Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2008., 18:23   #41
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
jer nije neuobičajeno da nakon dugogodišnjeg korištenja AD i anksiolitika oni dovedu do paradoksa. tj. da počinju "obrnuto" djelovati (zasićenje), te ćeš jedno vrijeme morati na haldol, rispiredon ili leponex.
noemall, pretpostavljam da nisi ni doktor a ni farmaceut(zaključujem na osnovu brkanja generičkih i trgovačkih imena lijekova kao i same činjenice da se dovodiš u situaciju komentiranja nečije terapije te preporučanje antipsihotika i neuroleptika) pa ću te pitati odale ti podaci koje navodiš???
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 00:27   #42
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
ako tako reagirate na seroxat od 20 mg onda vam nije NIŠTA, tj. "zdravi ste" (relativno) i trebali bi uzimali nešto puno lakše.
inače, seroxata nema od 5 mg.
normall:

ja zapravo ne kužim ovo što ti pišeš, možeš malo pojasniti?

ako čovjek ima nuspojave od AD-a, tipa nervoza i sl. ovdje navedeno (prije tvog posta), to po tvome znači da mu mu je ta doza prejaka?

kako uopće odrediti tu miligramažu koliko se treba uzimati, jer mi se čini da nema nekog pravila za to i da psihići to određuju onako od oka!?

i kako se zna kad treba podignuti, a kad smanjiti dozu? po čemu?

normall?

*osobno pijem cipralex, a ne seroxat, ali nema veze.
__________________
Stop and smell the roses
Jenna X is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 23:37   #43
Quote:
Jenna X kaže: Pogledaj post
normall:

ako čovjek ima nuspojave od AD-a, tipa nervoza i sl. ovdje navedeno (prije tvog posta), to po tvome znači da mu mu je ta doza prejaka?
to sam rekao zato što je osoba kojoj sam se obratio napisala da je inače "pere"
agresiva, tako da su za nju prozac i seroxat promašena terapija.

tko zna bolje neka kaže il nek zauvijek šuti

Quote:
kako uopće odrediti tu miligramažu koliko se treba uzimati, jer mi se čini da nema nekog pravila za to i da psihići to određuju onako od oka!?
pa, nema hematološke pretrage koja će odrediti koliko imaš serotonina u glavici
tako da metoda kojom psihijatri određuju tip antidepresiva izgleda "odokativna", no nije. u igri su godine školovanja, usavršavanja znanja.

Quote:
i kako se zna kad treba podignuti, a kad smanjiti dozu? po čemu?
po tome kako se osjećaš

__________________________________________________ __________________________________________________ _____________________
mozak je najkompleksniji organ, a pogotovo je kompleksno liječenje "psihe", (npr. depresije) tako da i psihijatri imaju jako težak posao određivanja famakoterapije. često je to metoda pokušaja-pogreški, kombinacija anksiolitika, SSRI-a, tricikličkih AD, anksiolitika, da bi se postigla zadovoljavajuća terapija.

nema straha od lijekova ljudi koji godinama uzimaju AD i ostale psihofarmake žive potpuno normalno, moderni lijekovi ne "razaraju organizam"
kako sam nedavno negdje pročitao, već i nakon 40-togodišnjeg uzimanja psihofarmaka dožive i 90 godina.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 23:53   #44
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
to sam rekao zato što je osoba kojoj sam se obratio napisala da je inače "pere"
agresiva, tako da su za nju prozac i seroxat promašena terapija.

tko zna bolje neka kaže il nek zauvijek šuti



pa, nema hematološke pretrage koja će odrediti koliko imaš serotonina u glavici
tako da metoda kojom psihijatri određuju tip antidepresiva izgleda "odokativna", no nije. u igri su godine školovanja, usavršavanja znanja.



po tome kako se osjećaš

__________________________________________________ __________________________________________________ _____________________
mozak je najkompleksniji organ, a pogotovo je kompleksno liječenje "psihe", (npr. depresije) tako da i psihijatri imaju jako težak posao određivanja famakoterapije. često je to metoda pokušaja-pogreški, kombinacija anksiolitika, SSRI-a, tricikličkih AD, anksiolitika, da bi se postigla zadovoljavajuća terapija.

