Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2009., 16:39   #1
Podjela imovine nakon razvoda

Ne znam da li da postavim pitanje ovdje (radi ljudi sa sličnim iskustvima), ili na Pravo... pokušat ću ovdje.
Ovako, od sada već bivše supruge otišao sam nakon 3 god. braka, jedan od jačih razloga bili su njezini roditelji.
Sada me tuži za podjelu imovine, od koje iz braka imamo automobil vrijedan oko 2500 eura, i desetak tisuća kuna u investicijskom fondu.
Ono što smatram važnim za napomenuti je sljedeće - živjeli smo u stanu od njezinih roditelja koji su nam ''dali na korištenje'', a kojeg su moji roditelji kompletnog namjestili (spavaća soba, namještaj za dnevnu, veliki ugradbeni ormar, itd, itd...) - cca 12 000 kuna moji su potrošili na uređenje. Po odlasku sam rekao da ću se vratiti po svoje stvari, ali uspio sam u prvom pokušaju uzeti samo krevet, dok sam po drugom dolasku sljedeći dan našao promijenjenu bravu. Od njezinom sam oca tada dobio poruku da ''maknem internet iz stana (iskon), ili da mi neće dati namještaj''...Dakle, čista ucjena.
Sada me tuže za polovicu auta, pola novca iz investicijskog fonda i tri rate interneta
Jednako tako smatram da je važno napomenuti kako je auto kupljen od novca koji sam ja dobio na svadbi od svog ujaka i bratića (ukupno oko 3000 eura), imao sam 100 ljudi na svadbi a ona - jedva dvadeset. Računica je jasna...
U investicijskom fondu imali smo 10,000 kuna, ja sam zadržao njezinih 5 tisuća radi namještaja koji su mi ukrali.
Sada od mene za odustajanje od tužbe traže 20,000 kuna koje bih trebao uplatiti u roku 15 dana, što me ni, naravno, ne pada na pamet...
Pa stoga molim znalce na Forumu za sve moguće informacije!

Hvala unaprijed,

A.
azrielzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 19:48   #2
Quote:
azrielzg kaže: Pogledaj post
Ne znam da li da postavim pitanje ovdje (radi ljudi sa sličnim iskustvima), ili na Pravo... pokušat ću ovdje.
Ovako, od sada već bivše supruge otišao sam nakon 3 god. braka, jedan od jačih razloga bili su njezini roditelji.
Sada me tuži za podjelu imovine, od koje iz braka imamo automobil vrijedan oko 2500 eura, i desetak tisuća kuna u investicijskom fondu.
Ono što smatram važnim za napomenuti je sljedeće - živjeli smo u stanu od njezinih roditelja koji su nam ''dali na korištenje'', a kojeg su moji roditelji kompletnog namjestili (spavaća soba, namještaj za dnevnu, veliki ugradbeni ormar, itd, itd...) - cca 12 000 kuna moji su potrošili na uređenje. Po odlasku sam rekao da ću se vratiti po svoje stvari, ali uspio sam u prvom pokušaju uzeti samo krevet, dok sam po drugom dolasku sljedeći dan našao promijenjenu bravu. Od njezinom sam oca tada dobio poruku da ''maknem internet iz stana (iskon), ili da mi neće dati namještaj''...Dakle, čista ucjena.
Sada me tuže za polovicu auta, pola novca iz investicijskog fonda i tri rate interneta
Jednako tako smatram da je važno napomenuti kako je auto kupljen od novca koji sam ja dobio na svadbi od svog ujaka i bratića (ukupno oko 3000 eura), imao sam 100 ljudi na svadbi a ona - jedva dvadeset. Računica je jasna...
U investicijskom fondu imali smo 10,000 kuna, ja sam zadržao njezinih 5 tisuća radi namještaja koji su mi ukrali.
Sada od mene za odustajanje od tužbe traže 20,000 kuna koje bih trebao uplatiti u roku 15 dana, što me ni, naravno, ne pada na pamet...
Pa stoga molim znalce na Forumu za sve moguće informacije!

