Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2006., 17:01   #1
Što znači biti načitan?

Za jednu su mi djevoku govorili ( njeni prijatelji ) da je veoma, veoma načitana osoba. Super. Upoznali smo se, razgovarali i prestali razgovarati na suptilan "moram ići" način jer je djevojka glupa. Istinski. Ali načitana je.

Nabrojala mi je stotinu dvadeset i devet ljubića, tri stotine krimića i nekoliko Coelha.

I svi je smatraju načitanom osobom. Ja grmim da nije. I sad me više ne vole. Oh, prokletnici.

Što vi mislite? Kad je netko načitan? Tj., nakon čega pročitanog? I zašto ja uvijek načitane ljude zamišljam ( moram zamišljati jer ih rijetko susrećem ) kao osobe s mnogim znanjima i preboljenim mudrostima na prvu ruku.. ?

Koja je osma znamenka od pi? I stotinu drugih pitanja..
__________________
I consider a typing mistake an error of creation (G.G.M.)
Ariston is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 17:04   #2
pitaj sto te zanima
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 17:08   #3
Što to znači biti načitan?

Odgovor "pročitati mnogo knjiga" predviđam, ali ga ne prihvaćam. :P
__________________
I consider a typing mistake an error of creation (G.G.M.)
Ariston is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 17:12   #4
Quote:
Ariston kaže:
Što to znači biti načitan?

Odgovor "pročitati mnogo knjiga" predviđam, ali ga ne prihvaćam. :P
u principu biti nacitan znaci bas to.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 17:19   #5
Quote:
Ariston kaže:
Što to znači biti načitan?

Odgovor "pročitati mnogo knjiga" predviđam, ali ga ne prihvaćam. :P
meni svi vele da sam prochitan ... a ne pishem, kako to ??
__________________
kako TANJUG javlja - volim te
cabon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 17:23   #6
Quote:
Ariston kaže:
I zašto ja uvijek načitane ljude zamišljam ( moram zamišljati jer ih rijetko susrećem ) kao osobe s mnogim znanjima i preboljenim mudrostima na prvu ruku.. ?
zato sto mislis da je istina negdje drugdje.
a nije
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 17:24   #7
Načitan ti znači baš to da je pročitala puno knjiga, ali to ništa ne mora značiti. Ona bi mogla nabrajati stotine ljubića i naslove knjiga, ali da li uopće zna pripovijedati neku radnju iz tog ljubića koje je navela?
Ja se isto smatram načitanim, znao bi nabrojati stotine naslova stripova za svoga popisa, ali i objasniti radnju određene epizode, komentirati ju, raspravljati o tome, sve što god treba, ali kada je riječ o njihovim crtačima, o tome nemam pojma, samo po crtežu znam tko je, ali tko crta, to ne pamtim.
Ista stvar za filmovima, knjigama, časopisima, i raznim stvarima, i znao bi razgovarati o tome, a i kada sam pokazivao svoje prve radove, znali su mi govoriti da sam načitan zbog citiranja raznih naslova, citata, tekstova i takvih stvari.
Ta cura vjerojatno zna nabrajati knjige i to, ali vjerojatno nema niti pojma što je uopće pročitala. Pokušaj ju pitati za neki sadržaj neke knjige koje je navela i ako bude znala razgovarati o toj knjizi, onda je načitana. Ovako je više kao da se naštrebala.

A i načitanost se mislim može smatrati ako osoba zna razgovarati o više tema, a da nije samo jedna tema. Najgori primjer su ti svi koji su bili u BB - nisu pročitali knjigu, pogledali film, baš ništa, razgovaraju samo o besmislenim temama, a ovi novi nisu ništa bolji.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 17:30   #8
dobro, nije sve bas u broju procitanih knjiga.

mozda je fora u tome da nacitan covjek promatra zivot i svijet kroz pripovijesti, odnosno da mu se razmisljanje i poimanje svijeta strukturira po literarnom nacelu?

