Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2009., 16:47   #41
Tko će financirati HPC ?
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 16:50   #42
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Pa to ce biti stvar njihovog izbora da li ce sa takvom SPC biti ili ne. Neki (grupica doduse,zajedno sa Hrvatima pravoslavcima) sigurno nece,pa ce osnovati svoju i mirno more.
Naravno. Rekoh vec, sloboda izbora je tu presudna. Identicno kao i pri odabiru nacionalnosti. Tko se proglasi Kinezom Kinez je, ma sto tko mislio o tome.

Ja samo isticem cinjenicu neprirodnosti da se u Zagrebu na Bozic cita Patrijarhova poslanica u potpunosti posvecena Kosovu, a slusaju je ljudi koji apsolutno nista ni sa Srbijom ni Kosovom nemaju ali su Aleksandrovim cinom postali dijelom neceg cemu jednosatvno nikad pripadali nisu.

Da se razumijemo, redovno obidjem crkvu svetog Preobrazenja Gospodnjeg u Zagrebu, pricam sa pravoslavnim svecenicima i izuzetno cijenim SPC.

Ovdje ne nastupam neprijateljski prema njoj vec jednostavno uocavam nelogicnosti s kojima se ionako susrece sav pravoslavni svijet.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 16:53   #43
Quote:
dee kaže: Pogledaj post
Ovo sto govoris o ustroju...to i jest krivo. U kanonima Crkve dva biskupa/episkopa ne mogu biti u istom mjestu i tu postoje nerazrjesivi problemi ukoliko se Crkva ustolici kao narodna umjesto kao pomjesna.
Na zalost,stvari tako funkcionisu na terenu upravo zato sto su pravoslavne crkve uredjene na nivou naroda. Svi Rumuni na svetu pod RPC,svi Srbi pod SPC,isto tako i Bugari...to je nesto sto je jace i ima veze sa visevekovnom tradicijom tih naroda.

Problem se naravno javlja kad recimo u Beogradu imas 50 Bugara i koja crkva zastupa njihova prava. Nijedna,ukoliko BPC nema eparhiju kojom ce pokriti njihove verske potrebe. Isto tako je i u Hrvatskoj. U pravoslavnoj crkvi se zna i nacionalnost vernika,pa se on prema tome opredeljuje da li je za RPC,BPC,SPC. Ako je Hrvatska pokrivena jedino jurisdikcijom SPC,neka to i druge narodne crkve urade za pravoslavce u HR,a Hrvati pravoslavne veroispovesti koliko god da ih ima mogu osnovati svoju HPC bez uplitanja u pitanja i opredeljenja drugih vernika. Ustroj je takav,i to je stvarno segregacija.

U pravu si...zbog preplitanja vise crkava na jednom mestu dolazi do netrpljevosti izmedju crkava. RPC i SPC vode borbu u istocnoj Srbiji oko delovanja.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 16:54   #44
Naravno da treba podrzati osnovno ljudsko pravo na nacionalnu ili versku pripadnost ALI..!
Nadam se da u ovu ideju nije ukljucena uzurpacija imovine SPC u Hrvatskoj.
Znaci, lopatu i krampove u ruke pa udarnicki u gradnju novih pravoslavnih crkava.
Naravno, sve iz budzeta Republike Hrvatske.
__________________
I naravno... bice kako Amerika kaze.
Zaicev is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 16:55   #45
mene se bas hebe, hoce ispred biti H ili S..znam sam da ovo sta se naziva u Hrvatskoj nema veze s a krscanstvom , vec je pokazala u proslom vremenu , prije rata i za vrijeme rata 90tih, da je to zlocinacka organizacija i nista vise.
einfach is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 16:56   #46
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Na zalost,stvari tako funkcionisu na terenu upravo zato sto su pravoslavne crkve uredjene na nivou naroda. Svi Rumuni na svetu pod RPC,svi Srbi pod SPC,isto tako i Bugari...to je nesto sto je jace i ima veze sa visevekovnom tradicijom tih naroda.

Problem se naravno javlja kad recimo u Beogradu imas 50 Bugara i koja crkva zastupa njihova prava. Nijedna,ukoliko BPC nema eparhiju kojom ce pokriti njihove verske potrebe. Isto tako je i u Hrvatskoj. U pravoslavnoj crkvi se zna i nacionalnost vernika,pa se on prema tome opredeljuje da li je za RPC,BPC,SPC. Ako je Hrvatska pokrivena jedino jurisdikcijom SPC,neka to i druge narodne crkve urade za pravoslavce u HR,a Hrvati pravoslavne veroispovesti koliko god da ih ima mogu osnovati svoju HPC bez uplitanja u pitanja i opredeljenja drugih vernika. Ustroj je takav,i to je stvarno segregacija.
Ali to je jednostano hereza. Prema pravoslavnim kriterijima, ne prema mojim.
I to je do danas nerijesen problem unutar pravoslavnog svijeta, ne izvana.

