Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2003., 20:49   #521
Kad smo kod najboljih europskih tenkova vidim da je zaobidjen novi ruski tenk T-95 (objekt 775). Mrcina je potpuno novi koncept. Ima svega oko 50 tona sto je za 10 manje od ostalih. Uopce nema klasicne kupole, odnosno ima ali gore je samo top i to 135 mm glatka cijev,a na nekim sitovima sam nasao cak 152 mm!!. Tri clana posade. Kupola prakticki odvojena od trupa (interno) i ak je zvekne granata posada prezivi. Nazalost nemrem naci pravu fotografiju (mozda je jos i nema)ali tu su neki crtezi: http://armor.vif2.ru/Tanks/MBT/n_tagil.html
kumek is offline  
Old 08.02.2003., 21:14   #522
E Legion, pa nisi mi ranije trazio tehnicke podatke. Mozda nisam pazio, sunce mu... to mi dodje ponekad kad pomislim na medicinske sestrice. Hajd' neka...

OK, prvo cemo malo o Zero avioncicu, a kasnije i o drugima, jer legendarni Zero ce uzeti malo vise vremena. Dakle, Zero kao sto svi znamo znaci "nula". Kad se dvije nule spoje, onda se cita zero-zero. A leti, leti lijevo, leti desno, moze i gore... na dole leti takodje i to vrlo brzo. Leti u paru, kao i samostalno. Hocemo jos?

I onda udahnem duboko i kazem vako:

Zero se poceo praviti kao sto znamo u Japanu. Hahaha, i nigdje drugo. Hahaha... Sklapali ja Japanci... i Japanke. Habote... Toliko znanja nema ni NASA. Kapu dole NASA-inim kosmonautima, pa i onom sedmom. Otisli...

A sada, ima vise podataka. Prvi kazu da su zbog drvene konstrukcije bili jako lagani i okretni, a drugi opet da su imali zeljeznu konstrukciju. Mozda, jer prvi Zeroi su imali slabije motore. Prve verzije, dakle A6M1 su imale Mitsubishi 14 cilindricni motor od nekih 800 do 875 konja, ovisno na kojoj su visini letili. Kasnije verzije su pojacavane, recimo A6M2 je imao Nakajima motor od 950 konja, Onda Nakajimin motor od 14 cilindara i 1130 konja je bio u svim modelima A6M3, 5, 5a, 5b, 5c... A6M6 i A6M7 gubili su snagu na 1000 konja na visini preko 6000 metara.

A onda su opet dosli Mitsubishi Kinsei motori sa 1500 i kusur konjina pri polijetanju, a na 6000 metara bi im snaga bila oko 1100 konjica. Zaboravih, sve verzije osim one prve su imale trokraki propeler, dok je prva imala dvokraki.

A imali su i naoruzanje. Ne bas puno, jer su bili maleni i imali su jednog pilota. I pilot je bio maleni. Posto je kabina bila zatvorena, nije morao nositi cvike tipa "grunf" za zastitu od vjetra. Dakle naoruzanje je bilo obicno ovako. Dvije bombice od po 60 kila za normalne misije. Kamikaze su nosile jednu od 250 kila. Mogla se zakaciti ali ne i otkaciti. Valjda da bi znali da ce pilot aktivirati bombu. Ovo nije naravno tacno, ali si dajem pravo da umisljam. One zadnje verzije M7 i M8 su mogle vise ponijeti, ukupno 500 kila. Motor je bio snazniji, ali je pilot jos uvijek bio mali. Radije su stavljali kilo bombe vise, nego kilo pilota vise. To se zove efikasnost. Znali su Japanci sta rade. Verzije M6C i novije su imale i rakete vazduh-vazduh, naravno nevodjene... ne sjecam se tacno kakve su bile jer u to doba je bilo razlicitih nosaca raketa. Znate ono vise manjih ili manje vecih. Potrazicu podatak pa postaviti, ako se sjetim.

