Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2008., 10:16   #1
Cool Berlin

pozdrav svima, ovo je moj prvi post iako priznajem da sam u zadnja 2 dana procitala SVE prepiske u dijaspori puno stre pisali al ja imam jos puno nerazjasnjenih pitanja..ok zato kaj mi je sve oko ove teme full novo...
pa bih vas molila za neke pocetne smjernice da znam od kud da uopće krenem.


dakle... imam 26 godina, diplomirani sam inženejr elektrotehnike, radila u Siemensu 3 godine. imam decka iz berlina s kojim sam nedavno ostala trudna. odlučili smo da bi ja došla u berlin da tamo i rodimo bebu i nađem posao kad to sve prođe. a decko je rodjen u berlinu, zivi tamo cijeli zivot, ima firmu i sve..jedino kaj im hrvatsko državljanstvo

e pa sad pitanja...

1. gdje se nabolje obratiti za pomoć kod ovakvih slučajeva, ako ima neki centar kod nas koji nije nužno veleposlanstvo (vidim iz postova da niste baš oduševljeni suradnjom)

2. do kada moram ja položiti tečaj njemačkog, prije zahtjeva za vizu ili mogu i kasnije

3. kakvu dozvolu mi je najbolje tražiti da dođem u zemlju na duže vrijeme - čula sam za neku koja je za 'spajanje obitelji', to mi se nekako čini najbliže

4.šta trebam da bi uopće rodila bebu u njihovoj bolnici, to mi ne pokriva naše zadravstveno, jel?

5. kako ostvariti prava koje imaju bebe koje se rode u njemačkoj (novčanu pomoć i sl). ovo pitam zato kaj ja ovdje imam ok posao i plaću, pa ne znam dal da se odjavim s posla prije ili poslije porodiljnog, koji mi ovdje pokriva država a za berlin ne znam kako to ide.

6. jel bolje da se vjenčamo prije ili je to nebitno kod sve te papirologije i ostvarivanja prava (ne bi se htjeli zaletit pa da ispadne da nam bi bilo bolje da smo to napravili kasnije, mislim zbog prava bebe i sl...volimo se mi)

joj, sad sam vas zatrpala sa svim tim pitanjima, al ne znam od kud da krenem, tek sam počela istraživati, a malo mi je nezgodno jer ne znam njemacki pa mi je većina linkova beskorisna. upisat ću se na sate njemačkog ( ako znate neku dobru učiteljicu privatno, pošaljite mi kontakt

svi linkovi, komentari, iskustva su i više nego dobro došla... a kad to rješim radim tulum na koji ste svi pozvani...

thx unaprijed
automaticarka is offline  
Old 16.05.2008., 14:01   #2
Iako nisam neaki expert,kuzim se malo,frend si nedavno doveo zenu
1.Na kakvu pomoc mislis?
2.moras polozit prije
3.da za spajanje obitelji,uvjet da ti muz radi,da ima dovoljno velik stan,da dovoljno zaradjuje tako da vas moze hranit,nedaj boze da ovisite o sozijali
4.ne pokriva,osim meni se cini u hitnim slucajevima.(ak se udas osigurana si odmah preko muza),al uvjek mozes neako dopunsko uplatit prije puta kaj sve pokriva
5.dobijas djeciji doplatak,zahtjev se daje na burzi rada,al ti je uvjet da imas sve dozvole,tj. da si vec udana
6.kako mislis doci uopce u njemacku,rodit dobit neka prava ako nisi za njega udana?Udaj se prije nego se dijete rodi,ustedit ces si brdo papira.

P.S. upisi se u najblizi Goethe Institut,privatne uciteljice zaboravi.Za vizu ti treba certifikat Goethe instituta.

inace nek ti se decko previse ne raspituje kod Ausländerbehörde prije nego se ozenite.njemci ti odmah pocinju fantazirat!!!!!

tek kad je vjencani list tu,tad se ide u boj!!!
buntspecht is offline  
Old 16.05.2008., 14:33   #3
1. od pomoci sam mislila na neke sajtove, udrugei li kaj vec di mozes dobiti provjerene informacije, a da nije veleposlanstvo.

3. a ovo za spajanje obitelji, ja sam nekak skuzila da to vazi i kad nismo u braku, vec samim time kaj cemo imate skupa dijete. al mozda grijesim?

i kad vec pricamo o braku, jel onda bitno dal se vjencamo u hrv ili bas moramo u njemackoj? ako netko zna.

danke
automaticarka is offline  
Old 16.05.2008., 15:19   #4
Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
1. od pomoci sam mislila na neke sajtove, udrugei li kaj vec di mozes dobiti provjerene informacije, a da nije veleposlanstvo.

