Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2010., 13:36   #1
Cool Biblijski potop i Noa

Priča o arci je bila predmet opsežnog objašnjavanja u različitim abrahamskim tradicijama, pri čemu su se teoretska rješenja i praktična rješenja (npr. kako se Noa rješavao životinjskog otpada) miješala s alegorijskim tumačenjima (npr. arka kao prethodnica crkve, nudi spas čovječanstvu).

Od početka 18. stoljeća, razvoj geologije i biogeografije kao znanosti je omogućio da pojedini prirodnjaci pokušaju opravdati doslovno tumačenje priče o Arci. Usprkos toga, biblijski literalisti nastavljaju istraživati regiju oko Ararata u sjeveroistočnoj Turskoj gdje Biblija kaže da je počivala Noina arka.
http://www.detailshere.com/images/Th...ahs_Ark_lo.JPG
http://www.stevequayle.com/Giants/An...Noahs.Ark.html
komentirajte
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 00:00   #2
Te slike su previse nejasne da bi mogli pricati o (b)arci.
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 14:28   #3
Ove slike itekako pokazuju anomalije na području planine Ararat, te bi se itekako mogle diskutirati.....
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 17:37   #4
U Bibliji je zapisano da se Noina arka nasukala na brdo "Ararat". Naime, do 18. st. razne su se legende i mitovi vukli po obližnjim narodima. nadahnuti tim legendama, mnogi su se samostalni istraživači krenuli na avanturu otkrivanja Noine arke, i pritom su i mnogi poginuli. Danas, mnogim preciznim satelitskim uređajima pronađene su nekoliko anomalija na i u okolini brda Ararat. Mnogi su skeptični, ali moje je mišljenje da Noina arka sigurno negdje leži na Araratu.
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 00:23   #5
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post
U Bibliji je zapisano da se Noina arka nasukala na brdo "Ararat". Naime, do 18. st. razne su se legende i mitovi vukli po obližnjim narodima. nadahnuti tim legendama, mnogi su se samostalni istraživači krenuli na avanturu otkrivanja Noine arke, i pritom su i mnogi poginuli. Danas, mnogim preciznim satelitskim uređajima pronađene su nekoliko anomalija na i u okolini brda Ararat. Mnogi su skeptični, ali moje je mišljenje da Noina arka sigurno negdje leži na Araratu.
Ha ništa onda.. nepreostaje ti niš drugo nego da odeš na taj ararat.
Pacifista is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:58   #6
Ajmo ovako, prije koliko je to godina bilo? Prije par tisuća. E sad, uzmemo li u obzir koliko vrsta životinja ima na planeti i da se od svake vrste uzmu dva primjerka znaš li koliki bi to brod trebao biti? Da ne govorimo o tome da im treba hrane, da ih treba razdvajati da se međusobno ne pojedu i napadaju, o tome da bi trebalo odlaziti na druge kontinente po druge vrste životinja...
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 15:54   #7
[QUOTE=lenas84;24416554]Ajmo ovako, prije koliko je to godina bilo? Prije par tisuća. E sad, uzmemo li u obzir koliko vrsta životinja ima na planeti i da se od svake vrste uzmu dva primjerka znaš li koliki bi to brod trebao biti? Da ne govorimo o tome da im treba hrane, da ih treba razdvajati da se međusobno ne pojedu i napadaju, o tome da bi trebalo odlaziti na druge kontinente po druge vrste životinja...[/QUOTE

prije nekih 5000 g. pr. Kr. dogodio se veliki izljev vode u Crno More. naime, od siline izljeva znanstvenici vjeruju da je taj izljev pretvorio Crno more iz jezera u more u relativno kratkom vremenu. Nadalje, moje je mišljenje da je toga bilo, ali i kažem da se Biblija u ono doba bazirala samo na područje kojega mi danas znamo kao područje BLiskog istoka, stoga.........
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 17:48   #8
[QUOTE=mladi_logicar;24419359]
Quote:
lenas84 kaže: Pogledaj post
Ajmo ovako, prije koliko je to godina bilo? Prije par tisuća. E sad, uzmemo li u obzir koliko vrsta životinja ima na planeti i da se od svake vrste uzmu dva primjerka znaš li koliki bi to brod trebao biti? Da ne govorimo o tome da im treba hrane, da ih treba razdvajati da se međusobno ne pojedu i napadaju, o tome da bi trebalo odlaziti na druge kontinente po druge vrste životinja...[/QUOTE

prije nekih 5000 g. pr. Kr. dogodio se veliki izljev vode u Crno More. naime, od siline izljeva znanstvenici vjeruju da je taj izljev pretvorio Crno more iz jezera u more u relativno kratkom vremenu. Nadalje, moje je mišljenje da je toga bilo, ali i kažem da se Biblija u ono doba bazirala samo na područje kojega mi danas znamo kao područje BLiskog istoka, stoga.........
Pronađi si knjigu od Imanuela Velikovskog : zemlja u previranju
Možda ti ta knjiga pruži neke odgovore.
Pacifista is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 18:22   #9
[QUOTE=Pacifista;24421605]
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post

