Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2006., 17:05   #201
Kako postupati s bojlerom za centralno plinsko grijanje?

Dakle, imam pitanje/puno pitanja vezano uz korištenje bojlera koji pokreće centralno plinsko grijanje. Možda će izgledati malo glupasto, ali želim dobro sve opisati kako bih došla do što boljih savjeta..

Bojler je Vaillantov. Služi samo za grijanje stana (ne i za toplu vodu). Na bojleru se nalaze dvije skale - jedna pokazuje tlak, a druga temperaturu. Tu je i mala crna tipka koja strši i služi tome da se baci iskra kad se pali bojler. Tu je i crvena duguljasta tipka kojom se bojler pali. Na bojleru još postoji crno okruglo "dugme" kojim se regulira grijanje na skali od 1-9.

Vezano uz takvo grijanje imamo i termostat na zidu.

E, sad, mene zanima kako se treba ispravno postupati s takvim grijanjem da bi potrošnja bila što manja.

Da li je potrebno takav bojler gasiti malom crnom tipkom ili crvenom duguljastom tipkom svaku noc?

tj.

Da li je ekonomično svake noći gasiti ga na opisani način ili je bolje regulirati temperaturu na termostatu, ovisno o tome kakva je temperatura izvan stana?

Može li konstantno gašenje i paljenje bojlera dovesti do kvara na bojleru?

Kakva su vaša iskustva? Ima li tko takav bojler? Kako postupa s njime?

Meni su rekli da se takav bojler ne gasi niti crvenom tipkom, niti crnom, te da je dobro regulirati temperaturu na zidnom termostatu. Da li je to točno?

Troši li se više plina ako se bojler gasi, pa pali i zagrijava stan ili je isto i kada on radi cijelo vrijeme, a jedino se termostat podešava?

Hvaaaalaaa!!!
 
Old 08.12.2006., 21:14   #202
Koliko je stara ta "kanta"?
Trapko is offline  
Old 09.12.2006., 15:28   #203
Quote:
Trapko kaže:
Koliko je stara ta "kanta"?
na žalost nemam blage... ovdje sam podstanar. možda srpanj '98. to pise kad pogledam od ispod.. jedino sliči na neku godinu
 
Old 10.12.2006., 01:58   #204
ne znam o kakvom se tipu bojlera radi i da li je siguran i ispravan, ali znam da ako bojler ima automatsko zaustavljanje curenja plina kad se plamicak slucajno ugasi onda nema potrebe gasiti i paliti bojler svaki dan nego je dovoljno regulirati preko termostata jer tome i sluzi.
willie is offline  
Old 09.01.2007., 16:55   #205
Post Grijanje-zapelo na početku

Poštovani,
molio bih vas za savjet jer neznam kako dalje.

Evo ocemu se radi: Uveo bih centralno grijanje u obiteljsku kucu od otprilike 100 kvadrata i vec sam posvetio neko vrijeme proucavajuci razne proracune, cijene i sl. Ali sam zapeo na onom početnom tj. energetnu koji ce se koristiti za loženje. Budući da mi još nije dostupan prirodni plin, a drva najradije nebi koristio zbog svog silnog rada oko pripreme i loženja, dvojba je oko lož ulja i ukapljenog plina.
Ono što do sad znam da je lož ulje skupo a da je kod ukapljenog plina cijela frka oko postavljanja spremnika.

Drugi pitanje je: da li je moguće koristiti istu peć/bojler na ukapljeni i prirodni plin pa da tako izvedem instalaciju jer sam cuo da ce plinska mreža za prirodni plin proci kroz moje mjesto zagodinu/dvije.

Treće pitanje: može li se kombinirati loža i drva i plin i drva?

I na kraju buduci da radim sve od nule šta bi mi preporučili dugoročno?

Zahvaljujem se svima na odgovorima, kakvi god bili.
 