Ovisno o akcijama su ima stavljali i dodatne rezervoare cirka 300 do 350 litara. Verzije do ovih zadnjih su imale po jedan rezervoar, kasnije su dodali i drugi. Svi su se mogli odbacivati. A kada bi bili odbaceni, padali bi dole. Naravno da nece gore. Joj kako radi logika.

Proizvedeno ih je jako mnogo. Tacnu cifru ne znam za svaki model, taliko pametan nisam. Ali cu i to potraziti pa postaviti. Znam da ih je bilo preko 10,000 komada i da su se sklapali u dvije tvornice Mitsubishi i Nakadjima. Hahaha... OK, OK, gradovi su Jukojo (Nagoja) i Hikoki, sto sam vjerovatno pogresno napisao, ali tako se bar izgovara. Hahaha...

Znam da si rekao da trazis podatke o njima, ali svaka verzija je imala nesto razlicito, raspon krila, duzinu, brzinu... pronaci cu negdje tablicu pa ti javiti. Za sada ti mogu dati samo nacrte.

Zero A6M2, A6M3 i A6M8. Ako mislis da cu ti dati i imena onih koji su ih sklapali, grdno se varas. Necu i gotovo. A ti pitaj nesto drugo.

Zadnje uređivanje Ame®icano : 08.02.2003. at 22:16.
Ame®icano is offline  
Old 08.02.2003., 21:20   #523
hm,hm Slavek i Kumek! A di su se ti tenkovi dokazali? Znam, reći ćete da imaju najmoderniju tehnologiju, karakteristike su im strašne itd... Ali! Znam jedan jako dobar primjer da u takvim slučajevima budem oprezan. U zaljevskom ratu (prvom) nasuprot Abramsa se nađoše T-72. Malo bolji poznavatelji tenkova će odmah reći da bi omjer u borbi stvarno trebao biti velik na strani T-72 da bi uopće naštetili Abramsima.Međutim, puno bitnija stvar, uopće u povijesti ratovanja pokazala se uviježbanost boraca, u ovom slučaju posade tenka. Činjenica je slijedeća: u jedinom mass combatu tenkova iračkih tenkova je bilo gotovo duplo više na početku borbe dok je nakon 10 minuta njihova brojka pala gotovo duplo. Ostali su se povukli. Stvar je bila u tome što dobro uviježbana Abramsova posada ispaljuje 8 projektila u minuti dok su Iračani to učinili samo jednom u minuti. Preciznost amera izražena je u ovom postotku :89%, iračka:34%......To ne bi bilo bitno za našu temu da ruska posada iz istog tenka ne ispaljuje 4 projektila, a to je razlika.Zar ne? Osnovnom kalkulacijom ćete dobiti da ako uračunate vjerovatnost pogotka u obliku date preciznosti i multiciplirate je brojem hitaca iz prisutnih tenkova, dobivate malo drugačiji omjer. OK- to je statistika, ali ipak pouzdanija od statistika iz neborbenih uvijeta.
Nadalje izdržljivost opreme u ekstremnim uvijetima. Iako stvarno skidam kapu na njemačku mašinu Rus mi je tu malo sumnjiv. Oni dobro funkcioniraju u uvijetima savršene logistike. Stavite li ih da djeluju samostalno tu su tanki. Oni su bar poznati po lošo elektronici i nekompatibilnim sustavima. Opet kažem : na Leopard sam slab jer tenk izgleda ubojito i na vojnim vježbama funkcionira savršeno. Usput da li netko zna što je Degman?
msekiric is offline  
Old 08.02.2003., 21:43   #524
"Znam jedan jako dobar primjer da u takvim slučajevima budem oprezan. U zaljevskom ratu (prvom) nasuprot Abramsa se nađoše T-72. Malo bolji poznavatelji tenkova će odmah reći da bi omjer u borbi stvarno trebao biti velik na strani T-72 da bi uopće naštetili Abramsima....."