Pronađi si knjigu od Imanuela Velikovskog : zemlja u previranju
Možda ti ta knjiga pruži neke odgovore.
Naime, taj dotični autor polazi iz zananstvenih točaka i pokrijepljenih argumenata, koji definitivno nisu za bacanje. Nadalje, moram reći da nisam pročitao tu knjigu, ali sam sa kolegom diskutirao o toj knjizi te mi ju toplo preporuča, nakon što sam mu spomenuo ovu dotičnu temu. Ubrzo ću je nabaviti i pročitati. Također mi je kolega iz pročitane knjige izvukao razne teze, iz koje sam dobio bogate materijale u razumijevanju te teme. Ali imam nekih stvari koje ne mogu objasniti:

1. Zašto je biblijski potop i arka opisana u Bibliji, iako znamo da je znanstveno objašnjeni potom na području Bospora i Dardanela nastao 5000 g. pr. Kr., a opisan je u Bibliji, koja se počela pisati 1513. god. pr. Kr.?
2. Na što nas ta činjenica upućujue?
3. Naime, ako je i stvarno postojao čovjek koji se zvao Noa, i sagradio arku po nalogu Boga da se spasi, te da su pronađene već mnoge anomalije na brdu Ararat, možda govorimo o nekim višim silama kojim težimo?

ako netko znanstveni zna protumačiti i odgovoriti na ova pitanja, neka pokuša .
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 18:40   #10
[QUOTE=mladi_logicar;24422277]
Quote:
Pacifista kaže: Pogledaj post

Naime, taj dotični autor polazi iz zananstvenih točaka i pokrijepljenih argumenata, koji definitivno nisu za bacanje. Nadalje, moram reći da nisam pročitao tu knjigu, ali sam sa kolegom diskutirao o toj knjizi te mi ju toplo preporuča, nakon što sam mu spomenuo ovu dotičnu temu. Ubrzo ću je nabaviti i pročitati. Također mi je kolega iz pročitane knjige izvukao razne teze, iz koje sam dobio bogate materijale u razumijevanju te teme. Ali imam nekih stvari koje ne mogu objasniti:

1. Zašto je biblijski potop i arka opisana u Bibliji, iako znamo da je znanstveno objašnjeni potom na području Bospora i Dardanela nastao 5000 g. pr. Kr., a opisan je u Bibliji, koja se počela pisati 1513. god. pr. Kr.?
2. Na što nas ta činjenica upućujue?
3. Naime, ako je i stvarno postojao čovjek koji se zvao Noa, i sagradio arku po nalogu Boga da se spasi, te da su pronađene već mnoge anomalije na brdu Ararat, možda govorimo o nekim višim silama kojim težimo?

ako netko znanstveni zna protumačiti i odgovoriti na ova pitanja, neka pokuša .
A zasto ne bi čovijek zvani Noa postojao,a i ti su znastvenici pomalo glupi sotonine sluge koji pokušavaju uništiti kršćanstvo sa svojim nekakvim tumačenjima o kojima ni oni nemaju pojma.
__________________
«Sve je moguće onomu koji vjeruje!» (Mk 9,23)
Kelly17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 19:39   #11
Quote:
lenas84 kaže: Pogledaj post
Ajmo ovako, prije koliko je to godina bilo? Prije par tisuća. E sad, uzmemo li u obzir koliko vrsta životinja ima na planeti i da se od svake vrste uzmu dva primjerka znaš li koliki bi to brod trebao biti? Da ne govorimo o tome da im treba hrane, da ih treba razdvajati da se međusobno ne pojedu i napadaju, o tome da bi trebalo odlaziti na druge kontinente po druge vrste životinja...

Danas ima puno pod vrsta! Bilo je dovoljno uzeti po dvoje od osnovnih tipova životinja a od njih nastaju druge vrste križanjem. I zaboravljaš da je Bog imao umješane prste u sve to da bi bilo nemoguće.

Quote:
mladi_logicar kaže:
prije nekih 5000 g. pr. Kr. dogodio se veliki izljev vode u Crno More. naime, od siline izljeva znanstvenici vjeruju da je taj izljev pretvorio Crno more iz jezera u more u relativno kratkom vremenu. Nadalje, moje je mišljenje da je toga bilo, ali i kažem da se Biblija u ono doba bazirala samo na područje kojega mi danas znamo kao područje BLiskog istoka, stoga.........
Odakle nastao Grand Canyon?
velika poplava!

Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post

Naime, taj dotični autor polazi iz zananstvenih točaka i pokrijepljenih argumenata, koji definitivno nisu za bacanje. Nadalje, moram reći da nisam pročitao tu knjigu, ali sam sa kolegom diskutirao o toj knjizi te mi ju toplo preporuča, nakon što sam mu spomenuo ovu dotičnu temu. Ubrzo ću je nabaviti i pročitati. Također mi je kolega iz pročitane knjige izvukao razne teze, iz koje sam dobio bogate materijale u razumijevanju te teme. Ali imam nekih stvari koje ne mogu objasniti:

1. Zašto je biblijski potop i arka opisana u Bibliji, iako znamo da je znanstveno objašnjeni potom na području Bospora i Dardanela nastao 5000 g. pr. Kr., a opisan je u Bibliji, koja se počela pisati 1513. god. pr. Kr.?
2. Na što nas ta činjenica upućujue?
3. Naime, ako je i stvarno postojao čovjek koji se zvao Noa, i sagradio arku po nalogu Boga da se spasi, te da su pronađene već mnoge anomalije na brdu Ararat, možda govorimo o nekim višim silama kojim težimo?

ako netko znanstveni zna protumačiti i odgovoriti na ova pitanja, neka pokuša .

