Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2008., 11:49   #61
imam kalendar sjetve ali na jednom papiru ne znam na sto mislis tocno
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 18:21   #62
Stvarno zanimljivo! (ovo sa slamom)...idem si sad u knjiznicu po knjigu.

Nego, jel bi to bilo prijmenjivo na mali "vrt" na balkonu.
Ove godine planiram nešto posaditi kod sebe, možda neku salatu, mrkvu, peršin...tek toliko da uopće počnem sa uzgojem. Mogu i u vrtu saditi, ali mi se to čini nepraktično za početak i tako malu količinu. Naravno, sve mislim raditi potpuno bio, bez ikakvih neprirodnih aditiva.
Vaše preporuke? Savjeti?
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 22:52   #63
ma primjenjivo je svugdje zasto ne, osim sto ces morat oblikovati sijeno, ako ti strsi van posude malo porezi skarama
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 19:46   #64
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Stvarno zanimljivo! (ovo sa slamom)...idem si sad u knjiznicu po knjigu.

Nego, jel bi to bilo prijmenjivo na mali "vrt" na balkonu.
Ove godine planiram nešto posaditi kod sebe, možda neku salatu, mrkvu, peršin...tek toliko da uopće počnem sa uzgojem. Mogu i u vrtu saditi, ali mi se to čini nepraktično za početak i tako malu količinu. Naravno, sve mislim raditi potpuno bio, bez ikakvih neprirodnih aditiva.
Vaše preporuke? Savjeti?
Što se tiče balkonskog uzgoja preporučujem uporabu npr. 4 posude sa zemljom u kojima se treba odvojeno sijati/ saditi nešto iz drugačije grupe bilja.

4 su osnovne grupe: biljke korijena, lista, cvijeta i ploda.
Korjenaste - npr. krumpir, crveni luk, češnjak.., lisnate - salata, zelje.. , cvijetnice su one koje dugo i bogato cvatu.. među njima je i brokula , i određeno ljekovito bilje (kopriva, preslica, stolisnik i sl.) koliko razumijem tu spadaju... na kraju plodovke - npr. grah, grašak, voćke, žitarice.. Govorim o biodinamičkoj metodi uzgoja.

Prema biodinamičkoj metodi na jednom istom zemljištu plodoredom se svakako moraju slijedeće godine uzgajati biljke iz drugačije grupe nego što su bile uzete za to zemljište prošle godine.
Planiranje plodoreda je osnovna stvar, biološka raznolikost i promjene u našem vrtu su općenito vrlo važna stvar, a najviše radi zaštite od štetnika. Ako ista vrsta bilja (iz iste grupe) dođe tek četvrte godine ponovo na isti komad tla (posudu) onda se u toj zemlji neće održati puno ličinki štetnika toga bilja i manje će biti iskušenja u smjeru upotrebe agresivnih i štetnih po zdravlje zaštitnih sredstava u vlastitom vrtu. Važna je i promjena pozicije pojedinih biljaka iste grupe, ako je to moguće sprovesti, i određivanje širih staza kojima će se odjeljivati djelovi vrta namjenjeni za uzgoj različitih grupa biljaka.
Još je bolje zemljište namjenjeno za uzgoj bilja podijeliti na 5 djelova. U tom slučaju svaki se dio može jednom u 5 god. i odmarati (obrađen u gruboj brazdi ako je moguće već za jesen, a svakako za zimu).
To bi bilo i za balkon i za vrt. Osbournovo prekrivanje zemlje slamom se može uključiti u ovaj način
www.biovrt.hr
Elloi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 19:50   #65
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
imam kalendar sjetve ali na jednom papiru ne znam na sto mislis tocno
Osbourne, 'mjesečev sjetveni kalendar' nije običan sjetveni kalendar. Praćenjem konstelacija planeta, posebno položaja i različitih ciklusa Mjeseca, mjesečev kalendar preporučuje kako povoljna razdoblja tako i pojedine dane u mjesecu koji su prema biodinamičkoj metodi najpovoljniji za radove u vrtu, kao i za radove oko pčela. Nije neka komercijalna kategorija, ima istina svoju sitnu cijenu ali te kune za kalendar ne mogu kupiti ni dugogodišnja praćenja, ni stečeno znanje, ni ljubav s kojom mnogi velikodušno sudjeluju u njegovoj izradi. Mjesečev kalendar je krasna stvar, dragocjenost na dar, s određenim savjetima, uputama i iskustvima. Cijenom se uglavnom pokrivaju samo troškovi.
Ali istina je što ti kažeš Osbourne, da onaj tko je i početnik u poljodjelstvu, i uopće ne poznaje biodinamičku metodu, može u početku tek djelomično ili malo imati koristi od kalendara.
Ovisi koliko se (i u budućnosti) potrudi razumjeti poljodjelstvo i zaista slijedeći dobre preporuke raditi u vrtu.
Tako je to, ništa dobro ne dolazi samo od sebe.
Inače, ne može se ovaj kalendar ni tako lako pronaći.. ne nalazi se baš u susjednoj knjižari
Ali koliko vidim može se zato često naći jedna druga vrsta mjesečevog kalendara..

