Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2014., 23:43   #4281
Quote:
free spirit kaže: Pogledaj post
nakon završenog pravnog faksa&pravosudnog&nešto višestoljetne prakse (istina, ne pretjerano u radnom pravu, osim za vlastite potrebe, ali s teško oborivom pretpostavkom da znam čitati zakone) tvrdim da odredbe zakona o radu o preraspodjeli radnog vremena nisu primijenjive na wobov slučaj, nego je njegov slučaj ono što opisuje Darsey (nekom drugom, ali mjerodavne su iste zakonske odredbe kao kod woba):
Ne dovodim ja u pitanje Darsyevo znanje zakona, kao ni tvoje
Ali - s obzirom da njemu poslodavac i dalje osigurava radno mjesto, sa jednakim uvjetima i visinom plaće i jedinom razlikom što više neće sjediti na stolcu A, nego na stolcu B - teško da bi mu na sudu prošla tužba o poslovno uvjetovanom otkazu...
Mislim, realno i po ZOR-u - na temelju čega bi on mogao dobiti presudu da ima pravo na poslovno uvjetovan otkaz?
On poslodavcu, očito, nije višak.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 23:51   #4282
U ugovoru o radu mi je navedeno određeno radno mjesto i u desetak točaka su opisani radni zadaci za to radno mjesto. Na kraju postoji i stavka: Radnik će obavljati i sve ostale poslove koje mu poslodavac odredi. Što to znači? Znači li to da poslodavac smije od mene tražiti da obavljam poslove koji su u Pravilniku o radu predodređeni za drugo radno mjesto koje je puno kompleksnije i za koje je istim Pravilnikom određena veća plaća, a bez ikakvog aneksa?
wixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 00:15   #4283
Može te tražiti, ali te onda u skladu s tim treba i platiti.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 01:40   #4284
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Može te tražiti, ali te onda u skladu s tim treba i platiti.
A što ako ne plaća već jedno dulje vrijeme i poziva se na tu stavku iz ugovora?

Dakle, firma ima pravilnik o radu sa sistematizacijom radnih mjesta. Poslodavac od mene traži da obavljam poslove koji nisu u opisu mog radnog mjesta, već jednog više rangiranog. Ne radi se o povremenom obavljanju tih poslova, već kontinuiranom radu od malo manje od godine dana. Kad upitam hoću li dobiti aneks ugovoru i dolazi li s većom odgovornošću i zahtjevnijim radnim zadacima i veća plaća, kao odgovor dobivam izrecitiranu stavku iz ugovora koji sam potpisala, savjet da budem strpljiva ili primjedbu da nisam još zaslužila to.

Kolega ima ugovor za isto radno mjesto i istu plaću, a ni upola toliko zaduženja kao ja. Drugi kolega je nakon nekakve reorganizacije u kratkom roku dobio i aneks ugovoru i veću plaću. Trećem kolegi je sam poslodavac u mojem prisustvu rekao da on ne mora to nešto u tom trenutku raditi, jer to nije njegov posao pošto mu to ne piše u ugovoru. Jesu li to osnove za sumnju da se radi o nekakvoj diskriminaciji?

U ZOR-u ne pronalazim ništa na temelju čega bih se mogla žaliti, ali osjećam jaku nepravdu usmjerenu prema meni. Kome da se obratim?
wixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 10:49   #4285
osobno uvjetovani otkaz ?!

Molim za zurnost.

Vozac zaposlen na neoderdjeno vrijeme u (drzavnoj) firmi, dobio rjesenje HZMO da "ne moze izvrsavati svoje obaveze na poslovima vozaca, po preostaloj radnoj sposobnosti bi mogao obavljati administrativne poslove" (ima zavrsenu srednju ekonomsku).
U firmi kazu da za takvim profilom nemaju potrebe i pozivaju se na Odluku vlade o ogranicenju novog zaposljavanja sluzbenika...(NN 156/13), te namjeravaju dati osobno uvjetovani otkaz. U njihovom obrazlozenju stoji "Iz navedenih razloga mu se nije mogao ponuditi izmjenjeni ugovor o radu a nije opravdano ocekivati da ga ustanova skoluje ili osposobljava za rad na nekim drugim poslovima". Pozivaju se na cl 107 st 1 tocka 2 ZORa "poslodavac moze otkazati ugovor o radu ..... ako radnik ne moze uredno izvrsavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog odredjenih trajnih osobina ili sposobnosti (redoviti otkaz - osobno uvjetovani otkaz).