Slazem se, ali T-72 je najmanje generaciju stariji od modificiranog abramsa, a mozda i dvije. Al pari bi mozda bio T-90. Da li iraska verzija T-72 jos ima punioca ili ide automatski? Veliki broj irackih tenkova nije unisten od strane abramsa nego od helikoptera s onim njihovim Hellfire projektilima i A-10 "warthog" s hellfire-ima i topom. Naravno, tehnoloska strana je apsolutno na strani amerikanaca, a definitivno i uvjezbanost (kolko para tolko muzike). Inace, kazu kako su strasno uvjezbane posade izraelske vojske u Merkava tenkovima. Znam da u toku obuke imaju nekoliko puta po 24 sata i vise bez napustanja tenka. Naveo sam T-95 zbog prakticki manjka kupole. Gore je samo top, sto je tehnoloski skok za tenkove. Abrams je stvarno cudoviste i ne znam kako bi Leopard prosao u srazu. Znam da se nekad natjecu na simulatorima, ali ne znam rezultate. Na neki nacin se divim ruskoj tehnici. Jedini avion s vektorskim potiskom je suhoj, isto su uspjeli napraviti na zrak-zrak raketama i zbog toga im je vjerojatnost pogadjanja za 20 - 30 % bolja od analognih zapadnih.
kumek is offline  
Old 08.02.2003., 21:47   #525
Kolko znam Degman je novi hrvatski tenk. Ono kaj su pokazali na paradi (mislim 95) je bila samo ljuska iliti maketa. Isto kao i S-300 gdje su pokazali samo lansere a bez radara!!! i to bez svih radara, ajd bar su rakete bile unutra. Izvana mi lici na Abrams (onak kockasta kupola).
Inace procitao sam nedavno kako Djuro Djakovic obnavlja suradnju sa kooperantima i ubrzano radi na tenku. Ne znam dal ti ovo kaj pomaze (ak vec to nisi znal) ali ne znam vise.
kumek is offline  
Old 08.02.2003., 22:15   #526
Jos malo o avijonima...

Jedan avijon koji nije ucestvovao u ratu, a zasluzuje paznju jer je bio stvarno mocan je japanski Reppu, sto bi znacilo Hurikan. E to je bio avoincina. Da su Japsi stigli da ga dovrse, ne bi dobili rat, ali bi bilo zanimljivije, jel'? Prvo slika ovdje, a onda i malo podataka. Prve verzije su imale Nakajimin motor, dok je ona zadnja imala Mitsubishi. Sve verzije su bile sa 18 cilindara. A7M1 je imala 2000 konja pri polijetanju i oko 1500 na visini od 7 km. Kasnije verzije su sve bile Mitsubishi i imale su po 2200 konja. Naoruzanje im je bilo razlicito ovisno o verzijama. One prve si imale 13 mm mitraljeze, dok je zadnja verzija imala, pazi ovo - 6 topova od 20 mm u krilima i po dvije bombe od 250 kilograma ili dva rezervoara. Mrcina je mogla letjeti na preko 11 kilometara visine. Napravljeno je svega desetak komada takodje u tvornici Jukojo u Nagoji.

O tenkovima takodje imam sto reci.. ali nemam vremena... Legion me zarobio avionima. Psmtr.
Ame®icano is offline  
Old 08.02.2003., 22:46   #527
Koliko sam ja čuo za Degmana čak je i proizvedena jedna serija. Inače istu sam informaciju i ja dobio da se radi u Đuri i da je neka kooperacija u pitanju. Ali ništa više......
msekiric is offline  
Old 08.02.2003., 22:54   #528
Ranije sam spomenuo tip 97 - Kate avijon koji je koristen za napad na PH. To su bili laksi bombarderi i pravljeni su u dvije verzije Nakajime i jedna Mitsubishijeva. Inace po broju modela se uvijek znalo ko ga je prozivodio. B5M1 - Mitsubishi, B5N1 - Nakajima. Idemo na Mitsubisi verziju prvo. Napravljeno je nekih 120 do 130 komada. Posada je bila od tri clana, pilot (cudilo bi me da ga nije bilo), navigator/nisandzija i radio operator/mitraljezac. Taj mitraljez je bio smjesten nazad (rear gun) kalibra 7.7 mm. Mogao je nositi, e sad ne znam tacno, jel 800 ili 1000 kg bombi ili umjesto bombi jedan torpedo. Slicica je tu.