3. a ovo za spajanje obitelji, ja sam nekak skuzila da to vazi i kad nismo u braku, vec samim time kaj cemo imate skupa dijete. al mozda grijesim?

i kad vec pricamo o braku, jel onda bitno dal se vjencamo u hrv ili bas moramo u njemackoj? ako netko zna.

danke
poslal sam ti pm sa svim sto te zanima
belica is offline  
Old 16.05.2008., 18:47   #5
Herr Buntspecht, mislim da ste joj ovdje dali par krivih, povrsnih informacija.. cura je sama napisala da joj je muz hrvatski drzavljan koji ima vlastitu firmu.

time reci da vjerovatno ima i privatno zdravstveno osiguranje. posto doticna nikad prije nije radila ili boravila u njemackoj morat ce najbolje i nju samu sto prije privatno osigurati ili bar uplatiti u gesetzliche krankenversicherung pa bi bar bebica bila preko nje automatski besplatno osigurana.. za razliku od privatnog gdje bi za sve troje morali extra placat. ako je bilo koje osiguranje uopce uzme jer je trudna i oni to vide od pocetka kao trosak.
dakle nek se sto prije raspitaju kod raznih zdravstvenih osiguranja, inace joj programiran porodjaj u domovini.

automaticarko, razmisljajte sada racionalno. ja bih se na tvom mjestu sto prije vjencala, nema sad veze jel u Hrvatskoj ili u Njemackoj. vjencanjem u Njemackoj bi mozda jedino ostali postedjeni nekih bespotrebnih komplikacija..

dok rjesite sve te papire oko boravka i vize nakon vjencanja, boravi kod njega kao turist, to ti ne moze nitko zabraniti.. a kao njegova supruga imas onda pravo i na duze od 3 mjeseca, ak se ne varam.. i onda se fino kao udana zena u Berlinu brines o birokraciji. a zdravstveno osiguranje za to vrijeme si uvijek mozete u hitnom slucaju uz tvoje hrvatsko nadoplatit i privatno, znam to iz iskustva jedne frendice.
sa druge strane, ne bih nikako prekidala radni odnos u domovini prije mi istekne porodiljski kako bih bar tamo kasirala na sta imam pravo, bez obzira bila udana ili ne. sigurno ti i poslodavac po zakonu mora davat jos bar mjesec dana placu nakon sto rodis, zar ne?! zasto bi im to poklonila..
a bebica ako se rodi u Berlinu automatski dobija njemacko drzavljanstvo i svoj djeciji doplatak iliti kindergeld od arbeitsamta. to bi ionako moralo ici preko tate. jer kindergeld se principijelno dodjeljuje djetetu do 18 godine zivota tj. dok ne zavrsi skolovanje, a ne roditeljima! preko roditelja se djetetu moze samo isplacivati, a i ne mora, vec cak i direktno na djetetov ziro racun.

ako uspijes srediti svoje papire na vrijeme, ti bi jedino mozda imala pravo 6 mjeseci na nekih 300 EUR mjesecno mutterschaftsgeld koji je mozda visi od primanja koje bi ti Hrvatska dala za vrijeme porodiljskog.

raspitajte se o svemu, decko ti sigurno zna gdje se mora ici u Berlinu pitati.. i onda si izracunajte koja kombinacija vam se najvise isplati.

hmm... nadam se da ti sada nisam ispricala bajke.

zelim vam srecu i puno jakih zivaca!
__________________
psihodelicna ;o)

Zadnje uređivanje biljcica : 16.05.2008. at 19:21.
biljcica is offline  
Old 16.05.2008., 19:25   #6
Quote:
belica kaže: Pogledaj post
poslal sam ti pm sa svim sto te zanima
zasto na pm? sigurna sam da i mnoge druge zanima ili ce zanimati ...
ralphina is offline  
Old 16.05.2008., 20:11   #7
Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
Herr Buntspecht, mislim da ste joj ovdje dali par krivih, povrsnih informacija.. cura je sama napisala da joj je muz hrvatski drzavljan koji ima vlastitu firmu.

time reci da vjerovatno ima i privatno zdravstveno osiguranje. posto doticna nikad prije nije radila ili boravila u njemackoj morat ce najbolje i nju samu sto prije privatno osigurati ili bar uplatiti u gesetzliche krankenversicherung pa bi bar bebica bila preko nje automatski besplatno osigurana.. za razliku od privatnog gdje bi za sve troje morali extra placat. ako je bilo koje osiguranje uopce uzme jer je trudna i oni to vide od pocetka kao trosak.
dakle nek se sto prije raspitaju kod raznih zdravstvenih osiguranja, inace joj programiran porodjaj u domovini.
malo si fulala,kao prvo ko kaze da joj decko ima privatno krankenversicherung,ovdje mozes birat.
da bi se nju osiguralo svejedno ili privat ili u drzavno zdravstveno,doticna gospodicna mora obavezno imat sredjen boravak(Aufenhtalt),bez toga mozes zaboravit krankenversicherung.
postoji neaka mogucnost turistickog osiguranja preko ADAC al to je samo za jako hitne slucajeve.

Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
automaticarko, razmisljajte sada racionalno. ja bih se na tvom mjestu sto prije vjencala, nema sad veze jel u Hrvatskoj ili u Njemackoj. vjencanjem u Njemackoj bi mozda jedino ostali postedjeni nekih bespotrebnih komplikacija..

dok rjesite sve te papire oko boravka i vize nakon vjencanja, boravi kod njega kao turist, to ti ne moze nitko zabraniti.. a kao njegova supruga imas onda pravo i na duze od 3 mjeseca, ak se ne varam.. i onda se fino kao udana zena u Berlinu brines o birokraciji. a zdravstveno osiguranje za to vrijeme si uvijek mozete u hitnom slucaju uz tvoje hrvatsko nadoplatit i privatno, znam to iz iskustva jedne frendice.
sa druge strane, ne bih nikako prekidala radni odnos u domovini prije mi istekne porodiljski kako bih bar tamo kasirala na sta imam pravo, bez obzira bila udana ili ne. sigurno ti i poslodavac po zakonu mora davat jos bar mjesec dana placu nakon sto rodis, zar ne?! zasto bi im to poklonila..
a bebica ako se rodi u Berlinu automatski dobija njemacko drzavljanstvo i svoj djeciji doplatak iliti kindergeld od arbeitsamta. to bi ionako moralo ici preko tate. jer kindergeld se principijelno dodjeljuje djetetu do 18 godine zivota tj. dok ne zavrsi skolovanje, a ne roditeljima! preko roditelja se djetetu moze samo isplacivati, a i ne mora, vec cak i direktno na djetetov ziro racun.
eee kad bi to sve tako lako islo
zakon o strancima je promjenjen krajem prosle godine ,dakle mora sve obavizt u zagrebu,bez sredjenih papira nesmije bit duze od 90 dana u 6 mjeseci u njemackoj!!!
istina zdravstveno placa ak je hitno,samo kod nje se porod nebi dogodio slucajno nego namjerno,pa bi sigurno sve morala platit iz svog djepa,al ko voli nek izvoli!!
beba ce dobit uz hrvatsko i njemacko(uz razne uvjete9 ali samo u slucaju ako majka ima ko sto rekoh sredjen boravak....
sta mislis koliko bi dolazilo vamo nako turistiocki i radjalo:lol

Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
ako uspijes srediti svoje papire na vrijeme, ti bi jedino mozda imala pravo 6 mjeseci na nekih 300 EUR mjesecno mutterschaftsgeld koji je mozda visi od primanja koje bi ti Hrvatska dala za vrijeme porodiljskog.
samo sto za sredjivanje papira ce joj barem 10 tak mjeseci trebat

Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
raspitajte se o svemu, decko ti sigurno zna gdje se mora ici u Berlinu pitati.. i onda si izracunajte koja kombinacija vam se najvise isplati.

hmm... nadam se da ti sada nisam ispricala bajke.

zelim vam srecu i puno jakih zivaca!
to sto kazes,novi zakon s kraja prosle godine je sve postrozio,
dakle prvo se udat!!!! pa sve ostalo!!
buntspecht is offline  
Old 16.05.2008., 20:20   #8
Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
1. od pomoci sam mislila na neke sajtove, udrugei li kaj vec di mozes dobiti provjerene informacije, a da nije veleposlanstvo.
znam jedan:

www.info4alien.de

tamo ces dobit super informacije

Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
3. a ovo za spajanje obitelji, ja sam nekak skuzila da to vazi i kad nismo u braku, vec samim time kaj cemo imate skupa dijete. al mozda grijesim?
da ti je decko njemac,islo bi al tek nakon poroda.Dakle nakon poroda bi dijete bilo automatski njemac,kao takvo imalo bi pravo bit u njemackoj,a posto se nebi moglo brinut o sebi, i ti isto s njim[/QUOTE]

Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
i kad vec pricamo o braku, jel onda bitno dal se vjencamo u hrv ili bas moramo u njemackoj? ako netko zna.

danke
u svakom slucaju u hrvatskoj,jednostavnije je.po novom zakonu od prosle godine kao turist se nemozes vise vjencat u njemackoj.
buntspecht is offline  
Old 16.05.2008., 21:09   #9
u svakom slucaju u hrvatskoj,jednostavnije je.po novom zakonu od prosle godine kao turist se nemozes vise vjencat u njemackoj.[/QUOTE]

nije istina. mene niko nije trazio nekakvu posebnu dozvolu za opcinski brak. to ti treba ako si drzavljanin bosne, srbije....
belica is offline  
Old 16.05.2008., 21:19   #10
hey Mr. Buntspecht... citaj malo pazljivije postove i ne kompliciraj toliko stvar. kao da je Njemacka bogom dana i nedostizan, birokracijskom masinerijom zasticeni san snova.

