Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2016., 22:24   #1
Question Maksimalno ubrzanje vozila i sila trenja

Imam pitanje koje me kopka, ali ne razumijem u čemu griješim.

Kotač je izum koji funkcionira zahvaljujući sili trenja, jer da trenje ne postoji kotač se nebi mogao "odgurnuti" od tlo nego bi se vrtio u prazno i proklizavao.

Iako trenje postoji moguće je da kotač automobila proklizuje ako pokušamo ubrzati. To možemo najlakše uočiti na ledu (jer je faktor trenja između gume i leda manji nego između gume i asfalta) ako odjednom damo dobar gas.

Uvjet da kolo ne prokliže je da sila kojom ubrzavamo ne bude veća od sile trenja, odnosno da akceleracija kojom nastojimo ubrzati ne bude veća od faktora trenja * g.
Znači a<faktor trenja*g.

Faktor trenja na noramalnoj cesti je oko 0.85 (po onome što sam ja pronašao guglajući). To znači da u normalnim uvjetima maksimalna akceleracija iznosi 0.85*9.81 ms^-2 = 8.34 ms^-2.

Kada bi vozilo tom stalnom akceleracijom ubrzavalo do 27.78 m/s (100 km/h), za to bi mu bilo potrebno t= v/a = 27.28 ms^-1 / 8.34 ms^-2 = 3.33 s

To je moj postupak u kojem sam očito negdje pogriješio s obzirom da Bugatti Veyron do 100 km/h ubrza za 2.5 s, a o formulama kojima treba manje od 2 sekunde da ne govorim.

Ja sam uzeo realan faktor trenja, ali i pri faktoru trenja koji iznosi 1 , potrebno vrijeme nebi bilo ispod 2.83 sekunde.
casmona is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 23:25   #2
Dobro si racunao. Postoje materijali, koji na asfaltu imaju koeficijent > 1 (mada to vise nije pravi trenj, vise nesto kao form fit).
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 13:17   #3
Quote:
casmona kaže: Pogledaj post
Imam pitanje koje me kopka, ali ne razumijem u čemu griješim.

Kotač je izum koji funkcionira zahvaljujući sili trenja, jer da trenje ne postoji kotač se nebi mogao "odgurnuti" od tlo nego bi se vrtio u prazno i proklizavao.

Iako trenje postoji moguće je da kotač automobila proklizuje ako pokušamo ubrzati. To možemo najlakše uočiti na ledu (jer je faktor trenja između gume i leda manji nego između gume i asfalta) ako odjednom damo dobar gas.

Uvjet da kolo ne prokliže je da sila kojom ubrzavamo ne bude veća od sile trenja, odnosno da akceleracija kojom nastojimo ubrzati ne bude veća od faktora trenja * g.
Znači a<faktor trenja*g.

Faktor trenja na noramalnoj cesti je oko 0.85 (po onome što sam ja pronašao guglajući). To znači da u normalnim uvjetima maksimalna akceleracija iznosi 0.85*9.81 ms^-2 = 8.34 ms^-2.

Kada bi vozilo tom stalnom akceleracijom ubrzavalo do 27.78 m/s (100 km/h), za to bi mu bilo potrebno t= v/a = 27.28 ms^-1 / 8.34 ms^-2 = 3.33 s

To je moj postupak u kojem sam očito negdje pogriješio s obzirom da Bugatti Veyron do 100 km/h ubrza za 2.5 s, a o formulama kojima treba manje od 2 sekunde da ne govorim.