Viša sila se zove Bog! Bog je pisao bibliju.

Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post
Nadalje Biblija, kao zasigurno najvažnije dijelo za sve naš kršćane, jeste u suštini veoma duboka, i treba mnogo vremena za dublje filozofsko protumačenje ove Biblije, koju svaki različiti filozof i znanstvenik na svoj način tumači. Ja, koji nisam ni znanstvenik, ni filozof, pročitao sam Bibliju ( točnije Stari zavjet i nešto Novoga zavjeta ), i mogu reči da svaki put kada razmišljam o svakom dijelu iz Starog zavjeta, duboko razmišljam i uvijek su tu mnogi odgovori, a ne ono što tražim-samo jedan. Naime, biblijski potop i Noa ne morate i morate shvaćati ozbiljno. Naime, svi se čude kako je Noa sam sagradio i stavio sve životinjske vrste(po dva primjerka) u arku, te odplovio i nako četrdest dana i noći sve je prestalo; Noa se nasukao na Ararat i svi sretni veseli. Ali sada gledajmo iz filozofski rasprava, a jasm već gore spomenu nekoliko pitanja, te, bih bio zahvalan da mi netko odgovori. Već sam spomenu da se opće potop dogodio prije nekih 5000 g. pr. Kr., te da se Crno more pretvorio iz jezera u more, a tokom siline izdizanja mora, more je pokrilo sav dio teritorija, a ostatke toga teritorija znamo kao i Bospor i Dardaneli. Sada idemo još dublje. Govoreći o tom općem potopu, možemo doći do zaključka da Biblija objašnjava, pojave koje su se dogodile na području kojega danas znamo kao i Bospor i Dardaneli. To se nalazi na području današnje Turske. To nam navodi da je Noa živio ili u epicentru ili u blizini gdje će se dogoditi opisani potop u Bibliji. To me navodi da je Noa bio pripadnik koji je živio na području današnje Turske. Sada da vidimo ješ jednu stvar. naime prije 5000 g. pr. Kr. na području današnje Turske živjeli su Hetiti. Stoga možemo doći do zaključaka da je Noa zapravo bio Hetit. Idemo još dublje. Možda je stvarno Noa dobio glas Boga da se spasi zbog toga jer je jedni koji je živio po Njegovim zakonima, ali to ne znaći da je sada potop zhvatio cijeli svijet jer nigdje u Bibliji konkretno ne stoji da je potop zahvatio cijeli svijet. nego bih mogao doći do zaključka da je zahvatio područje gdje su možda obitavale prve civilizacije na svijetu; na području istočne obale sredozemlja ( znamo da je tu i nastao najstariji grad na svijetu -Jerihon-9000 g. pr. Kr.). Sada idemo još dublje, ako je i stvarno postojalo, kako se to moglo vući u narodu od 5000 g. pr. Kr. do 1513 g. pr. Kr. kada se počela pisati Biblija. Usmenom predajom-teško. pogledajte samo razliku vremena. Ali najavom svetoga anđela-moguće. Što vi kažete?
Ako si kršćanin onda vjeruj što piše u bibliji, doslovno, jer Bog ne mulja niti laže. Mnoge se stvari mogu spoznati čitajući bibliju, ali ako je Bog rekao da je stvorio Zemlju za 1 dan onda je stvorio.
nastanak Zemlje sa naučnog stajališta i metode mjerenja vremena unazad je velika zabluda i pretpostavka. Zemlja je nastala koji dan prije čovjeka i to trenuto za što ima na pretek dokaza. Zemlja je nastala prije cca 8000 god, malo više.

Quote:
.AncienT. kaže: Pogledaj post
hmm sve su životinje potopljene tj pomrle u tom ogromnom potopu osim onih na noinoj arci po bibliji... a onda mi se čini da se ribe i morski sisavci ne ubrajaju među životinje ili su oni smaknuti na neki drugi način?

ah da... pa noa ih je sve požnjupao za večeru!!!
...bolje da se nisam upleo u ovu temu
Ribe znaju plivati, njih nije trebalo kupiti.

Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post
Još jedanput kažem da je sve to dvosmisleno, tj. treba mnogo vremena da bi se o tome razmislilo. Naime u potpunosti se slažem da je bio potop, ali i vjerjuem u nešto duhovno, tj. da je Bog Nou stavio kao primjer poštenoga čovjeka koji živi po zakonima koje mu je dao Bog, te mu dao savjet da spasi sebe i svoje omiljene od umiranja.
Zato također vjerujem da postoji i noina arka, jer Bibliju nemojte shvaćati kao nešto što je u prenesenom značenju, ako ne vjerujete pogledajte temu Leviathan na Misterije.
Neke stvari jesu u prenesenom značenju, ali isto tako puno stvari nije, tako ni potop, ni otvaranje crvenog mora, stvaranje čovjeka nije u prenesenom značenju.

Quote:
jonD kaže: Pogledaj post
Jeli moze netko nekakve teze i argumente iznjet o postojanju Arke....a ne se prepirat i govorit sotone,krscanstvo,ne raspravlja se o vjeri nego o navodnom događaju.....
Ovdje se radi o vjeri a ne događaju.
Da ti se i Isus ukaže nebi vjerovao.