nema straha od lijekova ljudi koji godinama uzimaju AD i ostale psihofarmake žive potpuno normalno, moderni lijekovi ne "razaraju organizam"
kako sam nedavno negdje pročitao, već i nakon 40-togodišnjeg uzimanja psihofarmaka dožive i 90 godina.
hvala ti, baš si me utješio.
ja baš i namjeravam biti vesela i prpošna 90-godišnjakinja.

nemam straha od AD-a, pogotovo kad vidim da pomaže. ali, nije ništa strašno. malo me deprica oprala...ha šta ćemo, život!!! mora se malo i patiti, uz AD kraće, naravno.
__________________
Stop and smell the roses
Jenna X is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 09:48   #45
Pozdrav cijeloj ekipi,eto voljela bih ako mi netko može razjasniti, da li seroxat uzrokuje povećanje apetita pa tako automatski se čovjel deblja od konzumirane hrane ili uzrokuje nakupljanje tekućine u organizmu. Sklona sam debljanju. A eto neko dvije godine agonije sa napadajima i anksioznošću, krenula sam psihijatru i prepisao mi je seroxat i povećao dozu helexa koji sam inače povremeno pila po preporuci dr.opće prakse. Hvala svima... pozdrav iz Dalmacije.
__________________
"Oslobodi me, ako znaš o čemu govorim"
karolinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 13:42   #46
.... i još jedno malo pitanje... seroxat 20 mg ujutro i recimo subotom 3-4 pelinkovca: da ili ne !? Preko tjedna inače ne pijem.
__________________
"Oslobodi me, ako znaš o čemu govorim"
karolinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 14:05   #47
Quote:
normall kaže:

pa, nema hematološke pretrage koja će odrediti koliko imaš serotonina u glavici
Postoji metoda, te je prilicno cest test zapravo .. sad, koliko je to sigurni pokazatelj odredjenog psihickog poremecaja ovisi, no vjerujem da konkretno za neurotransmiter serotonin daje dobar uvid analizom krvne slike ..

Seroxat kao takav je vjerovatno jedan od najkontroverznijih AD-a ikad buduci da je GSK (GlaxoSmithKline) dobar dio vremena poricala bilo kakve nuspojave vezane uz sam psihofarmak, iako je stanje bilo poprilicno alarmantno zbog povecanog broja suicida djece, te adolescenata, a postojale su i indikacije da povecava rizik od suicida i medju odraslom populacijom u prvih par tjedana uzimanja lijeka .. tek nakon 20-ak godina, revidirana je broshura o samom lijeku te je navedena vechina potencijalnih nuspojava ..

nazalost, za to je trebalo par sudskih parnica, te ono sto je najgore u cijeloj prichi, velik broj suicida .. kriticne ustanove za legalizaciju lijeka su zakazale, a mogle su sprijecit nezanemariv broj tragedija .. gledao sam dokumentarac o seroxatu i MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) u Velikoj Britaniji te propustima iste ..

Navodno veche doze seroxata (paroxetin) iznad 20 mg uopce nisu efektivne, te samo inteziviraju eventualne nuspojave .. sad, koliko je to tocno, nisam ni sam siguran .. postoji nekoliko support grupa vezane uz seroxat, sama ta cinjenica zasigurno daje odredjeni kredibilitet ovom skandalu .. izgleda da interes pacijenata je zadnji na spisku, a sto vechi financijski prihod prioritet..

Sto se tice konzumiranje alkohola i AD-a, jasno da nije bash preporucljivo zbog poznate cinjenice da alkohol ima depresogeni ucinak na CNS(centralni zivcani sustav), a uz konzumiranje AD-a u SSRI skupini (inhibitori ponovne pohrane serotonina), taj depresogeni ucinak se josh povecana zbog slicnog ucinka ssri.a na CNS (zbog duljeg zadrzavanja serotonina u sinapktickim pukotinama ..) .. Dodushe, od chasice, dvije vam neche biti nishta, ali nastojte to kontrolirati (recimo, 2-3 puta tjedno unos manje kolicine alkohola je sasvim prihvatljiv, osim ako bash vidite da vam ne odgovara)
__________________
But just I couldn't don't mean I lied to you...
Who decides who gets a second chance ?