Sto ciniti, ovo sve skupa zvuci jako cudno. Na sto se pozvati? Hvala na odgovoru!!!
kmacan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 23:18   #4286
Quote:
wixie kaže: Pogledaj post
A što ako ne plaća već jedno dulje vrijeme i poziva se na tu stavku iz ugovora?

Dakle, firma ima pravilnik o radu sa sistematizacijom radnih mjesta. Poslodavac od mene traži da obavljam poslove koji nisu u opisu mog radnog mjesta, već jednog više rangiranog. Ne radi se o povremenom obavljanju tih poslova, već kontinuiranom radu od malo manje od godine dana. Kad upitam hoću li dobiti aneks ugovoru i dolazi li s većom odgovornošću i zahtjevnijim radnim zadacima i veća plaća, kao odgovor dobivam izrecitiranu stavku iz ugovora koji sam potpisala, savjet da budem strpljiva ili primjedbu da nisam još zaslužila to.

Kolega ima ugovor za isto radno mjesto i istu plaću, a ni upola toliko zaduženja kao ja. Drugi kolega je nakon nekakve reorganizacije u kratkom roku dobio i aneks ugovoru i veću plaću. Trećem kolegi je sam poslodavac u mojem prisustvu rekao da on ne mora to nešto u tom trenutku raditi, jer to nije njegov posao pošto mu to ne piše u ugovoru. Jesu li to osnove za sumnju da se radi o nekakvoj diskriminaciji?

U ZOR-u ne pronalazim ništa na temelju čega bih se mogla žaliti, ali osjećam jaku nepravdu usmjerenu prema meni. Kome da se obratim?
Ako imate Pravilnik o sistematizaciji, onda u njemu moraju biti navedena u konkretna zaduženja - onda se možeš pozvat na njega.
Na kraju, ti imaš pravo povesti spor protiv firme, jer smatraš da te poslodavac kontinuirano oštećuje, pa ako oćeš i diskiminira... svašta se tu da nabrojati


Quote:
kmacan kaže: Pogledaj post
Sto ciniti, ovo sve skupa zvuci jako cudno. Na sto se pozvati? Hvala na odgovoru!!!
Mislim da ti je najbolje da odeš do nekog odvjetnika koji će ti to stručno složiti, a ne ovako.. malo je to preoziljno za rješavanje preko foruma.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 07:59   #4287
prava zdr.radnika na ugovor i trudnoca?

Pitanjeo novom kolektivnom ugovoru u zdravstvu,iz 12mj,da li su prava zdr radnika na ugovor zasticenija? Kada bi na primjer,sada,dok sam na ug koji se produzuje svaki mj dana samo,ostala trudna,naravno da ne bi ugovor produzili? Visa sestra moga odjela tvrdi da ne smiju dat otkaz ugovora. Ja joj tvrdim da to nije otkaz ugovora,nego istek! Zasto bi ostavili trudnu zamjenu na poslu?mada bi ja smjela radit do 5mj.trudnoce. Nisam trudna,al ako budem jednog dana ne zelim izgubit drzavni posao. Jer sam kao trudnica izgubila privatni,istekao ugovor!
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 17:25   #4288
otkazni rok

bok svima

naime, dali su mi na novom poslu ugovor na 3 mjeseca sa otkaznim rokom od 30 dana i sad me zanima šta se dešava ako ja u međuvremenu nađem bolji/bolje plaćen posao?
dakle, ako želim dat otkaz, MORAM odradit 30 dana otkaznog roka? šta ako npr dam otkaz danas, a razgovor za posao je npr za par dana i uzmu me, ali žele da počnem radit što prije...? dali je netko imao iskustva s time?

unaprijed hvala
luša is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 17:57   #4289
Quote:
luša kaže: Pogledaj post
bok svima

naime, dali su mi na novom poslu ugovor na 3 mjeseca sa otkaznim rokom od 30 dana i sad me zanima šta se dešava ako ja u međuvremenu nađem bolji/bolje plaćen posao?
dakle, ako želim dat otkaz, MORAM odradit 30 dana otkaznog roka? šta ako npr dam otkaz danas, a razgovor za posao je npr za par dana i uzmu me, ali žele da počnem radit što prije...? dali je netko imao iskustva s time?

unaprijed hvala
Moraš odraditi otkazni rok, osim ako se ne usppiješ drugačije dogovoriti.

