Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2014., 19:47   #161
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Referentni centar za glaukom je pri KBC Sestre milosrdnice.
Hvala! Sad tek vidim ovaj odgovor. Nisam znala kako je referentni centar za glaukom pri KBC Sestre milosrdnice. Naručena sam na Rebro u svibnju.
bluesun is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 10:23   #162
I Rebro je sasvim OK.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:18   #163
Molila bih vas pomoć, mama mi ima glaukom i koristi kapi Azopt i uz njih umjetne suze Isopto koje su se pokazale zaista lošima.
Pa da li imate kakvu drugu preporuku za umjetne suze koje se mogu koristiti uz ove prve kapi?

Možda je glupo pitanje, ali ja uz svoje leće koristim Refresh contacts suze koje su zaista jako blage i na uputama ne pise ništa o glaukomu da se uz njega ne smije uzimati, pa sam ih možda mislila i mami uzeti.
vocna-pita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 12:37   #164
Quote:
vocna-pita kaže: Pogledaj post
Molila bih vas pomoć, mama mi ima glaukom i koristi kapi Azopt i uz njih umjetne suze Isopto koje su se pokazale zaista lošima.
Pa da li imate kakvu drugu preporuku za umjetne suze koje se mogu koristiti uz ove prve kapi?

Možda je glupo pitanje, ali ja uz svoje leće koristim Refresh contacts suze koje su zaista jako blage i na uputama ne pise ništa o glaukomu da se uz njega ne smije uzimati, pa sam ih možda mislila i mami uzeti.
Poštovana,

zasad nisu poznate interakcije umjetnih suza s drugim vrstama kapi, a ne smiju se rabiti kod preosjetljivosti (alergije) na neki od sastojaka, infekcije oka a neke od njih ni kod nositelja kontaktnih leća.

Dakle, umjetne suze ne bi trebale ni na koji način utjecati na djelovanje Azopt kapi. Glaukom nije kontraindikacija za primjenu umjetnih suza pa se one sigurno mogu koristiti kod ove bolesti.

Važno je da se prvo kapaju kapi za liječenje glaukoma a tek iza njih umjetne suze. Razmak treba biti minimalno 15 minuta, ali je poželjno da bude 30 minuta.

Kod osoba s glaukomom koje koriste topičku terapiju (kapi) preporučuje se primjena umjetnih suza bez konzervansa. Međutim, takve umjetne suze su dosta skupe i nalaze se obično u pakiranjima za jednokratnu uporabu, što i nije baš praktično za one koji ih koriste više puta tijekom dana.

Isopto Tears su u ovom slučaju najlošija opcija jer sadrže benzalkonijev klorid, konzervans koji može dodatno iritirati površinu oka koju već ionako iritiraju kapi za liječenje glaukoma.

Neku posebnu preporuku nemam. Često se sve svodi na isprobavanje različitih kapi dok se ne pronađu odgovarajuće. S obzirom da još niste kupili, bolje bi bilo umjesto Refresh contacts, koje su ionako posebno dizajnirane za nositelje kontaktnih leća, kupiti neke druge kapi.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 17:11   #165
Hvala Vam mnogo na odgovoru
vocna-pita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 13:31   #166
Pozdrav!

Ima li netko preporuku za specijalistu za glaukom? Može i privatno - Svjetlost i ostale privatne klinike dolaze u obzir.

Trenutno sam kod dr. Došen, ali tražim drugo mišljenje.

