Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2005., 21:03   #1
Kozarstvo

Šta mislite: ima li smisla otići iz grada na selo/prigrad i baviti se kozarstvom (kozje mlijeko-kozji sir-jaretina).
Koliko je suluda ta ideja?

I dali bi više imalo smisla sada ili nakon ulaska u EU?
Ima li netko sličnih iskustava?
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 00:44   #2
Re: Kozarstvo?

Quote:
pumpkin pie kaže:
Šta mislite: ima li smisla otići iz grada na selo/prigrad i baviti se kozarstvom (kozje mlijeko-kozji sir-jaretina).
Koliko je suluda ta ideja?

I dali bi više imalo smisla sada ili nakon ulaska u EU?
Ima li netko sličnih iskustava?
Nije suluda, dobra je to ideja. Samo treba puno raditi. Ako nisi nikad živio na selu onda će ti biti ispočetka gadno dok se ne navikneš.

Kupiš si čizme i netreba ti žena.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 01:02   #3
Re: Kozarstvo?

Quote:
pumpkin pie kaže:
Šta mislite: ima li smisla otići iz grada na selo/prigrad i baviti se kozarstvom (kozje mlijeko-kozji sir-jaretina).
Koliko je suluda ta ideja?

I dali bi više imalo smisla sada ili nakon ulaska u EU?
Ima li netko sličnih iskustava?
Ne znam na koju vrstu koza misliš - ja sam imala alpske.

jare momentalno možeš prodat za 500 kn, ali tvoja mesarija

Otkup mlijeka:
Sireva? (još imam recepte, ali računaj po kozi 2,5 l mljeka na tri mužnje 10 l = 1 kg sira, nakon 6 mjeseci laktacije 10 l = 0,7 - 0,8 kg sira)
Ako ideš na mlječnu kozu tipa Sanska (onda je 1 jare mlijeka oko 4 litre isit omjeri).

Potreba za hranom:
5 koza je ekvivalen 1 krave, znači voz sijena + zrnje + posije + repa + ovo je jeftino sječene osušene grane trnine ili ljeske.
Koze su zdrava stvorenja, osim papaka i orezivanja nokata vjerojatno nećeš imat drugih problema.
Mužnja je triki - drugačiji je grif i hoće stat u lonac, a preniska je za kantu, računaj i sa prevrtanjem i sa međusobnim isisavanjima na ispaši.

Napasanje:
Ne postoji tako dobar kolac, klin kojim ćeš učvrstit kozu da ti ne oguli šljivu, ako treba čekat će cijeli dan da i razmišljat o načinu otkidanja dijela kore dok ju ne odvežeš. Ima nešto vražje u toj životinjici.

Parenje:
Jarac smrdi, jako, jako, jako i nakon parenja slijedećih 3-4 dana mljeko nećeš moć konzumirat, ako imaš nosnih živaca. Parenje kod koza je uvjetovano godišnjim dobom, možeš malo namještat od 1. do 4. mjeseca da jarići dolaze istovremeno ili u turnusima, ako imaš sreće moguće da će 1/4 koza ponovit parenje u jesenskom terminu - na ovo je moguće utjecat hormonima.

Još uvijek imam tablice sa proračunom hranjivih tvari u krmivima koza - ako se odlučiš na to javi se.

Općenito:
Ako nemaš ugovor o otkupu, onda je taj posao ostvariv samo za nezaposlenu osobu i na manjoj količini 5-10 grla dok ne stekneš mušterije pa se proširuješ sa svojim podmladkom. Jariće ćeš lako prdat, ali mlijeko je problem, a musti ih moraš. (Postoji i varijanta zatvaranja ciklusa sa svinjama).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 01:08   #4
Re: Kozarstvo?

Quote:
pumpkin pie kaže:
Šta mislite: ima li smisla otići iz grada na selo/prigrad i baviti se kozarstvom (kozje mlijeko-kozji sir-jaretina).
Koliko je suluda ta ideja?

I dali bi više imalo smisla sada ili nakon ulaska u EU?
Ima li netko sličnih iskustava?
itekako ima smisla, samo ja ne bih imala srca ubit janje. uzgajala bih ih iskljucivo radi mlijeka i sira, i da mi budu na ponos i diku. umrle bi od starosti, naravno
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 01:15   #5
Re: Re: Kozarstvo?