Ja sam uzeo realan faktor trenja, ali i pri faktoru trenja koji iznosi 1 , potrebno vrijeme nebi bilo ispod 2.83 sekunde.
Što će ti g=9.81 m/sec-2? Taj auto je na nizbrdici bez motora ili što?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 16:03   #4
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Što će ti g=9.81 m/sec-2? Taj auto je na nizbrdici bez motora ili što?
Formula za silu trenja glasi faktor trenja*sila podloge, a na ravnom tlu sila podloge je jednaka težini, odnosno mg.
casmona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 16:46   #5
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Dobro si racunao. Postoje materijali, koji na asfaltu imaju koeficijent > 1 (mada to vise nije pravi trenj, vise nesto kao form fit).
Možeš li malo pojasniti taj form fit, što je to i po čemu se razlikuje od pravog trenja?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 17:35   #6
Quote:
casmona kaže: Pogledaj post
Formula za silu trenja glasi faktor trenja*sila podloge, a na ravnom tlu sila podloge je jednaka težini, odnosno mg.
A gdje ti je onda masa vozila? Mislim da si formulu krivo uportrijebio, odnosno da nije dostatna za izračun.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 17:50   #7
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
A gdje ti je onda masa vozila? Mislim da si formulu krivo uportrijebio, odnosno da nije dostatna za izračun.
Sila kojom akceleriramo < Sila trenja
ma < µmg /:m
a < µg
casmona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 19:53   #8
Testiranja se rade na valjcima
Maksimalno ubrzanje a nema proklizavanja i otud njemu 2,5 sekunde.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 20:26   #9
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Možeš li malo pojasniti taj form fit, što je to i po čemu se razlikuje od pravog trenja?
Pa nema tu prave razlike, i trenj nije nista drugo nego form fit (grubo receno), samo na mikroskopskoj razini (ili molekularnoj).

Htio sam objasniti autoru teme, kako snaga trenja moze biti veca m*g (dakle koeficijent > 1), sto je malo kontra intuicije. Da kotac ima cavle sto okomito stoje van, a cesta rupe u koje cavli tocno pasaju kad se kotac krece, odmah je jasno da je tu svaka aceleracija zamisljiva, i ona sto zahtjeva trenj veci od m*g. To sa "cavlima i rupama" se po principu i dogadja sa materijalima, sto na asfaltu imaju koeficijent > 1, samo eto pod mikroskopom (sa manje povecanja nego sto bi bilo potrebno kad je koeficijent manji). Ali to su vrste gume, skojima bi jedva dosao iz Zagreba u Split, a da ih nemoras menjati (+ racunaj tri puna tanka).

Zadnje uređivanje C. F. Gauss : 22.02.2016. at 20:37.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 11:10   #10
Gauss, hvala na pojašnjenjima. Inače, na hrvatskom se kaže trenje, ne trenj.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 11:52   #11
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Gauss, hvala na pojašnjenjima. Inače, na hrvatskom se kaže trenje, ne trenj.
Hvala, moras znati, da ja vecinu pojmova ukucam u neke translatore njem-hr ili eng-hr... Nigdar nisem prešel čez nekakvo predavanje hrvatskog, selo i farma, to je jedina Hrvatska teru sam ja upoznal kad sem mali bil. Zetor 3511, to je jos danas moj san
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 12:07   #12
Evo malo jednostavnije objasnjenje form fita, recimo trenje celik-celik je 0.5, znaci postoji sila na kojoj ce doci do proklizavanja, u slucaju da se radi o zahvatu izmedju dva celicna predmeta tipa 2 zupcanika, nikako nece doci do proklizavanja i u slucaju da su zupcanici isti, brzina zupcanika 1 ce uvijek biti ista kao brzina zupcanika 2.

Napravimo ravnu cestu koja savrseno odgovara prorezima u gumi i tada nikada ne bi doslo do proklizavanja bez obzira na zestoki start automobila.( u ovom slucaju "idealnom" su zanemarena svojstva elasticnosti gume )
master_dju is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 12:16   #13
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Hvala, moras znati, da ja vecinu pojmova ukucam u neke translatore njem-hr ili eng-hr... Nigdar nisem prešel čez nekakvo predavanje hrvatskog, selo i farma, to je jedina Hrvatska teru sam ja upoznal kad sem mali bil. Zetor 3511, to je jos danas moj san
U svakom slučaju, hrvatski ti je puno bolji nego u hrvatskog premijera.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.