Nakajimine verzije sam vec opisivao ranije slafku, ali evo jos malo detalja. Prva verzija B5N1 je imala motor od 9 cilindara sa 700 do 775 konja, dok je verzija B5N1B i B5N2 imala 1000 konja, 14 cilindara, isti motor kao u Zerou. To je sve isti tip aviona - tip 97 Kate. Ovdje imam jednu sliku restauriranog Katea. Napravljeno je ukupno izmedju 1150 do 1200 komada. Ne znam tacno. Tri fabrike Kikoki (Koizumi), Nagoja i Hiro. A gdje drugo. Evo jos jedna slicica i jos jedna samo za slafka.

To bi bilo to, a bice jos. Ako hocete.

Malo cu odmorit, da ne mislite da sam podivljo.
Ame®icano is offline  
Old 08.02.2003., 23:00   #529
lijepo vas je vidjet' u staroj formi.

Sto se tenkova tice, da li netko zna radi li se nasljednik abramsa? ipak vec ima 20 godina...
inače, nekako nemam povjerenja u hrv vojnu industriju. mislim, prije par godina (ili više od par) se toliko pisalo o raznim hrv tenkovima, puškama, topovima, itd... a sve su te priče zatim netragom nestale. jedino što mi se čini realnim je da hrvati grade vlastita vojna plovila. (sa, naravno, tuđim naoružanjem i ostalim sistemima)

što se aviona tiče, baš me zanima kako bi svi ovi 'novi' avioni prošli u medjusobnim okršajima... mislim, kako bi zavrsio sukob EFtyphoon vs rafale vs gripen vs f22 vs f35? to je problemčić s novim avijončićima, sve moraš pogađat i nagađat... jedino ako bi mogli izazvati neki US vs EU rat..., cisto iz znanstvenih pobuda
el Duderino is offline  
Old 08.02.2003., 23:14   #530
"Sto se tenkova tice, da li netko zna radi li se nasljednik abramsa? ipak vec ima 20 godina...
inače, nekako nemam povjerenja u hrv vojnu industriju. mislim, prije par godina (ili više od par) se toliko pisalo o raznim hrv tenkovima, puškama, topovima, itd... a sve su te priče zatim netragom nestale. jedino što mi se čini realnim je da hrvati grade vlastita vojna plovila. (sa, naravno, tuđim naoružanjem i ostalim sistemima)"

Slazem se iako bih tu dodao i tenk jer najveci problem je koliko sam cuo presanje kupole u posebnim presama i cini mi se motor koji se ako se ne varam proizvodio na istom mjestu. Zato se i jest cijela '84-ka konacno sklapala u Gjuri Djakovicu. Kooperacija ionako zapravo daje vecinu dijelova ko i svugdje. Institut Rugjer Boskovic je razvijao (dal i proizvodio) laserski daljinar. Uz kooperaciju sam prilicno siguran da mogu napraviti tenk i to solidan. Dio '84-ki je i otisao Sadamu iako je nakon toga poceo rat pa je poso stao.

Kaj se Abramsa tice gledao sam na History Channel-u o tenkovima i nisu nist spomenuli nasljednika. Mislim da jednostavno poboljsavaju Abrams.
kumek is offline  
Old 09.02.2003., 00:39   #531
Slazem se iako bih tu dodao i tenk jer najveci problem je koliko sam cuo presanje kupole u posebnim presama i cini mi se motor koji se ako se ne varam proizvodio na istom mjestu. Zato se i jest cijela '84-ka konacno sklapala u Gjuri Djakovicu. Kooperacija ionako zapravo daje vecinu dijelova ko i svugdje. Institut Rugjer Boskovic je razvijao (dal i proizvodio) laserski daljinar. Uz kooperaciju sam prilicno siguran da mogu napraviti tenk i to solidan. Dio '84-ki je i otisao Sadamu iako je nakon toga poceo rat pa je poso stao.