sto se njenog decka tice... ona sama je napisala da je on samostalan djelatnik.. dakle, samo ako je budala, bio bi osiguran u sve trulijem drzavnom zdravstvenom sistemu.. i kao sto ja napisah, VJEROVATNO je osiguran u privatnom.
a da ona mora imati stalni boravak u Njemackoj da bi bila u zdravstveno osigurana, nije bas istina. spomenuh iskustvo svoje frendice, koju je muz, tadasnji decko, osigurao kod DEVK, bez da je imala V od vize u svojoj hrvatskoj putovnici. problem je jedino hoce li automaticarku bilo koje osiguranje uzet, jer je prilicno... trudna.

sto se turistickog boravka tice.. takodjer napisah.. pretpostavljam da se moze duze od 3 mjeseca. no nije to sad bitno, bio je samo prijedlog, dok se ne sredi papirologija.. i daj molim te, kao da ce je netko kontrolirati jel 3 mjeseca tu ili 5 mjeseci..

a djetesce ako se rodi u Berlinu, dobit ce njemacko drzavljanstvo po ocu koji je tu rodjen, odrastao i integriran. zar to ima ikakve veze sa boravisnom vizom majke, ako ga otac priznaje?! i oni ionako imaju namjeru vjencat se prije rodjenja djeteta, ukoliko nisam krivo shvatila.

i molim te ne banaliziraj ubuduce i ne vadi mi rijeci iz konteksta.. ovdje nije uopce tema o kojekakvim siroticama koje bi se rodjenjem djeteta na tlu neke zemlje htjele docepat stalnog boravka preko stecenog djecijeg drzavljanstva, vec o paru koji se voli i o buducoj familiji.

i na kraju krajeva... napisala sam joj i sama, najbolje im se sto prije vjencat, bilo gdje..

i ne pravi ti nemogucu misiju oko jednog obicnog birokracijskog procesa. previse pametujes.
__________________
psihodelicna ;o)
biljcica is offline  
Old 16.05.2008., 21:33   #11
Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
1. gdje se nabolje obratiti za pomoć kod ovakvih slučajeva, ako ima neki centar kod nas koji nije nužno veleposlanstvo (vidim iz postova da niste baš oduševljeni suradnjom)
Nije ti potrebna nikakva pomoc Sve se to da lako sredit


Quote:
2. do kada moram ja položiti tečaj njemačkog, prije zahtjeva za vizu ili mogu i kasnije
otidji u Berlin, imas 3 miseca turisticku vizu, sudbeno se vjencajte u Berlinu.
Jer tada radis tecaj njemackog kod svog dragog u berlinu.
Ako se vjencate u Hrvatskoj onda MORAS tecaj polagat u Hrvatskoj jer bez toga ne dobivas boravak (aufenthaltsgenehmigung)

Prepostavljam da tvoj dragi ima pravo na njem. drzavljanstvo ali ga ne zeli.
Ako se vjencate u Berlinu, rodis dite onda vam dite automatski dobiva njem. drzavljanstvo (zbog oca) A majka njemca ima po automatizmu stalni boravak u njemackoj i radnu dozvolu......

Quote:
3. kakvu dozvolu mi je najbolje tražiti da dođem u zemlju na duže vrijeme - čula sam za neku koja je za 'spajanje obitelji', to mi se nekako čini najbliže
zakoni su se u zadnjih nekoliko godina vise puta minjali. npr. taj tecaj njemackog 2006. nije bia potreban

Kao sto sam gore vec napisao. Otidji u Berlin s turistickom vizom, sudbeno se vjencajt (moras imat svu papirologiju iz Hrvatske prevedenu na njem.)

Quote:
4.šta trebam da bi uopće rodila bebu u njihovoj bolnici, to mi ne pokriva naše zadravstveno, jel?
ako imas namjeru se vjencat onda to sto prije
Ako zelis cekat sa vjencanjem onda obavezno reci dragome da ti napravi dodatno zdravstveno osiguranje za tebe turista.

Quote:
5. kako ostvariti prava koje imaju bebe koje se rode u njemačkoj (novčanu pomoć i sl). ovo pitam zato kaj ja ovdje imam ok posao i plaću, pa ne znam dal da se odjavim s posla prije ili poslije porodiljnog, koji mi ovdje pokriva država a za berlin ne znam kako to ide.
sve to ide automatski, kad rodis dobit ces svu papirologiju i upute sta i kako.
Prepostavljam da ti dragi nije neki tutlek, pa ce sve sredit to.

