Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 31.08.2014., 00:27   #1
EU - Donald Tusk nasljeđuje Hermana von Rompuya na dužnosti Predsjednika EU (Vijeća)

Meni je izbor Tuska veliko - ali jako ugodno iznenađenje. Sada mi je i jasno zašto je diskreditiran Sikorski sa onom snimkom u kojoj je vrijeđao Amerikance. Dva Poljaka nikako nisu mogli postati i "Predsjednikom" Europske unije (jer ova funkcija je zapravo korespodentna funkciji državnog poglavara / Predsjednika Republike u nacionalnim državama) i Ministrom vanjskih poslova.

Pretpostavljam da su sami Poljaci izbacili iz igre jednog kako bi na viši položaj ugurali drugog.

U novom mandatu dužnost EU Ministra vanjskih poslova opet obavlja žena, što mi je zanimljivo - ovaj put političarka iz Italije. A to opet znači da su na dvije najviše dužnosti u upravnoj strukturi Europske unije izabrani katolici. Nisam ziher, trebao bi malo konzultirati enciklopedijske izvore, ali mislim da to od osnivanja Europske unije baš nikada nije bio slučaj - a da li je značajan, to ćemo tek vidjeti.

U konačnici Europsku uniju će dakle voditi političari iz Italije i Poljske - što me podsjeća na još jednu zanimljivu trivijalnost - riječ je o dvijema državama koje se spominju u stihovima poljske nacionalne himne, a koji opjevavaju borbe poljske vojske u Italiji u Napoleonskim ratovima, odnosno želju poljskih vojnika da se iz Italije u Poljsku vrate kao pobjednici

Quote:
Mazurka Dąbrowskog (hrvatski)

Još Poljska nije propala,
dok mi živimo.
Što god nam sila strana otela,
vratit ćemo sabljom.

Stupaj, stupaj, Dąbrowski,
od Italije do Poljske.
Pod tvojim vodstvom
ujedinit ćemo se s narodom.

Preko Vistule, preko Warte,
Bit ćemo Poljaci.
Dao nam je primjer Bonaparte
kako trebamo pobijediti.

Stupaj, stupaj, Dąbrowski…
Kao Czarniecki do Poznańa,
poslije Švedskog potopa,
zbog rata za domovinu,
vraća se preko pučine.

Stupaj, stupaj, Dąbrowski…
A kad tamo, otac svojoj Basii,
veli plačući:
"Slušaj samo, i reci mi kad naši
u vojne bubnjeve krenu udarati."

Stupaj, stupaj, Dąbrowski…
od Italije sve do Poljske
Pod tvojim vodstvom
ujedinit ćemo se s narodom!
Mazurek Dąbrowskiego - Poljska nacionalna himna


Zadnje uređivanje PowerLock : 31.08.2014. at 10:04.
PowerLock is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.