Kaj se Abramsa tice gledao sam na History Channel-u o tenkovima i nisu nist spomenuli nasljednika. Mislim da jednostavno poboljsavaju Abrams.
.........
Po meni dostupnim informacijama laserski daljinar i termo ciljnik su se razvijali u Gorenju-doduše konačno sklapani u Đuri. Razvijen je prototip novog Abramsa i zove se A-2, ali mislim da nije proizveden serijski,a sigurno znam da nema govora o službenoj uporabi.
Imamo mi dobrih proizvoda u vojnoj industriji. Tu mogu samo kao primjer spomenuti Torpedo koji je nažalost nedavno prestao proizvoditi svoje kamiončiće.
msekiric is offline  
Old 09.02.2003., 02:25   #532
Abrams je osnovni americki tenk, napravljen od General Dynamicsa. Jedna od fabrika je donedavno bila par milja od mjesta gdje zivim. Sada se tu nalaze pokusni pogoni za auto industriju. Pa hajmo malo o Abramsu... Svi mozete naci informacije na internetu, kao i slike, pa ne bih o tome, nego o municiji. I to onoj zbog koje su digli buku... sa osiromasenim Uranom (Depleted Uranium, DU).

Evo jednog zanimljivog linka za 120mm - tenkovsku municiju. Man, koliko je ta tehnologija dogurala. Ono sto vam mozda nije poznato je da se DU takodje nalazi u oklopu Abramsa tako da mu pojacava cvrstinu.Posebno je zasticen dio koji posadu dijeli od rezervoara goriva koji su takodje dizajnirani da u slucaju eksplozije sagorjevaju prema vani. Neko je takodje spomenuo gasnu turbinu. Za novu seriju M1A2 dolaze novi motori, takodje gasne turbine koje ce biti manje, tise i bez vidljivog izduva.

A sada malo o M84. Hrvatska sama ne moze ponovo sklopiti taj tenk bez suradnje sa prijasnjim proizvodjacima dijelova. Bar ne iste kvalitete. U stvari to je moguce ali mora odrijesiti kesu. Koju kesu? Pa nema dovoljno ni za lopove na vlasti (bivsoj, sadasnjoj i buducoj), penzionere, doktore, skole, vojsku, pilote, avione... a kamoli da proizvodi svoj tenk. I kome ce ga prodavati? Namibiji?

Sada kada je trziste puno starih tenkova iz sovjestkog bloka koji se mogu dobiti na po desetak centi za kilo, ko je lud da ga proizvodi za daljnju prodaju? Vjerovatno nasi biseri. Hahaha...

Nego, citao sam da nova generacija M1A2 koja dolazi 2004 godine ce imati SEP paket koji se sastoji od par "igracki" poput novod termalnog detektora sa termalnim displejom druge generacije, komandnim digitalnim displejom sa mapama terena, takodje se ce poboljsati termalni displeji za nisandziju (povecan domet). Ta ugradnja ce biti poduzeta na nekih 1200 tenkova.
Ame®icano is offline  
Old 09.02.2003., 11:27   #533
Thumbs up evo i mene malo...

T72 baš i nije nešto najsuvremenije... to je mrcina, ali oklopna zaštita mu je gotovo nikakva. to se najbolje vidjelo u dva njegova sukoba s modernim tenkovima – 1982. u Libanonu je dobio batina od izraelske Merkave Mk1*, a 1990. u pustinjskoj oluji su ga nalupali Abramsi M1. oklop mu je banana i danas ga probijaju i protutenkovski topovi kalibra 105mm. T72 ima najveći top, 125mm, ali ni s tim topom nemože probit oklop abramsa ili leoparda. rusi su ih opremili da mogu ispaljivat anti-tenk vođene projktile iz topa, ali budući da jedna raketa dože preko 40.000dolara, nema puno tih tenkova koji ih imaju.