Hvala unaprijed,

A.
Uh, sve vam je to zajednička imovina. Svatko je pridonio svoj dio i dijeli se sve po pola. I troškovi i novac koji imate.
Bilo bi najbolje kada bi se razumno smireno mogli dogovoriti. Mi smo otišli kod javnog bilježnika i napravili podjelu imovine.
Ono što si ti dobio od ujaka smatra se zajedničkom imovinom. Namještaj isto..
Ako baš želite istjerivati do zadnje stvari trebati će ti dobar odvjetnik koji će i tebe i nju koštati više od svih vaših vrijednosti.
Probaj ju na to razumno upozoriti.
Sretno.
__________________
Toliko smo postali jedno da kada jedna od nas plaće, druga osjeća okus soli....
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 21:16   #3
Quote:
Samojedica kaže: Pogledaj post
.
Ovo ti je najbolji savjet. Pokušaj se razumno dogovoriti jer ćete ući u rat gdje ćete se natezati godinama.
To što je tvoja rodbina tebi dala pare pa si ti kupio auto - ide u bračnu. Nemaš šta ti zadržavati pola para radi prebijanja. Novci zajednički popola. Imaš račune za kupljene stvari u stanu? Procjena - popola.
Jedino se možeš služiti smicalicam ( kao npr. da se radilo o rabljenom auto čija je knjigovodstvena vrijednost na dan kupnje bila whatever, amortizacijska stopa na rabljena vozila 35% godišnje, vrijeme rastave, ako je od kupnje do rastave prošlo 3 godine, mirne duše otpišeš auto no opet treba ti knjigovodsveni stručnjak kojeg ćeš zvati za svjedoka da izjavi ovo što sam naveo) no ja bi ti ipak predložio da se obratite nekom benevelentnom u kojega oboje imate povjerenja. Možda pomogne da se tenzije spuste ( još uvijek su jake, čini mi se ).
Ostalo je sve na duge staze, samo vaš daljnji gubitak vremena i...novaca.
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 00:49   #4
Ne razumijem kako zajednička imovina može biti namještaj koji su moji roditelji kupili u 6. mjesecu, a mi se vjenčali u 8.! Tada nismo još ni živjeli skupa, jer su njezini apriori odbijali da živimo skupa na istoj adresi ta dva mjeseca prije svadbe! Isto tako ne znam kako zajednička imovina može biti novac koji sam dobio na ruke dva dana prije svadbe, i za što postoji svjedok...?? Iz obiteljskog zakona je razvidno da je bračna stečevina samo ono što je u braku stečeno zajedničkim RADOM, dok je sve ostalo (ono stečeno prije sklapanja bračne zajednice, kao i ono stečeno nakon sklapanja nbraka, ali na drugi način, npr. nasljedstvom, darivanjem itsd..) jednostavno nedjeljiva osobna imovina!
azrielzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 00:53   #5
Quote:
azrielzg kaže: Pogledaj post
!
Mislim da su pokloni za svadbu - pokloni tebi i njoj. Nisam sigurna da se to može svesti pod osobni poklon, bez obzira što je to bila tvoja rodbina.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 00:54   #6
Ako je namještaj kupljen prije braka, a imaš dokaze za to (jer uopće ne sumnajm da će ona tvrditi drugačije), onda ok.
Međutim, u bračnu stečevinu ulazi sve što ste dobili iste one sekunde kad ste stupili u brak. Pa tako i pokloni, čiji god oni bili. Osim ako postoji neki darovni ugovor, legat, što li. A to zasigurno nemate/nemaš jer je riječ o daru koji ste dobili kao par, pri ulasku u brak.