Ja ne sporim da je realnost takva, ali govorim da realnost nije u skladu s kanonom i prvotnom organizacijom Crkve (na koju se pravoslavlje tako snazno poziva).
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 16:56   #47
U pravu si u potpunosti.
Nekad sam razmišljala o prelasku na pravoslavlje, ali sam se predomislila jer sam shvatila da nije srpska pravoslavna crkva u hrvatskoj atipična.
Kada bi živjela u Americi možda tek onda.
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 16:56   #48
Quote:
Zaicev kaže: Pogledaj post
Naravno da treba podrzati osnovno ljudsko pravo na nacionalnu ili versku pripadnost ALI..!
Nadam se da u ovu ideju nije ukljucena uzurpacija imovine SPC u Hrvatskoj.
Znaci, lopatu i krampove u ruke pa udarnicki u gradnju novih pravoslavnih crkava.
Naravno, sve iz budzeta Republike Hrvatske.
I u tome se slazem. SPC je gradila postojece manastire po HR i sada neko tek tako da pod pretnjom policije u to useta kao jedan dva.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 16:57   #49
Quote:
dee kaže: Pogledaj post
Ali to je jednostano hereza. Prema pravoslavnim kriterijima, ne prema mojim.
I to je do danas nerijesen problem unutar pravoslavnog svijeta, ne izvana.

Ja ne sporim da je realnost takva, ali govorim da realnost nije u skladu s kanonom i prvotnom organizacijom Crkve (na koju se pravoslavlje tako snazno poziva).
I tu se slazemo. Pravoslavne crkve svesno segregiraju svoje vernike cesto ih i sukobeci medjusobno. To su stetni uticaji na odnose medju ljudima.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 16:59   #50
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
zbog preplitanja vise crkava na jednom mestu dolazi do netrpljevosti izmedju crkava. RPC i SPC vode borbu u istocnoj Srbiji oko delovanja.
Da, o tome pricam.
I zato i rekoh ono, niti ova ideja o HPC ne bi smjela biti ideja o 'hrvatskoj pravoslavnoj crkvi' vec upravo u Pravoslavnoj crkvi u Hrvatskoj. A njeni vjernici se onda, kao nacija, mogu (i trebaju!) izrazavati kako god zele: Srbi, Rumunji, Grci, sto god.
Na taj nacin, prema mom misljenju, bili bi najbolje sacuvani kako njihovi vjerski obicaji tako i nacionalni identitet, a istovremeno i pripadnost drzavi u kojoj zive.

Takodjer, to bi bilo potpuno u skladu sa crkvenim kanonom.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 17:00   #51
Ako bi postojala HPC, vjerojatno bi puno vise danasnjih Hrvata preslo na pravoslavlje, nego sto bi to napravili danasnji Srbi u HR.

Promislite malo. Zasto ima toliko Srba u HR? Pa nisu se valjda svi doselili iz Srbije? Ocito je dobar dio Hrvata presao na pravoslavlje, jos u vrijeme kad se na ovim prostorima vjera nije poistovjecivala sa nacijom.

Ono sto sad sprjecava Hrvate da postanu pravolsavci je upravo to sto bi s vremenom mogli izgubiti identite i postati Srbi. Vrijedi i obrnuto.

Mislim da je i ban Mazuranic postao pravoslavac, koliko se sjecam. I to iz banalnog razloga.
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 17:02   #52
Da. mažuranić.
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 17:04   #53
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
I u tome se slazem. SPC je gradila postojece manastire po HR i sada neko tek tako da pod pretnjom policije u to useta kao jedan dva.
I ja se slazem da to ne bi bilo posteno i tako ne bi trebalo postupiti.

Quote:
Lookey kaže:
I tu se slazemo. Pravoslavne crkve svesno segregiraju svoje vernike cesto ih i sukobeci medjusobno. To su stetni uticaji na odnose medju ljudima.
Istina. I to je, govorim kao vjernik, tuzno i lose za Crkvu.
I, bez obzira sto sam katolik, nimalo me to ne veseli sto je tako.

