Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2016., 12:32   #381
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne postujes PRAVILA. pravis se pametna. stavljas privatne zelje i potrebe ispred PRAVILA sustava. a poznato je da su ljudi tu radi sustava a ne obrnuto.
Ja bih rekla da su pravila postavljaju da služe cijelom društu, a da se u nekim slučajevima onda pojedinac mora prilagoditi društvu tj. pravilima.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 13:23   #382
u cijelom tvom postu sam samo plus za odgodu procitala, nigdje minus

a za interese, moja u crtic ide pa neki gledaju violetu i zabranjenu ljubav a neki gledaju mlp. svi su unutar 6 mj
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 13:38   #383
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Mi najbolje poznamo svoje dijete, ali dajmo priliku i struci da kaže svoje. Dijete koje je emocionalno i intelektualno zrelo za školu i koje nema (većih) logopedskih problema bi po mom mišljenju trebalo poslati u školu kad je zakonski obveznik, a ne tražiti odgodu da se još jedno ljeto provede na moru.
potpis
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
nemam pojma, ne vidim bas nista lose u odgodi skole. pa cak ni ako se (samo) zeli biti s djetetom 4 mjesec na moru zadnji put u zivotu. neke su stvari nenadomjestive u zivotu, a kretanje u skolu sa 6,5 umjesto sa 7 i pol nije jedna od njih.
možda se radi o drugoj krajnosti, kretanje s 8,5 umjesto sa 7,5.
zašto da dijete čmrlji još cijelu jednu godinu (osim tog rujna i eventualno listopada na moru) ako je potpuno spremno u svakom pogledu ići u školu?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 13:46   #384
ne znam, nekako ne mislim da netko trazi odgodu djetetu od 7,5 g radi takve stvari. niti mislim da postoji nacim da djetetu od 7,5 odgodis skolu radi icega osim ozbiljnih poteskoca.
ali ova djeca, dva tri mjeseca sim tam su druga stvar.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 13:55   #385
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, nekako ne mislim da netko trazi odgodu djetetu od 7,5 g radi takve stvari. niti mislim da postoji nacim da djetetu od 7,5 odgodis skolu radi icega osim ozbiljnih poteskoca.
ali ova djeca, dva tri mjeseca sim tam su druga stvar.
Mislim je stvar opet u generaliziranju. Zna netko nekog jednog roditelja, dva najviše, koji se tak nešto odluče da putuju, budu na moru, jer ih zaboli ona stvar i onda su odjednom svi takvi i zapravo je problem u tome što mi ne možemo pojmiti da ljudi žive drukčije od nas i sretni su s tim nego moramo podvoditi sve pod isto, sve u isti koš, dajmo stručnjacima da umjesto nas rade sve.

Ja vjerujem u struku, bilo čiju, ali kad je riječ o mojoj obitelji, taj stručnjak treba surađivati, ne određivati, osim u stvarima koje su meni iz nekog razloga potpuno nedokučive, a i tad me treba obrazovati, jer mu je to posao, da mi objasni sve.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 14:05   #386
evo ja si sad fakat mislim, da mi dijete ima rockas u 1-2-3 mjesecu i da je obveznik skolski, a da ja imam priliku otici u ameriku/indiju/tunguziju na 3-4-5 mjeseci, ne bi dvojila pol sekunde da li cu traziti odgodu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 14:20   #387
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Mislim je stvar opet u generaliziranju. Zna netko nekog jednog roditelja, dva najviše, koji se tak nešto odluče da putuju, budu na moru, jer ih zaboli ona stvar i onda su odjednom svi takvi i zapravo je problem u tome što mi ne možemo pojmiti da ljudi žive drukčije od nas i sretni su s tim nego moramo podvoditi sve pod isto, sve u isti koš, dajmo stručnjacima da umjesto nas rade sve.

