Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2014., 21:13   #201
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
evo, prošle godine sam upisivala tuđe dijete u školu (mami nisu dali slobodan dan na poslu i mene je zamolila da odnesem papire za njezino dijete na upis - nema problema)
I sad nije bilo puno ljudi i mene dopadne defektolog u razgovoru.. i ja sad pitam o tim ranijim polascima i o toj zrelosti i ona je meni rekla sve što ste vi tu naveli u ovih par stranica ali rekla mi je nešto što nitko nije napisao, a razgovor je išao ovako:

'mama da li imate muško ili žensko dijete?' odgovorih - žensko. Znate mama, ako date dijete sa 6 godine i 3 mjeseca u školu možda je ono i visinom i težinom za školu ali znajte nije predfazom spolne zrelosti, ako je možebit nižeg rasta, znači nije visinom...'
'znate, morate u startu biti svjesni da će vaše dijete možda biti na tjelesnom najnerazvijenije, da će biti na začelju vrste na tjelesnom, da će joj zadnjoj u razredu doći menstruacija, da će joj zadnjoj u razredu narasti grudi'
'vama možda to zvuči suludo što ja pričam ali to su jako bitne stvari u tim malim predpubertetskim glavicama i znajte da u tom razredu ima djece koji su imali odgodu i krenuti će sa 7 i pol godina i 8 u školu a vaša sa 6 godina i 3 mjeseca.... sad si probajte zamisliti koja je to psihička razlika (u razvojnoj dobi čak i do 2 godine od djeteta do djeteta), kada stanu raditi hormoni koji će to disblans i emocionalne zrelosti biti?'

e sad da ja vas pitam mame - da li mislite da je i to budući problem kod emocionalno nezrele djece (preferiram odgovore mama djevojčica jer se je i odgovor defektologa odnosio na žensko dijete)

slušam
Ja sam do sedme godine imala pubicne dlacice i grudi su mi bile kao otecene (mama me vodila doktoru misleci valjda da jr nešto zlocudno, a zapravo su to samo grudi rasle),.s 9 sam dobila menstruaciju, s 12 g prestala rasti i bila fizički potpuno formirana žena.
Znači, ja sam trebala krenuti u skolu s godinu dana da se uklopim medju vrsnjake?
Mislim da se treba utjecati na stvari na koje se može utjecati. Meni bi zaista bilo bolje da su me moji mogli dati s 5 god u školu jer sam i fizičkom i emotivnom zreloscu previse odskakala od vrsnjaka.
Upisati visoko dijete sa 7,5 god u školu, posebice ako pokazuje znakove ranog puberteta jer netko smatra da se nece moci nositi s neuspjesima je valjda najveca medvjedja usluga koja se djetetu može napraviti.
Ja ću gledati da svoju curu, ako se fizički i emotivno nastavi ovako razvijati, upise u školu s 5,5 godina. Samo ne znam je li to moguće?
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 21:28   #202
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Upisati visoko dijete sa 7,5 god u školu, posebice ako pokazuje znakove ranog puberteta jer netko smatra da se nece moci nositi s neuspjesima je valjda najveca medvjedja usluga koja se djetetu može napraviti.
A koji bi se to znakovi ranog puberteta mogli pokazivati kod visokog i razvijenog djeteta (a da ih djeca u školi vide i po njima je izdvajaju od drugih) tako da znam prepoznati kod svoje djevojčice radim li joj medvjeđu uslugu ili ne?

Moja je visoka, razvijena, bit će među višima u razredu kad sljedeće godine krene u školu,možda i najviša. Pa kaj onda? Netko mora bit i prvi i zadnji u vrsti kak je nosorogica rekla. Bit će visoka, kak da znam kad će je pubertet uhvatit i kad će dobiti cice? Ja svoje do dana današnjeg još nisam dobila
Ako se neće isticati visinom ili preuranjenim pubertetom , možda će se isticati jer će nositi naočale ili imati aparatić za zube? Ili nositi tajice dok će sve cure nositi suknjice? Ne daj Bože da se nečime izdvaja od ostalih, takve treba čekićem zatući da ne odskaču od mnoštva

To je za mene glupo razmišljanje. Ja svoju nisam forsirala s ranijim upisom (rođena je sredinom travnja). Pisala sam o tome zašto. I dalje mislim da je bolje da dijete koje nije sasvim emocionalno zrelo ide kasnije u školu,neće škola pobjeći, a bit će starije i lakše će se nositi s obvezama koje škola nosi.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 21:45   #203
Pa vidiš kako ti dijete funkcionira... Ja sam u prvom razredu slusala U2, a moji vršnjaci su slušali Tajci. Ja sam svaku večer gledala Dnevnik, moji vrsnjaci su isli spavati nakon crtica prije Dnevnika. Do četvrtog razreda sam iz gusta pročitala brojne ruske klasike, moji vršnjaci su još bili na Segrtu Hlapicu. O seksualnom sazrijevanju da ne govorim..