Quote:
jonD kaže: Pogledaj post
Prica se po mom misljenju netreba svatit doslovno...mozda ima nekakvu pouku,ali mislim da je samo prica,kao i dosta toga u Bibliji sta se ne svaca doslovno!
Ukratko, prica je da ce Bog potopit cijeli planet,rece Noi da povede odreden broj svih zivotinja na arku sa sobom koju ce sagraditi i Bog ce potopiti svijet i ubiti sve osim njih na brodu...(sazeta prica)

Prvo...po prici, Noa je imao 600 godina kad je poplava pocela,neznam bas puno ljudi sa 600 godina,ali mislim da ce tesko sagraditi arku!

Drugo... na zemlji trenutno ima oko 37500 vrsta pauka,ok 4600 vrsta sisavaca,oko 9000 vrsta ptica,oko 870 vrsta gmazova i vise od milijun vrsta insekata! Pa mi je sad problem kako je Noa uspija skupit po dva primjerka...
I sto su te sve zivotinje jele..... kisa je padala 40 dana i 40 noci,a voda je na zemlji ostala 150 dana....


Previse stvari nema smisla....zato mislim da se netreba svatit doslovno jer je fizicki nemoguce
Sve te vrste sto si nabrojao su vrste nastale križanjem osnovnih tipova, tako da nije bilo potrebno 5000000 vrsta staviti u arku.

Quote:
jonD kaže: Pogledaj post
Bog mu je dao zadatak,ali nigdi nije navedeno da mu je Bog pomoga niti da je Bog skuplja zivotinje i davao im hranu,tj...Bog mu je samo dao zadatak i nista drugo! Ja samo govorim sta pise u Bibliji,a ono sta pise tamo je nemoguce,kako god pogledas,jer ja sam gore i spustija stvarne brojke,malo sam navodija da bude moguce,ali opet nije...ako se na drugi nacin dogodilo,kao sta ti govoris...onda je Biblija krivo napisana!
Da je sve to pisano biblija bi imala milijardu stranica i niko je nebi mogao pročitati.

Zadnje uređivanje Bat Kol : 02.05.2011. at 23:09.
jtomici1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 12:21   #12
Quote:
jtomici1 kaže: Pogledaj post
Danas ima puno pod vrsta! Bilo je dovoljno uzeti po dvoje od osnovnih tipova životinja a od njih nastaju druge vrste križanjem. I zaboravljaš da je Bog imao umješane prste u sve to da bi bilo nemoguće.



Odakle nastao Grand Canyon?
velika poplava!




Viša sila se zove Bog! Bog je pisao bibliju.



Ako si kršćanin onda vjeruj što piše u bibliji, doslovno, jer Bog ne mulja niti laže. Mnoge se stvari mogu spoznati čitajući bibliju, ali ako je Bog rekao da je stvorio Zemlju za 1 dan onda je stvorio.
nastanak Zemlje sa naučnog stajališta i metode mjerenja vremena unazad je velika zabluda i pretpostavka. Zemlja je nastala koji dan prije čovjeka i to trenuto za što ima na pretek dokaza. Zemlja je nastala prije cca 8000 god, malo više.



Ribe znaju plivati, njih nije trebalo kupiti.



Neke stvari jesu u prenesenom značenju, ali isto tako puno stvari nije, tako ni potop, ni otvaranje crvenog mora, stvaranje čovjeka nije u prenesenom značenju.



Ovdje se radi o vjeri a ne događaju.
Da ti se i Isus ukaže nebi vjerovao.



Sve te vrste sto si nabrojao su vrste nastale križanjem osnovnih tipova, tako da nije bilo potrebno 5000000 vrsta staviti u arku.



Da je sve to pisano biblija bi imala milijardu stranica i niko je nebi mogao pročitati.
ajoj,sto si sad ti ovdje napisao prijatelju moj......grand canyon nastao u 40 dana? .
bog je pisao bibliju...s čim,božanskim nalivperom?ako vec zelis to rec tocno,onda si samo mogao napisati da je bibilija božje djelo koje je on nama dao preko ljudi koji su pisali bibliju......
izjava mjesecaovijest svijeta traje 8000 godina...ok,po toj tvojoj tezi,dinosauri su tek nedavno izumrli,samo da znas......neego,ajde onda obrazloži sva arheoloska iskapanja i slično pa nam objasni od kud i kad su nastale/živjele te praživotinje.....ne razumijem sad,8000 godina,a stalo je sve,i praživotinje,i dinosauri i neandertalci,ma sve......hm,ovo bi bilo zanimljivo stavit na vremensku liniju,dinosauri bi trajali cca 500 godina
ne,stvarno evo ti jedan zbog ovoga,jer zbilja neznam sto da ti drugo kažem..al ti mogu savjetovat za početak neku knjigu iz bilogije/prirode/geologije/povijesti za početnike...možda shvatis u kakvoj zabludi zivis

nisam te htio uvrijediti(ako jesam ,unaprijed se ispričavam) al ovo sto si ovdje iznio je zbilja neozbiljno i smijesno..al svejedno,svatko ima pravo vjerovat sto zeli(pa tako i ti)sve dok to ne namece drugom......pozdrav
Bačje is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 02:35   #13
Quote:
jtomici1 kaže: Pogledaj post
Ako si kršćanin onda vjeruj što piše u bibliji, doslovno, jer Bog ne mulja niti laže. Mnoge se stvari mogu spoznati čitajući bibliju, ali ako je Bog rekao da je stvorio Zemlju za 1 dan onda je stvorio.
nastanak Zemlje sa naučnog stajališta i metode mjerenja vremena unazad je velika zabluda i pretpostavka. Zemlja je nastala koji dan prije čovjeka i to trenuto za što ima na pretek dokaza. Zemlja je nastala prije cca 8000 god, malo više.

