Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2015., 05:56   #261
pozdrav svima
trebao bi mi savjet u vezi moje trenutne situacije.Dakle radim u drzavnoj firmi,ugovor o radu na neodređeno i dobio sam sad ponudu da odem raditi u inozemstvo.Ponuda je u neku ruku primamljiva,vodi cak prema tome da se skupa s obitelji danas sutra preselim gore.No s druge strane imam stabilan posao,trenutno siguran i ne zelim ga riskirati prekidanjem ugovora o radu.
Tako da jedino sto preostaje je ugovor o djelu kojeg bi potpisao za tog novog poslodavca.Moram napomenuti da je i ta nova firma u Hrvatskoj te bi ja bio neka vrst izaslana radnika za period od tri mjeseca.Nakon toga bi se potpisao ugovor za stranu firmu.
Da li postoji nesto sto bi mi omogucilo da sam u trenutnoj firmi na godisnjem i slobodnima danima(kojih imam poprilicno zbog silnih dezurstava) a u međuvremenu radim u toj drugoj firmi,samo u inozemstvu?Sve bi se odvijalo po HR zakonima jer su obe firme ovdje.
Opcija da me moja sadasnja firma salje kao izaslana radnika koji ce raditi za tu drugu mi nije primamljiva jer ne bih htio da uplecem sadasnju firmu previse u to.
Konkretno postoji li neka vrsta ugovora o djelu kojeg bi mogao potpisati s tim novim poslodavcem.I ako bi mogao dal eventualno prijava boravka(vezano za smjestaj)moze utjecati na taj ugovor?
Hvala
dalmatinos32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 07:11   #262
Quote:
dalmatinos32 kaže: Pogledaj post
Opcija da me moja sadasnja firma salje kao izaslana radnika koji ce raditi za tu drugu mi nije primamljiva jer ne bih htio da uplecem sadasnju firmu previse u to.
Konkretno postoji li neka vrsta ugovora o djelu kojeg bi mogao potpisati s tim novim poslodavcem.I ako bi mogao dal eventualno prijava boravka(vezano za smjestaj)moze utjecati na taj ugovor?
Hvala
Da ti te sadašnja firma uopće slala kao izaslanog radnika van, mora imati ugovoren posao vani. A da bi išla na opciju ustupanja izaslanog radnika stranom poslodavcu, mora imati ugovor s tim poslodavcem.
Tu opciju zaboravi.

Da bi te drugi poslodavac mogao prijaviti, ovaj te mora odjaviti.
Možeš zatražiti neplaćeni dopust (u tom slučaju samo te čeka radno mjesto, a odjavljuju te s mirovinskog i zdravstvenog).
Možeš dati zahtjev, a da li će ti ga odobriti ovisi o vašem KU.