Ja vjerujem u struku, bilo čiju, ali kad je riječ o mojoj obitelji, taj stručnjak treba surađivati, ne određivati, osim u stvarima koje su meni iz nekog razloga potpuno nedokučive, a i tad me treba obrazovati, jer mu je to posao, da mi objasni sve.
Pitanje je zašto se odgoda traži. Je li razlog što roditelj misli da bi dijete uistinu imalo poteškoća sa školom i hoće li se na tim poteškoćama raditi ili je riječ o nečem drugom. Drugi razlozi, iako su isključivo obiteljski, mogu imati utjecaj i na ostatale članove društva. Npr. hoće li se dijete koje se kupa dva mjeseca nakon toga vratiti u rodni grad i pohađati gradski vrtić.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 14:33   #388
Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Je li razlog što roditelj misli da bi dijete uistinu imalo poteškoća sa školom i hoće li se na tim poteškoćama raditi ili je riječ o nečem drugom. Drugi razlozi, iako su isključivo obiteljski, mogu imati utjecaj i na ostatale članove društva. Npr. hoće li se dijete koje se kupa dva mjeseca nakon toga vratiti u rodni grad i pohađati gradski vrtić.
Opet ne kužim, ne bi roditelji trebali tražiti odgodu tj. dijete treba ići u školu da se neko drugo dijete može upisati u vrtić?
Koliko znam za one koji nikada nisu išli u vrtić, u godini prije polaska u školu, organizira se predškola a i pri upisima u vrtić imaju prednost pred mlađima, znači njih se sigurno stavlja u sustav, tako da ne znam na koga ta odgoda utječe?

Meni se čini da se to nekako izjednači, neki traže odgodu neki prijevremeni upis pa nakraju dođe kao da su svi išli kad su trebali. Baš me zanima postoji li kakva objavljena evidencija o tome
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 14:50   #389
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Opet ne kužim, ne bi roditelji trebali tražiti odgodu tj. dijete treba ići u školu da se neko drugo dijete može upisati u vrtić?
Roditelj, naravno, vodi brigu o svom djetetu. Ali sustav mora voditi brigu o svima, a neke odluke koje roditelji donose za dobrobit svog djeteta, htjeli mi priznati ili ne, ipak imaju utjecaja i na druge.
Quote:
Koliko znam za one koji nikada nisu išli u vrtić, u godini prije polaska u školu, organizira se predškola a i pri upisima u vrtić imaju prednost pred mlađima, znači njih se sigurno stavlja u sustav, tako da ne znam na koga ta odgoda utječe?
Postoje i mješane grupe za uzrast od 3 do 7 godina.
Quote:
Meni se čini da se to nekako izjednači, neki traže odgodu neki prijevremeni upis pa nakraju dođe kao da su svi išli kad su trebali. Baš me zanima postoji li kakva objavljena evidencija o tome
Moj dojam je da su izjednačeni oni kojima je odgoda preporučena od stručnih službi (ne oni koji sami traže odgodu) i oni koji traže prijevremeni upis, iako ni ja ne znam postoji li evidencija o tome.

Zadnje uređivanje kofilica : 10.05.2016. at 15:00.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 15:14   #390
Da, veliš utječu na druge, ali i sustav utječe na njih recimo, vjerujem da neki roditelji traže odgodu i zato što škola nema organizirani produženi boravak ili cjelodnevnu nastavu. Što znači da bi dijete od 6,5 godina trebalo samo ostajati po 5 i više sati doma, ići u smjensku nastavu. Ne mogu si svi priuštiti da plate nekoga da pazi na dijete u to vrijeme, pa radije traže odgodu i ostave dijete u vrtićkom sustavu još jednu godinu.
I ne osuđujem ni to, bolje i tako nego da zaigrano dijete ugrozi sebe i druge dok je samo doma i dosadno mu je. I sad da ja moram tako razmišljati, što bih odlučila, zbog par dana s krive strane datuma tražiti odgodu ili reći, joj pa onda susjedica neće upasti u vrtić, dakle moje MORA u školu pa što bilo?
Razlozi mogu biti svakakvi, i meni je to teško gledati crno bijelo, i reći samo je jedan razlog opravdan, sve ostalo su gluposti.
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 15:20   #391
slazem se, razlozi za raniji polazak ili odgodu mogu biti svakakvi, ne znam zasto bi svi morali upasti u isti kalup