Radim nešto sa strane, ali se nadam da sam dovoljno jasna
__________________
Džaba ti je mijenjati drugove, gradove, države, kad svud ideš nepromijenjen ti.
Scarlet_Letter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 01:07   #7
Quote:
Scarlet_Letter kaže: Pogledaj post
Ako je namještaj kupljen prije braka, a imaš dokaze za to (jer uopće ne sumnajm da će ona tvrditi drugačije), onda ok.
Međutim, u bračnu stečevinu ulazi sve što ste dobili iste one sekunde kad ste stupili u brak. Pa tako i pokloni, čiji god oni bili. Osim ako postoji neki darovni ugovor, legat, što li. A to zasigurno nemate/nemaš jer je riječ o daru koji ste dobili kao par, pri ulasku u brak.

Radim nešto sa strane, ali se nadam da sam dovoljno jasna
Otprilike tako, međutim ja sam novac od ujaka, bratića i kuma dobio DVA DANA prije svadbe, i svaki od njih će to potvrditi..jednostavno jer je istina! Ujak i bratić stigli iz Njemačke na svadbu i odmah mi uvalili po €1000, a kum mi je dao novac poslije momačke, nedjelju ranije. Za namještaj imam račune, barem za veći (i vrijedniji) dio, jer su služili kao garancija...
azrielzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 01:09   #8
A što se auta tiče.... Ako se niste prije braka dogovorili da lova od koje si ga kupio bude tvoja posebna imovina.... E trebat će ti jebeno dobar odvjetnik da ne daješ pola za njega. Vrijedi i za ostalo.
Osim za investicijski fond. To je još dosta mutno u našem Zakonu.
__________________
Džaba ti je mijenjati drugove, gradove, države, kad svud ideš nepromijenjen ti.
Scarlet_Letter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 01:10   #9
Quote:
azrielzg kaže: Pogledaj post
Otprilike tako, međutim ja sam novac od ujaka, bratića i kuma dobio DVA DANA prije svadbe, i svaki od njih će to potvrditi..jednostavno jer je istina! Ujak i bratić stigli iz Njemačke na svadbu i odmah mi uvalili po €1000, a kum mi je dao novac poslije momačke, nedjelju ranije. Za namještaj imam račune, barem za veći (i vrijedniji) dio, jer su služili kao garancija...
Rekla-kazala ti neće mnogo pomoći. Samo računi i dokumentacija.
__________________
Džaba ti je mijenjati drugove, gradove, države, kad svud ideš nepromijenjen ti.
Scarlet_Letter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 01:19   #10
Quote:
Scarlet_Letter kaže: Pogledaj post
Rekla-kazala ti neće mnogo pomoći. Samo računi i dokumentacija.
Ne mogu vjerovati da riječ jednog poštenog čovjeka na sudu ne vrijedi ništa! Pa ko uopće dokumentira davanje novca na ruke kao svadbenog poklona??? Nije to neka velika vrijednost, ali njezina stara mi jednostavno ne da mira i da nastavim vlastiti život. Sedam godina je rovarila protiv nas, u konačnici nas uspjela razdvojiti, ostavio sam ženu radi nje, i sad se još okomila na mene... Kako da se riješim toga?? Iz principa im ne dam ni kune, ne radi se tu o nekom nenadoknadivom iznosu (cca 2000 eura, koliko traže od mene), ali - ne dam!
A koja mi je opcija ako auto npr. prepišem na nekog drugog?
azrielzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 01:24   #11
Gle, nije da ne vrijedi. Ali to je sve diskrecijska ocjena suca, uvjerljivost svjedoka, odvjetnika, itd. Općenito, uzet će se u obzir njena financijska situacija pri ulasku u brak, a bome i tvoja. Ne bi trebao izaći vidno oštećen. Ali da da ćeš malo i nadrapati... A oćeš, što da ti kažem. Dokumantacija je Bog i batina.

... I zbog te dokumenatcije ti ne savjetujem da auto pokušaš prenijeti na drugu osobu. Jer, čak i ako ti to uspije, a vjerojatno neće, jer ti je žena dok sud ne odluči drugačije-suvlasnik (u svemu), uvijek ostaje da ti nakaleme na vrat da si pokušao izbjeći svoju odgovornost i obmanjivanje i sl. spike... Od kojih su neke i kažnjiva djela.

