Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2015., 20:08   #1
Je li odlazak van tako lagan?

Evo,mnogi ljudi ovdje po forumima,u nekom normalnom životu spominju-otiću ću van...moram priznati da sam i sam postao dosta sličan i da sam krenuo to dosta puta ponavljati...

sad,moram priznati sami sebi da su rijetke zemlje gdje se odlazi (tj. pristanak na takav način života) kao prije 50-100 godina...bez riječi strane riječi isključivo orijentirajući se na fizički rad...

koliko ljudi,pa i ja sam, je postavilo dva pitanja:

1.)Koja je moja struka,koliko sam vrijedan,potreban,i zašto bi bio bolji od domaćina..?

2.) NAJBITNIJE-Koliko znam jezik zemlje u koju idem,ipak,ja trebam znati u pola noći taj jezik ako želim biti dio tog društva,a ne na marginama.

Recimo, npr. Njemačke:

Treba poprilično truda,vremena da se dođe,dobije neki bolji posao kao stručnjak i da se asimilira u društvo,da se normalno komunicira na njemačkome i sl...

Nažalost do čega nas je ovo stanje u državi dovelo....


Vaša razmišljanja,saznanja...
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 12:31   #2
Njemčka,anglosaksonske prekomorske zemlje,sama Engleska i Skandinavija ti je cijene rad.Doista,u Engleskoj je čak bolje za strance jer nisu rasisti u toj mjeri kao Nijemci,ali rad je dobro plaćen.I cijene te kao imaš ideje,ako imša riješenja.

Kako otići?

Otići nikad nije lako,ali to nije kao prije 30 godina.Danas se redovito putem tehnologije i čuješ i vidiš...
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 14:20   #3
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Njemčka,anglosaksonske prekomorske zemlje,sama Engleska i Skandinavija ti je cijene rad.Doista,u Engleskoj je čak bolje za strance jer nisu rasisti u toj mjeri kao Nijemci,ali rad je dobro plaćen.I cijene te kao imaš ideje,ako imša riješenja.

Kako otići?

Otići nikad nije lako,ali to nije kao prije 30 godina.Danas se redovito putem tehnologije i čuješ i vidiš...

Nije do osjećaja,rj do tehnologije i sl.Barem je to danas dostupno sve...

Radi se o tome da se konstantno govorim...proći ću van i sl.. ne zapitavši se,jel nas netko takve treba...

Pritom ne mislim na neke ekstrasirmomašne doslovce bez kruha...

Treba li se neki inženjer zapitati da li njega Njemačka treba takvoga,tj. da takav jedan čovjek treba biti dobar stručnjak,znati jezik-e i sl...

inače,dolaziš kao "smeće" u taj kapitalizam...
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 18:58   #4
Reći ću stvarno stanje, ( pošto sam i ja tamo jedno vrijeme radio i na temelju tuđih iskustava ):

Cijene rad, istina je, ali ne vole one koji maštaju o lakoj zaradi ( hajmo priznati da su takvi naši u većini ) već ako hoćeš da ideš tamo, ima da radiš ko konj, ili bolje reći ko magarac... a da sada ti dođeš kao intelektualac koji je u svojoj domovini završio fakultet, pa hoćeš tamo kod njih da radiš, takve ne mogu ni smisliti, jer smatraju da im "otimaš" posao, i zato u Zapadnim zemljama ima sve više političkih stranaka koji se bore za to da se strancima zabrani rad u njihovim državama... pa tako sada imaš recimo Švicarsku, koja je uvela zabranu kretanja i rada strancima i uvela kvote, Velika Britanija već hoće da ju slijedi, pa rade nma tome da i oni zatvore granice za strane radnike, David Cameron je to već nekoliko puta naglasio u javnosti, i kaže da ga nitko u teme neće srpiječiti. Dakle, sada Švicarska i Engleska, prognozira se da će u buduće sve razvijene zemlje Zapadne Europe zabraniti rad strancima i zatvoriti granice... što reći, i njima su se na vrh glave popeli stranci koji im "oduzimaju posao", prebukirani su, još im samo fali da im dolaze još novih.