a sto se tice procjene strucnjaka kojima bi trebali slijepo vjerovati (ne znam vise tko je napisao) - sorry, svoje dijete ipak najbolje poznam ja, nakon toga tete iz vrticka i vrticki strucni tim (pratili su predskolce intenzivno ovu zadnju godinu)
na zadnjem mjestu u procjeni mog djeteta je strucni tim skole koji ce s malom obaviti jedan razgovor od max pola sata
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 15:56   #392
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Vjerujem da roditelji traže odgodu i zato što škola nema organizirani produženi boravak ili cjelodnevnu nastavu. Što znači da bi dijete od 6,5 godina trebalo samo ostajati po 5 i više sati doma, ići u smjensku nastavu. Ne mogu si svi priuštiti da plate nekoga da pazi na dijete u to vrijeme, pa radije traže odgodu i ostave dijete u vrtićkom sustavu još jednu godinu.
I ne osuđujem ni to, bolje i tako nego da zaigrano dijete ugrozi sebe i druge dok je samo doma i dosadno mu je.
Razlozi mogu biti svakakvi, i meni je to teško gledati crno bijelo
Ovo je i meni dobar razlog za odgodu. Valjda je jasno da nije riječ o hiru i vlastitoj ugodi. Čak mislim da bi sustav u ovakvim slučajevima i trebao izlaziti roditeljima u susret jer je na neki način on zakazao.
Samo se ne slažem s tvrdnjom da je odgoda škola odluka koja ima utjecaja samo na to jedno dijete. Zato ne podržavam odgode tipa "bit će mu/joj lakše dogodine", "neka se još malo igra"...
Slažem se i da stvari nisu crno-bijele. Netko može tražiti odgodu jer vrtićki prijatelji idu tek dogodine u školu. U slučaju mog sina bi to bilo bedasto jer se on u 10 minuta na plaži sprijatelji sa Šveđanima koje ne razumije niti jednu riječ. Ali shvaćam da je to za povučeno i sramežljivo dijete velika stvar i imam razumijevanja kad roditelji takvog dijeteta traže odgodu.

Dakle, nisam ja protiv odgode, ali ne podržava odgode koje su motivirane isključivo time da se uživa još godinu dana.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 16:11   #393
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
slazem se, razlozi za raniji polazak ili odgodu mogu biti svakakvi, ne znam zasto bi svi morali upasti u isti kalup

a sto se tice procjene strucnjaka kojima bi trebali slijepo vjerovati (ne znam vise tko je napisao) - sorry, svoje dijete ipak najbolje poznam ja, nakon toga tete iz vrticka i vrticki strucni tim (pratili su predskolce intenzivno ovu zadnju godinu)
na zadnjem mjestu u procjeni mog djeteta je strucni tim skole koji ce s malom obaviti jedan razgovor od max pola sata
Kod nas je procjena u školi trajala 2 i pol sata, a liječnički još 45 minuta. Na liječničkom sam bila i ja. Liječnica mu je pregledavala kralježnicu, davala mi je razne vježbe skakutanja, izvijanja... jako puno je pričala s njim (meni se čak činilo i previše) da bi meni na kraju rekla da je sve dobro osim što č i ć jako slično izgovara i da bi s tim mogao imati problema.
U školi je testiranje bilo organizirano u grupama od 15ak djece. Roditelji nisu bili prisutni. Djeca su pisala neki test, pisali su po ploči, igrali su se razreda i odgovaranja na pitanja, a kroz to vrijeme je svako dijete imalo induvidulani razgovor s pshilogom, pedagogog i logopedom. Meni je to sve skupa izgledalo dosta ozbiljno. Moguće da ne pristupaju sve škole na taj način testiranju što mi je baš žao.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 16:24   #394
Ja u čitavoj priči jedino ne razumijem kako u ostatku razvijenog svijeta djeca idu u školu sa 6, a sve češće i s 5 godina (iz razloga koji su mi sasvim jasni i generacijski su uvjetovani), a jedino naša idu sa 7+
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 16:28   #395
ja sam krenuo sa 7,5, nije to bila želja roditelja nego odluka doktorice, dan-danas nerazjašnjena, ali mogu reći da sam joj čak i zahvalan na tome, kad sam krenuo u školu znao sam čitati, računati i općenito neke stvari (što neki do 4. r. ili još kasnije nisu znali), društvo je bilo bolje nego ono s kojim sam trebao biti u razredu, a i razrednice razumnije...