Old 09.01.2007., 17:38   #206
odi na ukapljeni plin

imaš tu postova oko toga.

investicija cca 1000€ + 4 mjeseca papirologije

mislim da je plamenik, boljer, koao, što već imaš od toga isti za obje vrste plina

kombinacija krutog (drva) i tekućeg 8plin, ulje) nije preporučljiva radi slabe iskorištenosti na tekuća goriva (cca 70% u odnosu na 94% kod čistih peći na tek. goriva)

ak misliš uzeti kombiniranu peć jer bimalo na drva malo na ulje i plin.....imaš više posla nek sa drvima, skidanjeplamenika, spajanje otpajanje...tko će to cijelu zimu....ja nebi...

uzmi plin
Edgar is offline  
Old 09.01.2007., 20:24   #207
Quote:
Skoro-pa-majstor kaže:
Poštovani,
molio bih vas za savjet jer neznam kako dalje.

Evo ocemu se radi: Uveo bih centralno grijanje u obiteljsku kucu od otprilike 100 kvadrata i vec sam posvetio neko vrijeme proucavajuci razne proracune, cijene i sl. Ali sam zapeo na onom početnom tj. energetnu koji ce se koristiti za loženje. Budući da mi još nije dostupan prirodni plin, a drva najradije nebi koristio zbog svog silnog rada oko pripreme i loženja, dvojba je oko lož ulja i ukapljenog plina.
Ono što do sad znam da je lož ulje skupo a da je kod ukapljenog plina cijela frka oko postavljanja spremnika.

Drugi pitanje je: da li je moguće koristiti istu peć/bojler na ukapljeni i prirodni plin pa da tako izvedem instalaciju jer sam cuo da ce plinska mreža za prirodni plin proci kroz moje mjesto zagodinu/dvije.

Treće pitanje: može li se kombinirati loža i drva i plin i drva?

I na kraju buduci da radim sve od nule šta bi mi preporučili dugoročno?

Zahvaljujem se svima na odgovorima, kakvi god bili.
1) Trenutna cijena 1Kwh:
Lož ulje-0,43kn
LPG(propan-butan)-0,32kn
Drva-0,10kn

Dvojba između lož ulja i LPG - nema je, definitivno biraj LPG, jedino ako ne možeš ugraditi spremnik. Početna investicija je malo veća, ali češ je s ovim cijenama energenata brzo povratiti. A i manje zagađuje okoliš. Možeš ga koristiti i za kuhanje.

2) Peć na LPG ne može koristiti prirodni plin (i obrnuto). Potpuno drukčija instalacija.

3) Kombinirana peć je moguća ali neisplativa. Njena iskoristivost je mala. Pametnije ti je recimo spojiti dvije peći u seriju. To ti je moja preporuka. Ako si siguran da ćeš dobiti prirodni plin za godinu/dvije (napominjem siguran, pusti bapske priče), pripremi si svu potrebnu instalaciju ( dovod plina u kuhinju i kotlovnicu) a privremeno se taj period grij na drva. Te peći ti nisu toliko skupe a i kasnije kad ugradiš plin moći češ kombinirati oba dva energenta. Ovo je dosta ekonomično, štediš na grijanju i nisi ovisan samo o jednom energentu ili padu sustava zbog kvara na peći. Sustav radi tako da recimo griješ na drva a dogrijavaš na plin (kombinirano) ili griješ samo na drva ili samo na plin.
VladT is offline  
Old 09.01.2007., 22:31   #208
Quote:
VladT kaže:
1)
2) Peć na LPG ne može koristiti prirodni plin (i obrnuto). Potpuno drukčija instalacija.
jesi li ti siguran u to? meni su rekli da samo moram promijeniti plamenik.
sad doduše imam na ložu, ak hoću plin (LPG) da može,moram promijeniti plamenik. i ak tonapravim i tam negdje u budučnosti (već 15g pričaju da plin dolazi a nema ga još)......onda peć mogu baciti i taj plamenik i sve iz početka?

tj. onda bojler i to?

i ti bojleri...evo moj jedan frend je stavio spremnik vani sve spojio na bojler....

i sad ak ikad prođe gradski plin.....morat će kupiti novi bojler ili kod bojlera nije ista spika kao kod peći?