Hvala
billie555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 18:54   #167
Dr. Škunca Herman ili dr. Novak Lauš, KBC Sestre milosrdnice, Referentni centar za glaukom.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 15:15   #168
pozdrav
prvi put sam na temi i jako sam malo upućen u istu a do nje me doveo dobri stari sveznajući gulg jer sam malo istraživao problem koji imam....naime,već godinama (4,5 cca) imam vrlo neobičan problem.....događa mi se u prosjeku jednom mjesečno da mi se odjednom vidno polje počne lagano mutiti (ničim izazvana pojava) i sve mi je mutnije i mutnije,na koncu mi dio vidnog polja lagano ''vibrira'' (teško riječima opisati) i teško mogu čitati ili gledati u monitor jer mi se ''sve počne mutiti''.....ovo opisano traje desetak minuta do pola sata.....nakon toga javlja se tupa bol u području lijevog oka (i isključivo lijevog),bol je ''unutar'' tj. negdje iza oka i negdje između samog oka i obrve....neko vrijeme nakon toga javlja se mučnina i povraćanje i to onda traje nekoliko sati pa onda prestane....
ne znam gdje spada moj problem pa pišem ovdje jer vidim neke slične probleme......danas idem kod dr opće prakse da mi da uputnicu za negdje najprije sam mislio ići na gastro ali možda ipak da odem na očno......ne znam....ima li netko za kakav savjet ? inače,vid mi je oke,nikad nosio naočale,leće i sl......
inače,toliko sam dugo čekao jer sam bio uvjeren da mi mučninu i povraćanje i sve to skupa stvara neka hrana a ja nikako da skužim koja dok jučer nisam imao ''to'' i dopizdilo mi pa sam išao surfat.....hvala na čitanju i nadam se dvije-tri pametne hvala unaprijed.....
skyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 12:36   #169
Quote:
emili kaže: Pogledaj post
Bila sam kod okulistice na pregledu i otkrila mi da moje umorne oči nisu umorne od naprezanja za kompom i od slabog vida, nego da mi se pojavio očni tlak.
Moram obaviti neko snimanje, pa onda slijedi liječenj.
Ima li netko iskustva s tom bolešću? Liječi li se to ili se s tim umire!
EEE