Quote:
6. jel bolje da se vjenčamo prije ili je to nebitno kod sve te papirologije i ostvarivanja prava (ne bi se htjeli zaletit pa da ispadne da nam bi bilo bolje da smo to napravili kasnije, mislim zbog prava bebe i sl...volimo se mi)
JOS JEDNOM
prije se vjencat, olaksat ce ti sve
pricam iz iskustva. Ja sam isao putem koji ti stalno pisem. Prijatelj je imao potrebu lito 2006. vjencat se u Hrvatskoj (crkveno i sudbeno) danas mu je draga jos u Hrvatskoj a on u Njemackoj !!!!!!! nakon godinu dana.

Quote:
joj, sad sam vas zatrpala sa svim tim pitanjima, al ne znam od kud da krenem, tek sam počela istraživati, a malo mi je nezgodno jer ne znam njemacki pa mi je većina linkova beskorisna. upisat ću se na sate njemačkog ( ako znate neku dobru učiteljicu privatno, pošaljite mi kontakt
Nema potrebe strahu, vazno je samo da se sudbeno vjencate dok si u berlinu sa turistickom vizom. neces virovat kakvih problema ima tebe uvest u njem. ako se vjencate u HR. Sve moras u Hrvatskoj sredjivat, papirologiju, tecaj... pa na njem. veleposlanstvo....

Quote:
svi linkovi, komentari, iskustva su i više nego dobro došla... a kad to rješim radim tulum na koji ste svi pozvani...

thx unaprijed
Ako tribas kakvu pomoc mozes mi i PM poslat

Ja sam 2006. importirao svoju zenu pa znan kakve su muke bile a i znam kakve su muke kad pogrisis (ozenis se u HR)
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Old 16.05.2008., 22:15   #12
Quote:
belica kaže: Pogledaj post
otidji u Berlin, imas 3 miseca turisticku vizu, sudbeno se vjencajte u Berlinu.
Jer tada radis tecaj njemackog kod svog dragog u berlinu.
Ako se vjencate u Hrvatskoj onda MORAS tecaj polagat u Hrvatskoj jer bez toga ne dobivas boravak (aufenthaltsgenehmigung)
ovo nije tocno. ispit A1 mozes polagati na bilo kojem goethe institutu na svijetu. pa ja sam ga polagala u frankfurtu, a nemam boravisnu vizu. dosla sam kod decka na misec dana, prijavila ispit i fino polozila.....nema tu nikakve mudrolije.

Mi smo se jako dobro raspitali o cijeloj proceduri vezano za sklapanje braka kod maticara. Jedina prednost sklapanja braka u De je ta sto kasnije ne moras lupat u Hr na veleposlanstvo i od tamo zatrazit vizu. Istina, vizu ces vjerojatno brze dobit ako je zatrazena u NJemackoj, a sve drugo je isto. Ako se vjencas u Hr, ne trebaju ti nikakvi prijevodi. Odma dobijes internacionalni vjencani list te s njim, internacionalnim rodnim listom, putovnicom, boravisnom dozvolom dragog, cetrifikatom A1 koji izdaje goethe institut, 3 novije biometrijske slike odes na veleposlanstvo u zagrebu. Tamo ispunis neki obrazac i cekas. Oni u njemackoj kontaktiraju tvog dragog i on im mora donijeti isjecak od 3 zadnje place, ugovor od stana i ako je to sve ok, nemas se sta brinit.
Mi smo se odlucili na vjencanje u njemackoj jer je meni to bilo puno zgodnije obzirom da nisam iz Zagreba(a za sve vezano uz vizu maras u zg), a i vecinu vremena sam u De.
belica is offline  
Old 16.05.2008., 23:10   #13
Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
hey Mr. Buntspecht... citaj malo pazljivije postove i ne kompliciraj toliko stvar. kao da je Njemacka bogom dana i nedostizan, birokracijskom masinerijom zasticeni san snova.

sto se njenog decka tice... ona sama je napisala da je on samostalan djelatnik.. dakle, samo ako je budala, bio bi osiguran u sve trulijem drzavnom zdravstvenom sistemu.. i kao sto ja napisah, VJEROVATNO je osiguran u privatnom.
a da ona mora imati stalni boravak u Njemackoj da bi bila u zdravstvenoosigurana, nije bas istina. spomenuh iskustvo svoje frendice, koju je muz, tadasnji decko, osigurao kod DEVK, bez da je imala V od vize u svojoj hrvatskoj putovnici. problem je jedino hoce li automaticarku bilo koje osiguranje uzet, jer je prilicno... trudna.
Ajme al ga ti drobis pa drobis.a nemas blage veze
osigurat se ovdje mozes ,kod bilo koga za vrijeme turistickog posjeta,ali to osiguranje pokriva samo NAJOSNOVNIJE!!! porodjaj definitivno NE!!