Quote:
VladT kaže:
1)
3) Kombinirana peć je moguća ali neisplativa. Njena iskoristivost je mala. Pametnije ti je recimo spojiti dvije peći u seriju. To ti je moja preporuka. Ako si siguran da ćeš dobiti prirodni plin za godinu/dvije (napominjem siguran, pusti bapske priče), pripremi si svu potrebnu instalaciju ( dovod plina u kuhinju i kotlovnicu) a privremeno se taj period grij na drva. Te peći ti nisu toliko skupe a i kasnije kad ugradiš plin moći češ kombinirati oba dva energenta. Ovo je dosta ekonomično, štediš na grijanju i nisi ovisan samo o jednom energentu ili padu sustava zbog kvara na peći. Sustav radi tako da recimo griješ na drva a dogrijavaš na plin (kombinirano) ili griješ samo na drva ili samo na plin.
a koliko koštaju te dvije peći? osimt oga čovjek je rekao da mu je tlaka cijepati drva
Edgar is offline  
Old 09.01.2007., 22:36   #209
e da...i zakaj misliš da je početna instalacija za plin skuplja od ulja?

ta pairologija košta 7000kn za spremnik (njega će iznajmiti, neće valjda dati 12000kn za njega) a bojler košta cca 7000kn

kotao ctc sa spremnikom za vodu na tekuća goriva 41KW je nekih 10-12000kn, plamenik je cca 3000kn....to je ctc ak hoće buderusa onda je puta 2

kaj je tu skuplje.....samo za plin će živce izgubiti dok sve inpektore pohvata

ak krene na proljeće...taman će do iduće zime sve biti rješeno
Edgar is offline  
Old 09.01.2007., 22:41   #210
e da...i zakaj misliš da je početna instalacija za plin skuplja od ulja?

ta pairologija košta 7000kn za spremnik (njega će iznajmiti, neće valjda dati 12000kn za njega) a bojler košta cca 7000kn

kotao ctc sa spremnikom za vodu na tekuća goriva 41KW je nekih 10-12000kn, plamenik je cca 3000kn....to je ctc ak hoće buderusa onda je puta 2

kaj je tu skuplje.....samo za plin će živce izgubiti dok sve inpektore pohvata

ak krene na proljeće...taman će do iduće zime sve biti rješeno
Edgar is offline  
Old 09.01.2007., 23:31   #211
Quote:
Skoro-pa-majstor kaže:
Poštovani,
molio bih vas za savjet jer neznam kako dalje.

Evo ocemu se radi: Uveo bih centralno grijanje u obiteljsku kucu od otprilike 100 kvadrata i vec sam posvetio neko vrijeme proucavajuci razne proracune, cijene i sl. Ali sam zapeo na onom početnom tj. energetnu koji ce se koristiti za loženje. Budući da mi još nije dostupan prirodni plin, a drva najradije nebi koristio zbog svog silnog rada oko pripreme i loženja, dvojba je oko lož ulja i ukapljenog plina.
Ono što do sad znam da je lož ulje skupo a da je kod ukapljenog plina cijela frka oko postavljanja spremnika.

Drugi pitanje je: da li je moguće koristiti istu peć/bojler na ukapljeni i prirodni plin pa da tako izvedem instalaciju jer sam cuo da ce plinska mreža za prirodni plin proci kroz moje mjesto zagodinu/dvije.

Treće pitanje: može li se kombinirati loža i drva i plin i drva?

I na kraju buduci da radim sve od nule šta bi mi preporučili dugoročno?