ovako, imam 18 godina, a glaukom su mi otkrili s 11. ta je bolest čudna sva neka i ja sam doslovno plakao kad sam saznao o čemu se radi xD išao sam na liječenje kod nekog primarijusa u ZG na Rebro (pojma nemam kak se zove) ali sam se ubrzo prebacio kod privatnika. sad je sve okej. znači dobiješ kapi i kapaš. ja sam promjenio puno kapi. ali sad sam evo već 3 godine na kapima xalatan. te su mi najbolje jer ih moram kapati samo jednom dnevno i to navečer prije spavanja i uz njih smije konzumirat alkohol i ne moraš se toliko brinit šta i kako konzumiraš uz kapi. xalatan se je morao do nedanvo plačati jer HZZO ne pokrije punu cijenu ali sad je pokrivena cijena kapi u podpunosti. ako ti smeta kapanje možeš otići na operaciju ali operacija je poprilično skupa (oko 21000kn za oba oka). nemaš se šta sekirat i brinut jer se navikneš s vremenom sretno!
inmymindinmyhea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 17:51   #170
Quote:
skyon kaže: Pogledaj post
pozdrav
prvi put sam na temi i jako sam malo upućen u istu a do nje me doveo dobri stari sveznajući gulg jer sam malo istraživao problem koji imam....naime,već godinama (4,5 cca) imam vrlo neobičan problem.....događa mi se u prosjeku jednom mjesečno da mi se odjednom vidno polje počne lagano mutiti (ničim izazvana pojava) i sve mi je mutnije i mutnije,na koncu mi dio vidnog polja lagano ''vibrira'' (teško riječima opisati) i teško mogu čitati ili gledati u monitor jer mi se ''sve počne mutiti''.....ovo opisano traje desetak minuta do pola sata.....nakon toga javlja se tupa bol u području lijevog oka (i isključivo lijevog),bol je ''unutar'' tj. negdje iza oka i negdje između samog oka i obrve....neko vrijeme nakon toga javlja se mučnina i povraćanje i to onda traje nekoliko sati pa onda prestane....
ne znam gdje spada moj problem pa pišem ovdje jer vidim neke slične probleme......danas idem kod dr opće prakse da mi da uputnicu za negdje najprije sam mislio ići na gastro ali možda ipak da odem na očno......ne znam....ima li netko za kakav savjet ? inače,vid mi je oke,nikad nosio naočale,leće i sl......
inače,toliko sam dugo čekao jer sam bio uvjeren da mi mučninu i povraćanje i sve to skupa stvara neka hrana a ja nikako da skužim koja dok jučer nisam imao ''to'' i dopizdilo mi pa sam išao surfat.....hvala na čitanju i nadam se dvije-tri pametne hvala unaprijed.....
Na prvi pogled opisano jako nalikuje migrenskoj glavobolji, ali bez pregleda nije moguće sa sigurnošću reći. Svakako učiniti pregled kod neurologa i oftalmologa.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 22:53   #171
Otkud bas ja da imam glaukom ili rizik od glaukoma ako ga jos nemam pitam se,zasto sam ja u toj manjiji ljudi ali kad vidim da to i nije toliko opasno ako se na vrijeme otkrije i kad saznam da ima jos mladjih osoba poput mene onda mi je nekako lakse,kad mozes podjeliti iskustvo sa nekim. Meni je 34 godine i prije godinu i pol sam na obicnom oftalmoloskom pregledu gdje sam prvi put u zivotu mjerio i pritisak otkrio da je povisen i da je iznosio 19mmHg u jednom oku a u drugom 20 mmHg, to je bilo u Parizu kod jednog oftalmologa jer tu i zivim, onda mi je pogledao malo ocni zivac al na usku zjenicu i rekao da je malo tanji ali da nije lose, tad sam se jako zabrinuo jer nekako sam se bas plasio toga u zivotu jer sam strahovao od glaukoma zato sto sam citao o tome i bas da mi se to i desi,al mi rece doktor dodji za sest mjeseci i nije mi nista dao od kapi,ali ja se nisam smirio i opet odem kod njega kroz mjesec dana gdje mi opet izmjeri pritisak sa istim vrijednostima kao i prosli put, tog puta mi je propisao kapi AZARGA i poslao me na jos neke pretrage,u medju vremenu sam putovao u Bosnu i posjetio sam jednog veoma iskusnog oftalmologa gdje mi je pregledao ocno dno sa prosirenim zjenicama i napisao dijagnozu : prednji segment B.O. , O.U. Glaucoma in obs, Fundus : papile centralno dublje ekskavirane vise desno i poslao me da uradim vidno polje po goldmanu sto sam i uradio nakon cega mi je doktor rekao da je potpuno uredno i on mi takodje rekao da nastavim kapati azargu. Kad sam se vratio u pariz otisao sam na jos neke preglede gdje me je uputio oftalmolog, tu mi je jedna doktorica radila neke pretrage,mislim da je OCT i jos nesto ali nisam siguran jer nije htjela nista da objasnjava, zatim mi je uradila i pregled ocnog dna,kad sam pitao dali imam glaukom rekla je da jos nemam ali da postoji rizik;uglavnom mi je rekla da koristim i dalje azargu, ali ja se nisam smirivao pa sam obisao jos neke oftalmologe,uglavnom svi mi kazu da trebam kapati i to je to. Eh prije neki dan sam bio u jednoj specijalnoj bolnici samo za oci,gdje mi je oftalmolog uradio OCT, gonioskopiju, mjerio ocni tlak i jos neka mjerenja ne znam ni ja sta, i onda mi je rekao da prestanem kapi i da idem uraditi SLT laser ne objasnjavajuci mi puno o tome, da napomenem i taj dan mi je bio normalan pritisak kao sto je bio od kada sam poceo koristiti azargu 16 mmHg, ali me je ipak poslao na laser,sto ja necu uciniti jer zasto to radit ako mi je normalan pritisak a i dosta sam se informisao o SLT laseru i vido da je to samo privremeno rjesenje i da se opet mora ponavljati kroz nekolko godina, kako god ,uglavnom da ne znam imam li glaukom ili ne, kroz nekolko dana odo opet raditi vidno polje pa cu opet kod nekog drugog oftalmologa dok se ne smirim i ne steknem povjerenje u dobrog i iskusnog ljekara jer sta da radim kad nece fino da objasne kakvi su mi rezultati svih tih mjerenja i snimanja.
Bosanac80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 21:35   #172
glaukom