Ono što znam da se tamo cijene jedino stranci radnici koji će raditi fizički težak posao - na građevinama, u ugostiteljstvu, a sada u zadnje vrijeme najviše traže za rad u staračkim domovima, domovi za djecu sa posebnim potrebama i bolnicama - ( primjetio sam da ove poslove u zadnje vrijeme najviše traže, čak i Švicarska, iako je uvela zabranu i kvote, primat će strance koji žele i hoće raditi isključivo ovo navedeno ) dakle, sve ono od čega većina bježi. A sada da ti tamo budeš arhitekt, ekonomist, pravnik... dok dobar dio njih domaćina zbog tih "oduzetih" poslova sjede kući i na tereti su državi i socijali, e, protiv toga se domaćini bune.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 20:20   #5
dobra analiza, slažem se. kao da njihovi fakulteti ne isporuče svake godine stotine diplomiranih. intelektualnim strukama, osim liječnika, znanstvenika i inženjera s iskustvom, nije baš ružičasto. i ja se uvijek pitam što bih mogla ponuditi bolje od nekog tko je tamo ukorijenjen i natječe se za isto mjesto.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 22:26   #6
Ovisi sve šta traže, napr. ljudi koji su završili ekonomiju ili pravo ima ih tamo ko blata, dok je velika potraga za recimo - doktorima.
Isto tako kao što sam gore naveo, njihovi bježe od poslova oko staraca, djece sa posebnim potrebama, bolesnicima, problematičnom djecom... takvih im radnika treba i uvijek će trebati, traže ih gotovo sve razvijene države - Njemačka, Austrija, Švicarska, Belgija, Velika Britanija, Norveška... čak sam čitao da sada Danska i Švedska za takve radnike nude i smještaj i hranu - inače rijetkost će ovo koja država ponuditi, jer tamo kada se ode raditi uglavnom se sam financiraš - plaćaš stan i hranu. Ali eto, za ovakve radnike kao što sam gore naveo Skandinavske države nude smještaj i hranu u zamjenu za takav rad, ne znam sada za ostale Europske države.
Isto tako poslovi na bauštelama - zidari, njihov rad se cijeni i dobro su plaćeni, isto tako kuhari i konobari. Teški su poslovi, ali su dobro plaćeni.
Znam puno ljudi koji rade ove poslove vani, i dobro žive, i snađu se i steknu bolje nego neki naši intelektualci tamo.
Ovakve radnike, kao što sam rekao, oni trebaju i uvijek će ih trebati. Što se tiče intelektualaca, sve ovisi, jer domaćini većinom završavaju fakultete, pa se "biju" za radna mjesta, a kada dođu stranci i zauzmu onda im je krivo.

Isto sam zaboravio reći zašto se još te države bore protiv stranaca - zato jer su i dobar dio stranaca na teretu državi i socijali - u Njemačkoj recimo, Turci ( dobar dio njih ) samo prave djecu i neće da rade, a što više djece naprave, onda više dobivaju novca od države. Isto tako čitao sam i Albanci u Švicarskoj. I normalno je da će se onda domaćini buniti - oni rade ko robovi, država ih guli koliko može, a neki tamo stranci leže i prave djecu i troše pare iz socijale koje imaju zahvaljujući njima.
I zato zbog svega ovoga što sam naveo, u zadnje vrijeme tamo domaćini ne mogu smisliti strance, sve više i više ima političkih stranaka koji se bore protiv stranaca, a imaju potporu od razočaranih građana domaćina.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 22:39   #7
Obzirom na navedeno možda je bolje sačekati makar i na socijali u Hrvatskoj i vidjeti kako će se rasplesti situacija u Europi i kod nas, ako desni ekstremizam ojača moglo bi biti po glavi stranaca.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 22:44   #8
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Reći ću stvarno stanje, ( pošto sam i ja tamo jedno vrijeme radio i na temelju tuđih iskustava ):

Cijene rad, istina je, ali ne vole one koji maštaju o lakoj zaradi ( hajmo priznati da su takvi naši u većini ) već ako hoćeš da ideš već nekoliko puta naglasio u javnosti, i kaže da ga nitko u teme neće srpiječiti. Dakle, sada Švicarska i Engleska, prognozira se da će u buduće sve razvijene zemlje Zapadne Europe zabraniti rad strancima i zatvoriti granice... što reći, i njima su se na vrh glave popeli stranci koji im "oduzimaju posao", prebukirani su, još im samo fali da im dolaze još novih.
.
Eto,drago mi je da se oboje razumijemo

Činjenice su da su Balkanci izgradile Njemačku,jer su radili stvarno poslove koje Njemci nisu htjeli raditi,isti nisu imali strah da će im ugroziti karijere i stvorili su prema njima neku odbojnost....