Quote:
J-C kaže:
Kupiš si čizme i netreba ti žena.
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 11:59   #6
Hvala ljudi!
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 12:01   #7
Quote:
Ne znam na koju vrstu koza misliš - ja sam imala alpske.
Mislila sam možda neku kombnaciju alpske i sanske.
Jel ima kod nas nubijskih koza?
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 12:44   #8
D@d@
Koliko zemlje je potrebno za napasivanje koza?

A jarići...da li si mislla da se mogu prodati živi (u kalonicu i sl) ili već obrađeni,tj da li je potrebno imati doma malu klaonicu?
Znam da to nije nimalo lako pošto je potrebno jako puno dokumentacije,pregleda itd
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 12:49   #9
Re: Kozarstvo?

Quote:
pumpkin pie kaže:
Šta mislite: ima li smisla otići iz grada na selo/prigrad i baviti se kozarstvom (kozje mlijeko-kozji sir-jaretina).
Koliko je suluda ta ideja?

I dali bi više imalo smisla sada ili nakon ulaska u EU?
Ima li netko sličnih iskustava?
pa sestrična i njen muž se evo već treću godinu bave kozarstvom u sklopu svog eko projketa na Žumberku

pokušavaju omastit brke s tim predpristupnim fondovima ali najveći problemi su tu "lokalne prirode">> birokracija, balkanski jal i glupost

užasan je problem s otupom mlijeka. a sireve su furali na velesajam na štand, ne znam kaj inače s njima rade
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 14:29   #10
Quote:
pumpkin pie kaže:
D@d@
Koliko zemlje je potrebno za napasivanje koza?

A jarići...da li si mislla da se mogu prodati živi (u kalonicu i sl) ili već obrađeni,tj da li je potrebno imati doma malu klaonicu?
Znam da to nije nimalo lako pošto je potrebno jako puno dokumentacije,pregleda itd
Neka gruba računica je bila na 1 ha 4 do 5 komada ispaša + sijeno. Ima i računica sa sijanjem raži (prvi otkos proljeće), ali postoje i kombinacije sa stabljikama kukuruza, suncokreta, slama, silaža pa onda i sijeno se može kupit.
Za ispust i napasanje u dijelu godine (4 - 11 mjesec , 3 pregona sa oko 300 m2 po grlu moje iskustvo). Nažalost knjigu sam poklonila (Kozarstvo, autora ne pamtim), a dobrih članaka ima u starim brojevima Vrta iz večernjaka dok je još bio malog formata i u Gospodarskom kalendaru od 1990, 1996.

Mi smo to doma obrađivali standardna oprema ko za pajceke, malo je teže naučit oderat - ja sam prvi put unajmila mesara. Preglede je jednostavno organizirat u područnoj veterinarskoj stanici, to su zdrave životinjice, jedini mogući problem je mastitis, ali u pravilu do njega ne dolazi baš jednostavno. Koliko se sijećam samo dvije godine 1992,1993 bilo je cijepljenje na slinavku i šap (pojavilo se u Bosni pa preventiva) na drugo se ne cijepi. Kontrolu kvalitete mesa je najbolje dogovorit sa seoskim veterinarom (cca 30-tak kuna košta potvrda analiza gotova za 45 minuta, vrijedi i za druge životinje, većina mojih kupaca nije tražila potvrdu, nisam davala u otkup nego su se većinom ljudi predbilježili unaprijed, u stvari nikad nisam imala dovoljno jarića kolika je bila potražnja, veći je problem organizirat prodaju mlijeka).

Kozarstvo i redovni posao ne možeš savladat istovremeno, barem jedan član obitelji uvijek mora biti doma, koze se mogu zaplest na ispaši (meni se jedna skoro objesila na jabuku). S jarenjem nisam imala problema, ali i to se treba nadzirat da na vrijeme makneš posteljicu - ne bi ju smjela pojest, ponekad jarići nemogu doć do zraka - treba im očistit dišne puteve, ako se jari u veljaći treba ih prenest u grijani prostor nakon podoja ili stavit grijalicu/lampu u štalu prvih par dana i tako manjih intervencija ima više.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 15:01   #11
koze su izvrsne za počistiti zapuštenu zemllju, drač i slično

Ja sam imao jednu mladu šumicu obraslu svim i svačim i posudio sam jedno dvadesetak burskih koza, očistile su sve raslinje do tri metra visine

možda bi tamo gdje ima puno zapuštenih površina bila izvrsna burska koza, možda čak i za minirane površine ili na površine koje se ne obrađuju zbog sumnje na mine
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 20:14   #12
E,d@d@ hvala ti puno,tvoje su mo info jako korisne.