Imam 63 godine i prije 2 mjeseca mi je dijagnosticiran glaukom. Dobila sam Azopt i Travatan kao terapiju i koristim ih već dva mjeseca no pojavljuju mi se određeni simptomi a to su glavobolje (tipa napetosti u području malog mozga, osjećaj "velike glave poput balona"), umora očiju, težine očnih kapaka, zamućenje vida, peckanje i svrbež. Sve to nije prisutno stalno nego se na dnevnoj bazi u podjednakim omjerima izmjenjuje s razdobljima normalnog vida no kad se pojavi onemogućuje mi normalne svakodnevne aktivnosti tipa vožnje automobila. Znam da je sve to nabrojano u nuspojavama posebno Travatana, no postoji li možda mogućnost da mi kapi ne odgovaraju i da bih možda trebala promijeniti terapiju ili je to sve dio prilagodbe na novi lijek?Ima li tko sličnih iskustava?
Ivančica001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 11:05   #173
El Gato Félix: jel mogu poslati pitanje preko pp? pun je inbox. hvala
zealotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 19:59   #174
Imam povišeni očni tlak koji redovno kontroliram, vidno polje je uredu (nema nikakvih ispada), a uskoro idem i na oct glave vidnog živca.

Zadnjih mjeseci sam po preporuci glaukomatologa koristila xalatan i moj LOM je svaki puta gunđao kako on to ne smije prepisati jer bi mu nekakva kontrola iz HZZO-a naplatila ogromnu kaznu. Na kraju sam dobila crni recept i svaki puta kupovala kapi.
Na nedavnoj kontroli glaukomatolog mi je promijenio terapiju i sada umjesto xalatana trebam početi koristiti lumigan 0,1. Kad sam došla s tim novim nalazom kod LOM-a opet je gunđao kako mi ne može dati običan recept nego samo onaj crni (privatni) i da moram plaćati lijek (lumigan 0,1 sam danas platila 121,00 kn).
Meni nije jasno zašto?
Jel može/smije liječnik opće prakse odbiti prepisati kapi za oči koje preporuči specijalista?
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 00:39   #175
Quote:
Ivančica001 kaže: Pogledaj post
Imam 63 godine i prije 2 mjeseca mi je dijagnosticiran glaukom. Dobila sam Azopt i Travatan kao terapiju i koristim ih već dva mjeseca no pojavljuju mi se određeni simptomi a to su glavobolje (tipa napetosti u području malog mozga, osjećaj "velike glave poput balona"), umora očiju, težine očnih kapaka, zamućenje vida, peckanje i svrbež. Sve to nije prisutno stalno nego se na dnevnoj bazi u podjednakim omjerima izmjenjuje s razdobljima normalnog vida no kad se pojavi onemogućuje mi normalne svakodnevne aktivnosti tipa vožnje automobila. Znam da je sve to nabrojano u nuspojavama posebno Travatana, no postoji li možda mogućnost da mi kapi ne odgovaraju i da bih možda trebala promijeniti terapiju ili je to sve dio prilagodbe na novi lijek?Ima li tko sličnih iskustava?
Ja sam ranije koristila travatan i nisam bila zadovoljna. Promeni terapiju, preporucujem duotrav. Koristim ga preko 2 godine, tlak je u granicama normale, a od nuspojava jedino suhoca ociju, koja nije toliko izrazena kao kod travatana. Isprobala sam razne kapi, a ove su jedine koje mi odgovaraju.
cammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 16:31   #176
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Na nedavnoj kontroli glaukomatolog mi je promijenio terapiju i sada umjesto xalatana trebam početi koristiti lumigan 0,1. Kad sam došla s tim novim nalazom kod LOM-a opet je gunđao kako mi ne može dati običan recept nego samo onaj crni (privatni) i da moram plaćati lijek (lumigan 0,1 sam danas platila 121,00 kn).
Meni nije jasno zašto?
Jel može/smije liječnik opće prakse odbiti prepisati kapi za oči koje preporuči specijalista?
meni je isto po novom propisan lumigan 0,1 (uz cosopt) i bez problema mi je moja liječnica opće prakse dala recept za njega. doplatila sam 58kn čini mi se, nije skroz pokriven. ne znam kakav problem tvoj doktor ima, al mislim da ti mora napisat recept. odi k njemu i svađaj se
billie555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 10:56   #177
Quote:
billie555 kaže: Pogledaj post
meni je isto po novom propisan lumigan 0,1 (uz cosopt) i bez problema mi je moja liječnica opće prakse dala recept za njega. doplatila sam 58kn čini mi se, nije skroz pokriven. ne znam kakav problem tvoj doktor ima, al mislim da ti mora napisat recept. odi k njemu i svađaj se
Meni doktorica također nije htjela propisati recept za kapi Betoptic prema naputku specijaliste za glaukom. Na kraju sam ih kupio uz pokazivanje nalaza specijaliste.
No meni mnogo toga nije jasno oko očnog tlaka. Iako imam strabizam, da ne zamaram temu, primijećeno mi je i oštećenje očnog L i D živca.
ovdje sam postavio slike nalaza https://www.forum.hr/showthread.php?t=200751&page=18
sbgetz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 09:54   #178
pod br. 1) zaključujem da imam stvarno super doktoricu opće prakse koja mi uvijek bez ikakvih pitanja piše sve kak mi specijalisti prepišu

