Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2010., 20:18   #221
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Plus, imala sam trovanje lisičarkama prije par godina (100% lisičarke, našao dugogodišnji šetač šumama i ljubitelj gljiva) koje su bile oko mjesec dana prestare za konzumaciju. Skepse nikad dosta.
umm, ali na cemu se temelji povezanost toksicnost i starosti lisicarki?
ja sam zaista jeo i mlade i stare i obrezane poluraspadnute... i nista.

da li se mozda radi o zamjeni lisicarki sa zavodnicama?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 22:30   #222
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
umm, ali na cemu se temelji povezanost toksicnost i starosti lisicarki?
ja sam zaista jeo i mlade i stare i obrezane poluraspadnute... i nista.

da li se mozda radi o zamjeni lisicarki sa zavodnicama?
Nisam toksikolog, to mi je rekao internist. Gledala sam i ja zavodnice, i čine mi se sumnjive, no u pitanju je pravi znalac. Tko će znati
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 12:14   #223
Kakvi su vam proljetni vrganji? Ja sam jutros probao s jaji i nije baš nešto. Kao da nema ukusa. Mozda je kajgana prejaka za njega. Kako preporučate spremanje, jer sam ih jučer dosta našao.

http://i47.tinypic.com/2v94510.jpg


Možda bi ovako nešto bilo ok. Samo umjesto prženja na ulju staviti maslac i izbaciti vegetu...
http://www.coolinarika.com/recept/pr...uha-od-vrganja

Mada bi rado kao prilog mesu...

Zadnje uređivanje mandriloMan : 02.07.2010. at 12:31.
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 01:25   #224
Složio sam si nekakav univerzalni recept koji može ići uz meso i rezance.

Vrganje popržiti i dinstati na maslacu, po potrebi dodavati vodu (a treba), posoliti. Dodati malo prošeka (ne vina, ispadne kiselo pa ma kako dobro vino bilo). Kada ispari prošek, dodati malo tanko narezanog češnjaka i peršina, popapriti. Malo naribati parmezana i na kraju dodati malo vrhnja za kuhanje. Uočite ovo malo, jer treba stalno mirisati to što se kuha da neki od začina ne preuzme miris vrganja.

Uz ovo paše makedonski Chardonnay Barrique Ezimit Vino (dosta je povoljno, a uz ovo ide najbolje do sada)

Danas opet u šumi Boletus Aestivalis. Nikako da se maknem s ovog područja, jer ih stalno ima a želim dalje istraživati.
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 22:53   #225
Da li je ovo Boletus Edulis (jesenski vrganj)?

http://i25.tinypic.com/8x9646.jpg
http://i32.tinypic.com/25ilxjt.jpg
http://i30.tinypic.com/i19zmf.jpg
http://i27.tinypic.com/29vfn2s.jpg
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 14:41   #226
vrganj je i jestiv je, samo ne bih sad znao tocno reci koja je vrsta.


ETO! dozivio sam i to da vidim ovo u svojoj sumi!
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 21:08   #227
aaaa blagva!! ja je nikad nisam vidio uživo prekrasna je. koje su ti koordinate?

a ono gore nikako nije Boletus Edulis. nit boja odgovara, nit oblik. Edulis mora imadi zdepasti čvrsti stručak i zaobljen šešir. ja bih rekao da je Boletus Appendiculatus (smeđa kraljevka) , pogotovo zbog doba jer kraljevka se može pronaći usred ljeta kad vrganjima nema traga ni glasa zbog suše. navodno je izuzetno kvalitetna.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 23:08   #228
pa da, stvarno zakon izgleda!
nisam biljezio koordinate za nju jer mi ne trebaju (gljivama se bavim tek hobisticki), no sad znam mjesto napamet tako da nije problem naknadno zabiljezit. bitno je znati da je na crvenoj listi kao ugrožena vrsta i to je to. znaci, samo gledati, ne papati! Tim vise, sto sam naisao na samo jedan primjerak.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 01:08   #229
a lokaciju otprilike i znam prema potpisu, muvao sam se nekad malo po šumama oko Voćina
i da, znam da je ugrožena i na crvenoj listi šteta
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 01:27   #230
e e, dobro je, dobro je lijepe su te sume, al prica se da ima tam koja zaostala mina, tak da... bi kerfulj

usput, sume kojima trekkam su malo juznije od vocina i tu sam zabiljezio nesto vise od 70 vrsta gljiva. međutim, zasad nemam neku ekstra dobru literaturu (ni vremena) da se pozabavim determinacijama, tako da mi je samo nekolicina određena (dvije vrste gnojistarki, zavodnica, muhara, neke Russuleitd).