ukoliko je to istina, stoji cinjenica da je nacitan covjek freak, koji ne zivi u stvarnosti.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 17:41   #9
Quote:
Ariston kaže:
Za jednu su mi djevoku govorili ( njeni prijatelji ) da je veoma, veoma načitana osoba. Super. Upoznali smo se, razgovarali i prestali razgovarati na suptilan "moram ići" način jer je djevojka glupa. Istinski. Ali načitana je.
.
tko ti je rekao da nacitani ljudi ne mogu bit glupi

to sto netko cita, ne znaci da razvija inteligenciju. eventualno neko dodatno znanje usvaja. a opet, mozda samo ima previse vremena


slozila bih se s ovim od Constantnine: A i načitanost se mislim može smatrati ako osoba zna razgovarati o više tema, a da nije samo jedna tema. Najgori primjer su ti svi koji su bili u BB - nisu pročitali knjigu, pogledali film, baš ništa, razgovaraju samo o besmislenim temama, a ovi novi nisu ništa bolji.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 17:57   #10
načitan je onaj tko je pročitao puno knjiga i većinu klasika.
načitani mogu biti glupi, ali rijetko jesu. jer čitanje, po meni, razvija sbosobnost razmišljanja, širi vidike i obogaćuje intelekt.

cura iz tvog posta nije načitana. i to je riješenje tvoje dileme. problem u ovom slučaju nij (ne)načitanost nego što ti bez rezerve uzimaš ono što ti drugi kažu.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 17:58   #11
mozda ste primijetili da rijec nacitan dolazi od rijeci nac
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 18:05   #12
A opet, čovjek može biti i vrlo načitan, ali to ne znači da zato može biti pametan u ponašanju. Neka vrsta načitanog Jackassa.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 18:10   #13
Biti nacitan zaista znaci procitati puno knjiga, ali to ne podrazumijeva knjige iz samo jedne oblasti... Da bi bio nacitan moras procitati mnogo knjiga iz svih oblasti...

Ako je neko procitao puno ljubica i krimica on definitivo ne spada u definicio nacitanih ljudi.
Vjestica pripravnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 18:21   #14
Sta znaci pojam "nacitanost"? Mislim da ovisi od situacije do situacije u kojoj se koristi. Inače ne znači ništa.
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 18:22   #15
nacitanost je i eufemizam za asocijalne ljude.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:14   #16
ja pod "načitan" svrstavam one koje su se potrudili pročitati neka reprezentativna djela za svako razdoblje u povijesti književnosti (i to s razumijevanjem) i imaju malo razvijeniju opću kulturu o književnosti.
statistika mi nije bitna; 1 naslov je i "Rat i mir" s više stotina stranica kao i "Latino ljubavnik" trash ljubić s kioska od 50-ak strana...
Jules W. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:17   #17
A načitanost se može i smatrati da možeš razumjeti knjige koje čitaš. Ne znam, nekakve stare za koje je potrebno znanje povijesti... Npr. ona serija Monty Pyton i leteći cirkus...
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:31   #18
Quote:
Natch kaže:
dobro, nije sve bas u broju procitanih knjiga.

mozda je fora u tome da nacitan covjek promatra zivot i svijet kroz pripovijesti, odnosno da mu se razmisljanje i poimanje svijeta strukturira po literarnom nacelu?

ukoliko je to istina, stoji cinjenica da je nacitan covjek freak, koji ne zivi u stvarnosti.
hmm, kolko's ti sigurna u to ... u tu cinjenicu ??
__________________
kako TANJUG javlja - volim te
cabon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:33   #19
Quote:
cabon kaže:
hmm, kolko's ti sigurna u to ... u tu cinjenicu ??
pa gledam po sebi. kad procitas par tisuca knjiga, pocnes zivjeti u tom literarnom svijetu kuzis..osim toga, i mozak ti se tako strukturira, memorijski sklop ti se adaptira prema duzini prosjecne knjige. uglavnom, zivot ti pocne imitirati umjetnost, kuzis
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:43   #20
Načitanost (Natchitanost? ) kao pojam nikad ne koristim. Iz istoga razloga zašto i nekog mladca koji zna sve riječi svih albuma neke opskurne grupe ne smatram odmah glazbeno obrazovanim.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.