Vjerojatno ti u ugovoru pišu i sankcije koje bi bile u slučaju da ga ne odrađuješ.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 18:14   #4290
Nisam našla u trražilici temu preraspodijele pa pitam ovdje. Za preraspodijelu radnog vremena u ugostiteljstvu, treba tražiti suglasnosnost Inspektorata, odnosno sad valjda Ministarstva rada?

Da li je dovoljno dostaviti samo podatke o radnicima i u kojem bi se razdoblju preraspodijelilo radno vrijeme ili je potrebno detaljno po datumima pisati otkad se radi koliko sati?

http://www.ok-istre.hr/fileadmin/use...ela_bez_KU.pdf

jel ovo dovoljno?
lauracc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 14:02   #4291
Radnik je vodio radni spor,sudkinja prvog stupnja mu odbila tužbu i tužbeni zahtjev,radnik se žalo na Županijski sud(nije razmatrana medicinska dokumentacija iz spisa)

Mora li se Županijski sud osvrnuti na taj dio iz žalbe i predmet vratiti na ponovno suđenje,smije li sud to ignorirati.

Hvala
đulic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:11   #4292
Imam pitanje vezano za studentske ugovore, točnije za njihovo datiranje. Može li vrijeme obavljanja posla biti prije nego je ugovor izdan od strane studentskog centra?
Primjer, uletjeo je hitan posao tijekom vikenda, a centar ne radi prije ponedjeljka. U ponedjeljak student uredno donosi ugovor koji bi pokrio ta dva radna dana. Kako inspekcija gleda na to zna li tko


EDIT: sjetila sam se NN-ova i pronađoh slijedeće u Pravilniku o posredovanju pri zapošljavanju redovnih studenata (NN 16/96) piše:
Članak 7.
Posrednici izdaju studentu obrazac ugovora prije početka, tijekom ili nakon obavljenog posla.

Poslodavac nakon obavljenog posla ovjerava ispunjenje ugovora sa iznosom zarade
.

U Pravilniku o izmjenana Pravilnika o .... (NN 30/08) piše:

Članak 1.
U Pravilniku o posredovanju pri zapošljavanju redovitih studenata (»Narodne novine«, broj 16/96, 125/97, 37/06, 59/07) u članku 7. stavak 2. mijenja se i glasi:
»Poslodavac je dužan popuniti obrazac Ugovora te ga ovjeriti najkasnije u roku od 15 dana nakon obavljenog posla odnosno nakon što mu student po obavljenom poslu dostavi Ugovor.«



tako da ako sam ovo dobro shvatila u ovom slučaju je sve OK?
__________________
You should be careful what you wish for.

Zadnje uređivanje axal : 04.02.2014. at 22:42.
axal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 14:10   #4293
Quote:
axal kaže: Pogledaj post
Imam pitanje vezano za studentske ugovore, točnije za njihovo datiranje. Može li vrijeme obavljanja posla biti prije nego je ugovor izdan od strane studentskog centra?
Primjer, uletjeo je hitan posao tijekom vikenda, a centar ne radi prije ponedjeljka. U ponedjeljak student uredno donosi ugovor koji bi pokrio ta dva radna dana. Kako inspekcija gleda na to zna li tko


EDIT: sjetila sam se NN-ova i pronađoh slijedeće u Pravilniku o posredovanju pri zapošljavanju redovnih studenata (NN 16/96) piše:
Članak 7.
Posrednici izdaju studentu obrazac ugovora prije početka, tijekom ili nakon obavljenog posla.

Poslodavac nakon obavljenog posla ovjerava ispunjenje ugovora sa iznosom zarade
.