Pošto se mlijeko otkupljuje samo u zagorju slavoniji,dalmaciji i lici (a ništa od toga mi nije blizu) ja sam mislila prerađivati ga u sir (par vrsta) i nuditi na tržnici te po hotelima i restoranima.To mislim da bi moglo klapati,ali mi se čini da jarići ne bi išli.Ali ako ti tako kažeš,super!
Da li si meso prodavala mesarima ili pojedinačnim kupcima ili oboje?

Ja sam zamislila da bi bile na paši dok su lijepi dani,a zimi u štali.Dakle prehrana bi bila ispaša+sijeno+kukruz,zob i sl za zobati.

Čula sam već za tu knjigu,probat ću potražiti.
Za sada još prikupljam podatke po netu..
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 11:17   #13
Quote:
pumpkin pie kaže:
EDa li si meso prodavala mesarima ili pojedinačnim kupcima ili oboje?

Sve je išlo pojedinačno, ali ljudi kad se naviknu dogovore se međusobno pa ti odma dođu po par komada, vjeruj meso će ti bit najmanji problem.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 11:38   #14
Nabavila sam knjigu!
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 17:24   #15
Sada se vise ne sjecam u kojim je to nasim novinama bilo prije par mjeseci, mislim u nekim denevnima.
Prica o covjeku koji je radio vani, imao nesto love pa kupio zemlju i cijelo gospodarstvo negdje u slavoniji, cini mi se oko papuka, i poceo uzgajati koze.
On i zena su samo to radili a sin, koji je bio u skoli je pomagao.
Navodno je sve islo super, i proizvodnja i plasman, ali je sve to bilo na sitno, pa su odlucili prosiriti posao. Kupili jos koza, vise se ne sjecam koliko ih je covjek imao, i onda se nasa pred zidom: nije mogao naci radnike/cobane. sjecam se da je covjek davao 3.500 kn neto, prijavu, smjestaj i klopu, ali jednostavno nije mogao naci nikoga!

Na kraju je odustao i sve prodao. Kaze da samo njih dvoje/troje jednostavno nisu bili dovoljno da to postane unosan posao.
Corto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 11:25   #16
Zanima me da li je potreban pastir za stado do 50 grla,na ograđenom pašnjaku,sa pastirskim psom?
Jasno mi je da ih se ne može ostaviti duže vrijeme bez nadzora,ali da li je baš potrebno da konstantno netko sjedi s njima ako su unutar ograde+pas?
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 13:58   #17
mlijeko

pozdrav!imam pitanje.malo sam googlao ali ne mogu naći odgovor.kada bi koza trebala početi davati mlijeko?da li je moguće da daje mlijeko ako nikada nije imala mlade niti se parila?
brunozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 15:12   #18
Uz proizvodnju mesa i mlijeka, vlasnici malih farmi koza (čije se mlado zove jare a ne janje ), pogotovo ekoloških, u mojoj okolici počeli su s eko turizmom i otvaranjem malih zoo vrtova. Probaj, možda se isplati!
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 10:38   #19
Quote:
brunozg kaže: Pogledaj post
pozdrav!imam pitanje.malo sam googlao ali ne mogu naći odgovor.kada bi koza trebala početi davati mlijeko?da li je moguće da daje mlijeko ako nikada nije imala mlade niti se parila?
Prije 15 dana postao sam vlasnik dvije njemačke srnaste koze. Sada imaju 4 mjeseca i pretpostavljam, ako sve bude u redu, da će se obje pariti negdje u desetom ili jedanaestom mjesecu. Cca 150 dana trudnoće + 3 mjeseca dojenja jarića i taman negdje u ovo doba bi trebao početi s mužnjom i proizvodnjom sira.

Znači, nema mlijeka bez parenja i podmladka, kao ni kod ostalih sisavaca.
Cabarabdic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 23:10   #20
Quote:
pumpkin pie kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je potreban pastir za stado do 50 grla,na ograđenom pašnjaku,sa pastirskim psom?
Jasno mi je da ih se ne može ostaviti duže vrijeme bez nadzora,ali da li je baš potrebno da konstantno netko sjedi s njima ako su unutar ograde+pas?
Ma pustis ih u brdo sto ce im biti, samo pogledas svakih tjedan dana dali su na broju i dali imaju vode i nesto hrane. Tako je sa ovcama pa pretpostavljam da je tako i sa kozama.
SnoopyHR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.