Sve zavisi od situacije do situacije. Potreban ti je dobar odvjetnik. Vrlo dobar ako se misliš sporiti. Jer ti je sve komplicirano i nemaš baš crno-bijelu situaciju.
__________________
Džaba ti je mijenjati drugove, gradove, države, kad svud ideš nepromijenjen ti.
Scarlet_Letter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 01:35   #12
Quote:
Sve zavisi od situacije do situacije. Potreban ti je dobar odvjetnik. Vrlo dobar ako se misliš sporiti. Jer ti je sve komplicirano i nemaš baš crno-bijelu situaciju.
Ok, puno ti hvala... Mislio sam da će se sve moći riješiti bez odvjetnika, ali sam očito bio u krivu...Ja sam pomalo idealist, smatram da u životu ne možeš nastradati ako si iskren i pošten. A na kraju uvijek dođe do one stare narodne: pošten-je..n!
Međutim, i dalje ću to pokušati odužiti što više mogu jer sam si sredio život, imam neke financijske obaveze (kredit za stan - vlastiti, konačno), putovanje u SAD početkom iduće godine, i ne odgovara mi sad kojekakvo ročenje po sudovima, eventualni gubitak parnice i naknada troškova i slično.
Hvala ti još jednom,

M.

Zadnje uređivanje M@3X : 19.09.2009. at 04:46. Reason: quote
azrielzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 01:42   #13
Ne sekiraj se, to ti se ionako neće riješiti brzinom munje... Hrvatsko pravosuđe, jel.
Nema na čemu. Situacija je kod tebe dosta izgledna, i ako se zainatiš, i ako radije daš odvjetniku nego njima... Gotovo sve što je bilo tvoje, trebalo bi tvoje i ostati.

Da citiram Obiteljski Zakon:

Članak 248.

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.
...

Članak 253.

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

Elem, ako dokažeš, da je od tvojeg novca kupljen auto, može se slikat. Teško dokazati, ali probaj.
Ako dokažeš da si dobio lovu kao svoj dar, prije... Ne bi trebalo biti problema. Klimavo je,ali vidiš i sam, već naoko je izvedivo.

Edit: da ne bi ispalo da sam proturječna. Za novac i poklone s vjenčanja ćeš teško dokazati jer su oni bili dani vama oboma. A to da si ih dobio dva dana prije još teže.

Teško je raditi dvije stvari i kao treću pisati smislen post
__________________
Džaba ti je mijenjati drugove, gradove, države, kad svud ideš nepromijenjen ti.
Scarlet_Letter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 08:57   #14
Quote:
Edit: da ne bi ispalo da sam proturječna. Za novac i poklone s vjenčanja ćeš teško dokazati jer su oni bili dani vama oboma. A to da si ih dobio dva dana prije još teže.

Teško je raditi dvije stvari i kao treću pisati smislen post
Hvala ti, puno si mi pomogla! A za lovu ću ionako navesti svjedoke koji će itekako htjeti posvjedočiti u gorenavedeno!

Lp,

M.

