Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2012., 21:59   #1
Kako postati sudac ili javni bilježnik?

Pozdrav!

Odmah bi na početku htjela naglasiti da sam se tek nedavno registrirala na forum i da se unaprijed ispričavam ako je ova tema već otvorena.

Zanima me sljedeće: Koji je postupak (od školovanja - mislim da to dali je potrebno polagati još neke dodatne ispite nakon završetka pravnog fakulteta i stručnog ispita, do prakse i sl.) da se postane sudac, a koji za javnog bilježnika? I da li je moguće u našem zakonodavstvu da se sudac opredjeli za suđenje na samo jednom točno određenom području, npr., u obiteljskom pravu? i što je, po vašem mišljenju bolje? Molila bih nekoga tko se razumije u to da mi to detaljno objasni jer sam trenutno u maloj nedoumici što se toga tiče. Zahvaljujem svima koji mi izađu u susret i pobliže mi objasne kako to funkcionira.
mlada pravnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 23:45   #2
Završiš faks, odstažiraš, položiš pravosudni ispit, po mogućnosti se zaposliš. Nakon x godina u struci na mjestu sudskog savjetnika, imaš mogućnost natjecati se za sudačko mjesto na natječajima.

Otvoriti ured javnog bilježnika je još i teže, da ne bi bila pesimistična pa rekla gotovo nemoguće
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 09:25   #3
Da bi postao javni bilježnik roditelj ti mora biti javni bilježnik. doslovno. osim onih 2-3% koji su ekstra inteligentni i imaju punooo sreće.

Da bi ovo nekom ne bi bilo čudno, samo jedan argument. Javni bilježnici (njihova komora) su pokrenuli zahtjev da se licenca (kako se to njihovo zove) bude naslijedno. U današnje doba, oni su pokrenuli postpupak da im sin, kčćerka automatiznom naslijedi njihovu licencu.

zahtjev nije prošao, ali samo pokretanje takvog zahtjeva zastrašujuće je. da netko uopće dođe na takvu ideju, a onda znate o čemu se tu radi.

Zadnje uređivanje volas : 22.11.2012. at 09:31.
volas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 19:51   #4
otkud ti takva ideja? radim u bilježništvu već 6 godina i još nikad od nikoga nisam ovo čula, a komuniciram sa svima (od vježbenika u novom marofu do predsjednika hrvatske javnobilježničke komore). postupak za javnog bilježnika jest težak, ali ja znam ljude koji su istima postali isključivo nakon dosta godina rada u praksi, jer su bili u nekim tijelima i sl. (sami su se prijavili i svojom sposobnošću uspjeli, uz poznanstva, ali ne i veze). za detalje može na pm!
marija82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 13:40   #5
Quote:
marija82 kaže: Pogledaj post
otkud ti takva ideja? radim u bilježništvu već 6 godina i još nikad od nikoga nisam ovo čula, a komuniciram sa svima (od vježbenika u novom marofu do predsjednika hrvatske javnobilježničke komore). postupak za javnog bilježnika jest težak, ali ja znam ljude koji su istima postali isključivo nakon dosta godina rada u praksi, jer su bili u nekim tijelima i sl. (sami su se prijavili i svojom sposobnošću uspjeli, uz poznanstva, ali ne i veze). za detalje može na pm!
radiš u bilježništvu ali nisi javni bilježnik. jel tako?

Zadnje uređivanje volas : 29.11.2012. at 14:37.
volas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 14:23   #6
Mene muči ovaj dio "uz poznanstva, ne i veze" Dakle, jedan od kriterija je ipak biti dobro umrežen. Dakle održavanje poznanstvava je bitan dio kompetencije za dobiti mogućnost za tako nešto
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 19:12   #7
Quote:
volas kaže: Pogledaj post
radiš u bilježništvu ali nisi javni bilježnik. jel tako?
prisjednik sam. imam 29 godina, šest godina radim u struci, i ne, nisam dobila posao preko veze.

Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Mene muči ovaj dio "uz poznanstva, ne i veze" Dakle, jedan od kriterija je ipak biti dobro umrežen. Dakle održavanje poznanstvava je bitan dio kompetencije za dobiti mogućnost za tako nešto
ako pod umrežen misliš da se moraš aktivirat oko pisanja i objavljivanja radova, oko angažmana u javnobilježničkom zboru, radionicama i edukacijama, onda da - ja sam umrežena. za dobiti mjesto treba imati vezu, ali ja osobno poznam javnu bilježnicu koja nije imala vezu, sa 45 godina je postala bilježnik nakon što je 15 godina radila u struci, bila angažirana u tijelima komore (samoinicijativno, prijaviti se može tko hoće, izabire te zbor)

Zadnje uređivanje drot13 : 01.12.2012. at 16:15. Reason: brisanje citata obrisanog komentara
marija82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 09:56   #8
Quote:
marija82 kaže: Pogledaj post
prisjednik sam. imam 29 godina, šest godina radim u struci, i ne, nisam dobila posao preko veze.
to baš ništa ne dokazuje. jedno je raditi u bilježništvu a drugo postati javni bilježnik.

