?
__________________
. .
Leecher is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 19:34   #10
Quote:
Leecher kaže: Pogledaj post
Počeo je u helikopterskoj protupodmorničkoj eskadrili... to znači da je letio u Kamovu?
Vjerovatno,

SA-341/2 Gazela
Mi-8T
Ka-25
Mi-8MTB1
Mi-171Sh

tako bi po logici stvari trebalo
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 19:45   #11
Nagađanja rulz, jer:
Quote:
Čujem, sutra, primopredaja u HRZ-u. Bez kamera i mikrofona.
pišu novinari...
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 21:16   #12
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Vjerovatno,

SA-341/2 Gazela
Mi-8T
Ka-25
Mi-8MTB1
Mi-171Sh

tako bi po logici stvari trebalo
Lijep rezime, samo mu Mi-24 Hind fali za full deck ex-yu helića.

U Americi kad ti jednom dodijele tip helića to je to nema promjene u 99% slučajeva. Pa ti traži Apačija u neznanju .... (najgori i najdosadniji posao za pilota helića u Americi)
__________________
. .
Leecher is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 01:26   #13
Opet pilot helikoptera, zašto ne? Zašto da? Kako to da niti jedan pilot EBA-e nije dogurao do mjesta zapovjednika HRZ-a?
domeass is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 02:15   #14
Quote:
domeass kaže: Pogledaj post
Opet pilot helikoptera, zašto ne? Zašto da? Kako to da niti jedan pilot EBA-e nije dogurao do mjesta zapovjednika HRZ-a?
Evo dogurat će Mato, ne možeš biti +2M pilot i pohađat škole i tečajeve, nadalje mi nemamo 25 lovačkih aviiona i 50-60 takvih pilota. Ti bi od 12 aktivnih plota sad njih pola u zapvjedništvo na cat II i III letačkog statusa ? Ma idi ...

Jednostavno, imamo samo 2 baze i 2 letjelišta, nemožemo imati 20 zapovjednika baza kad imamo 2. Lučko, Divulje možeš do pukovnika, onda Zadar, Pleso do brigadira, pa škole ove one.. u međuvremenu zbog propisa ustrojbenog mjesta staža 12/18 pojede te vrijeme. Evo gospodin brigadir Selak, kad je imao vremena i volje da ide po seminarima, tečajevima, školama ovim onim. to su sve elementi koje trebaš u jednom trenutku kad odlučiš da ti aktivno letenje na nož nije prioritet nego po svojem stavu i pozivu službe odlučiš se za napredovanje..

Neki komandanti eskadrila danas, da dobiju promaknuće i moraju u školu, radije bi otišli iz sustava nego da tamo ostanu školovaniji ali da gledaju kolege kako lete.. vidi vođa Akro KO, u jednom trenu su ga poslali po planu i godinama u školu, prošao stres test sa Šiptarima da ne gleda iz kancelarije kolege kako lete i završio za stolom s papirima i olovkama. Da nisu otišli dečki trbuhom za kruhom teško bi se opet vratio u sedlo, neka drago mi je ali shvati da svi nisu za sve i da imaš cikluse 4 godine dok godine staža idu. Netko je rekao jel trebalo prihvatiti benefiviju 12/18 pa se mlad mora u mirovinu.. to su teška pitanja.. možda je Borović mogao biti komandant kao i Štimac a opet ? Nikad nećemo znati ..

Danas su pravila NATO STANAG.. aktuelna.. pa se meni sviđalo ili ne, ako si u okvirima prolaziš ako nisi ne.. simple. + kod nas ova silna politika i preustroji ..
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 09:17   #15
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Evo dogurat će Mato, ne možeš biti +2M pilot i pohađat škole i tečajeve, nadalje mi nemamo 25 lovačkih aviiona ..
Hvala na pojašnjenju!
I još nešto, brigadir Brajković - donedavni zapovjednik 91. zrakoplovne baze Pleso, kuda je on otišao nakon njegovog "mandata" zapovjednika baze? Tj na koja mjesta odlaze zapovjednici nakon što odrade posao zapovjednika?
(ispričavam se ako postavljam "glupa pitanja" tu sam da naučim)
domeass is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 12:37   #16
Neznam da je nekud otišao i da nije više "komandant" 91. ?
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 18:33   #17
Dobro je, eno Mihe na Plesu,
sada mu daleko od mora,
barem neće padat one pizz* sa KW na pamet...
:klap:
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 21:44   #18
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Neznam da je nekud otišao i da nije više "komandant" 91. ?
Nije više, imao sam ga priliku osobno upoznati jer je iz mog zavičaja, čuo sam da više nije na tom mjestu stoga me zanima kud je otišao...
domeass is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 22:46   #19
Quote:
domeass kaže: Pogledaj post
Nije više, imao sam ga priliku osobno upoznati jer je iz mog zavičaja, čuo sam da više nije na tom mjestu stoga me zanima kud je otišao...

Umjesto dosadašnjeg zapovjednika, brigadira Darka Brajkovića, novi zapovjednik 91. baze na Plesu je pukovnik Michael Križanec.

Današnjom primopredajom dužnosti na čelu 91. ZB Pleso popunjena je 4-mjesečna praznina, nastala nakon što je u listopadu brigadir Darko Brajković, dotadašnji zapovjednik baze, imenovan na dužnost u HRZ i PZO-u.

IZVOR
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 00:34   #20
Smile

Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Umjesto dosadašnjeg zapovjednika, brigadira Darka Brajkovića, novi zapovjednik 91. baze na Plesu je pukovnik Michael Križanec.

Današnjom primopredajom dužnosti na čelu 91. ZB Pleso popunjena je 4-mjesečna praznina, nastala nakon što je u listopadu brigadir Darko Brajković, dotadašnji zapovjednik baze, imenovan na dužnost u HRZ i PZO-u.

IZVOR
Hvala kolega!
Novoimenovanoj gospodi želim svu sreću u radu, pretpostavljam da je brigadir Brajković sada poslan na neki uredski posao, također i njemu želim sve najbolje. Meni osobno je velika čast i zadovoljstvo bilo upoznati jednog pilota i brigadira HRZ-a, isto tako drago mi je da tu na ovom forumu ima educirane ekipe koja je voljna objasniti neukom zaljubljeniku u ratno zrakoplovstvo neke stvari
domeass is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.