Tako je nema sta,kakvi fosili to necemo ni gledat to je ipak Lucifer podmetnuo,aah ta geoloska proslost Zemlje tako mlada tko bi rekao e neka si me prosvjetlio svaka ti cast. Vjernik sam pa opet ne uzimam neke stvari tako ozbiljno kao sto si ti. Vjera mi sluzi u zivotu da zivim posteno i cista obraza i da pomazem drugim ljudima a vjera me ne uci znanstvenim cinjenicama jer mislim da ono sto su pisali "pecinski ljudi" se ne moze smatrat kredibilnim. Nakon ovoga tvoga citata smatram da je svaka rasprava s tobom besmislena i nepotrebna, ti ili si 5 razred osnovne ili ti je mozak dobro ispran. Posljednje ledeno doba se dogodilo prije 12 000 godina a ne da je Zemlja stara 8000 godina pa nevjerovatno sta ljudi sve.....ahh ahh necu necu rekao sam,suvisno je uzivaj.
FoxMulder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 22:45   #14
Quote:
jtomici1 kaže: Pogledaj post
Viša sila se zove Bog! Bog je pisao bibliju.
Ako si kršćanin onda vjeruj što piše u bibliji, doslovno, jer Bog ne mulja niti laže. Mnoge se stvari mogu spoznati čitajući bibliju, ali ako je Bog rekao da je stvorio Zemlju za 1 dan onda je stvorio.
nastanak Zemlje sa naučnog stajališta i metode mjerenja vremena unazad je velika zabluda i pretpostavka. Zemlja je nastala koji dan prije čovjeka i to trenuto za što ima na pretek dokaza. Zemlja je nastala prije cca 8000 god, malo više.
Neke stvari jesu u prenesenom značenju, ali isto tako puno stvari nije, tako ni potop, ni otvaranje crvenog mora, stvaranje čovjeka nije u prenesenom značenju.
Uh uh, ne se ljutiti ali ovo je previše čak i za mene.
Kršćanin sam, vjerujem u Boga ali sam isto tako svjestan da su sve religije svijeta stvorili ljudi i to uglavnom iz svojih interesa.
Kao mali u socijalizmu sam išao na vjeronauk ali onda čim sam počeo razumnije mislit shvatio sam kako religija, crkva i Bog nemaju baš puno zajedničko, u ime religije se ubijalo i mučilo a crkva je bogata financijska organizacija koja nažalost propagira jedno a radi drugo.

Biblija je značajan dokument o našoj prošlosti ali i nju su pisali ljudi a ne Bog kao što si naveo tako da je podložna subjektivnom dojmu pisca a da ne pričamo kako su kroz zadnjih nekoliko tisuća godina razni crkveni velikodostojnici koristili svoj položaj i moć i prepravljali dijelove Biblije kako to njima odgovara.

Ipak unatoč svemu uvjeren sam da u dobrom dijelu Biblije ima istine ali je vrlo često pisana u prenesenom značenju.

8000 god starost Zemlje? Što je sa dinosaurima, špiljskim ljudima, ledenim dobom, Atlantidom, Stonehengeon, piramidama?
Ne može sve stati u tih 8000 god da se naglavu okrenemo.


Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
ali u vrijeme potopa postojalo je samo jedno jedinstveno kopno - pangea, tako da je potop svakako obuhvatio čitavi svijet. biblija lijepo kaže da se je zemlja podijelila za vrijeme pelaga. evo malo detaljnije razmišljanja s kojima se slažem. i najnovija genetička istraživanja u biti potvrđuju priču o noi jer govore o tome da svi ljudi na zemlji potiču u biti od tri pra-majke, a tu se odmah moramo sjetiti trojice noinih sinova koji su uz svog oca i majku, preživili potop sa svoje tri žene
Ako je potop bio nekih 9000-10 000 godina bc nemoguće da je je u to vrijeme bila Pangaea jer jednostavno 11 000 godina nisu dovoljni da bi se kopno razdvojilo ovoliko ko što je sad.
Međutim link koji si dao vrijedi pročitati, zanimljiva priča koja se dosta razlikuje od većine svih ostalih priča o Atlantidi.
Navodi se kako je Atlantida u biti bila skupina gradova pod kupolama na dnu atlantskog oceana kao i to da atlantiđani nisu u stvari bili ljudi, humanoidi da ali kako piše u textu različitog izgleda od ljudi, zanimljivo.

****************

E da, malo smo se odmakli od teme pa se vratimo na potop.
Smatram da je u proslosti postojalo nešto što bi se moglo nazvati potopom ali nažalost detalje ne znamo.