T90? tenk je dobar, ali rusi su proizveli oko 300 komada. bolje da i nisu.

hrvatski tenk? Đuro Đaković ih radi po licenci za T72. to znači da tenk nema dovoljno jaku oklopnu zaštitu i sve nedostatke originala... sustav ciljanja je ja mislim napravila neka slovenska firma...

abrams? to neće dobit nasljednika skoro. ići će samo modernizacije. najbolji primjer su francuzi - oni leclerca namjeravaju koristit još 40 godina. a neće im biti teško poboljšavat oklop jer na čeličnu ljusku samo trebaju stavljat ploče, dijelove oklopa od najnovijih materijala.

*merkave su jebene makine. sadašnja verzija Mk3 se ubraja među 3 najbolja tenka (Abrams i Leopard2). po nekim stvarima merkava je ispred ove dvojice, ali je sporija... mene isto zanima kak bi izgledal sukob ovih tenkića. mašine su opake, posade izvježbane do ludila.
ajmo se dogovorit i napravit sranje pa da bude treći svjetski!! ko je za nek digne palac:
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 09.02.2003., 15:35   #534
A ja mislio da sam puko. Kad vas čitam odmah mi je lakše. JAO kako bih napisao nekaj o tenkovima, obožavam tenkove. Od modernih mi je Merkava jebeni mrak. Stavit 60mm minobacač u kupolu, i ostavit prostora da može vozit još 3 vojnika-valjda nekih manjih, ili dodatno streljivo, gorivo i sve kaj treba, opaka ideja .Nije ni čudo da je onda malo sporija, treba tu mrcinu pokrenut.
Da ne pričam da je to vjerojatno jedini tenk današnjice koji se jednako dobro može koristiti na otvorenom i u gradskoj borbni. Očito dobro izdržava pogotke RPG-7 . No ipak mi je najdraži Leopard da ga J.

Ajmo mi natrag na Vještice.
Eto II st pne. I naših Maga u Rim. Ubrzo divinacija-proricanje budučnosti astrološkim metodama i određivanje natalnog horoskopa, postala je popularna kod običnog svijeta, a Kaldejci-Magi, ili barem oni koji su se tak nazivali , se toliko namnožilo da ih je Rim 139 pne. morao policijskim metodama istjerati pod optužbom da su svojim proricanjem kvarili javni red i mir i uzbuđivali narod širenjem opasnih glasina.

Također je i mnogo istaknutih osoba i careva brijalo na njih, kao npr Sula-za kojeg vele da je bijo luuuud za njima, a i inače je bio malo luuuuud, Tiberije-koji se izgleda kasnije nekaj naljutil na njih jer je 17. god, donio ukaz kojim zabranjuje divinaciju pod prijetnjom izgona iz Ita. i konfiskacijom cjelokupne imovine. Jako su na njih brijali i Hadrijan, Marko Aurelije, Alex. Sever….