Zadnje uređivanje Tha_Turtle : 06.06.2008. at 14:43.
Tha_Turtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 15:51   #48
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
seroxat se kod osoba sklonih agresivi, maniji, ne propisuje, od njega se slabo spava i postaješ još agresivnija.

tebi su izgleda (ako istinu govoriš) promašili terapiju

dobar lijek za tebe bi bio AD Fevarin koji olakšava uspavljivanje i ne veže se agresivno na serotonin, već ga stabilizira na drugačiji način (da sada ne pišem esej ) i dobar je za obuzeto prisilni poremećaj.

lijekovi Portal oliti Prozac se često daju osobama koje imaju problema s prehranom (bulimija, anoreksija), znači nešto slično tvome stanju.

ako te i dalje bude "prala" agresiva, možda te budu uskoro tretirali manjim dozama antipsihotika, no sve u svemu lijepo objasni psihijatrici svoje simptome, jer nije neuobičajeno da nakon dugogodišnjeg korištenja AD i anksiolitika oni dovedu do paradoksa. tj. da počinju "obrnuto" djelovati (zasićenje), te ćeš jedno vrijeme morati na haldol, rispiredon ili leponex.
Razlika je između tzv. uobičajene agresivnosti i psihotične agresivnosti. Depresija po simtomima nikako nije samo bezvoljnost, bezciljnost i sl. već ponekad poprima i agresivan oblik kao rezultat nakupljenih frustracija. Seroxat je jako dobar lijek i nuspojave treba stisnutih zubi preživjeti prvih nekoliko tjedna kada će sve to polako prestati. A što se tiče sedativa, Xanax nije najsretnije rješenje ako se upotrebljava kao sredstvo sa smirenje i uspavljivanje. On je anksiolitik većim dijelom po sastavu, a manjim sredstvo za smirenje. Prema tome, logičan izbor je Normabel, a doza ovisi o težini simptoma. Postoji i kombinacija uzimanja Normabela i Xanaxa zajedno iako nijedan liječnik to neće napisati ni na nalaz ni na karton jer je protuzakonito (zasad) ali pokazano je da djeluje (kao npr. kod mene!). Npr. ujutro i rano poslijepodne po jedna veća doza Xanaxa ako je npr. 0,5 malo i navečer lijepo udariš jedan Normabel od 10 i mirna Bosna. Ne treba se previše živcirat i stvarat znanost od svakodnevnog funkcioniranja s lijekovima. U početku je sve zbrkano i nije lako, ali svi kad tad dođu do idealne kombinacije s kojom žive svoje živote ma kakvi oni bili...
__________________
It`s all so fucking histerical.
poboznidjavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 15:55   #49
Quote:
karolinaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav cijeloj ekipi,eto voljela bih ako mi netko može razjasniti, da li seroxat uzrokuje povećanje apetita pa tako automatski se čovjel deblja od konzumirane hrane ili uzrokuje nakupljanje tekućine u organizmu. Sklona sam debljanju. A eto neko dvije godine agonije sa napadajima i anksioznošću, krenula sam psihijatru i prepisao mi je seroxat i povećao dozu helexa koji sam inače povremeno pila po preporuci dr.opće prakse. Hvala svima... pozdrav iz Dalmacije.
Iako to nigdje službeno ne stoji, Seroxat od većine AD-a najviše potiče debljanje kao i mršavljenje, ovisno o sklonosti karaktera osobe. Ali i ako dobiješ koju kilu, jebe ti se, skinut ćeš to kad ti bude bolje, a i nećes debljat čitavo vrijeme uzimanja lijeka. To je samo malo u početku. Što se tiče alkohola, toplo ti savjetujem da ga ne piješ pogotovo sa Seroxatom. Kažem ti to jer sam Seroxat pio 2 god i u početku mislio da mi alkohol ne škodi, ali onda sam vidio da tek nakon tri ili četiri dana od uzimanje alkohola znam upasti u depresivno stanje koje traje po par dana. To je nakon nekog vremena postalo pravilo pa kad sam prestao piti nestalo je i toga. Eto ga.
__________________
It`s all so fucking histerical.
poboznidjavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 22:32   #50
Quote:
karolinaa kaže: Pogledaj post
.... i još jedno malo pitanje... seroxat 20 mg ujutro i recimo subotom 3-4 pelinkovca: da ili ne !? Preko tjedna inače ne pijem.
to ne smeta, no kao što je Tha_Turtle napisao alkohol djeluje sinergistički sa psihofarmacima, te pojačava njihovo djelovanje.