Ako je nivo vode porastao u sredozemlju onda je logično da je porastao i u cijelom svijetu tako da definitivno nije bio ograničen samo na jedno područje.
Vremenski se to razdoblje poklapa sa završetkom zadnjeg ledenog doba pa teško je ne povezati ta dva slučaja.

Ukoliko uzmemo da se na Zemlji dogodila neka kataklizma koja je naglo podigla globalnu temperaturu i odjednom se otopio masovni led koji je bio posvuda onda imamo dva načina na koji se podigao nivo mora, velikim tsunamijima koji su naprosto udarili u priobalje kao i isparavanjem leda koji je izazvao kiše koje nisu prestajale tjednima.

To bi značilo da pod potopom ne podrazumijevamo istodobno prekrivanje kompletno cijele Zemljine površine (100% kako se navodi u Bibliji) nego samo njene rubne dijelove uz more a ono što je ostalo i dalje iznad je bilo danonoćno "bombardirano" ogromnim kišama.
Također se može pretpostaviti da je omjer kopna bio znatno veći prije potopa dok je danas samo 29%.

U svakom slučaju stanovništvo je bilo velikom većinom reducirano jer pretpostavljam da je većina živila uz obale mora a ni oni u unutrašnjosti nisu se dobro proveli nakon toliko naglih kiša bez prestanka.

Moguće je da je potop isto tako i povezan sa nestankom Atlantide (pod uvjetom da je Atlantida ipak bila otok a ne podmorski gradovi pod kupolama) iako se u mnogim izvorima navodi kako je Atlantida nestajala u etapama, mislim da se navode 3 etape potapanja Atlantide od kojih je ova zadnja bila otprilike 10 000 god bc.
Matst is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 22:19   #15
Nisam pročitao tu knjigu ali baš me zanima kako objašnjava da je noa sam sagradio toliki brod da skupi po dva primjerka svake vrste na zemlji, u koliko vremena i kako je uspio.
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 09:57   #16
Quote:
lenas84 kaže: Pogledaj post
Nisam pročitao tu knjigu ali baš me zanima kako objašnjava da je noa sam sagradio toliki brod da skupi po dva primjerka svake vrste na zemlji, u koliko vremena i kako je uspio.