al nema veze moze probat,ak bude morala platit,ima da je infarkt strefi

i da ocito je njemacka bogom dana inace nebi svi ovamo letjeli

Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
sto se turistickog boravka tice.. takodjer napisah.. pretpostavljam da se moze duze od 3 mjeseca. no nije to sad bitno, bio je samo prijedlog, dok se ne sredi papirologija.. i daj molim te, kao da ce je netko kontrolirati jel 3 mjeseca tu ili 5 mjeseci..
sreco moja,u putovnici ti je uvijek ulazni stambilj!!!dakle nemoj djevojku navodit da krsi zakon!!!
duze od 3 mjeseca je ILEGALNO--AUSWEISUNGSGRUND!!!!!

a djetesce ako se rodi u Berlinu, dobit ce njemacko drzavljanstvo po ocu koji je tu rodjen, odrastao i integriran. zar to ima ikakve veze sa boravisnom vizom majke, ako ga otac priznaje?! i oni ionako imaju namjeru vjencat se prije rodjenja djeteta, ukoliko nisam krivo shvatila.

itekako ima!!!ocito nemas pojma kolko dugo traje proces priznavanja djeteta ako nisu u braku


Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
i na kraju krajeva... napisala sam joj i sama, najbolje im se sto prije vjencat, bilo gdje..

i ne pravi ti nemogucu misiju oko jednog obicnog birokracijskog procesa. previse pametujes.
inace moram se ispravit,moja greska!!! vjencat se moze i u njemackoj,samo sto papiri moraju biti sa apostilama,moraju biti ovjereni i prevedeni od ovlastenog prevodioca OVDJE u njemackoj!! jako bitno!barem ovdje u Ba-Wü

ali,Visum zur Familienzusamenführung mora biti na ambasadi u Zagrebu zatrazena

to ti je isto ko kad neko iz hrvatske zeli u njemackoj studirat,iako ima Zusage od unija,nemre samo doc ovdje na Ausländerbehörde i rec,hej ja ocu aufenthalt,
moras sve preko botschafta gdje dobis visu zwecks recimo Studium

u ovom slucaju ona ce dobit za Familienzusammenführung

al ko zna Berlin nije Baden-Württemberg,zakoni se malko razlikuju od drzave do drzave

a ti biljcice procitaj si malo Aufenthaltsgesetz-Ehegattennachzug zu einem Ausländer

da je sve to tako jednostavno ko sto ti kazes,
buntspecht is offline  
Old 16.05.2008., 23:40   #14
prvo, hvala svima...
proucit cu sta ste napisali, poslozit si to do jutra pa da vidim jel mi sve jasno...ako cu imati pitanja ili nesto ne skuzim javim se. u svakom slucaju lijepo je znati da nisam jedina koja se bavi ovom tematikom.

inace, po novom hrvatskom zakonu, ovdje vam drzava za vrijeme ciijelog porodiljnog i ako treba cuvanja trudnoce isplacuje punu placu... tako da je to super za buduce mame, a nije vise na trosak poslodavca tako da su svi na dobitku.
a kako ja imam fakat ok placu za hrv... zato sam bila u dilemi gdje rodit tu bebu i ostvariti prava na 'pomoc'
uglavnom hvala za prve reakcije, cujemo se ujutro.
automaticarka is offline  
Old 17.05.2008., 00:06   #15
Quote:
belica kaže: Pogledaj post
ovo nije tocno. ispit A1 mozes polagati na bilo kojem goethe institutu na svijetu. pa ja sam ga polagala u frankfurtu, a nemam boravisnu vizu. dosla sam kod decka na misec dana, prijavila ispit i fino polozila.....nema tu nikakve mudrolije.

sta je sa tecajem?
da mozes ispit polagat to valjda ide u njemackoj ali tecaj traje, ako ides ucit njemacki onda nemozes to u roku misec dana.

Zena mi je isla godinu dana na VHS na taj tecaj. Jucer dobila "diplomu" da je polozila.

Da se nebi zajebavala sa njemackim zakonima i propisima bolje je prevest dokumente kod nekog naseg prevoditelja i vjencat se u Njemackoj.
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Old 17.05.2008., 00:37   #16
Quote:
Hrvoje kaže: Pogledaj post
sta je sa tecajem?
da mozes ispit polagat to valjda ide u njemackoj ali tecaj traje, ako ides ucit njemacki onda nemozes to u roku misec dana.