Zahvaljujem se svima na odgovorima, kakvi god bili.
Osobno bi na tvome mjestu za 1oom2 uzeo ukapljeni plin, plinski kombi bojler (npr. Vaillant, Junkers- ako hoćes investirati u budućnost uzmi kodenzacijski koji je nešto skuplji no ima bolje iskorištenje). Sa njima dobiješ dizne za gradski plin pa odma uzmi i dizne za ukapljeni, pa kada ti dodje gradski plin samo zamijeniš dizne.
Kombinacija sa drvima mi osobno nije primamljiva, ako baš hoćeš i drva uz centralno na plin stavi i kamin u dn. boravak nevezano uz centralno.
iggy36 is offline  
Old 09.01.2007., 23:50   #212
Mislio sam na plinski bojler. Na peći mijenjaš samo plamenik, točno. Malo sam nejasno odgovorio. Kad sam ja stavljao spremnik nisi ga mogao iznajmiti već si ga morao kupiti. No i najamninu moraš plaćati. Pa dođeš na isto. I moraš napraviti postolje i iskopati 20m kanala za uzemljenje. Pih.
VladT is offline  
Old 09.01.2007., 23:56   #213
Quote:
VladT kaže:
Mislio sam na plinski bojler. Na peći mijenjaš samo plamenik, točno. Malo sam nejasno odgovorio. Kad sam ja stavljao spremnik nisi ga mogao iznajmiti već si ga morao kupiti. No i najamninu moraš plaćati. Pa dođeš na isto. I moraš napraviti postolje i iskopati 20m kanala za uzemljenje. Pih.
najam je 130kn mjesečno. Novi košta 12000, treba to oplatiti -92 mjeseca, u međuvremenu će mu doći gradski plin

postoji firma sedam plin u zaprešiću

od njih dobiš spremnik, ne plaćaš najam dok god od njih kupuješ plin.

ali je skuplji nego proplin, navodno 3%

ima dosta zafrkancije, postolje, uzemljenje, kopanje kanala, no to je sve sića naspramtih odzvola. prije je trebala i građevinska sad ne treba. pojednostavili su
Edgar is offline  
Old 10.01.2007., 10:11   #214
Quote:
Edgar kaže:
postoji firma sedam plin u zaprešiću
Ne znam kako sada stoje, ali imali su problema sa nekim atestom
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 10.01.2007., 10:15   #215
da, a kad to?

znam par ljudi koji su spremnike rješavali preko nijh, u jesen 2005. onda nije bilo problema, kaj se sad dešava nemam pojma
Edgar is offline  
Old 10.01.2007., 11:08   #216
Dugoročno ti se više isplati kupiti spremnik. No treba keširati odmah.
Što se tiče papirologije, drama. Ja sam svojevremeno ugrađivao spremnik, imao sam dvije solucije, tada INA i jedna privatna firma. INA je tražila tonu papira a privatna firma samo da ispoštujem sigurnosna pravila. Silna lova za silnu papirologiju i inspektore. Po meni porez na budale. Slažem se da svi trebaju živjeti, ali što je previše je previše. Propisi koji koče moj napredak. I naravno da sam se odlučio za privatnu firmu. Uredno su provjerili instalaciju i sve testirali. Sigurnost zadovoljena. Spremnik ugrađen. Ja uštedio gomilu novca i svi sretni i zadovoljni. Problem je što kod nas postoji silna masa propisa koji jednostavno koče napredak i kompliciraju inače komplicirane procedure. Takve propise treba izbaciti ili ih zaobići poput mene. Čak je i Vlada to shvatila po je uvela servis hitro.hr. Ne volim se tako ponašati ali ti je to ponekad jedina alternativa.
VladT is offline  
Old 10.01.2007., 11:18   #217
njemu se ne isplati......kaže za godinu dvije dolazi gradskiplin

ako ga kupi...neće ga isplatiti a ome će ga prodati kad večina ide na najam.

ionako svi nešto čekamo taj plin, pa ak ga dočekamo idem na gradski pa spremnik više neće biti potreban

ako g auzme u najam, a dodje graadski, uredno ga vrati i nemora se zafrkavati s prodajom, u dvije godine će samo izgubitina cijenu....kratkoročno mu se ne isplati
Edgar is offline  
Old 10.01.2007., 13:05   #218
Možda je jeftinije nabaviti nekoliko boca za plin od 35 kg (svaka oko 250kn puna)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 10.01.2007., 13:16   #219
jesu to one od cca 2 visine

jel za to treba kakvih dozvola, ili ono, odeš, kupiš, doma spojiš, nitko te niš ne pita?
Edgar is offline  
Old 10.01.2007., 15:12   #220
Quote:
ZOsvald kaže:
Možda je jeftinije nabaviti nekoliko boca za plin od 35 kg (svaka oko 250kn puna)
Da, pa češ svaka dva dana visit na plinari.
VladT is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.