problem je i taj što trenutno piješ 2-3 pelinkovca, no možda u budućnosti pojačaš doze alkohola što ne bi baš bilo dobro zbog opasnosti od jutarnjih pojačanih fobija i depresija uzrokovanih trežnjenjem, pa ćeš tražiti izlaz u "u jačim dozama" alkohola ili kakvog psihofarmaka.

poznati su mnogi zeznuti neurološki poremećaji nastali miješanjem seroxata i alkohola kao što je fokalna, generalizirana distonija itd....
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 09:52   #51
Hvala svima koji su pisali o alkoholu i seroxatu. U sub. sam bila vani i popila 3-4 pelina, sapavala sam do pon. ujutro, osim šta sam se ustala u ned. ručati i to jedva.Mislim da ta kombinacija nije za mene. Inače s ljekovima se tako dobro osjećam, kao da se vratila stara ja, tako da se ne mislim zaje..... s alkoholom i upropastiti sve. Još uvijek me hvata blaga, ali totalno zanemariva panika, mogu normalno u kafiću popiti kavu i to je super. Život je ponovo lijep.
__________________
"Oslobodi me, ako znaš o čemu govorim"
karolinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 19:53   #52
Draga moja ja koristim Seroxat dvije godine i mogu reći da mi je jako puno pomogao. Sada pijem samo pola tablete i jako dobro se nosim sa svim strahovima u životu.
Ne preporučujem ti baš da piješ na tablete, barem ne na početku... a kasnije možeš ako se zalomi koje pivce ili pelin ali ne se baš napiti, meni je jednom bilo jako loše.
Seroxatu treba vremena da djeluje, biti će boljih i gorih razdoblja, uspona i padova dok se to ne stabilizira i dok se ne naučiš bolje nositi sa svojom bolešću.

Savjetujem ti da si nađeš dobrog psihijatra i ako si voljna da si potražiš negdje gdje možeš ići na kognitivno-bihevioralnu terapiju - koja pomaže kod anksioznosti i panike.

Želim ti puno sreće i ne zaboravi - sve će to proći!!
Iva_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 08:57   #53
Od dana do dana, pomisao da je sve ovo samo u mojoj glavi utjeha mi je, a ponekad me dovodi do ludila. Bilo kako bilo, ide mi na bolje, radim na sebi, učim se disati i borim se. Seroxat i helex mi pomažu, nemam nekih strašnih nuspojava osim što stalo zijevam i pospana sam, hoće li to proći? A psihijatru hodam, samo što ne znam da li je dobra ili ne, ja puno pričam, ona me sluša postavi koje pitanje kaže koji savjet, uglavno poslije se osjećam bolje, a to je najbitnije, zar ne? Sad bi trebala prestati uzimati helex, kako ću reagirati? Inače dok sam uzimala seroxat 10 mg. nisam zijevala, sad s 20 mg. zijevam-ruku na srce tu količinu pijem tek 3 dana.
__________________
"Oslobodi me, ako znaš o čemu govorim"
karolinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 12:15   #54
Ja sam spavala od Seroxata puno. Ne znam da li će to i na tebe tako djelovati, nadam se da neće, al ja sam bila stalno umorna i uglavnom sam uvijek spavala popdne.