Danas se radi,o toj više pričam,grupi gdje dolaze VSS ljudi s boljim strukama koji imaju i žele nešto ponuditi...ali su i neka prepreka...

I zato,da se ne lažemo,ja kao takav (strojarstvo) sam isto nekom Njemcu trn u oku.

i zato,pitanje koliko treba "truda" da se uz sve te prepreke dođe do jednog normalnijeg života,jer je to neki cilj,a imam želju da se asimiiliram u taj život.

Tu bi iskustva pomogla,jer nije sve tako bijelo.

I da,ta druga činjenica je da ima dosta tih nametnika koji ruše ugled ovim boljima,samo ih ima dosta,ruku na srce...


Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
dobra analiza, slažem se. kao da njihovi fakulteti ne isporuče svake godine stotine diplomiranih. intelektualnim strukama, osim liječnika, znanstvenika i inženjera s iskustvom, nije baš ružičasto. i ja se uvijek pitam što bih mogla ponuditi bolje od nekog tko je tamo ukorijenjen i natječe se za isto mjesto.
E,upravo o tome i pričam.Nekom planu za odlazak van,koji nije baš jednostavan,govorim o ljudima koji nisu baš doslovce gladni da moraju ići van,nego o nekim prosječnim VSS-ma koji žele koliko toliko korektniji život kojeg ne mogu živjeti ovdje...
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 23:33   #9
Quote:
slavišab kaže: Pogledaj post
Danas se radi,o toj više pričam,grupi gdje dolaze VSS ljudi s boljim strukama koji imaju i žele nešto ponuditi...ali su i neka prepreka...

I zato,da se ne lažemo,ja kao takav (strojarstvo) sam isto nekom Njemcu trn u oku.

i zato,pitanje koliko treba "truda" da se uz sve te prepreke dođe do jednog normalnijeg života,jer je to neki cilj,a imam želju da se asimiiliram u taj život....
Razumijem te, ovo što si završio – strojarstvo – isto tako tamo puno traže, jer je to jako težak fakultet i jako utjecajan u svijetu ( barem tako kažu ). Zato mislim da tebi vrijedi pokušati.
Znam jednog našeg koji je isto tako to završio i otišao u Švicarsku ( tražili su ga ), zarađuje, ako se ne varam, oko 7 tisuća eura ( ili više ) za mjesec, čovjek sebi sagradio kuću trokatnicu ovdje, još gradi sebi kuću u Švicarskoj, francuskom kantonu, može mu se, pošto dobro živi ima četvero djece...
Zato sa tom diplomom ( svaka čast ) – samo naprijed

Quote:
slavišab kaže: Pogledaj post
Tu bi iskustva pomogla,jer nije sve tako bijelo...
Eh, sada... znam toliko primjera i iskustava i jednih i drugih radnika iz poznanstva, ali sada kada bi počeo sve njih ispričati, raspisao bi se, ne znam bi li mi se dalo, i je si li voljan toliko čitati?
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 23:45   #10
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Obzirom na navedeno možda je bolje sačekati makar i na socijali u Hrvatskoj i vidjeti kako će se rasplesti situacija u Europi i kod nas, ako desni ekstremizam ojača moglo bi biti po glavi stranaca.
nisam odrastao u tome,tako da nikad nisam imao fetiš da mi je prvo na pameti život na socjali i različiti tipovi izvlačenja novca...

iako neki jako dobro tako žive...

Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Razumijem te, ovo što si završio – strojarstvo – isto tako tamo puno traže, jer je to jako težak fakultet i jako utjecajan u svijetu ( barem tako kažu ). Zato mislim da tebi vrijedi pokušati.
Znam jednog našeg koji je isto tako to završio i otišao u Švicarsku ( tražili su ga ), zarađuje, ako se ne varam, oko 7 tisuća eura ( ili više ) za mjesec, čovjek sebi sagradio kuću trokatnicu ovdje, još gradi sebi kuću u Švicarskoj, francuskom kantonu, može mu se, pošto dobro živi ima četvero djece...
Zato sa tom diplomom ( svaka čast ) – samo naprijed