Quote:
marija82 kaže: Pogledaj post
ako pod umrežen misliš da se moraš aktivirat oko pisanja i objavljivanja radova, oko angažmana u javnobilježničkom zboru, radionicama i edukacijama, onda da - ja sam umrežena. za dobiti mjesto treba imati vezu, ali ja osobno poznam javnu bilježnicu koja nije imala vezu, sa 45 godina je postala bilježnik nakon što je 15 godina radila u struci, bila angažirana u tijelima komore (samoinicijativno, prijaviti se može tko hoće, izabire te zbor)

naravno da su ovo rijetki slučajevi, jer mora sustav da bi se održao tu gdje je, mora ljudim dati nadu
1-2 na 100 ipak mora moći regularnim putem.

sama činjenica da je javnobilježnička komora dala zahtjev da ovlaštenje bude naslijedno daje do znanja do kuda je to došlo.
ako imaš nekog da je bilježnik možeš, ovako jako teško, ustvari realno nikako.
Pogledajte što je predsjedik javnobilježničke komore rekao u vezi naslijeđivanja ovlaštenja. prema njemu to je sasvim normalno i u redu. da sin/kći naslijedi ovlaštenje od oca/majke. ima dosta članaka na to.


ono što službeno stoji....

Uvjeti za zapošljavanje u javnobilježničkoj službi
Za javnog bilježnika može biti imenovana osoba koja je državljanin Republike Hrvatske,
koja ima poslovnu sposobnost i ispunjava opće zdravstvene uvjete za obavljanje
sudačke službe, koja je u Republici Hrvatskoj diplomirala pravni fakultet ili koja je nostrifi
cirala svoju diplomu o završenom pravnom fakultetu izvan Republike Hrvatske, koja
je položila pravosudni i javnobilježnički ispit, koja ima nakon položenog pravosudnog
ispita najmanje pet godina radnog staža na pravnim poslovima, koja je dostojna javnog
povjerenja za obavljanje javnobilježničkog poziva, koja se obvezala kako će, ako bude
imenovana za javnog bilježnika, napustiti drugu naplatnu službu ili kakvo drugo naplatno
zaposlenje, ili članstvo u tijelu pravne osobe koja obavlja kakvu gospodarsku djelatnost,
koja aktivno vlada hrvatskim jezikom i drugim jezikom koji je službeni na području na
kojemu treba obavljati javnobilježničku službu, i koja je dala izjavu kako će, ako bude
imenovana za javnog bilježnika osigurati opremu i prostorije koje su kriterijima što ih je
utvrdilo Ministarstvo, potrebne i primjerene za obavljanje javnobilježničke službe. Javnog
bilježnika imenuje rješenjem ministar pravosuđa na temelju provedenog natječaja.
Vladimir Marčinko
javni bilježnik
214 Prilozi
Javnobilježnički prisjednici su diplomirani pravnici koji su zaposleni u javnobilježničkom
uredu i koji su upisani u imenik javnobilježničkih prisjednika koji vodi Hrvatska
javnobilježnička komora. Uvjeti za izbor i postavljenje su praktično isti kao i za javnog
bilježnika, samo se ne traži pet godina staža nakon pravosudnog ispita i izjava o osiguranju
opreme i prostorija. O izboru i postavljenju javnobilježničkog prisjednika odlučuje
Ministarstvo pravosuđa, na temelju prethodno pribavljenog mišljenja Komore i javnog
bilježnika koji je tražio raspisivanje natječaja za prisjednika. Javnobilježnički prisjednik
može obavljati sve poslove koje je po zakonu ovlašten obavljati javni bilježnik.
Javnobilježnički savjetnici su diplomirani pravnici koji imaju položen pravosudni ispit
i koji su zaposleni u javnobilježničkom uredu ako su upisani u imenik javnobilježničkih
savjetnika koji vodi Komora. Javnobilježnički savjetnik umjesto javnog bilježnika kod
kojeg radi, uz poslove koje može obavljati i javnobilježnički vježbenik, može ovjeravati i
potvrđivati sve isprave koje se upisuju u upisnik ovjera i potvrda. Javnobilježnički savjetnik
mora imati položen javnobilježnički ispit, ali nije uvjet da je prethodno radio kod javnog
bilježnika kao javnobilježnički vježbenik.
Javnobilježnički vježbenici su diplomirani pravnici koji su zaposleni u javnobilježničkom
uredu ako su upisani u imenik javnobilježničkih vježbenika, koji vodi Komora.
Javnobilježnički vježbenici mogu umjesto javnog bilježnika sastavljati nacrte isprava,
zamjenjivati javnog bilježnika u onim poslovima u kojima ovaj zastupa stranke, podizati
proteste (mjenice, čekovi), sastavljati inventare, provoditi dobrovoljne dražbe pokretnih
stvari s učinkom sudske dražbe, priopćavati izjave, vršiti dostave.
Prije nego počnu s radom Javni bilježnik, javnobilježnički prisjednik, javnobilježnički
savjetnik i javnobilježnički vježbenik polažu svoj potpis kod zakonom određenog suda, te
polažu prisegu.
U Republici hrvatskoj trenutno radi 257 javnih bilježnika, te oko 150 javnobilježničkih
prisjednika, 140 javnobilježničkih vježbenika i 40 javnobilježničkih savjetnika.

