Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2015., 11:11   #21
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
a od 1956-te,
kada je jaka politička napetost sa sssr-om oslabila,
udomljavao sve više lopina.

onda su išli na goli otok,
danas idu u uvaženu gospodu.

pravna država
Kao đureković

Maznuo milijune, a onda jadno nevinašce dohvatili komunisti
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:12   #22
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Većina zatvorenika na golom otoku su bili staljinisti i boljševici
U početku to je bio vojni zatvor i to je donekle možda i vrijedilo kao pravilo. Kasnije, bila je dovoljna mala prijava, cinkarenje, seoska rekla-kazala pa da otputuješ tamo. Bilo je dovoljno da ti je netko želio nauditi (možda iz čisto privatnih razloga) i tako ti uništio cijeli život. Mnogi od zatvorenika nisu imali veze sa bilo kakvom djelatnošću protiv države. Uglavnom sve skupa dobar pokazatelj o koliko 'ozbiljnoj' državi se radilo.
Nakon izlaska iz istog (oni koji su imali sreće da to uopće napuste) ljudi su ostali obilježeni za cijeli život. Nisu mogli pronaći posao, bili su maltertirani od strane sistema, svako malo bi ih pokupili u pritvor (na primjer kada bi se u gradu održavala neka manifestacija). Sistem je na te ljude djelovao represivno uvijek, bez prestanka. Sve one koji misle da je sve to bilo OK i 'nužno' trebali bi i sami, na svojoj koži probati okusiti malo te 'nužnosti'.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:15   #23
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kao đureković

Maznuo milijune, a onda jadno nevinašce dohvatili komunisti
Ja sam isto čuo da je Đureković ukrao novac. Možda je, a možda i nije. Ako imaš dokaze da je tome tako - pokreni postupak pred sudom, iznesi dokaze, traži izručenje. Ubiti čovijeka bez suđenja u mafijaškoj maniri - to se ne radi u ozbiljnim državama.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:16   #24
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Ja sam isto čuo da je Đureković ukrao novac. Možda je, a možda i nije. Ako imaš dokaze da je tome tako - pokreni postupak pred sudom, iznesi dokaze, traži izručenje. Ubiti čovijeka bez suđenja u mafijaškoj maniri - to se ne radi u ozbiljnim državama.
Bilo bi dobro da ga je njemačka izručila jugoslaviji da mu se može suditi, međutim to se nije dogodilo
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:17   #25
Quote:
premužić kaže: Pogledaj post
...nepojmljivo je da se te strašne zločine i torture gore nego u Guantanamu niti spominje niti sankcionira i to je sramota ove države,makar oni koji su vršili torture nad tim nesretnicima imali i 100 godina treba ih javno imenovati i osuditi..jer štiteći njih,navodno zbog nekih "ljudskih" prava, ponovo vršimo zločin nad žrtvama...
Nisam baš sasvim shvatio ovaj dio.

Povijesna presuda Golom otoku postoji već neko vrijeme i ne znam što bi joj to po tebi nedostajalo, ako si na to mislio.

Ako si pak mislio na eventualnu pravnu presudu, dakle nekakava uhićenja, sudski proces ili slično, dva su tu problema.

Jedan je isti onaj na koji su te upozorili i glede žrtava; Naime, i dobar dio krivaca, "kandidata" za optuženike u tom procesu nisu ni hrvatski državljani ni u dosegu hrvatskih organa gonjenja. (Npr. nedavno preminuli Jovo Kapičić, upravnik Golog, da je živ, i dalje bi bio u Beogradu.)

Drugi je pak poodmakla dob i krivaca ("optuženika") i žrtava ("svjedoka"). Još prije skoro 30 godina se sličan proces protiv Artukovića (koji se odnosio na isto desetljeće) pretvorio u pravnu farsu, isto se dogodilo i s procesom Šakiću prije 20 godina, a srećom smo izbjegli jednaku komediju da se sudilo Boljkovcu.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:19   #26
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro da ga je njemačka izručila jugoslaviji da mu se može suditi, međutim to se nije dogodilo
Kak ćeš izručit nekog čije izručenje nitko ne traži ... Jer se boji njegovog iskaza o Vanji i Miši.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:20   #27
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa da, u jugoslaviji je bilo montirano sudstvo dakle svi ljudi u državi su bili nevini
Možda nije bilo sve montirano, ali sistem je bio takav da se moglo osuditi doslovno bilo koga, pravosuđe je bilo u direktnoj funkciji politike. Tko nije tako razmišljao - nije mogao raditi u pravosuđu. Kadar je pomno odabran tako da prolazi doslovno sve, a kada bi se netko okrenuo protiv takve prakse i sam bi se ubrzo našao u nemilosti sistema.
U kasnijim fazama države prestajalo se većinom sa takvom praksom, ali ako bi se ukazala prijeka potreba taj mehanizam se uvijek mogao aktivirati. Ta poslušnost pravosuđa političarima (zapravo očekivanje poslušnosti) još i danas je prepreka razvoju države.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:22   #28
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Većina zatvorenika na golom otoku su bili staljinisti i boljševici
Ti si istrazivao sve zrtve Golog?Sumnjam.
Nisi povjesnicar i nisi sigurno imao pristup tim dosjeima, te nemoj donositi tvrdnje na rekla kazala.
Vec spomenuh Evu Grlic. Ona je bila Zidovka, partizanka, cijelo vrijeme rata bila na fronti (opisuje i presvlacenje cetnika u partizane), uvjerena marksistica. Za vrijeme NDH joj uzeli stan. Nakon rata se u taj stan uselio neki partijac. Otisla je k njemu da ga zamoli da uzme iz stana svoje uspomene. Tip ju je odmah otjerao a ona je n to njemu rekla: Isti si kao
ustasa. Iste noci je privedena i bez sudjenja deportirana na Goli. Takvih prica ima gomilu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:24   #29
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Ja sam isto čuo da je Đureković ukrao novac. Možda je, a možda i nije. ...
selektivno pamćenje ?