Pričekaj još jedno vrijeme dok S ne postigne puni učinak pa ćeš onda vidjeti, ako bude tako možeš reći to svojoj psihijatrici pa da ti nađe neki drugi lijek.
Iva_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 14:05   #55
Quote:
karolinaa kaže: Pogledaj post
Od dana do dana, pomisao da je sve ovo samo u mojoj glavi utjeha mi je, a ponekad me dovodi do ludila. Bilo kako bilo, ide mi na bolje, radim na sebi, učim se disati i borim se. Seroxat i helex mi pomažu, nemam nekih strašnih nuspojava osim što stalo zijevam i pospana sam, hoće li to proći? A psihijatru hodam, samo što ne znam da li je dobra ili ne, ja puno pričam, ona me sluša postavi koje pitanje kaže koji savjet, uglavno poslije se osjećam bolje, a to je najbitnije, zar ne? Sad bi trebala prestati uzimati helex, kako ću reagirati? Inače dok sam uzimala seroxat 10 mg. nisam zijevala, sad s 20 mg. zijevam-ruku na srce tu količinu pijem tek 3 dana.
Zijevanje ti je nuspojava koja se pojavila s dizanjem doze na 20 mg. Tako je i meni bilo na cipralexu - zijevala sam po cijele dane i u svim situacijama, pa mi je bilo neugodno pred ljudima, jer je ispalo da zijevam od dosade u njihovu društvu
Ne brini, to će proći.
Ni s helexom ne bi trebalo biti problema jer je AD preuzeo na sebe i njegovu ulogu. Ako se baš bojiš naglo prekinuti, onda pij svaki drugi dan po jednu tabletu, pa svaki treći dan, pa četvrti dan....i onda prestani.
Smiješ ga tu i tamo popiti ako baš osjetiš jaku uznemirenost.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 11:24   #56
Hvala na savjetima. Eto moram priznati da manje zijevam i da se puno bolje osjećam. Hvala Bogu i doktorici, čini mi se da ponovo dolazim sebi. Napokon sam počela imati i druge misliigurno godinu dana sam mislila samo o tome kako se osjećam, jel mi opet loše, srušit ću se, strah me, lupa mi srce... Ponekad osjećam mučninu nakon jela, ali primjetila sam da je i to svaki dan sve manje, i nisam se u ova tri-četri tjedna udebljala već smršavila 3 kg. pazim što jedem i sve je super. Napokon.
__________________
"Oslobodi me, ako znaš o čemu govorim"
karolinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 17:27   #57
ja ga samostalno prestao uzimat, ima vec 2 mjeseca, ono sto je bilo proljev preraslo je u kronicni zatvor, prvih tjedan dana nakon prestanka uzimanja osjecao sam se fenomenalno, sad eto nemam skoro nikakvu stolicu, samo neka sluz
castor8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 23:45   #58
Quote:
karolinaa kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetima. Eto moram priznati da manje zijevam i da se puno bolje osjećam. Hvala Bogu i doktorici, čini mi se da ponovo dolazim sebi. Napokon sam počela imati i druge misliigurno godinu dana sam mislila samo o tome kako se osjećam, jel mi opet loše, srušit ću se, strah me, lupa mi srce... Ponekad osjećam mučninu nakon jela, ali primjetila sam da je i to svaki dan sve manje, i nisam se u ova tri-četri tjedna udebljala već smršavila 3 kg. pazim što jedem i sve je super. Napokon.
Ma eto vidiš da je sve ispalo dobro

Da, zar nije neobično odjednom imati sasvim obične, svakidašnje misli od onih prisilnih, strahova, crnih misli itd. Ja sam dulje vrijeme time bila zbunjena, odjednom nisam znala o čemu novom da mislim. Čak su mi počele faliti one sve gluposti koje su mi prolazile glavom. Ali brzo se čovjek navikne na novo stanje i osjeti se kao preporođen, kao da se mozak osvježi i odmori. I odjednom se ima više snage, a i koncentracija je bolja, izoštrenija. Eto vidiš, i liniju si dotjerala. Bravo ti!
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 11:30   #59
Libido

Lako je vama curama. Svi AD, pa tako i Seroxat koče libido i dovode do odgođene ejakulacije.
Premda se to mojoj bivšoj ženi jako dopalo. Odgođena ejakulacija. Tražila je stalno
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 11:42   #60
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Lako je vama curama. Svi AD, pa tako i Seroxat koče libido i dovode do odgođene ejakulacije.
Premda se to mojoj bivšoj ženi jako dopalo. Odgođena ejakulacija. Tražila je stalno
znači, ti si ipak već uzimao AD, zeuse (sad si se odao ).

ti si isto jedan od onih koji se malo bi, malo ne bi liječili, pa malo uzimaju AD malo ne uzimaju, pa onda pričaju kako to ništa ne valja!
__________________
Life is a bitch and then you die :(
zamislite svijet bez kabela!
Red alert is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.