U Pravilniku o izmjenana Pravilnika o .... (NN 30/08) piše:

Članak 1.
U Pravilniku o posredovanju pri zapošljavanju redovitih studenata (»Narodne novine«, broj 16/96, 125/97, 37/06, 59/07) u članku 7. stavak 2. mijenja se i glasi:
»Poslodavac je dužan popuniti obrazac Ugovora te ga ovjeriti najkasnije u roku od 15 dana nakon obavljenog posla odnosno nakon što mu student po obavljenom poslu dostavi Ugovor.«



tako da ako sam ovo dobro shvatila u ovom slučaju je sve OK?
Slažem se s odgovorom,ali treba voditi računa da u trenutku kontrole inspektora rad bez ugovora se smatra radom na crno.
đulic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 21:58   #4294
Quote:
đulic kaže: Pogledaj post
Slažem se s odgovorom,ali treba voditi računa da u trenutku kontrole inspektora rad bez ugovora se smatra radom na crno.
To se slažem, ali malo tko ima vlastiti ugovor o radu na radnome mjestu. Sve se to naknadno dostavi inspekciji na zahtjev.

Problem može jedino nastati u tome što se npr. rad obavlja u razdoblju od 01.02.-28.02. kako je navedeno u ugovoru, a sam ugovor je SC datirao sa 05.02. kada je student predigao ugovor.

Realno gledajući što kada je student iz nekog manjeg mjesta ili s otoka i ima pola dana putovati do prvog SC po taj isti ugovor? Nadam se da je takav primjer pokriven sa
Članak 7.
Posrednici izdaju studentu obrazac ugovora prije početka, tijekom ili nakon obavljenog posla.
__________________
You should be careful what you wish for.
axal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 19:19   #4295
PPPOOOOMMMMOOOOCCC!!!!

Ljudi mooooolim vas pomagajte!!!
Radim u školi od 13.1.2014. i od tad sam na ugovoru o radu koji vrijedi do citiram :" izboru radnika po natječaju, najkasnije do 27.1.2014." Naime radi se o zaposlenju na neodredeno. Natječaj je bio od 20-28.1.2014. Još nije izabran radnik ali ja i dalje radim u školi. Nisam dobila ni prestanak ugovora o radu, ni neki drugi ugovor, pa me zanima po kojem ugovoru ja sad radim i da li je škola u prekršaju? Po zakonu o radu "nakon isteka ugovora a radnik i dalje radi, smatra se da je zaposlen na neodredeno" Jel to vrijedi i za škole?
Molim pomozite mi!!!
Hvala svima!!!!
mali crvić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 19:33   #4296
Quote:
mali crvić kaže: Pogledaj post
Ljudi mooooolim vas pomagajte!!!
Radim u školi od 13.1.2014. i od tad sam na ugovoru o radu koji vrijedi do citiram :" izboru radnika po natječaju, najkasnije do 27.1.2014." Naime radi se o zaposlenju na neodredeno. Natječaj je bio od 20-28.1.2014. Još nije izabran radnik ali ja i dalje radim u školi. Nisam dobila ni prestanak ugovora o radu, ni neki drugi ugovor, pa me zanima po kojem ugovoru ja sad radim i da li je škola u prekršaju? Po zakonu o radu "nakon isteka ugovora a radnik i dalje radi, smatra se da je zaposlen na neodredeno" Jel to vrijedi i za škole?
Molim pomozite mi!!!
Hvala svima!!!!
Da, to vrijedi i za škole. ZOR je krovni zakon koji regulira radno zakonodavstvo u cijeloj Hrvatskoj.

Dakle, smatra se da si zaposlena na neodređeno.

Čestitam!
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 20:39   #4297
Smotani 2

STVARNOOOOO???!!!!

Hvala puno na odgovoru!!!
mali crvić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 20:46   #4298
Po Zakonu da - ali tko kaže da ti neće netko u ponedjeljak reći nek ideš? Onda ti ostaje da se preko suda s njima navlačiš. Dok nemaš ništa na pismeno, nisi sigurna ni od čega. Ja se ne bi tako radovala na tvom mjestu.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 22:31   #4299
Hvala Victora i to mi je vazno za znati!!! Samo me još zanima da li mi nekakav kolektivni ugovor ili bilo sto drugo moze osporiti moje pravo o zaposlenju na neodredeno?
mali crvić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 22:34   #4300
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Ja se ne bi tako radovala na tvom mjestu.
Zašto se ne bi veselila? U najgoroj varijanti će sud donijeti presudu da je ugovor na neodređeno i morat će joj isplatiti sve plaće zaostatka
A na kraju - pa ne može joj nitko doći samo tako i reći da sutra ne mora doći, za ime boga
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:01.