Međutim ja ovdje govorim o sjetvenom kalendaru s tradicijom, čiji je autor MARIJA THUN.
Hrvatski prijevod ima dopuštenje autora
Postoji i slovenska verzija ove vrsti kalendara, na jednom listu. Ne znam je li možda takav imaš ?
Elloi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 08:52   #66
Klijanje EKO uzgoj paradajza, paprike - postupak

Ukratko ove godine smo se odlučili baviti uzgojem raznog povrća za osobne potrebe po prvi puta. Kupili smo sjeme - eko sjeme
- paradajza, paprike, raštike, salata, mahuna, graška i još puno puno raznog povrća. Paradajz i papriku smo prije skoro 2 tjedna posadili. Jednim dijelom u polovine jaja - stavili zemlju Glistal, par zrna sjemena, malo pokrili zemljicom, pošpricali i stavili na kuhinski prozor - južna strana. Zasadili smo i u obićnu teglu. Temperatura u sobi je oko 21 C, sunce, tj svijetla stalno ima. Paradajz je izašao, dosta visoko - 2 cm. i mislim da je dobro no paprika niš. Jel ona kasnije izlazi, možda joj duže treba?
Ja bih molila savjete - svih vrsta ali da budu EKO, bez kemije, ne znam niš o plodoredu, koji plod ide uz koji, razmak, kad i kak da to selim van u vrt, kad i kak polijevam, što da uzmem za prirodno gnojivo - nemamo kravski gnoj ni mi a ni u blizini. Mi smo na području Samobora i zemlja je dosta vlažna no ne znam kakva je inače s obzirom na kiselost i šta ja znam kak se to sve zove?
U principu niš ne znamo a imamo VEEELIKU želju da si uzgajamo povće i biljke općenito..... ludi smo.
Seljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 12:52   #67
Svakako prouči
http://www.cvijet.info/forum/forum_topics.asp?FID=62

Prvo detaljno pročitaj pdf Bio-vrt, a onda i ostalo.
Nabavi i pročitaj knjigu koja se tu spominje, Bio-vrt M.L Kreuter, i pravi si bilješke dok čitaš.

Još bih ti preporučila
http://www.gospodarski-list.hr/Artikl.aspx?ArtiklID=11
Istina, ova knjiga nije namijenjena eko-povrtlarenju, ali možeš zanemariti upute o umjetnim gnojivima i umjesto toga, kao ja, gnojiti koprivom prema receptu iz prvospomenute knjige.
Sve ostalo je odlično za početnike – jednostavno napisano, ima opće upute (plodored itd.), najvažnije o uzgoju svake vrste povrća, kao i kalendar radova za svaki mjesec, po kojem možeš napraviti točan plan rada kada ćeš što sijati/saditi.

I da, sjeme paprike klija sporije. Meni je proklijalo nakon dva i pol tjedna (otprilike, jer nisam zapisala točan datum sijanja).

Uživaj u vrtlarenju i svojim eko-plodovima
Kvalitetno povrće doista je moguće uzgojiti na potpuno ekološki način

Zadnje uređivanje Balada : 31.03.2009. at 13:03. Reason: dodatak
Balada is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 14:43   #68
puno hvala.... baš se veselim radovima, nakon rada u uredu - rad u vrtu mi je preporod.
Seljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 15:25   #69
malo je vjerojatno da paradajz nece uspjeti
a paprici ipak treba više...sporije klija, a i u vrtu ima više brige (zaljevanje, toplina).
ja odem na stranicu povrce.com (ili hr)
ali i u preporučenim knjigama imaš toga!
sad možeš posaditi u vrt špinat i blitvu, grašak (to je već možda i kasno), salate...

špinata(i blitve) posij malo sad, pa da 14 dana opet, i tako dalje. tako ćeš stalno imati mladog špinata za brat i papat
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 16:51   #70
Pozdrav. Evo i mene s područja Samobora baš me zanima gdje si kupila eko sjeme?
Očito je zavladala ekosadna groznica u ovim krajevima. U mom vrtu, ove sezone, još ništa nismo zasijali ni posadili. Proučavam literaturu i mogu reći da je ova knjiga od Kreuterice ok. Samo treba vremena da se prebaciš s ustaljenog načina - pognoji,preštihaj, posij, presadi... na biološku proizvodnju.
Prilažem link s mjesečevim kalendarom, ako ga još niste našle http://www.bunkahle.com/astrolog/mocal.cgi
Ishtar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 12:23   #71
Eko vrt bez kemije, kakav želi Seljanka, ne podrazumijeva sam po sebi i biološku proizvodnju tj. bio-vrt.
Ja samo djelomično postupam prema bio-vrtlarstvu: malčiram jedan dio vrta i s tim počinjem u kasno proljeće, sadim mješovite kulture, cvijeće i ljekovito bilje među povrće; ali u vrtu radim kad imam slobodnog vremena i kad su povoljni meteorološki uvjeti, bez obzira na mjesečev kalendar.