Što se ranog pubrteta tiče, barem je te znakove rano prepoznati.
Sjećam se da me bilo strah da netko iz razreda ne sazna da imam menstruaciju i dlake pod pazuhom jer klinci to ne bi razumjeli, a ionako sam previse odskakala. Sacekala sam da još netko u razredu dobije menstruaciju pa da konacno pod tjelesnim mogu reći da ne radim jer imam menstruaciju,.a nr da lazem nešto. Trebalo jr proci više od dvije godine.
U pubertetu su djeca jako nesigurna u sebe, a mene je najzesci pubertet prao u nižim razredima osnovne. Baš mi nije bilo drago "odskakati " od drustva.

Zato sam u višim razredima bila samouvjerena, dok su curice dramile oko bubuljice na licu

Ništa to nije dramaticno. Ali, eto, bilo bi mi ljepse da sam.krenula što mladja u školu. Bila bih sličnima drugoj djeci. U pubertetu je to, jbg, bitno.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 21:53   #204
ja sam u prvom razredu slusala pink floyde i doorse, trebali su me odma na fax
mama mi je citala vec debelo knjige za odrasle pa sam se sasvum lijepo igrala s drugom djecim koja nisu ni slikovnice citala.

ne kuzim kriterij ovaj visine i fizicke razvijenosti i zelim vjerovati da je to bila nestrucna zamjena a ne previ defektolog
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 21:54   #205
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Pa vidiš kako ti dijete funkcionira... Ja sam u prvom razredu slusala U2, a moji vršnjaci su slušali Tajci. Ja sam svaku večer gledala Dnevnik, moji vrsnjaci su isli spavati nakon crtica prije Dnevnika. Do četvrtog razreda sam iz gusta pročitala brojne ruske klasike, moji vršnjaci su još bili na Segrtu Hlapicu. O seksualnom sazrijevanju da ne govorim..

Što se ranog pubrteta tiče, barem je te znakove rano prepoznati.
Sjećam se da me bilo strah da netko iz razreda ne sazna da imam menstruaciju i dlake pod pazuhom jer klinci to ne bi razumjeli, a ionako sam previse odskakala. Sacekala sam da još netko u razredu dobije menstruaciju pa da konacno pod tjelesnim mogu reći da ne radim jer imam menstruaciju,.a nr da lazem nešto. Trebalo jr proci više od dvije godine.
U pubertetu su djeca jako nesigurna u sebe, a mene je najzesci pubertet prao u nižim razredima osnovne. Baš mi nije bilo drago "odskakati " od drustva.

Zato sam u višim razredima bila samouvjerena, dok su curice dramile oko bubuljice na licu

Ništa to nije dramaticno. Ali, eto, bilo bi mi ljepse da sam.krenula što mladja u školu. Bila bih sličnima drugoj djeci. U pubertetu je to, jbg, bitno.
O ruskim klasicima u prva četiri razreda ne bih , ali ovo s dlačicama i menstruacijom recimo da razumijem. No preuranjeni pubertet je nešto što se može liječiti (staviti pod kontrolu) i ako do toga i dođe ne znam kolika je razlika uđe li dijete u preuranjeni pubertet u prvom ili drugom razredu. Svakako je prerano. Kretanje ranije u školu mi s te pozicije nikako nema smisla.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 21:57   #206
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post

ne kuzim kriterij ovaj visine i fizicke razvijenosti i zelim vjerovati da je to bila nestrucna zamjena a ne previ defektolog
Meni bi bilo jasno da je to izrekla baba na placu ili susjeda s kojom se mimoilaziš u stubištu , ali tavo nešto od defektologa mi nije jasno.


