Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2009., 18:36   #581
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Desislava ne izgleda kao isključivo bugarsko ime
Zato što nije.

Quote:
LASTOVCI U LASTOVSKOM STATUTU

Nenad Vekarić


U Lastovskom statutu ubilježena su, uglavnom uz pomoć patronima, imena većeg broja Lastovaca. Cilj ovog rada bio je da se putem prethodno izvršene genealoške analize utvrdi rodovska pripadnost tih osoba. Time se te osobe izvlače iz anonimnosti i uspostavlja veza s njihovim i danas živim potomcima i, što je još važnije, identificira lastovski povlašteni krug, čime se omogućava nova dimenzija u interpretaciji lastovske prošlosti i posebnih događaja koji su se na otoku zbivali. Analiza je pokazala kontinuitet vlasti od predubrovačkog razdoblja do pada Dubrovačke Republike i čvrstinu starosjedilačke oligarhije na čelu s rodovima Desislavića (potomaka župana Desislava) i Siračića.
__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.
Stiliana is offline  
Old 14.02.2009., 18:47   #582
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Zato što nije.
Quote:
U Lastovskom statutu ubilježena su, uglavnom uz pomoć patronima, imena većeg broja Lastovaca. Cilj ovog rada bio je da se putem prethodno izvršene genealoške analize utvrdi rodovska pripadnost tih osoba. Time se te osobe izvlače iz anonimnosti i uspostavlja veza s njihovim i danas živim potomcima i, što je još važnije, identificira lastovski povlašteni krug, čime se omogućava nova dimenzija u interpretaciji lastovske prošlosti i posebnih događaja koji su se na otoku zbivali. Analiza je pokazala kontinuitet vlasti od predubrovačkog razdoblja do pada Dubrovačke Republike i čvrstinu starosjedilačke oligarhije na čelu s rodovima Desislavića (potomaka župana Desislava) i Siračića.
Desa-srpski župan!

Obrad Desislavić je najčuveniji zlatar iz Kotora(14.vek) , po nalogu kralja Milutina je odradio srebrni oltar kao poklon za crkvu sv.Nikole u Bariju!!

Da ne govorimo o imenima Desimir,Desanka(ne Šakić)...
joe enter is offline  
Old 14.02.2009., 19:16   #583
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Desa-srpski župan!

Obrad Desislavić je najčuveniji zlatar iz Kotora(14.vek) , po nalogu kralja Milutina je odradio srebrni oltar kao poklon za crkvu sv.Nikole u Bariju!!

Da ne govorimo o imenima Desimir,Desanka(ne Šakić)...
A zašto se Desanka ne bi mogla prezivati Šakić
Gluskab is offline  
Old 14.02.2009., 19:19   #584
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Desa-srpski župan!

Obrad Desislavić je najčuveniji zlatar iz Kotora(14.vek) , po nalogu kralja Milutina je odradio srebrni oltar kao poklon za crkvu sv.Nikole u Bariju!!

Da ne govorimo o imenima Desimir,Desanka(ne Šakić)...
Kod nas u Dubrovniku imaš žensko ime Deša ( s kratkouzlaznim naglaskom) , ne znam je li to ima veze s Desislavom ili ne, ali ime mi je prelijepo i pravo je dubrovačko.
__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.
Stiliana is offline  
Old 14.02.2009., 19:23   #585
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Kod nas u Dubrovniku imaš žensko ime Deša ( s kratkouzlaznim naglaskom) , ne znam je li to ima veze s Desislavom ili ne, ali ime mi je prelijepo i pravo je dubrovačko.
Vjerojatno je povezano,ali u davnim vremenima,pa se povezanost zaboravila
Gluskab is offline  
Old 14.02.2009., 19:32   #586
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je povezano,ali u davnim vremenima,pa se povezanost zaboravila
Moguće, premda nigdje drugdje nisam čula da ima to ime. Inače smo u Dubrovniku poznati po 'endemičnim' imenima:
Vlaho, Maro, Maroje, Dživo, Nikša, Lukša i sl.
Ali i naglascima, tako kod nas Mara i Kata imaju naglasak kao Deša, što je meni osobno puno ljepše od Maaaaara i Kaaaata. Tj. takvo bi ime dala djetetu u 21. st, ali kad bi znala da ih neće naglašavat ko neke babe iz Slavonije.
__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.
Stiliana is offline  
Old 14.02.2009., 19:43   #587
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Moguće, premda nigdje drugdje nisam čula da ima to ime. Inače smo u Dubrovniku poznati po 'endemičnim' imenima:
Vlaho, Maro, Maroje, Dživo, Nikša, Lukša i sl.
Ali i naglascima, tako kod nas Mara i Kata imaju naglasak kao Deša, što je meni osobno puno ljepše od Maaaaara i Kaaaata. Tj. takvo bi ime dala djetetu u 21. st, ali kad bi znala da ih neće naglašavat ko neke babe iz Slavonije.
Da,nemaju svi ovako 'naočit' glas kao Dalmatinci
Gluskab is offline  
Old 14.02.2009., 20:02   #588
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Moguće, premda nigdje drugdje nisam čula da ima to ime. Inače smo u Dubrovniku poznati po 'endemičnim' imenima:
Vlaho, Maro, Maroje, Dživo, Nikša, Lukša i sl.
Ali i naglascima, tako kod nas Mara i Kata imaju naglasak kao Deša, što je meni osobno puno ljepše od Maaaaara i Kaaaata. Tj. takvo bi ime dala djetetu u 21. st, ali kad bi znala da ih neće naglašavat ko neke babe iz Slavonije.
Moguće da je Deša od Dese , mada ne verujem!

Deša , može doći od Despine,Dejane...pitaj Boga , ali od Dese teže , jer je sama Desa hipokristik od Desanske,Desislave...!

Deša je sasvim moguće da je od Despine(grčki Gospodarica) , imaš ime kod Srba ime Despa , prezime Dešić!

Pošto je Dubrovnik specifičan po imenima , verovatno je ispalo Despina-Deša!

Ali ipak!!
joe enter is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.