praktički nikad nisam učio, sve razrede prošao s 4, doslovno SVE, od 1. OŠ do 4. SŠ, znači bez posebno uloženog truda u učenje, i ne žalim za peticama, nikad ih nisam lovio niti su mi bile važne, položio maturu (hr 3, mat 2, eng 4, s tim da sam u svima bio jako blizu višoj ocjeni), upisao faks (bio među prvih 20 na listi, a primalo se 60), nakon 1. god. shvatio da ne ide, odustao, našao posao i to je to
__________________
Jebeš potpis na kojem ništa ne piše.
deni-15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 16:31   #396
je dejzi, istina, ali to niej skola nego vrtic
uzmi da je to dve godine obaveznog vrtica prije skole
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 16:40   #397
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
je dejzi, istina, ali to niej skola nego vrtic
uzmi da je to dve godine obaveznog vrtica prije skole
Ne znam o kojoj zemlji pričaš?

U Italiji je škola (tamo se nedavno pomakla granica sa 6 sa 5.5 za obvezno kretanje), u Engleskoj je također 5 godina.
Nije to "obvezan vrtić" već idu u školu gdje su i sva ostala djeca.

Ugl svugdje se granica pomiče na dolje (jer djeca ranije čitaju, pišu i općenito su naprednija od nekadašnjih generacija, pa su im i interesi zreliji), jedino je kod nas 7+


Editiram:
evo npr: https://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_England

Frendovi su se preselili u Englesku, i mala je sa 5 godina krenula u ovu 5-11 (primary education).
Ima školsku uniformu i oni kažu da je krenula u školu
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 17:26   #398
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ja u čitavoj priči jedino ne razumijem kako u ostatku razvijenog svijeta djeca idu u školu sa 6, a sve češće i s 5 godina (iz razloga koji su mi sasvim jasni i generacijski su uvjetovani), a jedino naša idu sa 7+
+1
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 18:13   #399
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ne znam o kojoj zemlji pričaš?

U Italiji je škola (tamo se nedavno pomakla granica sa 6 sa 5.5 za obvezno kretanje), u Engleskoj je također 5 godina.
Nije to "obvezan vrtić" već idu u školu gdje su i sva ostala djeca.

Ugl svugdje se granica pomiče na dolje (jer djeca ranije čitaju, pišu i općenito su naprednija od nekadašnjih generacija, pa su im i interesi zreliji), jedino je kod nas 7+


Editiram:
evo npr: https://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_England

Frendovi su se preselili u Englesku, i mala je sa 5 godina krenula u ovu 5-11 (primary education).
Ima školsku uniformu i oni kažu da je krenula u školu
Da, u njihovom je skolskom sustavu to sasvim normalno.

U nasem... prvo korjenita reforma.

Dijete od 5,5 godina sigurno nema koncentraciju sjediti kao vojnik satima, jedva se organizira boravke i za ove od 6 i 7, navedi roditelja koji ce dati dijete s 5,5 i sa 7,5 ga pustiti samog doma satima jer nema boravka. Pa mene sad olajavaju jer mi klinac bude dva sata doma sam i ide sam iz skole, a uskoro ce 8!
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 19:29   #400
Daisy
znači 5 godišnjaci u UK imaju nastavu koja počinje u 8 ujutro, traje do cca 10:45 ili 11:30h i onda idu doma i tamo sami čekaju roditelje dok ne završe s poslom?
ili je sasvim drugačije ali ovdje se spominje samo dob u kojoj kreću u školu?
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.