Ja sam se držala Janka Matka u nižim razredima
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 22:00   #207
meni je mama zbilja svasta citala (cesto na zgrazanje teta u knjiznici) ali me usput naucila i da nisam bolja od drugih ako sam u necemu naprednija pa nikad nisam.imala problema u druzenju s drugima
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 02:35   #208
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Pa vidiš kako ti dijete funkcionira... Ja sam u prvom razredu slusala U2, a moji vršnjaci su slušali Tajci. Ja sam svaku večer gledala Dnevnik, moji vrsnjaci su isli spavati nakon crtica prije Dnevnika. Do četvrtog razreda sam iz gusta pročitala brojne ruske klasike, moji vršnjaci su još bili na Segrtu Hlapicu. O seksualnom sazrijevanju da ne govorim..

Što se ranog pubrteta tiče, barem je te znakove rano prepoznati.
Sjećam se da me bilo strah da netko iz razreda ne sazna da imam menstruaciju i dlake pod pazuhom jer klinci to ne bi razumjeli, a ionako sam previse odskakala. Sacekala sam da još netko u razredu dobije menstruaciju pa da konacno pod tjelesnim mogu reći da ne radim jer imam menstruaciju,.a nr da lazem nešto. Trebalo jr proci više od dvije godine.
U pubertetu su djeca jako nesigurna u sebe, a mene je najzesci pubertet prao u nižim razredima osnovne. Baš mi nije bilo drago "odskakati " od drustva.

Zato sam u višim razredima bila samouvjerena, dok su curice dramile oko bubuljice na licu

Ništa to nije dramaticno. Ali, eto, bilo bi mi ljepse da sam.krenula što mladja u školu. Bila bih sličnima drugoj djeci. U pubertetu je to, jbg, bitno.
ti se salis ili trolas?

na upisu u prvi razred, prilikom razmatranja odgode ili zahtjeva za ranijim upisom, ne gata se kakav ce biti (pred)pubertet nego koje karakteristike (emocionalne, socijalne, kogntivne) dijete ima SADA,i koje bi mogle, ukoliko nisu razvijene, otezavati adaptaciju na skolu i akadamski uspjeh, a koje olaksati.
odluka je uglavnom timska.

koliko ja znam odgode radi fizickog izgleda su najcesce radi pothranjenosti i tu su u pozadini najcesce i drugi faktori (neka bolest, zdrastveno zanemarivanje itd).
rast u visinu, pogotovo u toj dobi, je tolko skokovit, da se gotovo nista ne moze predviditi, a i bilo bi zaista glupo.

sto se tice izbora muzika, kada bi na temelju toga mogla odgoditi skolu, svom djetetu bih odgodila dozivotno jer mi je prestrasno sto klinci danas slusaju

gledanje dnevnika nije primjereno djeci, a nije preporucljivo niti odraslima ako zele sacuvati mentalno zdravlje
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 10:59   #209
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Pa vidiš kako ti dijete funkcionira... Ja sam u prvom razredu slusala U2, a moji vršnjaci su slušali Tajci. Ja sam svaku večer gledala Dnevnik, moji vrsnjaci su isli spavati nakon crtica prije Dnevnika. Do četvrtog razreda sam iz gusta pročitala brojne ruske klasike, moji vršnjaci su još bili na Segrtu Hlapicu. O seksualnom sazrijevanju da ne govorim..
Oprosti, ali ovo je


Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Ja ću gledati da svoju curu, ako se fizički i emotivno nastavi ovako razvijati, upise u školu s 5,5 godina. Samo ne znam je li to moguće?
A ovo za

Sličnu raspravu sam nedavno vodila kad me lik koji svoje frustracije (on je bio vrlo napredan i inteligentan i roditelji su ga trebali dati ranije u školu, ali zli kakvi jesu, nisu ) želi ispraviti preko djetetovih leđa i upisati ga u školu sa 6,3 g. jer ono čita i piše. To što je dijete toliko emocionalno nezrelo da mi se trenutno čini da neće biti spremno za školu još barem tri godine.