Eh, sada... znam toliko primjera i iskustava i jednih i drugih radnika iz poznanstva, ali sada kada bi počeo sve njih ispričati, raspisao bi se, ne znam bi li mi se dalo, i je si li voljan toliko čitati?
Ma znam sve,al opet,kao što sam rekao (a mislio sam sad prije ovoga napisati-sad ste mi ubili svaku pomisao)nije lagano,od jezika i ostaloga...


da odem,nastojao bi tamo biti 100 %,a ne ništa imati s HR,nažalsot..

piši samo piši....iako znam,priče su subjektiven,ima koji nisu uspjeli pa sve najgore,onda obrnuti isl...

naravno da ne mogu svi ispuniti snove,ma kakvi god bili...
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 00:02   #11
Quote:
slavišab kaže: Pogledaj post
Ma znam sve,al opet,kao što sam rekao (a mislio sam sad prije ovoga napisati-sad ste mi ubili svaku pomisao)nije lagano,od jezika i ostaloga...


da odem,nastojao bi tamo biti 100 %,a ne ništa imati s HR,nažalsot..

piši samo piši....iako znam,priče su subjektiven,ima koji nisu uspjeli pa sve najgore,onda obrnuti isl...

naravno da ne mogu svi ispuniti snove,ma kakvi god bili...

Oprosti ako sam te bio ubio u pojam, ali htio sam biti realan i racionalan... ali opet kao što sam rekao – ovisi sve šta traže.

Kažem ti, ovaj čovjek kojeg sam gore naveo – kada je završio fakultet, mislio se gdje da traži posao – ili Njemačka ili Austrija ili Švicarska – pa je igrao na eci peci pec ( neš vjerovati, ali jest, mi smo se svi smijali kada nam je to pričao ) i ispala je - Švicarska, i tako pošto nije znao gdje da traži, otišao je u švicarsku državnu instituciju i čim je ušao i rekao svoju struku, kao iz paljbe mu ponude nekoliko poslova u Švicarskoj, on je odabrao francuski kanton jer zna francuski. Čovjek je našao posao vani samo tako.

Druge mozda budem ispričao kada budem imao vremena. Sutra obaveze, laku noć.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 00:19   #12
Quote:
slavišab kaže: Pogledaj post
nisam odrastao u tome,tako da nikad nisam imao fetiš da mi je prvo na pameti život na socjali i različiti tipovi izvlačenja novca...

iako neki jako dobro tako žive...
Nisam ni ja, ali ako čovjek dođe u takvu situaciju ne svojom krivicom nije ni to sramota da se preživi određeno razdoblje dok ne dođe bolje vrijeme.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 09:30   #13
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post

Oprosti ako sam te bio ubio u pojam, ali htio sam biti realan i racionalan... ali opet kao što sam rekao – ovisi sve šta traže.

Kažem ti, ovaj čovjek kojeg sam gore naveo – kada je završio fakultet, mislio se gdje da traži posao – ili Njemačka ili Austrija ili Švicarska – pa je igrao na eci peci pec ( neš vjerovati, ali jest, mi smo se svi smijali kada nam je to pričao ) i ispala je - Švicarska, i tako pošto nije znao gdje da traži, otišao je u švicarsku državnu instituciju i čim je ušao i rekao svoju struku, kao iz paljbe mu ponude nekoliko poslova u Švicarskoj, on je odabrao francuski kanton jer zna francuski. Čovjek je našao posao vani samo tako.

Druge mozda budem ispričao kada budem imao vremena. Sutra obaveze, laku noć.

Ima primjera,ima čovjek "sreće" što zna francuski pa mu je i s te strane nešto manja konkurencija,a i kada je to bilo...

Europa ima problem,reforme nisu provedene i unazad 4-5 godina je lošije i već je svakome pun k stranaca,pogtovo zbog ovih naših kretena,jer eto mi smo divlji...

a,uostalom,neću biti pesimističan ali mnogi ne reču pravo stanje,pa su tamo prilično degradirani a ovdje face....to se,nažalost zbog blizine vidi kod naših u autima i sl...

ne kažem da je to primjer ovoga čovjeka...

Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja, ali ako čovjek dođe u takvu situaciju ne svojom krivicom nije ni to sramota da se preživi određeno razdoblje dok ne dođe bolje vrijeme.
Pa definitivno,sasvim sigurno da je lakše raditi za neku plaću,ostati bez posla i imati nekih 70% netto plaće sa burze---tako je nekako u Njemačkoj...

to nije loše,pogotovo u zemlji koja ima više poreze..

ali,kao što rekoh,dobro je znati,ali nije mi solucija otići van,napravti 5-6 djece i proživjeti 30-40-te bolje nego netko tko radi 200+ sati mjesečno....

ima i u HR takvih....nažalost!
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 10:28   #14
Par ljudi (u RH ili nezaposleni ili radili za malu plaću) koje znam našli su poslove bez problema i zadovoljni su.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 11:01   #15
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Par ljudi (u RH ili nezaposleni ili radili za malu plaću) koje znam našli su poslove bez problema i zadovoljni su.
Jel ima ko s društvenim strukama među njima i koje poslove rade ako se smije znati?
milanović is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 11:13   #16
Quote:
milanović kaže: Pogledaj post
Jel ima ko s društvenim strukama među njima i koje poslove rade ako se smije znati?
Zemlja je Irska, većina samo sa SSS, a rade i poslove na tim razinama (skladištar, prodavač, administrativni poslovi itd.), ali nakon nezaposlenosti ili rada za 3000kn u Hrvatskoj kažu da im je to raj. Prije svega činjenica da su otišli 'na blef' i redom posao dobili u roku par dana.

Sa VSS društvenih struka ne znam nikoga tko je otišao.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 11:14   #17
tri člana moje obitelji je otišlo u Švedsku imaju preračunato po 10 eura satnicu, SSS, znam i jednog imženjera strojarstva iz Končara, koji je utišao u Njemčku, radi u Mercedesu i ima plaću ca 10.000 eura,
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 11:22   #18
How yes no!

Vjerojatno (ni)je .... Npr. čujem da je jučer na IELTS Academic i General testiranju u Zagrebu bilo blizu stotinjak kandidata. Ako ništa drugo, onda je samo na ovome British Council zaradio preko stotinjak tisuća kuna!

Izgleda da je Gordan Maras bio u pravu kad je izjavio Hrvatska je definitivno izašla iz krize!
__________________
Ordnung und Disziplin
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 11:26   #19
Quote:
milanović kaže: Pogledaj post
Jel ima ko s društvenim strukama među njima i koje poslove rade ako se smije znati?
ne znam, tamo se bave stvaranjem nove vrijednosti
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 11:31   #20
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Zemlja je Irska, većina samo sa SSS, a rade i poslove na tim razinama (skladištar, prodavač, administrativni poslovi itd.), ali nakon nezaposlenosti ili rada za 3000kn u Hrvatskoj kažu da im je to raj. Prije svega činjenica da su otišli 'na blef' i redom posao dobili u roku par dana.

Sa VSS društvenih struka ne znam nikoga tko je otišao.
O tome smo već pričali.

Činjenica da je vani viši stanadard,pa ljudi,oni "najmanji" žive nešto bolje nego ovdje...

rade poslove koji Irac slabije radi,a i te priče-nekad nisam optimističan.

Mnogi ne vole reči da žive loše,nije to u ljudskom duhu...

Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
tri člana moje obitelji je otišlo u Švedsku imaju preračunato po 10 eura satnicu, SSS, znam i jednog imženjera strojarstva iz Končara, koji je utišao u Njemčku, radi u Mercedesu i ima plaću ca 10.000 eura,
Ovo preračunavanje mi je najgore...

Ima primjera,o Skandinaviji nisam čuo neke pozitivne stvari baš,a i jezik je dosta težak,kažu.....

Mercedes je kao agencija neka kod nas,za običnog radnika,a pogotovo za stručnjaka....takvi ekstrema ima uvijek,ali...

Quote:
Ja sam Ante kaže: Pogledaj post
Vjerojatno (ni)je .... Npr. čujem da je jučer na IELTS Academic i General testiranju u Zagrebu bilo blizu stotinjak kandidata. Ako ništa drugo, onda je samo na ovome British Council zaradio preko stotinjak tisuća kuna!

Izgleda da je Gordan Maras bio u pravu kad je izjavio Hrvatska je definitivno izašla iz krize!
Nažalost da,znam da sam gledao o tome za Australiju...

Napravili su biznis s time,zaposlilo se dosta ljudi da "traže " posao,prikupljaju papire i sl...ljudi daju novce,ludi već...

malo poštenije nego švercanje u brodovima za par tisuća USD.
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:21.