ono što želiš zapamtiš,
ono što ne želiš ne ?
hoće to pohlepa
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:24   #30
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ti si istrazivao sve zrtve Golog?Sumnjam.
Nisi povjesnicar i nisi sigurno imao pristup tim dosjeima, te nemoj donositi sud na rekla kazala.
Onda zaključaj temu pošto nitko nema pristup dosjeima
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:25   #31
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro da ga je njemačka izručila jugoslaviji da mu se može suditi, međutim to se nije dogodilo
Jesu li uopće tražili izručenje? Ako jesu - koji su bili razlozi odbijanja?
Analogno tome, recimo, Njemačka je tražil izručenje Perkovića, a mi smo se tome dugo opirali. Što bi se hipotetski desilo da je Njemačka, dok smo se mi opirali izručenju poslala svoje kilere da ubiju Perkovića ovdje i da tako provedu 'pravdu'? To bi ih još više udaljilo od pravde u tom slučaju kao što bi bacilo veliku ljagu na samu državu. Upravo to se desilo SFRJ u slučaju Đurekovića.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:28   #32
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
selektivno pamćenje ?

ono što želiš zapamtiš,
ono što ne želiš ne ?
hoće to pohlepa
Ja nisam bio svjedokom njegovog rada. Prema tome ne mogu to točno znati. A Đurreković je imao pravo na pošteno suđenje, kao i svatko drugi. Što se tiče 'seletivnog pamćenja' i izmišljanja prošlosti - tu su komunistički propagandisti nenadmašni majstori zanata. Sam sistem im je omogućavao punu slobodu u tom poslu.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:32   #33
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Da, to je bio motiv uspostave, ali radio je on 'punom parom' i dok je ugroza od Staljina odavno prestala.

za lopine
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:36   #34
Editirala sam scoj zadnji post, pa procitaj o Evi Grlic zasto je tamo zavrsila.
Dosta je ljudi pisalo o Golom. Npr u casopisu Val (casopis za stanovnike otoka Krka) je u nekoliko brojeva izisao feljton o Golom, pise ga covjek kojo je prezivio Goli i danas vodi ljude po Golom.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:39   #35
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Uvijek ce glupi Balkanac pljuvati po svojim najboljima, omalozavati, negirati i to jos vise ako je ta neka osoba uspjesna i poznata.

Ali zato kada se radi o nekom strancu, onda samo nabolje i mentalitet podloznost.


To ti je isti taj mentalni sklop zasto balkanac rado lize tudju cizmu, dok su mu susjedi najgori neprijatelji i nikad ne bih sa njima.

JBT je prvi put u historiji ovih krajeva taj mentalni sklop porazio. Samo zbog toga mu je mijesto u povijesti sigurno
Ni s rodenim bratom neces biti dobar ako je nevaljao.
Inace, nama Hrvatima su Srbi uvijek spadali u kategoriju "stranaca", ne jer ih mrzimo, vec jer su nam to i bili.
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:46   #36
Quote:
Mc Ozy kaže: Pogledaj post
Isčitavam izmađu redaka u dokumentarcu, a nisam zapazio da se izrijekom navodi, da se radi o direktorima, komunistima, članovima KPJ, pa mi je pomalo čudno da proustaška desnica lije suze nad njihovom sudbinom. Sad odjednom ne broje krvna zrnca, nema veze tko su žrtve, uglavnom svi su "nevini" jer se to uklapa u teoriju pljuvanja po JBT, a koji je "zločinac" jer su od njeg dobijali po pičci u NDH i desetljećima poslije iz dijametralno suprotnih razloga od onih koji su vodili na Goli Otok. Pače, mnogi golootočani su tarapanali ustaše tijekom WW II, posebno u svibnju četrspete, ali nema veze. Ako je u interesu desnica će i njih prevesti u "nevine žrtve".
Ja jesam desničar ali ne proustaški jer u tom slučaju takvi kao ti zasigurno ne bi dočekali kraj DR!!I to vrijeđanje je samo dokaz kako si ti običan komunjarski sljedbenik (možda i zbog obiteljskih motiva?) koji svršava na teroriziranju nemoćnih a kad dobiju šamar plaču kao dijete... ponjesničaru moj navedi mi JEDNU bitku koju je bravar zločinac dobio??Pa njegovo "ratovanje" je bila stalna bježanija da bi spasio svoju guzicu i dok su pravi antifašisti ginuli on se "ladao" na Visu??!!Bio bi pobjegao i dalje ali nije bilo nastanjenog otoka daljeg od njega..temu sam otvorio nakon što sam pogledao film i sramotno je braniti neobranjivo,ali i nemamo baš svi taj osjećaj,zar ne?
premužić is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.03.2015., 11:56   #37
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Uvijek ce glupi Balkanac pljuvati po svojim najboljima, omalozavati, negirati i to jos vise ako je ta neka osoba uspjesna i poznata.