Tiberijevim ukazom se zabranjivala samo tzv. Obrtnička divinacija, dok samo znanje te metode nije bilo kažnjivo, no u pojedinim slučajevima je divinacija bila strogo zabranjena. Npr.doznavanje sudbina cara, države, ili čak i vlastite sudbine, ili nekim zabranjenim načinom kao npr. žrtvovanjem ili osakačivanjem ljudi, ili vršenje takvih čini noću.
Sve kaj je imalo veze s carevima se naročito strogo kažnjavalo, ovisno o staležu ih kojeg je došao naručitelj divinacije, uglednici-odsjecanje glave mačem, oni neki srednji-spaljivanem, a obočni plebs pribijanjem na križ. Kako su ubijali divinatora nije mi poznato. I tako sve do Dijeklecijana koji je potpuno zabranio matematiku-pod kojom se onda podrazumjevala astrologija. Car Konstancije je negdje sredinom 4 st AD. Zabranijo divinaciju i magiju bilo koje vrste, što Justinijan je 500 i neke uvrštava u svoj poznati kodeks. Konstancijev ukaz je nesumnjivo donešen pod utjedajem crkve.
Normalno da je uz divinaciju postojala ono kaj bi mi danas nazvali Magija, čarobnaštvo. To je također bilo pravno regulirano-kao uostalom i sve u Rimu. Dobra ili tzv bijela je bila dozvoljena, dok je bilo zabranjeno bavljenje magijom kojoj je cilj bio najneti nekome štetu uključujuči tu i tzv. Čarobnjačko ubojstvo.
Razno-raznim sredstvima se čaralo, prvenstveno izgovaranjem ili pisanjem određenih riječi i formula, kako na latinskom, tako i na drugim jezicima,(-pitam se jel i onda još neko znao Akadski?) kojim su molili ili zakljinjali bogove da im ispune želju, često su se koristili i metalnim ili voštanim figurama, koje bi onda prema želji i potrebi palili, probadali, zakapali i sl.
Naročito je bila često čaranje zakapanjem u zemlju olovne pločice na kojoj je bilo napisano "tužba" protiv određene osobe upučena podzemnim bogovima. Onda je tu još bio i tzv. Zli pogled kojem se pripisivalo moć da može svakojake nepodopštine priređivati poštenom svijetu.

Dosta o tome. Ajm mi na odnos crkve i čarobnaka.
Još se Stari zavjet na nekoliko mjesta izrazito negativno odnosti prema bilo kakvim oblicima čaranja, koje bi mogli odrediti kao postizanju efekata koji znatno nadmašuju čovjekove prirodne moči, protiv kojih nalaže stroge kazne i ne vrši podijelu na crnu i bijelu nego svaku odreda divinaciju i magiju pripisuje djelovanju demona. Ova odredba je očito nastala kao svojevrsna zaštita same religije od upletanja sa strane, a isto tako je služila Judejskoj kulturi da se ne utopi u moru svakojakih mnogobožnih naroda koji su ih okruživali. Blink. Slična stvar je i sa onom famoznim Kineskim pismom. Zakaj je ono onak čudno i zajebano i još dan danas ga koriste, a ne lijepo latinicu hehe Zato kaj je ono bio element koji je povezivao različite etničke skupine i grupe koje čine današnju Kinu a nekad Kinesko Carstvo u jednu cjelinu. Bog je jednu skupinu želio zaštiti od druge svetim pismom, a Kinezi su mnogo skupina pretvorili u Kineze sa svojim pismom. Kinezi očito imaju svoje sveto pismo-i komunističku partiju-ŽIVIO CAR.

No i samo vjerovanje u realnost čarobnjačkih pojava je dobilalo svoju potvrdu u starom zavjetu. Baš na njega su se pozivali mnogi teolozi u raspravama dali je Magija, čaranje, istinita pojava, ili samo opsjena za mase. Ima jedna zgodna priča. Na židovskog kralja Saula (prvi židovski kralj-oko 1000pne.) su se nekaj nabrijali Filistejci. Kad je Saul doznao kolika vojska ide na njega, malo se prestrašil i upitao Boga što mu je činiti, ali Bog se oglušio na njegove molbe i direktne i preko proroka. Premda je neko vrijeme prije frke, da udovolji Bogu, protjerao iz zemlje čarobnjake, naredio svojim slugama da mu nađu osobu koja zna razgovarati sa onima koji su otišli u Vječna lovišta, da za savjet pita Samuela (prorok, svećenik, poznat po ujedinjavanju židovskih plemena, što je olakšalo Saulu posao), preko neke žene koja se bavila-nekromantijom i ovaj mu odogovori da se to Bog ljuti na njega što nije sve čarobnake-vještice došao glave, i da budu za kaznu sutradan u boju poginuli on i njegov sin. Proročanstvo se ispunilo, mada neki kažu da se Saul ustvari sam ubio-bacio na mač, a da i David ima tu svoje prste jer se tada baš i nisu jako voljeli.
Di je koja vještica da se uključi? Možda ju tenkovi prepali?
Legion is offline  
Old 09.02.2003., 15:39   #535
Nego Amerikanec, nisi ništa reko o topovima-mitraljezima, na zerou, o njegovoj max. brzini, radijusu??? A to bi me zanimalo i za sve ostale avione.
Legion is offline  
Old 09.02.2003., 15:40   #536
Hehe, vjestice bi se osamostalile, pa su trenutno zauzete, ali ulovit cemo si jednu sutra-preksutra.
Pitat cu ja najbolju direktno ima li pojma o onome sto ti treba.
Gospon Pes is offline  
Old 09.02.2003., 15:57   #537
Ma pitaj ti nju da malo navrati, pogleda kaj tu pišemo, i da svoje stručno mišljanje o čarobnjaštvu. Ipak ja to gledam sa malo drugog stanovišta nego ta glavna vještica koja bi nam vjerojatno mogla napisat mnogo zanimljivih stvari za koje ja neznam. To bi bila fora, da dobijemo i od glavne vještice neki napis, ili više njih o tim pojavama, pa da imamo kompletan uvid u stvar. Ajde pesica, pozovi tu glavnu.
Legion is offline  
Old 09.02.2003., 16:58   #538
Legione, tebi nista ne promakne. Ja se raspisao onako kako mi pada pod tastaturu, tako da je normalno da neke stvari i propustim. Rekao sam kakve bombe je nosio Zero, a mitraljeze nisam spomenuo. Pa ovako...