Nadalje Biblija, kao zasigurno najvažnije dijelo za sve naš kršćane, jeste u suštini veoma duboka, i treba mnogo vremena za dublje filozofsko protumačenje ove Biblije, koju svaki različiti filozof i znanstvenik na svoj način tumači. Ja, koji nisam ni znanstvenik, ni filozof, pročitao sam Bibliju ( točnije Stari zavjet i nešto Novoga zavjeta ), i mogu reči da svaki put kada razmišljam o svakom dijelu iz Starog zavjeta, duboko razmišljam i uvijek su tu mnogi odgovori, a ne ono što tražim-samo jedan. Naime, biblijski potop i Noa ne morate i morate shvaćati ozbiljno. Naime, svi se čude kako je Noa sam sagradio i stavio sve životinjske vrste(po dva primjerka) u arku, te odplovio i nako četrdest dana i noći sve je prestalo; Noa se nasukao na Ararat i svi sretni veseli. Ali sada gledajmo iz filozofski rasprava, a jasm već gore spomenu nekoliko pitanja, te, bih bio zahvalan da mi netko odgovori. Već sam spomenu da se opće potop dogodio prije nekih 5000 g. pr. Kr., te da se Crno more pretvorio iz jezera u more, a tokom siline izdizanja mora, more je pokrilo sav dio teritorija, a ostatke toga teritorija znamo kao i Bospor i Dardaneli. Sada idemo još dublje. Govoreći o tom općem potopu, možemo doći do zaključka da Biblija objašnjava, pojave koje su se dogodile na području kojega danas znamo kao i Bospor i Dardaneli. To se nalazi na području današnje Turske. To nam navodi da je Noa živio ili u epicentru ili u blizini gdje će se dogoditi opisani potop u Bibliji. To me navodi da je Noa bio pripadnik koji je živio na području današnje Turske. Sada da vidimo ješ jednu stvar. naime prije 5000 g. pr. Kr. na području današnje Turske živjeli su Hetiti. Stoga možemo doći do zaključaka da je Noa zapravo bio Hetit. Idemo još dublje. Možda je stvarno Noa dobio glas Boga da se spasi zbog toga jer je jedni koji je živio po Njegovim zakonima, ali to ne znaći da je sada potop zhvatio cijeli svijet jer nigdje u Bibliji konkretno ne stoji da je potop zahvatio cijeli svijet. nego bih mogao doći do zaključka da je zahvatio područje gdje su možda obitavale prve civilizacije na svijetu; na području istočne obale sredozemlja ( znamo da je tu i nastao najstariji grad na svijetu -Jerihon-9000 g. pr. Kr.). Sada idemo još dublje, ako je i stvarno postojalo, kako se to moglo vući u narodu od 5000 g. pr. Kr. do 1513 g. pr. Kr. kada se počela pisati Biblija. Usmenom predajom-teško. pogledajte samo razliku vremena. Ali najavom svetoga anđela-moguće. Što vi kažete?
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 18:01   #17
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post
Nadalje Biblija, kao zasigurno najvažnije dijelo za sve naš kršćane, jeste u suštini veoma duboka, i treba mnogo vremena za dublje filozofsko protumačenje ove Biblije, koju svaki različiti filozof i znanstvenik na svoj način tumači. Ja, koji nisam ni znanstvenik, ni filozof, pročitao sam Bibliju ( točnije Stari zavjet i nešto Novoga zavjeta ), i mogu reči da svaki put kada razmišljam o svakom dijelu iz Starog zavjeta, duboko razmišljam i uvijek su tu mnogi odgovori, a ne ono što tražim-samo jedan. Naime, biblijski potop i Noa ne morate i morate shvaćati ozbiljno. Naime, svi se čude kako je Noa sam sagradio i stavio sve životinjske vrste(po dva primjerka) u arku, te odplovio i nako četrdest dana i noći sve je prestalo; Noa se nasukao na Ararat i svi sretni veseli. Ali sada gledajmo iz filozofski rasprava, a jasm već gore spomenu nekoliko pitanja, te, bih bio zahvalan da mi netko odgovori. Već sam spomenu da se opće potop dogodio prije nekih 5000 g. pr. Kr., te da se Crno more pretvorio iz jezera u more, a tokom siline izdizanja mora, more je pokrilo sav dio teritorija, a ostatke toga teritorija znamo kao i Bospor i Dardaneli. Sada idemo još dublje. Govoreći o tom općem potopu, možemo doći do zaključka da Biblija objašnjava, pojave koje su se dogodile na području kojega danas znamo kao i Bospor i Dardaneli. To se nalazi na području današnje Turske. To nam navodi da je Noa živio ili u epicentru ili u blizini gdje će se dogoditi opisani potop u Bibliji. To me navodi da je Noa bio pripadnik koji je živio na području današnje Turske. Sada da vidimo ješ jednu stvar. naime prije 5000 g. pr. Kr. na području današnje Turske živjeli su Hetiti. Stoga možemo doći do zaključaka da je Noa zapravo bio Hetit. Idemo još dublje. Možda je stvarno Noa dobio glas Boga da se spasi zbog toga jer je jedni koji je živio po Njegovim zakonima, ali to ne znaći da je sada potop zhvatio cijeli svijet jer nigdje u Bibliji konkretno ne stoji da je potop zahvatio cijeli svijet. nego bih mogao doći do zaključka da je zahvatio područje gdje su možda obitavale prve civilizacije na svijetu; na području istočne obale sredozemlja ( znamo da je tu i nastao najstariji grad na svijetu -Jerihon-9000 g. pr. Kr.). Sada idemo još dublje, ako je i stvarno postojalo, kako se to moglo vući u narodu od 5000 g. pr. Kr. do 1513 g. pr. Kr. kada se počela pisati Biblija. Usmenom predajom-teško. pogledajte samo razliku vremena. Ali najavom svetoga anđela-moguće. Što vi kažete?
ali u vrijeme potopa postojalo je samo jedno jedinstveno kopno - pangea, tako da je potop svakako obuhvatio čitavi svijet. biblija lijepo kaže da se je zemlja podijelila za vrijeme pelaga. evo malo detaljnije razmišljanja s kojima se slažem. i najnovija genetička istraživanja u biti potvrđuju priču o noi jer govore o tome da svi ljudi na zemlji potiču u biti od tri pra-majke, a tu se odmah moramo sjetiti trojice noinih sinova koji su uz svog oca i majku, preživili potop sa svoje tri žene
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 03:21   #18
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
ali u vrijeme potopa postojalo je samo jedno jedinstveno kopno - pangea, tako da je potop svakako obuhvatio čitavi svijet. biblija lijepo kaže da se je zemlja podijelila za vrijeme pelaga. evo malo detaljnije razmišljanja s kojima se slažem. i najnovija genetička istraživanja u biti potvrđuju priču o noi jer govore o tome da svi ljudi na zemlji potiču u biti od tri pra-majke, a tu se odmah moramo sjetiti trojice noinih sinova koji su uz svog oca i majku, preživili potop sa svoje tri žene
... zapravo genetička istraživanja govore o sedam žena koje potječu od jedne "pramajke" kakvih dvjestotinjak tisuća godina ranije:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Seven_Daughters_of_Eve
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_Eve
dok geolozi Pangeu smještaju u razdoblju oko 250 miliona godina ranije:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pangaea


Kod kreacionista mi je najzanimljivije kako selektivno uvažavaju i po potrebi iskrivljuju znanstvene činjenice i metode kako bi potkrijepili svoje unaprijed zadane stavove...

... i bilo bi zgodno da isti počnu razlikovati to da nitko ne tvrdi da ljudi potječu od majmuna (to je posprdno viđenje teorije evolucije poteklo iz zadrtih konzervativnih viktorijanskih krugova), već imaju zajedničke pretke s njima, kao i sa drugim oblicima života, što bi i sami shvatili da počnu koristiti jedan ključni organ koji se razvio tokom evolucije...

Zadnje uređivanje haram : 05.07.2011. at 03:38.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 13:46   #19
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... zapravo genetička istraživanja govore o sedam žena koje potječu od jedne "pramajke" kakvih dvjestotinjak tisuća godina ranije:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Seven_Daughters_of_Eve
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_Eve
dok geolozi Pangeu smještaju u razdoblju oko 250 miliona godina ranije:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pangaea


Kod kreacionista mi je najzanimljivije kako selektivno uvažavaju i po potrebi iskrivljuju znanstvene činjenice i metode kako bi potkrijepili svoje unaprijed zadane stavove...