Mozda nisam dovoljno istaknuo, ali smatram da bi bilo vrlo lose ovakvim idejama pokusati postici da se netko mijenja nacionalno. Ne. Smatram samo da su ovakve ideje dobre jer konacno odijeljuju nacionalno od vjerskog pitanja, sto u krajnjoj liniji, upravo i jest ucenje iste te Crkve.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 17:06   #54
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Ako bi postojala HPC, vjerojatno bi puno vise danasnjih Hrvata preslo na pravoslavlje, nego sto bi to napravili danasnji Srbi u HR.

Promislite malo. Zasto ima toliko Srba u HR? Pa nisu se valjda svi doselili iz Srbije? Ocito je dobar dio Hrvata presao na pravoslavlje, jos u vrijeme kad se na ovim prostorima vjera nije poistovjecivala sa nacijom.

Ono sto sad sprjecava Hrvate da postanu pravolsavci je upravo to sto bi s vremenom mogli izgubiti identite i postati Srbi. Vrijedi i obrnuto.

Mislim da je i ban Mazuranic postao pravoslavac, koliko se sjecam. I to iz banalnog razloga.
Hrvat ce prec na pravoslavlje isto kao i Srbin i Srbiji na katolicanstvo.
Bez obzira sto mu je kralja Nemanjica krunio Papa.

Budimo realni.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 17:12   #55
Talking

Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Tko će financirati HPC ?
aEuropa kao i sve druge a novije nevladine organizacije.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 17:16   #56
Quote:
alter ego blagajnice kaže: Pogledaj post
Da. mažuranić.
nebitno! quotao sam glede Tvog avatara.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 17:17   #57
Quote:
dee kaže: Pogledaj post
PS.
Do 1918. godine pravoslavci iz Hrvatske nisu bili pod jurisdikcijom SPC.
Nisu ni mogli biti jer je SPC za vrijeme turske vlasti bila ukinuta. Tako da su svi Srbi, s ove ili one strane Drine, bili pod izravnom jurisdikcijom Carigradske patrijaršije. Tek je 1920. obnovljena srpska patrijaršija.
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 17:26   #58
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
A zanimljiva je i sama karta te tvorevina koja je istaknuta na naslovnici te stranice.
Ako aludiraš na kartu NDH,fali istočni Srijem, ovo je jednostavno karta Hrvatske i BiH...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 17:28   #59
Quote:
dee kaže: Pogledaj post
Naravno. Rekoh vec, sloboda izbora je tu presudna. Identicno kao i pri odabiru nacionalnosti. Tko se proglasi Kinezom Kinez je, ma sto tko mislio o tome.

Ja samo isticem cinjenicu neprirodnosti da se u Zagrebu na Bozic cita Patrijarhova poslanica u potpunosti posvecena Kosovu, a slusaju je ljudi koji apsolutno nista ni sa Srbijom ni Kosovom nemaju ali su Aleksandrovim cinom postali dijelom neceg cemu jednosatvno nikad pripadali nisu.

Da se razumijemo, redovno obidjem crkvu svetog Preobrazenja Gospodnjeg u Zagrebu, pricam sa pravoslavnim svecenicima i izuzetno cijenim SPC.

Ovdje ne nastupam neprijateljski prema njoj vec jednostavno uocavam nelogicnosti s kojima se ionako susrece sav pravoslavni svijet.

Pa, u pravu si. Ogromna vecina Srba (ijekavci) u HR je dosla iz BiH. DOk je manji dio u Slavoniji tamo od dolaska Slavena ili nakon seobe Srba iz Kosova pod Cernojevicem.

Dakle, njihova bi nekakva maticna domovina trebala biti BiH, a ne Srbija.
Apatrid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 17:30   #60
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Ako bi postojala HPC, vjerojatno bi puno vise danasnjih Hrvata preslo na pravoslavlje, nego sto bi to napravili danasnji Srbi u HR.

Promislite malo. Zasto ima toliko Srba u HR? Pa nisu se valjda svi doselili iz Srbije? Ocito je dobar dio Hrvata presao na pravoslavlje, jos u vrijeme kad se na ovim prostorima vjera nije poistovjecivala sa nacijom.

Ono sto sad sprjecava Hrvate da postanu pravolsavci je upravo to sto bi s vremenom mogli izgubiti identite i postati Srbi. Vrijedi i obrnuto.

Mislim da je i ban Mazuranic postao pravoslavac, koliko se sjecam. I to iz banalnog razloga.
Samo se jedan manji dio doselio iz danasnje Srbije (Kosova). Ostatak iz BiH (hercegovina).
Apatrid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.