pod br. 2) sbgezt32, pogledala sam ovaj tvoj post s nalazom. nemamo niš zajedničko po pitanju problema s očima, al očito imamo po pitanju problema s doktorima ja sam zadnjih pol godine bila kod dr. maričić-došen na sv. duhu i svaki odlazak kod nje bi mi pokvario dan jer mi nikad nije znala/htjela lijepo objasnit o čemu se radi i zašto misli da su mi nalazi loši.

poslušala sam preporuku gato felixa (još jednom hvala, doktore! ) i otišla kod dr. škunca herman u sestre milosrdnice i za nju stvarno imam samo riječi hvale. meni je najbitnije to da je pristupačna i da ju mogu pitat sve kaj me zanima, a ona će mi lijepo pristojno odgovorit i obrazložit, što došenica nije u stanju (kao što vidiš, za razliku od tebe meni nije problem spominjat imena ) tak da, kak sam naučila na vlastitom primjeru, treba uvijek ić tražit drugo, treće, stoto mišljenje
billie555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 12:28   #179
Ma nije ni meni problem spominjati imena doktora, no nekad je to nezahvalno jer ljudi imaju drugacija ocekivanja i iskustva. Nezahvalno je meni pljuvati po ovom ili onom doktoru. Za dr Ekert Miroslava ljudi kazu da je dobar, meni recimo nakon nekoliko pregleda, iako mi je rekao da su ocni zivci osteceni nije davao kapi. No na zadnjem pregledu dobijem kapi uz obrazlozenje da su zivci sad osteceni jako osteceni. Nalazi ako se usporede s prethodnim godinama ne odstupaju jedan od drugog. Nakon kapanja lijevo oko koje je bilo kao povecano je sada manje napeto i nije toliko "buljavo". Osjecam nekakovo olaksanje. Ako je moj prag tolerancije na tlak nizi od onih 24mmHg onda vjerujem da sam kapi i prije trebao dobiti a ne sad kad su ocni zivci dodatno stradali (ako je za vjerovati ). Mislim ja sam laik i ne znam da li bi trebao biti zadovoljan ili ne s doktorom. Nezadovoljstvo se ocituje samo u tome sto nisam dobio povratnu informaciju koju sam ocekivao s obzirom na nalaze. Nisam dobio trazeno objasnjenje sto mi je nad glavom ostavilo veliki upitnik. No to ne znaci da doticni doktor nije specijalist u svojoem podrucju. Zato ne volim o imenima.
sbgetz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 10:37   #180
Ja osobno nemam glaukom , no prosli tjedan je dijagnosticiran mom Mateju (beba 6 mjeseci) u oba oka... Znaci moj mali andeo je roden s tim, sto je izrazito rijetko... Operiran je po hitnom postupku prije tri dana, drugo oko će za par dana operirati. Zvali smo na sto mjesta i svi su nam rekli da je Dr. Mandic sa Vinogradske kralj u tome podrucju. Bio sam spreman prodati sve i dici kredite da odem u polikliniku u njemacku da ga operiraju, no svi su rekli da je Dr. Mandic neupino najbolji i da necemo bolje proci... Uz to sve nitko drugi u Hrvatskoj nije ni htio uzeti taj rizik sa malom bebom. Operiran je 24.02.2015 u Klaicevoj bolnici, a lijecnicki tim je bio iz Vinogradske na celu sa Dr. Mandicem... Zasada je obecavajuce...Oko se bistri pomalo.. Nadam se da nece ostat u mraku cijeli zivot...
ivanh22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:17.