Ugovor o djelu je moguća opcija ovdje u HR, za druge zemlje ne znam. Moraš njihove zakone pogledati.
Prijava boravka u nekoj državi ovisi o zakonima te države i što te oni traže. To moraš istražiti.
Ne znam da li ugovor o djelu sklopljen s centralom u HR može biti osnova za prijavu boravka u nekoj drugoj zemlji.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 05:31   #263
Hvala ti na odgovoru.
Neplaceni dopust firma daje,najvise do godine dana ali treba najava od barem mjesec dana prije i naravno,nada da ce ga odobrit.Ugovor o djelu bi bio u Hrvatskoj jer je firma u Hrvatskoj tako da je sve po nasim zakonima.Samo sto bi mjesto rada bilo u Švedskoj.Za Švedsku znam da mozes biti do tri mjeseca bez prijave boravka ali dal se moze raditi unutar ta tri mjeseca,ne znam.Dakle to bi trebalo istraziti.
A jos jedna stvar koja je iskrsla je sto mi je knjigovođa rekla da ja ne bi ni mogao raditi u toj firmi jer je djelatnost te firme slicna kao i djelatnost moje sadasnje firme,pa postoji neki zakon koji me sprijecava u tom.
Pogledao sam eticki kodeks firme i tamo pise da ne smijem imati firmu niti udjela u firmi koja bi se bavila istim poslom kao i moja.Ne pise da ne mogu raditi.Pogotovo kad se to radi o ugovoru na djelu.
Zna li netko vise o tom?
I ako bi se ipak islo na opciju neplacenog od godinu dana ili cak opcija neplacenog porodiljnog(ima i ta mogucnost)bi li se tad mogao potpisati standardni ugovor o radu za izaslane radnike?a kasnije ugovor o radu u Švedskoj?
Hvala
dalmatinos32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 16:56   #264
Quote:
dalmatinos32 kaže: Pogledaj post
Pogledao sam eticki kodeks firme i tamo pise da ne smijem imati firmu niti udjela u firmi koja bi se bavila istim poslom kao i moja.Ne pise da ne mogu raditi.Pogotovo kad se to radi o ugovoru na djelu.
Zna li netko vise o tom?
I ako bi se ipak islo na opciju neplacenog od godinu dana ili cak opcija neplacenog porodiljnog(ima i ta mogucnost)bi li se tad mogao potpisati standardni ugovor o radu za izaslane radnike?a kasnije ugovor o radu u Švedskoj?
Hvala
Nemaju sve firme etički kodeks, KU, pravilnik...... to ti je valjda jasno.
Ako kažeš gdje točno radiš možda ti se javi netko iz iste firme pa ti objasni.
Bez toga jako teško.

I ne možeš istovremeno biti na porodiljnom i raditi za neku firmu u HR preko ugovora o radu.
Ugovor o djelu možda, ali ugovor o radu ne.
Država nam je luda, al toliko luda baš nije.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 23:17   #265
A i mora imati papire ako će raditi tamo.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 20:43   #266
Pozdrav,

molila bih vas informaciju vezano uz staž kada je ugovor o djelu - u ugovoru piše: "...obvezuje isplatiti naknadu od ***kn bruto mjesečno, uvećanu za zakonom propisane poreze i doprinose."

Hoće li se meni to vrijeme brojiti pod staž onda?

Ili se računa staž po ovom principu kako sam našla na netu:
"Zakon o mirovinskom osiguranju propisuje da se staž ostvaren van radnog odnosa utvrđuje tako da se ukupno ostvareni primitak tijekom jedne godine podijeli s prosječnom bruto plaćom u RH. Npr. ako prosječna bruto plaća za 2011. godinu bude iznosila 7.800 kuna mjesečno, a osoba tijekom 2011. godine ostvari priljev po osnovi drugog dohotka u ukupnom iznosu od 22.500 kuna, radni staž će se računati: 22.500/7.500 = 3 mjeseca. Dakle, u radni staž će joj se uračunati 3 mjeseca."

Hvala!
firta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 10:50   #267
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Tuži poslodavca radi zloupotrebe instituta ugovora o djelu.Takav ugovor se smije sklapati samo za privremene i povremene poslove izvan osnovne djelatnosti poslodavca.



firma u sudskom registru ima upisanu proizvodnju pekarskih proizvoda, dakle to jest neka osnovna djelatnost poslodavca, međutim je li moguće na ugovor o djelu uzeti pekara koji bi bio kao mentor nekoj drugoj osobi u firmi, da ga obuci recimo?? jel se može sklopiti takav ugovor o djelu?
Cupka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 11:23   #268
Ugovor o djelu se može sklopiti samo za samostalan rad, za nesamostalan rad ide ugovor o radu. Ugovor o radu može biti i na određeno vrijeme.

Mislim, možete vi sklopit i ugovor o djelu za tako nešto, ali morate moć inspekciji dokazati da je takav rad samostalan.
Dakle da, osoba koja ga obavlja to radi privremeno i/ili povremeno, da ima samostalnost u radu (radno vrijeme, sredstva za rad i slično), i da sama snosi poslovni rizik.