Zadnje uređivanje M@3X : 19.09.2009. at 04:48. Reason: quote
azrielzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 10:12   #15
@arielzg. Tu vidim da si dobio iscrpna iskustva i savjete, pa ću ti ja dati jedan drugi:
Koliko god da bila ta cifra da se raskusurate, i kakva god ti bila trenutna materijalna situacija, ako je tih 20.000kn jedino što ti treba da se situacija riješi, prijeđi preko toga jer 20.000 ne vrijedi životnih komplikacija. No, pretpostavljam da je ta lova samo poklopac na sve oko čega se stvara problem, ali to znaš jedino ti.
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 19:11   #16
Jel moguće da ti prijeđeš preko ormara u stanu i zaboraviš?
Ormari su samo jebeni potrošni materijal koji ne vrijedi toliko živaca.
Pretpostavljam da je to neka vrsta tvojih principa.
Za auto i lovu koju imate ne isplati vam se stvarno odvjetnik.
To je kada iskreno pogledaš sitna lova a po ročištu će ti odvjetnik uzeti barem 600 - 800 kn. A trajati će
Pa ti računaj.
Novac koji si dobio na momačkoj, svjedoci - - ništa ti to neće pomoći da izvučeš ormare van.
Malo ohladi.
Pun si želje za borbom.
Stavi novce, auto koji imate na papir pa podjelite to po pola.
Ormari te sigurno neće izvući iz situacije u kojoj se nalaziš niti će ti predstavljati nekakvo zadovljstvo u budućnosti.
Hebeš ormare spram duševnog mira. Bar ja tako smatram.
__________________
Toliko smo postali jedno da kada jedna od nas plaće, druga osjeća okus soli....
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 00:15   #17
Quote:
Samojedica kaže: Pogledaj post
...
Za auto i lovu koju imate ne isplati vam se stvarno odvjetnik.
To je kada iskreno pogledaš sitna lova a po ročištu će ti odvjetnik uzeti barem 600 - 800 kn. A trajati će
Pa ti računaj.
...
Da, to isto sam mu i ja napisal, samo na drugi način. No, on kaže da su oni tužili njega. U toj situaciji se moraš braniti i dakle imaš i trošak odvjetnika. No, meni je to sve skupa šuplje pa očito ovdje imamo premali dio priče da bi mogli znati više, no i meni je nekak prozirno i da bi oni i njega išli tužiti ako se radi samo o 20.000, i nekakvim ormarima i priključku na internet. Očito je ta neka imovina samo fasada za njihovu nepomirljivost. Imam slično iskustvo u vlastitom primjeru samo sa drugim manifestacijama.
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 00:25   #18
hahahaha, ti si genijalan. al doista genijalan. ne dam im iz principa nista.
daj da te pitam - jel bi dobio od svog brace te silne eure o kojim pricas da se nisi ozenio? da li bi to oni isto tako uvalili DVA DANA PRIJE SVADBE tu istu lovu??
sva sreca pa zakon nije na tvojoj strani.
kaj god da ti smislio - to ukljucuje i prebacivanje auta na drugo ime - braco mili, mozes ga prepisati i na isusa krista sada ali ces pola tog auta vratiti bivsoj supruzi - nista te ne anulira na podjelu bracne stecevine. to ukljucuje auto, namjestaj koji su vam starci kupili, investicijski fond. sad, mozes ici na sud, trajati ce cca 10 godina, opet ces popusiti, platiti to sve s kamatom, ili se mozes dogovoriti. i dakako, onaj koji popusi placa troskove odvjetnika.
u slucaju da nisi znao.
nevjerojatno kak su ljudi dovitljvi. divim se tvojoj inteligenciji. sva sreca pa su zakon o bracnoj stecevini ipak pisali malo pametniji od tebe...
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 00:28   #19
i svakako prijavi i svjedoke na tom eventualnom sudu koji ce ti posvjedociti kako su ti dali novac za svadbu. to ce ti biti puni pogodak! osim kaj ces ispasti potpuni jadnicak, jos ces dofurati i ljude koji ce posvjedociti da je rijec o novcu koji se DIJELI nakon razvoda braka.
al sve u svemu sugerirala bi ti odvjetnika. kolko si lud i nabrijan jos bi mogao i u zatvoru zavrsit. mozda te on urazumi
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 00:30   #20
i da, jos nesto, ukoliko se protiv tebe vodi postupak na sudu ambasada ti moze uskratiti vizu i ulazak u sjedinjene drzave. to vjerojatno znas, jer moras donijeti potvrdu sa suda o nekaznjavanju i ne-vodjenju postupaka protiv tebe u rh
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.