I, btw, prema tvojim postovima, mala ti je sasvim prosječno dijete, čak pomalo razmaženo
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 21:38   #210
Pozdrav, trebam savjet/odgovor glede odgode polaska u školu.
Dakle,koliko puta se može "tražiti"odgoda polaska u školu? Dijete je s teškoćama,pohađa vrtić,ima jednu odgodu (za ovu šk. godinu ima), da li je moguće tražiti odgodu i za slijedeću šk. godinu?
Hvala na odgovorima.
Taya is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 13:16   #211
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ti se salis ili trolas?

sto se tice izbora muzika, kada bi na temelju toga mogla odgoditi skolu, svom djetetu bih odgodila dozivotno jer mi je prestrasno sto klinci danas slusaju

gledanje dnevnika nije primjereno djeci, a nije preporucljivo niti odraslima ako zele sacuvati mentalno zdravlje
Potpisujem ovo
Moj ima 5, a u školu bi trebao sa 6 i 8 mj. E sad, još mi je klinjo totalni, zaigrani ( i neka je), slova zna prepoznati, ne i pisati (naučio preko crtića).Ne forsiram ga još ništa,niti pisati, niti čitati, vidim da uopće nije zainteresiran....misim da ima vremena. e sad što se škole tiće, ja bi mu je rado odgodila, samo zbog sistema školstva, što su ta naša djeca preopterećena, uglavnom glupostima. Škola nije kao prije, ko kad smo mi bili klinci, da učiš slova, ona se već moraju znati (totalno debilno) + masu ostalih pi.... sa kojima opterećuju djecu.
Sve će se vidjeti kadkrene testiranje, dal je spremam, al uopće se neću buniti ako kažu da nije spremam (dapače, ne mislim da je "nazadan" ako dođe do toga)
BUBBLE JET is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 13:27   #212
Mene zanima tko daje tu odgodu za školu ?

Išli smo kod dječjeg psihologa zbog problema sa ponašanjem, zbog problema za jelom i tako. Ona je procijenila da je dijete emocionalno nezrelo sa svojih 6 godina i rekla nam ako ne dođe do poboljšanja da će predložiti odgodu škole.
U maloj školi isto ima problema jer dok druga djeca rade zadatke on se zavlači pod stol i igra se...ne zanima ga ni pisanje ni crtanje.
Samo fizičke aktivnosti. Inače je inteligentan (tako kaže teta u vrtiću) , može naučiti pjesmicu napamet, čak zna i zbrajati i oduzimati...ali naravno, kad on želi.
Da li je to dovoljno za odgodu škole, jer se bojimo da neće uspjeti savladati sve što se traži od njega u školi?
luna_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 14:39   #213
nisam još u toj poziciji samo čitam da se informiram

koliko se ja sjećam kad sam ja išla u školu moralo se znati čitati i pisati. imam čak negdje i neki papir koji sam ispisivala kod tog nekog psihologa na upisima i neka slova su gore. inače imam 39 godina da se znate ravnati.
puno kasnije sam čula da ne treba znati ništa jer kao djeca to nekako "pogrešno" nauče, ne znam kako može čitanje biti pogrešno.
iako koliko se sjećam prve stvari koje smo radili su bile one crte i kružići bezbroj puta.
znači ponovo treba znati čitati i pisati

he he, ja u2 ne slušam niti sad, znači ne moram u školuuuuuu

i ovo me zbunjuje, sa koliko godina se ide u školu. ja sam u siječnju napunila 6 godina i onda sam u rujnu išla u 1. razred. znači 6 godina i 8 mjeseci. i bila sam među najstarijima u razredu, bilo ih je jako puno koji su to ljeto, ili čak i jesen napunili 6 godina, znači praktički krenuli sa 5 godina. ta djeca nisu bile nikakvi vunderkindi da se razumijemo pa da su zato išli tako u školu.

sad čujem da svi idu sa 7 godina navršenih, znači ja sam po tome išla prerano? trebala sam ići kad sam bila 7 godina i 8 mjeseci?
stalno nešto mijenjaju. neki dan sam pročitala da i nama uvode kao što imaju slovenci, 9 godina osnovne škole?
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 14:57   #214
mislim da si ti to nekaj pobrkala
ja se ne sjećam da se ikad tražilo da djeca znaju čitati i pisati PRIJE upisa u školu. a svega sam nekoliko godina mlađa od tebe.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 15:26   #215
da, skroz pobrkala, cak ni sad nije nikakav sluzbeni uvijet da dijete zna citati i pisati a kamoli prije.

inace, granica za upis je 1.4.
rodjeni prije.idu u skolu, rodjeni poslje ne idu.
osim ako zatraze odobrenje za suprotno
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 19:43   #216
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
...... Ja sam u prvom razredu slusala U2, a moji vršnjaci su slušali Tajci. Ja sam svaku večer gledala Dnevnik, moji vrsnjaci su isli spavati nakon crtica prije Dnevnika. Do četvrtog razreda sam iz gusta pročitala brojne ruske klasike, moji vršnjaci su još bili na Segrtu Hlapicu. O seksualnom sazrijevanju da ne govorim.. .......
Zato sam u višim razredima bila samouvjerena, dok su curice dramile oko bubuljice na licu