Smatram da nije nužno strogo pridržavanje pravila bio-vrtlarstva, ali zato strogo i beskompromisno ne koristim nikakvu kemiju u vrtu, pa tako skupljam krumpirovu zlaticu, pravim biljne otopine za prskanje protiv bolesti (po receptima iz Bio-vrta) i ne koristim nikada mineralna gnojiva.

Kad bih danas npr. malčirala mrkvu ili grašak koji su mi već iznikli (lokacija: kontinent), oni bi sporije rasli jer bi taj malč usporavao zagrijavanje tla sunčevim zrakama. A ja želim imati svoje mlado povrće što ranije.

No zato ljeti malčiranje koristi, jer će onemogućiti pretjerano zagrijavanje tla i smanjiti potrebu za zalijevanjem.
Balada is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:11   #72
Hvala svima na savjetima, sjeme sam našla preko neta, imanje im se zove BIO ZRNO i preko njih sam naručila - imaju svega i svačega. U subotu idemo van na vrt primit se posla. Kad čitam sve te savjete luda sam, čini mi se ponekad ko nuklearna fizika, no kad se uđe u to vjerojatno je lakše.
Seljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:25   #73
da ovo za malčiranje je i po meni bolje kad je ljeto - nek se sad zemlja grije, zna li netko otprilike što je dobro saditi uz što - koje se biljke vole a koje ne vole?
Seljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 21:04   #74
ovdje imaš samo dio priče o dobrim i lošim susjedima u povrtnjaku. u knjizi bio vrt koja je gore spominjana (Kreuter) ima toga puno detaljnije, no možda ti za početak i ovo pomogne:
http://www.gospodarski-list.hr/clana...refID=01042005

evo ti i ovaj link, sigurno ćeš naći korisnih savjeta, a na jednoj od stranica na temi detaljnije se ulazi u dobre i loše susjede:
http://www.cvijet.info/forum/forum_p...?TID=1093&PN=1

paprici obično treba duže da proklija, a koliko sam čitao i po ljetu joj dobro dođe zaštita od jutarnjih i večernjih nižih temperatura.

što se tiče moga bio vrta, već sam dosta napravio. uglavnom sva je zemlja pripremljena za prvu godinu malčiranja (organska prihrana + humus). posijao sam špinat, rotkvicu, salatu glavaticu, grašak, ciklu, češnjak, luk, mrkvu, peršin i sl. povrtne kulture koje se mogu ranije sijati.

špinat je niknuo, rotkvica isto, grašak tu i tamo... mladi luk iz lukovica je krenuo. možda od graška još i bude nešto, ako ne, dodati ću nove sjemenke između izniknulih biljčica, pa ćemo vidjeti.

kupio sam i kupusnjače na placu i stavio i njih u zemlju, možda se koja i održi ako bude mrazeva. ako dođe do niskih temperatura na svaku biljčicu staviti ću plastičnu bocu tipa od švepsa i sl. - odrežem dno i zabodem u zemlju.

na gredici koja je po zimi bila pod najlonom ima nešto salate glavatice i luka (luk i salata nisu dobri susjedi!, ali moja bolja polovica koja je formirala jesenas gredicu to nije znala .
gredica s jesenas posijanim peršinom je fenomenalna i sviježi listovi peršina ubrani iz povrtnjaka u vrućoj juhi u zimu i proljeće - hmmm... odlično!

pozdrav svim bio vrtlarima!
kiir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 07:57   #75
Arrow Korisni vrt

Zanima me gdje mogu kupitit prirodno sjemnje za vrt (pomidori,salata itd.) tj gdje mogu dobiti bio sjemnje koje jke prirodno i ne GM.Ako netko zna molio bih i cijene...
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 16:35   #76
kao što piše iznad 2 posta: imaš u bio-zrnu. ja sam prošle godine kupovala po 10-ak kn mala vrecica (valjda standardna količina sjemena).ak imas neku bakicu kaj si sama skuplja sjemenje, pa pitaj nju!
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 10:20   #77
da li ima na netu neki kalendar s vremenima povrtlarskih radova(sijanje, ...)
esperanza0905 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:07.