Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2012., 21:19   #321
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
evo originalnog recepta za vojnički pasulj:

http://i20.tinypic.com/332tp91.jpg

http://i21.tinypic.com/2ev9uf6.jpg

šta znači "da pasulj ogrezne"?

Jest takav je bio u skorijoj JNA, odnosno od šeszdesetih godina prošlog stoljeća, mada po priči jednog učesnika Drugog svjetskog rata i časnika JNA to je daleko od onog vojničkog graha koji se proslavio u Prvom i Drugom svjetskom ratu.
Po njemu, slavni vojnički grah iz nekadašnjih svjetskih ratova kojeg su svi vojnici voljeli i pričali o njemu, onaj vojnički grah koji je postao legendaran, u nekadašnja ratna vremena pravio se od konjetine.

Kad im pogine ili od iznurenosti ugine konj, nisu ga ostvljali već ga kuhali u grahu sa divljim lukom (srijemuš ili medvjeđi luk) koji je mirisom i okusom bliži češnjaku nego luku, a konjetina vrlo mekano meso i pomalo slatkastog okusa, pa je to bilo nešto posebno.

U mirnodopsko vrijeme između dva svjetska rata i u postratnoj JNA dok je bila konjica, kad te životinje u vojsci odrade svoje i nisu više za uporabu zbog starosti, nisu se bacale već se njihovo meso koristilo za ishranu, u grahu. Kako je početkom šezdesetih JNA ukinula konjičke jedinice, konjetina je zamjenjena govedinom.

Zadnje uređivanje Morf : 18.09.2012. at 21:24.
Morf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 14:03   #322
Jel može čemu služiti voda u kojoj se kuhao grah, ono, općenito u domaćinstvu? Mislim na prvu vodu, onu vjetrovitu.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 20:33   #323
Je, kak da ne, ja od toga radim juhu od graha, dodam jos malo kuhanog graha. Netko je to na temi o temeljcima nazvao temeljcem od graha, pa su ga vrhunski gastronomi ispljuvali.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2020., 15:24   #324
kako zapravo kuhati suhi grah? namačem ga i 24 sata ali i dalje ga trebam kuhati najminimalnije 1 sat. A i tad mi se čini da je još nekako grublji. Vodu promijenim jednom. Često je grah i raspuknuti već do trenutka kad je kao gotov, a to nisam primijetil kod drugih kuhara?
Čak ni ne dodajem sol kad ga kuham jer sam čital da kao to usporava proces kuhanja.
Inače volim jela s grahom ali eto taj dio pripreme mi je problem. A konzerve su skupe i pretpostavljam da su slabije nutritivne kvalitete (?)

koji grah vi kupujete, kad nema onaj svježi na placu?
_filo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2020., 19:08   #325
mene vise od samih recepta zanima di kupujete grah? na kojem mjestu uopce mogu biti siguran da cu kupiti tocno onu sortu koju zelim? kad vidim da na placi netko prodaje tetovac, sanse su valjda preko 90% da je grah sa novog zelanda isto kao i onaj bijeli kojeg zapakiranog prodaju po trgovackim centrima. postoji li uopce mjesto s dobrom ponudom raznih vrsta graha na kojem me nece zajebat oko porijekla?
butkooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2020., 19:54   #326
Quote:
butkooo kaže: Pogledaj post
mene vise od samih recepta zanima di kupujete grah? na kojem mjestu uopce mogu biti siguran da cu kupiti tocno onu sortu koju zelim? kad vidim da na placi netko prodaje tetovac, sanse su valjda preko 90% da je grah sa novog zelanda isto kao i onaj bijeli kojeg zapakiranog prodaju po trgovackim centrima. postoji li uopce mjesto s dobrom ponudom raznih vrsta graha na kojem me nece zajebat oko porijekla?
Ja kupujem na zelenoj tržnici u Zg. Nema baš "na kilu", ali 5 kg će ti svatko prodati.
U rujnu sam kupio prefini trešnjevac po 20,00 kn/kg
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2020., 22:19   #327
grah s kiselom repom i zapečeni grah sa špekom - jedina 2 jela od graha koja su mi super
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2020., 11:19   #328
Quote:
butkooo kaže: Pogledaj post
mene vise od samih recepta zanima di kupujete grah? na kojem mjestu uopce mogu biti siguran da cu kupiti tocno onu sortu koju zelim? kad vidim da na placi netko prodaje tetovac, sanse su valjda preko 90% da je grah sa novog zelanda isto kao i onaj bijeli kojeg zapakiranog prodaju po trgovackim centrima. postoji li uopce mjesto s dobrom ponudom raznih vrsta graha na kojem me nece zajebat oko porijekla?
Ja kupujem ili kod čovjeka kojeg poznajem, pa kupim 5-10kg ili kod jedne žene na Trešnjevačkom placu koja ima nekoliko sorti graha, od toga 3-4 koje nitko drugi ne prodaje. Znam da nije neka garancija, ali žena ljeti prodaje samo mahune (4-5 vrsta), a zimi samo grah.
A i ukusan mi je
dario15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2021., 15:32   #329
Imam grah od prošle god. Namakal sam ga 24 sata u vodi, potom kuhal 2 sata (nepoklopljeno - ne mogu naći nikakav poklopac..) i još je tvrd. Kako to čudo omekšati? Imam ga još 3 staklenke pa da potrošim
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2021., 15:50   #330
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
Imam grah od prošle god. Namakal sam ga 24 sata u vodi, potom kuhal 2 sata (nepoklopljeno - ne mogu naći nikakav poklopac..) i još je tvrd. Kako to čudo omekšati? Imam ga još 3 staklenke pa da potrošim
Nemrem pomoći
Ali isto kao kod frendova na moru pred neki dan, našli od lani bijeli grah pa mislili salatu. Namakali cca 18h, kuhali poklopljeno po PS-u (1 voda pa 2 voda, sol pred kraj) 4 sata i ostavili u toj toploj vodi oko sat.
Probala sam, mogli su isto staviti kuhati i šljunak.
FineGold is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2021., 16:31   #331
Express lonac bi mogao pomoći.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2021., 18:43   #332
Kako skuhati grah a da ne otpadne puno kožica. Ne kužim jeli do graha ili kuhanja.
Posebno me smeta kad su debele kože a neznam kako kod kupovine prepoznati.

Oni gotovi u konzervi su uvijek savršeno kuhani.



Sent from my SM-N970F using Tapatalk
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2021., 19:14   #333
Grah namoci u slanoj vodi i kuhaj na njeznijoj temperaturi, ostalo ce ovisit o tom kakav je grah. alternativno ako imas kakav pressure cooker mozes naucit s kojim postavkama dobit konzistenciju koju zelis svaki put
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.