Zadnje uređivanje volas : 04.12.2012. at 10:05.
volas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 21:46   #9
Zanima me jel moguće kod nas u Hrvatskoj zaposliti se kod bilježnika ako si iz inozemstva? Jel tko ima takve informacije, da naši bilježnici zapošljavaju radnike iz inozemstva?
Imam jednu sestričnu u Sloveniji završila je pravni fakultet, pa želi pokušat raditi u Hrvatskoj, najviše bi htjela raditi kod bilježnika... Što vi kažete, jel ima šanse?
peacemakerer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 18:45   #10
ako ti sestrična nema hrvatsko državljanstvo, neće moći biti ni vježbenik niti savjetnik niti prisjednik. vidi čl. 122 i 123 u svezi sa čl. 13 Zakona o javnom bilježništvu. možda kao neki službenik/administrator, al mislim da joj se to ne isplati kad već ima završen pravni faks. zašto se ne zaposli u sloveniji, i tamo imaju bilježnike?
marija82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 20:28   #11
Quote:
marija82 kaže: Pogledaj post
ako ti sestrična nema hrvatsko državljanstvo, neće moći biti ni vježbenik niti savjetnik niti prisjednik. vidi čl. 122 i 123 u svezi sa čl. 13 Zakona o javnom bilježništvu. možda kao neki službenik/administrator, al mislim da joj se to ne isplati kad već ima završen pravni faks. zašto se ne zaposli u sloveniji, i tamo imaju bilježnike?
Znači ona je hrvatski državjanin, ali eto želi u Hrvatskoj pokušati.Znači ako ima hrvatsko državjanstvo može se zaposliti kod bilježnika bez problem?
peacemakerer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 21:54   #12
Quote:
peacemakerer kaže: Pogledaj post
Znači ona je hrvatski državjanin, ali eto želi u Hrvatskoj pokušati.Znači ako ima hrvatsko državjanstvo može se zaposliti kod bilježnika bez problem?
Teško da će je uz veliki izbor hrvatskih pravnika, netko zaposliti sa slovenskim pravnim fakultetom. Druga država, drugi propisi, nisu pravnici inženjeri. Većina pravnika koja ode raditi u neku drugu državu u biti radi izvan klasičnih pravnih poslova ili se specijaliziraju u područjima tipa bankarskih propisa, koji su dosta slični u cijeloj Europi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 15:23   #13
potpisujem Vojkyja, sve što je napisao stoji. kod nas ako se traži vježbenik kod bilježnika, onda je to u 99% slučajeva unaprijed već namješteno za nekoga. dakle, kad se objavi oglas u NN, kandidat već postoji. drugi je par rukava da se ode od ureda do ureda i pita dal bi ju možda uzeli, pa ako se nekome i svidi onda će se natječaj za nju raspisat. u NN svako malo bude natječaj za nekog vježbenika pa nek proba. ovisno naravno u kom dijelu hrvatske bi htjela raditi. pretpostavljam relativno blizu sloveniji.
marija82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 17:56   #14
Quote:
marija82 kaže: Pogledaj post
potpisujem Vojkyja, sve što je napisao stoji. kod nas ako se traži vježbenik kod bilježnika, onda je to u 99% slučajeva unaprijed već namješteno za nekoga. dakle, kad se objavi oglas u NN, kandidat već postoji. drugi je par rukava da se ode od ureda do ureda i pita dal bi ju možda uzeli, pa ako se nekome i svidi onda će se natječaj za nju raspisat. u NN svako malo bude natječaj za nekog vježbenika pa nek proba. ovisno naravno u kom dijelu hrvatske bi htjela raditi. pretpostavljam relativno blizu sloveniji.
Ma ona bi htila u Zadru, ali vidjet ćemo. Ako ne ništa.
peacemakerer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 21:29   #15
najbolje da ode kod svakog jb pojedinačno u zadru (trenutno ih je 8 u samom Zadru - http://www.hjk.hr/Default.aspx?tabid...r=10%3a00&dn=0) i otvoreno pita da li planiraju zapošljavati vježbenike. mislim da je tako najefikasnije. sretno joj!
marija82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 22:58   #16
Quote:
volas kaže:
sama činjenica da je javnobilježnička komora dala zahtjev da ovlaštenje bude naslijedno daje do znanja do kuda je to došlo.
ako imaš nekog da je bilježnik možeš, ovako jako teško, ustvari realno nikako.
Pogledajte što je predsjedik javnobilježničke komore rekao u vezi naslijeđivanja ovlaštenja. prema njemu to je sasvim normalno i u redu. da sin/kći naslijedi ovlaštenje od oca/majke. ima dosta članaka na to.
može linkovi na sve ovo što si naveo...nigdje to ne nalazim
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.