samo si zelim od Božca nabavit enciklopediju gljiva (ona od 2 sveska), iako bude to velik udarac po novcaniku. proslo je vec sigurno godina dana otkad sam to malo prelistavao u knjiznici i koliko se sjecam sadrzi jako puno toga, cak i one kojekakve sluzi koje se vise ne kategoriziraju kao gljive, primjerice Fuligo septica, vrstu koju sam i ja pronasao ovdje, a ima vrlo interesantnu biologiju.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 10:42   #231
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
aaaa blagva!! ja je nikad nisam vidio uživo prekrasna je. koje su ti koordinate?

a ono gore nikako nije Boletus Edulis. nit boja odgovara, nit oblik. Edulis mora imadi zdepasti čvrsti stručak i zaobljen šešir. ja bih rekao da je Boletus Appendiculatus (smeđa kraljevka) , pogotovo zbog doba jer kraljevka se može pronaći usred ljeta kad vrganjima nema traga ni glasa zbog suše. navodno je izuzetno kvalitetna.

Je to je ipak Edulis (samo neka od varijacija). Determinirali su mi ga. To je vec skoro prezreo primjerak. Smeđa kraljevka (Appendiculatus) nije sigurno, nju sam nalazio nakon par dana. To su bili među zadnjim primjercima. Poceli su Aureusi (crni, ljetni vrganji), ali ja ih jos ne nalazim. No, poceo sam nalaziti suncanice.
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 11:44   #232
smijem li ubaciti da se samo latinska imena roda pisu velikim slovom, ok? znaci Boletus edulis...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 17:21   #233
Smijes, ako te moderatori ne zbanaju jer pričaš pizdarije.
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 17:42   #234
Zbanati? Pizdarije? Linne se okreće u grobnici

Rod se piše velikim a vrsta malim slovom.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 22:16   #235
Quote:
mandriloMan kaže: Pogledaj post
Smijes, ako te moderatori ne zbanaju jer pričaš pizdarije.
u nekim knjigama, prirucnicima i inoj literaturi starijeg datuma, moze se pronaci nazivlje pisano na nacin kojeg ti koristis, medjutim to danas nije tako i to je opceprihvaceno. Također je opce uvrijezena tendencija pisanja latinskih naziva u kurzivu.

edit: zasto to govoris? u kojoj si literaturi pronasao drugacije?

Zadnje uređivanje 18Delta : 07.08.2010. at 22:24.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 22:27   #236
Danas ubrao dva crvenkasta baršunovca... valjda?
I nešto malo puhara i dvije pečurke.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 10:13   #237
Imate preko 5 postova o latinskom. Umjesto da pričate o gljivama. Kad treba determinirati gljivu, vi laprdate o velikim i malim slovima. Zar to nisu pizdarije? Inače, na slici je boletus QueRciCOlA.
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 16:02   #238
samo ukazujemo na pravilno pisanje i to ne tebi osobno, vec generalno tako da svi znaju ako nisu ili su u nedoumici. zasto ne pisati pravilno kad vec mozes? stovise, za pravilno napisan naziv cak jedanput manje trebas pristisnuti "shift"!

no drugim dijelom si u pravu.. idemo na gljve... ja sam jucer naisao na ovo:


mislim da je neka vrst djeda, moze tko potvrdit?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 00:05   #239
Mogao bi biti Leccinum nigrescens (žuti djed), sada ih ima previše. Stručak mljackast, kao i klobuk. Pore uvijek žute. Presjek u kratkom vremenu pocrni. U sjeni je klobuk tamniji, ali i dalje pore žute. Obicno voli vlažnije djelove šume uz rubove potoka ili lokvi.
mandriloMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 10:51   #240
Ja imam pitanje u svezi jedne gljive koju sam vidjela pred par godina, ali nažalost nemam sliku.
Dakle, još smo bili relativno klinci i igrali smo se u jednom boriku. Naišli smo na neku monstruozno veliku gljivu oko 20 cm dugu ( monstuozna nam je bila jer nikad nismo vidjeli takvo što). Imala je debelu bijelu "stabljiku", gore je imala jako mali poluzatvoreni klobuk neki narančasto-smeđi, a dolje pri dnu te "stabljike" neki žuti želatinozni debeli ovoj.
Malo dalje od nje bilo je jedno bijelo "jaje", koje se za par dana pretvorilo u istu takvu gljivu, samo malo manju.

Moj tata je kad ju je vidio tvrdio da je to blagva, da ju ne diramo i ne trgamo jer je zaštićena itd., itd... Ali kasnije sam ja čitala malo, i vidjela da blagva raste u listopadnim šumama, ne u borovim.

Jedina slična gljiva je muhara, i ona kao ima to "jaje" neka vrsta, ali mene muči to što mi ne sliči ta gljiva koju smo vidjeli na tu muharu, nego baš na onu blagvu sa slika iz listopadnih šuma.
. ne znam.
Hellcat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.