Zena mi je isla godinu dana na VHS na taj tecaj. Jucer dobila "diplomu" da je polozila.

Da se nebi zajebavala sa njemackim zakonima i propisima bolje je prevest dokumente kod nekog naseg prevoditelja i vjencat se u Njemackoj.
to je tocno,kurs njemackog cak i onaj intenzivni traju po 3 mjeseca i vise.bolje se neigrat sa zakonima

ovo za prijevod,ja bih se prvo raspitao dali moze.da nebi duplo platila ,prosle godine sam trebao neke papire prevodit,ja to lijepo sve u zagrebu obavio.
Dodjem ovdje na Amt,kao nemoze mora sve bit prevedeno i ovjereno od njemackog prevodioca,ajme majko moja sad trazi
i bogami plati,odero me ko budalu,oko 30 Eura po stranici,a bilo ih citavo cudo!
buntspecht is offline  
Old 17.05.2008., 14:24   #17
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
to je tocno,kurs njemackog cak i onaj intenzivni traju po 3 mjeseca i vise.bolje se neigrat sa zakonima

ovo za prijevod,ja bih se prvo raspitao dali moze.da nebi duplo platila ,prosle godine sam trebao neke papire prevodit,ja to lijepo sve u zagrebu obavio.
Dodjem ovdje na Amt,kao nemoze mora sve bit prevedeno i ovjereno od njemackog prevodioca,ajme majko moja sad trazi
i bogami plati,odero me ko budalu,oko 30 Eura po stranici,a bilo ih citavo cudo!
mene su dosle 3 str. 100eura, a da ne govorim da je bilo svega 20 min posla za prevodioca. uzasno su skupi
belica is offline  
Old 17.05.2008., 14:41   #18
Quote:
Hrvoje kaže: Pogledaj post
sta je sa tecajem?
da mozes ispit polagat to valjda ide u njemackoj ali tecaj traje, ako ides ucit njemacki onda nemozes to u roku misec dana.

Zena mi je isla godinu dana na VHS na taj tecaj. Jucer dobila "diplomu" da je polozila.

Da se nebi zajebavala sa njemackim zakonima i propisima bolje je prevest dokumente kod nekog naseg prevoditelja i vjencat se u Njemackoj.
ja nisam pohadjala nikakav tecaj. na netu sam skinula primjerak testa i procitala od ponsa njemacki za pocetnike. dobila sam sehr gut... a sto da kazem, pametno dijete.
tecaj ne mora nitko pohadjat. ukoliko nikad nisi imao kontak s njemackim, uzmes privatne sate jer goethe institut je strasno skup. njih na goetheu ne zanima gdje si ti naucio njemacki, bitno je samo da je cetrifikat od testa izdao goethe. inace, mozes se pripremat i na goetheu i to traje 3 tjedna s tim da po danu imas minimalno 6 sati. ako ces polagat u zagrebu, na termin cekas minimalno 3 miseca. u njemackoj se termin lakse dobije, ali testove ne odrzavaju svaki mjesec kao u Zg.

Hrvoje, kako ti je zena zadovoljna kvalitetom nastave na VHS gdje se odrzavaju integracijski tecajevi?
Kad ste se vi vjencali u De, gdje ste predali zahzjev za vizu? Da li je morala to predavat na veleposlanstvu u zg ili je to moguce u de(meni je receno da se zahtjev predaje u de ako si se tamo vjencao)?
belica is offline  
Old 17.05.2008., 16:03   #19
WELCOME to BÖRLIN

Ovako... Ja sam se ovdje udala i rodila bebu prije 8 mjeseci... Dragi je isto ovdje rodjen i isto ima HR drz.
Kad sam dosla kod dragog u Berlin, odamh smo osli u Standesamt (maticni ured) i pitali sta nam sve treba...
On nam je rekao da nam trebaju putovnice, jedan slobodni list s pecatom apostile ( il od mene il od njega ) , njegov rodni list moj internacionalni rodni list i moja potvrda o prebivalistu... slobodni list i potvrdu o prebivalsitu smo ovdje preveli, posto nismo smjeli dole jer ako bi dole preveli slucajno pogresno ovi iz D njima nemogu nista, zato smo morali ovdje prevesti...
Pitala sam ga, jer on nas smije vjencat ako ja nemam vizu, rekao je da to uopce nije problem, on nas moze vjencat a sto se tice vize to onda moramo Ausländerbehörde (ured za strance)...
Vjencali smo se 01.12.2006 i odmah tjedan dana poslje sam se morala javiti u Ausländerbehörde da napravim Termin... Nazvala i dala mi Termin 15.01.2007 ... Nazalost sam morala 28.12.2006 dole jer mi je tata umro, i kad smo se vracali 31.12.06 za*ebavali su me na granici da nemam pravo uci vise u D jer sam bila vise od 3 mjeseca u pola godine , i da me nemogu pustiti...
skoro 3 sata su me drzali i kontrolirali sve sta sam im rekla i papire itd. i ipak su me pustili, to samo ti kazem da nebi slucajno morala nekud a vec si duze od tri mjeseca u D i imas pecat...