... i bilo bi zgodno da isti počnu razlikovati to da nitko ne tvrdi da ljudi potječu od majmuna (to je posprdno viđenje teorije evolucije poteklo iz zadrtih konzervativnih viktorijanskih krugova), već imaju zajedničke pretke s njima, kao i sa drugim oblicima života, što bi i sami shvatili da počnu koristiti jedan ključni organ koji se razvio tokom evolucije...
a zakaj odmah ideš ad hominem i melješ bedastoće koje te nitko nije pitao? jesi retardiran, kaj li? drži se teme i ne baljezgaj. ti si dao linkove na hipoteze, a ovo kaj sam ja napisao također je jedna od hipoteza

Quote:
Mitochondrial DNA

Further information: Human mitochondrial DNA haplogroup


Map of early diversification of modern humans according to mitochondrial population genetics (see: Haplogroup L).
The first lineage to branch off from Mitochondrial Eve is L0. This haplogroup is found in high proportions among the San of Southern Africa, the Sandawe of East Africa. It is also found among the Mbuti people.[38][39]

These groups branched off early in human history and have remained relatively genetically isolated since then. Haplogroups L1, L2 and L3 are descendents of L1-6 and are largely confined to Africa. The macro haplogroups M and N, which are the lineages of the rest of the world outside Africa, descend from L3.


dakle, l1, l2 i l3 su glavne grupe, a one dolaze od jedne majke l0, a to bi bila naravno noina žena ako bibliju povežemo s tim saznanjima
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom

Zadnje uređivanje diogeneš : 05.07.2011. at 13:58.
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 27.07.2011., 09:15   #20
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post
Nadalje Biblija, kao zasigurno najvažnije dijelo za sve naš kršćane, jeste u suštini veoma duboka, i treba mnogo vremena za dublje filozofsko protumačenje ove Biblije, koju svaki različiti filozof i znanstvenik na svoj način tumači. Ja, koji nisam ni znanstvenik, ni filozof, pročitao sam Bibliju ( točnije Stari zavjet i nešto Novoga zavjeta ), i mogu reči da svaki put kada razmišljam o svakom dijelu iz Starog zavjeta, duboko razmišljam i uvijek su tu mnogi odgovori, a ne ono što tražim-samo jedan. Naime, biblijski potop i Noa ne morate i morate shvaćati ozbiljno. Naime, svi se čude kako je Noa sam sagradio i stavio sve životinjske vrste(po dva primjerka) u arku, te odplovio i nako četrdest dana i noći sve je prestalo; Noa se nasukao na Ararat i svi sretni veseli. Ali sada gledajmo iz filozofski rasprava, a jasm već gore spomenu nekoliko pitanja, te, bih bio zahvalan da mi netko odgovori. Već sam spomenu da se opće potop dogodio prije nekih 5000 g. pr. Kr., te da se Crno more pretvorio iz jezera u more, a tokom siline izdizanja mora, more je pokrilo sav dio teritorija, a ostatke toga teritorija znamo kao i Bospor i Dardaneli. Sada idemo još dublje. Govoreći o tom općem potopu, možemo doći do zaključka da Biblija objašnjava, pojave koje su se dogodile na području kojega danas znamo kao i Bospor i Dardaneli. To se nalazi na području današnje Turske. To nam navodi da je Noa živio ili u epicentru ili u blizini gdje će se dogoditi opisani potop u Bibliji. To me navodi da je Noa bio pripadnik koji je živio na području današnje Turske. Sada da vidimo ješ jednu stvar. naime prije 5000 g. pr. Kr. na području današnje Turske živjeli su Hetiti. Stoga možemo doći do zaključaka da je Noa zapravo bio Hetit. Idemo još dublje. Možda je stvarno Noa dobio glas Boga da se spasi zbog toga jer je jedni koji je živio po Njegovim zakonima, ali to ne znaći da je sada potop zhvatio cijeli svijet jer nigdje u Bibliji konkretno ne stoji da je potop zahvatio cijeli svijet. nego bih mogao doći do zaključka da je zahvatio područje gdje su možda obitavale prve civilizacije na svijetu; na području istočne obale sredozemlja ( znamo da je tu i nastao najstariji grad na svijetu -Jerihon-9000 g. pr. Kr.). Sada idemo još dublje, ako je i stvarno postojalo, kako se to moglo vući u narodu od 5000 g. pr. Kr. do 1513 g. pr. Kr. kada se počela pisati Biblija. Usmenom predajom-teško. pogledajte samo razliku vremena. Ali najavom svetoga anđela-moguće. Što vi kažete?

Potop se dogodio, prema Bibliji, cca 2400 g.p.n.e. Tu si već fulao za 2500 g.
Kaže se da je noa uzeo na brod oko 300 vrsta (ako se ne varam). Šta je sa ostalima?
Anomalije na Aaratu se vrlo lako provjere. Da je zaista brod tamo već bi se na velika zvona to objavilo i dokazalo.
Veliki potop se javlja u religijama i narodima starijima od vremena pisanja biblije. Ep o Gilgamešu.
To ti je sve bajka, mit ili kako god hočeš.
I još jedna stvar, Biblija kaže da je kiša padala 40 dana. Ti to ne spominješ.
srndač is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.