Prve verzije, dakle M1, M2, M3, M5 su imale po dva mitraljeza 7.7 mm plus dva kanona/topa (tip 99) od 20 mm u krilima. Jedno vrijeme su na M3 experimentalno montirali topove od 30 mm, ali nije islo. Na verzijama M6 i M7 su umali tri mitraljeza 13.2 mm (dva u krilima, jedan na deku) i dva topa od 20 mm u krilima, a verzija M8 dva mitraljeza 13.2mm i dva topa 20 mm, sve montirano u krilima.

Ostale karakteristike mi se neda pisati jer imam tabelu koju mozes naci ovdje. Mogu li sada nastaviti o ostalim Japancima ili ti je dovoljno?

Par slicica mozete download ovdje i simulaciju pucanja iz mitraljeza Zeroa ovdje.
Ame®icano is offline  
Old 09.02.2003., 17:45   #539
Legion, samo za tebe

doduše, nije vještica, ali je sorceress...
vidi sliku.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 10.02.2003., 02:22   #540
Idemo jos malo o japanskim avionima.

Nakajima B6N Tenzan, jos jedan bombarder za nosace aviona. Vrlo slican tipu 97 Kate po izgledu, naravno. Prva verzija B6N1 je imala cetrnaest cilindricni motor od 1800 KS pri polijetanju, dok bi na visini od 5000 metara izgubio nekih 200 konja. Sljedece verzije, 2 i 3 su imale Mitsubishi motore od 1850 konja. Sve verzije su imale propeler sa cetri kraka. Sada malo o naoruzanju. Prva i druga verzija su imale jedan mitaljez 7.7 nazad i jedan u trbuhu, dok je treca verzija imala 13 mm mitraljez za pucanje unazad. Mogli su ponijeti do 800 kilograma bombi ili jedan torpedo. Napravljeno je oko 1250 komada prve dvije verzije, dok je treca zapela na prototipu, tako da su napravljena samo dva i to na konstrukciji predhodne verzije. Nisu stigli dalje, a bas ih je krenulo.

Posto slafko voli crteze, evo par ... jedan, dva, tri... e nema tri.

Mogli su letjeti na maximalno 9000 metara, kao i vecina aviona tog vremena, dok im je domet bio 1500 kilometara.

Toliko za sada o avionima sa nosaca aviona. Ima ih jos par za spomenuti, recimo malo znani Yokosuka bombarderi, ali mrzi me sada. Zanimljivije bi bilo da predjemo na prave bombardere i "letece brodove", kao i na J-fightere (recimo Shunsui J8M)...
Ame®icano is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.