Da na Telefonu ti kaze sta sve moras ponijeti ...
- Putovnice
- 2 slike
- Obracun place ( Lohnabrechnung )
- Ugovor stana
- Vjencani list
to ponijeli osli tam pregledala, rekla dragi malo zaradjuje za nas dvoje , dala mi novi termin 12.02.07 ...ja nasla posao do tada donijela ugovor pregledala i dala mi vizu
Plasili su me i rekli da moram da izadjem i da budem 3 mjeseca dole dok nedobijem vizu i bla bla bla...
NISTA od toga...
Rekla mi je ako hocu mogu ici na tecaj njemackog, ali ja sam u D zavrsila skolu tako da nemoram ako necu ...

Bolje bi bilo da se vjencate prije nego bebaca dodje, onda je lakse sto se tice priznanja djetete i sve to ... A mali/mala ce dobiti automatski tj. ne bas, trazit ce da im posaljete kopiju vasih putovnica onda ce sigurno istrazivati jeli dragi imao problema neki s policijom itd.. ako nije dobije u roku od 6 tjedana mali/mala njihovo drzavljanstvo, 13€ dodje putovnica za bebe

Neznam neko je spomenuo da mozes biti duze od 3 mjeseca ako si mu zena, nije tocno... meni je policija rekla da nemam pravo,ako nemam bar neku vizu...

Za dijete ces dobijati Kindergeld ( djeciji doplatak ) 154,-€ i mozes zatraziti Elterngeld , minimalno dobijes mjesecno onda 300,-€ , to zatrazis u uredu za mlade (Jugendamt) i tamo potpises da za tu god. dana(mozes zatraziti i dvije god) ti ces SAMA odgajati svoje djete,brinuti se za njega itd... da si radila godinu dana u D ,onda bi dobila 71% svoje place u tih god. dana...
I ako rodis dijete onda zatrazi ERSTLINGSZUSCHLAG ... To je isto u Jugendamt, kazes njima sta ti sve treba za bebu sta jos nemas i oni izracunaju kolko bi to sve doslo i taj novac dobijes ( ja nazalost to sam tek cula kad sam rodila tako da ja od toga nisam mogla profitirati...)

A da sto se tice osiguranja... ja sam 17.01.2007 isla s dragim u AOK di smo osigurani, i rekla da sam trudna da moram doktoru ali da nemam jos vizu da ju budem dobila, onda su uzeli od dragog karticu i vjencani list i napravili mi povremenu karticu za osiguranje da mogu doktoru...

ako imas pitanja sam pitaj... nadam se da sam bar malo pomogla...
i da kad dodjes javi se
__________________
PRINC 08.08.08...jedan zivot malo je...
"Steh zu allem,was Du liebst..." by Carrey Bradshaw
ATE13 is offline  
Old 18.05.2008., 00:00   #20
vi ste se sve udavala prije, u kolovozu 2007 bio je änderung des zuwanderungsgesetzes

nema vise toga,dodjem udam se i dobim odmah vizu.time su stali na kraj kojekakvim vjencanjima za papire i vjancanjima nabrzaka u Danskoj.

Procitajte §5 Abs.2 AufenthG. tamo pise za dobivanje trajne dozvole boravka je potrebno da udjes u zemlju sa odgovarajucom vizom.
Hrvatski druavljani su oslobodjeni viza za turisticka putovanja, ali ne za neke druge stvari,recimo Familienzusammenführung!!

to znam iz prve ruke,
kolega s posla (njemac) se ozenio u mexiku za mexikanku(inace ni oni netrebaju vizu za turisticka putovanja) u Rujnu 2007, i sta,dosli oni u njemacku i nemereeee!!!
kao novi zakon,mora ona prvo natrag,kad nauci njemacki nek preda zahtjev za spajanje obiteli i tek onda sa tom vizom da dodje i onda ce dobit dozvolu boravka.
isli oni i kod odvjetnika,nema pomoci to je tako.NOVI ZAKON!!!

usput zena mu i dalje u Mexiku ,buba njemacki,vec jednom pala,nesto bas i nije ednostavan taj ispit na Goethe Institutu.

al se ipak vrijedi raspitat kod Ausländerbehörde,Njemci su dosta flexibilni sto se tog tice,sve to ide nach Ermessen, (zaboravih hrvatsku rijec)ko zna mozda ufatis nekog normalnog
buntspecht is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.