Ali zato kada se radi o nekom strancu, onda samo nabolje i mentalitet podloznost.


To ti je isti taj mentalni sklop zasto balkanac rado lize tudju cizmu, dok su mu susjedi najgori neprijatelji i nikad ne bih sa njima.

JBT je prvi put u historiji ovih krajeva taj mentalni sklop porazio. Samo zbog toga mu je mijesto u povijesti sigurno
Niti se osjećam glup niti se osjećam balkancem,a to što se ti pronalaziš u tome je ipak tvoj osobni problem...kojeg sam ja to stranca veličao??Usporedio sam istovjetne zločine Amerikanaca u Guantanamu i zločina jbt na Golom!!U mojoj Lici je odubijek postojala POVIJEST a historiju su pisali zločinci(oni malobrojni koji su bar znali čitati i pisati)...i ne pokušavaj neupitne zločine sa Gologa prebacivati i opravdavati ideologiziranjem jer zločin je bio i ostao zločin ma što tko rekao..
premužić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 12:06   #38
Quote:
premužić kaže: Pogledaj post
... ne pokušavaj neupitne zločine sa Gologa prebacivati i opravdavati ideologiziranjem jer zločin je bio i ostao zločin ma što tko rekao..


loša teza.

ne može zločin zlog ( nemoral, napad ),
biti jednak "zločinu" dobrog ( moral, obrana ).

po tvome,
izjednačuješ i sve naše branitelje iz dr,
sa četnicima i jna
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 12:08   #39
Quote:
premužić kaže: Pogledaj post
Rješenje je bravar našao u likvidacijama svjedoka i to je sva poanta priče a zamišljam kako bi ti se svidilo da je među tih "413" bio član tvoje obitelji?Bi li to i onda bilo "samo 413"??I laži kako su na Golom bili samo informbirovci su ciljane da se sakrije činjenica da su tamo završili svi "politički" protivnici zločinačke kpj
Svi? Zar si takav pesimist da misliš da je samo 16000 ljudi bilo protiv JBT-a, a ostalih 20-ak milijuna su svi bili za njega?
(a i od ovih 16000 kažeš da su mnogi završili bez veze tamo, tj nisu bili protivnici režima)
__________________
"The government means industry, if you know what I mean." - Jacque Fresco
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 12:11   #40
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
U pravu si da je na Golom završilo i nekolicina koji nisi bili za ništa krivi a pitanje je dali je itko bio kriv po današnjim mjerilima.

Kad je prestala ta politička haranga na Golom su završavali kriminalci, neki od njih su danas ugledni građani i primaju pukovničku mirovinu iz domovinskog rata, pored činjenice da su se za vrijeme domovinskog rata a i poslije bavili poslovima sa one strane zakona.

Nije bilo dobro da nevini završe na Golom otoku ali danas nam kriminalci šeću državom iako bi trebali biti na takvim mjestima godinama..

Tako da se pitam šta je bolje, da nastrada pokoji nevin ili da nam niz kriminalaca upropaštava državu, gospodarstvo i društvo.
Nekolicina??Pa sa je i jedan čovjek izložen takvim torturama je stravično jer nije to bio običan zatvor nego koncentracijski logor po uzoru na Staljinove(ipak je on bio idol zločinca jbt)!!I Većina tih ljudi nije imala ni suđenja ni presuda već su odvođeni po noći i obitelji godinama nisu znale za njih(ako je preživio) i to po tvojoj stravičnoj formulaciji "nije bilo dobro" kao da se radilo o preseljenju ovaca na Goli!!To je po svim definicijama ZLOČIN i nitko razuman ga ne može pravdati..paralela sa današnjim kriminalcima ne drži vodu jer oni imaju odvjetnike,sud mora poštivati njihova ljudska prava,moraju se izreći i obrazložiti presude,imaju pravo na žalbe etc....što je jadnicima sa Gologa bilo uskraćeno..ili je samo još jedan pokušaj da se razvodni priča o neupitnim zločinima jbt i njegove kpj?
premužić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:50.