Ništa to nije dramaticno. Ali, eto, bilo bi mi ljepse da sam.krenula što mladja u školu. Bila bih sličnima drugoj djeci. U pubertetu je to, jbg, bitno.
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
..... Meni bi zaista bilo bolje da su me moji mogli dati s 5 god u školu jer sam i fizičkom i emotivnom zreloscu previse odskakala od vrsnjaka.
......
Može pitanje?

Kako ti je to pomoglo/odmoglo u daljnjem životu?

Podsjetila si me na curu iz osnovne koja je bila malo, hm... neprilagođena. Uvijek sam mislila da je to bila povučenost, a sad u stvari kužim da je bio zreliji stav. U osnovnoj je bila prosječna, a onda je "procvala" u srednjoj i na faksu, i postala najmlađi doktor znanosti u Hrvatskoj.

S druge strane, mene su gurali ranije u školu radi fizičke veličine, zrelost im nije bila bitna, i imala sam poprilično problema s prekretnicama - upisima u srednju, faks i slično. MOžda i radi ranijeg kretanja u školu.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 09:11   #217
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
mislim da si ti to nekaj pobrkala
ja se ne sjećam da se ikad tražilo da djeca znaju čitati i pisati PRIJE upisa u školu. a svega sam nekoliko godina mlađa od tebe.
naravno da se nije tražilo! ali je bilo ono, preporučljivo. veli mi mama da je većina nas već znala bar neka slova kad smo krenuli u školu. ja sam čitala naslove tati u novinama.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 09:19   #218
Ja sam znala i da citam i da pisem (posla sa nepunih 7)) i to je pre bio hendikep nego nesto dobro i definitivno to nisu trazili kao uslov za polazak u skolu (makar u Sr, ali to je tad bila Yu pa su valjda te neke skolske norme bile slicne svuda). Secam se da sam razdvajala slogove olovkom da bih uspela da sricem sve dok moja majka nije pitala uciteljicu ako bi mogla da me pusti da citam normalno (bez sricanja). Secam se da mi je to sricanje bilo nocna mora.. i generalno ako dete zna dosta toga sto druga deca treba da nauce, lako moze da mu bude dosadno u pocetku..
To je bilo 85-e, mislim da je to danas ipak malo drugacije i da vecina dece zna dosta toga pre nego sto krenu u skolu...
__________________
I too once thought I was owed something.
columna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 09:25   #219
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
koliko se ja sjećam kad sam ja išla u školu moralo se znati čitati i pisati.
Quote:
naravno da se nije tražilo! ali je bilo ono, preporučljivo. veli mi mama da je većina nas već znala bar neka slova kad smo krenuli u školu.
Retko koje dete ne zna da napise poneko slovo sa 7 godina (npr. A, M), ali to naravno ne znaci znati pisati ni citati.
Bez obzira sto si ti znala da pises i citas, tesko da je to bio uslov za polazak u skolu.. Mada, mozda je tako zaista bilo kod tebe.
__________________
I too once thought I was owed something.
columna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 09:43   #220
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
da, skroz pobrkala, cak ni sad nije nikakav sluzbeni uvijet da dijete zna citati i pisati a kamoli prije.

inace, granica za upis je 1.4.
rodjeni prije.idu u skolu, rodjeni poslje ne idu.
osim ako zatraze odobrenje za suprotno
tako je i kod mene bilo...rođena krajem 4.mj., krenula u školu sa 7 godina i 4 mjeseca....mama nije dala zahtjev za ranije, jer je htjela da imam još jednu godinu za neopterećeno igranje...znala sam čitati i pisati (naučila u vrtiću jer me zanimalo) i zato mi je u početku škole znalo biti malo dosadno....ostatak razreda nije znao....ne sjećam se da je ikad uvjet za školu bilo to znanje...pa zato i ideš u školu da to naučiš....al jedna kolegica s faxa je krenula s 5 godina i 11 mj...kolega s faxa sa 6 godina i 3 mj.....oboma roditelji podnijeli zahtjev za ranije, ali mi nije jasno kako je ona s 5 godina to dobila
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:13.