Ako već firma mora nekoga obučiti za rad, zašto koristiti institut ugovora o djelu, zašto ta firma ne pošalje tog radnika na dodatnu izobrazbu u instituciju/školu/učilište koje se time bavi?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 12:01   #269
Evo linka na kojem je jasno objašnjena razlika između ugovora i radu i ugovora o djelu za sve koje to zanima:
http://www.mrms.hr/pitanje/ugovor-o-...govor-o-djelu/
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 13:56   #270
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ugovor o djelu se može sklopiti samo za samostalan rad, za nesamostalan rad ide ugovor o radu. Ugovor o radu može biti i na određeno vrijeme.

Mislim, možete vi sklopit i ugovor o djelu za tako nešto, ali morate moć inspekciji dokazati da je takav rad samostalan.
Dakle da, osoba koja ga obavlja to radi privremeno i/ili povremeno, da ima samostalnost u radu (radno vrijeme, sredstva za rad i slično), i da sama snosi poslovni rizik.

Ako već firma mora nekoga obučiti za rad, zašto koristiti institut ugovora o djelu, zašto ta firma ne pošalje tog radnika na dodatnu izobrazbu u instituciju/školu/učilište koje se time bavi?
a autorski ugovor? koja je razlika od ugovora o djelu?
mfranic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 18:05   #271
da li u ugovoru o djelu, mora pisati prebivalište ili boravište od izvršitelja?
Mauro_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 13:58   #272
Quote:
mfranic kaže: Pogledaj post
a autorski ugovor? koja je razlika od ugovora o djelu?
Autorski ugovor ide iskučivo za autorska djela prema zakonu o autorskom i srodnom pravu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 12:54   #273
Pozdrav svima,

molila bih malo pojašnjenje vezano za ugovor o djelu.

Ovo mi je prvi puta da radim na taj način pa me zanima:
1) da li se podrazumijeva da je ugovoreni iznos neto ili bruto ako u ugovoru nije ništa navedeno?

2) Ako je ugovoren i isplaćen bruto iznos, što sve trebam napraviti odmah po isplati?

Zahvaljujem.
anita-17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 19:23   #274
Dakle na ugovoru mi pise da ce se isplatiti bruto umanjen za porez I prirez.

Ja sam onda duzna sama uplatiti doprinose? Kamo idem I sto nosim?

Ima li kakve veze sto sam prijavljena na burzu? Naknadu ne primam vise.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 13:19   #275
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Dakle na ugovoru mi pise da ce se isplatiti bruto umanjen za porez I prirez.

Ja sam onda duzna sama uplatiti doprinose? Kamo idem I sto nosim?

Ima li kakve veze sto sam prijavljena na burzu? Naknadu ne primam vise.
Zvala racunovotkinju I sad imam drugo pitanje. Dakle tvrdi zena da se u EU projektima doprinos za zdravstveno izbija iz bruta. Nigdje to nisam vidjela I cini mi se da mi mulja.

Ima tko kakvih saznanja?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 11:13   #276
Pogledajte ovdje i ovdje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 18:22   #277
Pozdrav, ovako.. uskoro mi zavrsava strucno osposobljavanje kod privatnika, odjel racunovodstva i financija. Naravno, na moje mjesto dolazi nova osoba, takodjer na strucno, a meni nude ugovor o djelu na 3 mjeseca. Imam li kakve koristi od toga? Koliko sam shvatila, staz mi nece ici, doprinose cu sama placati.. isplati li se uopce pristati na takve uvjete?

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
mateichh is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 00:19   #278
Ugovor o djelu obuhvaća i naknade za mirovinsko i zdravstveno. Oduzimaju se od brutto iznosa ili naplaćuju na netto, zavisi kako ugovoriš iznos.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 18:29   #279
Pozdrav.
Zaposlen sam na odredeno vrijeme te imam Ugovor o radu na određeno vrijeme (40 sati tjedno). U meduvremenu se otvorio natjecaj za asistenta na jednom projektu za mlade(edukacija mladih,aktiviranje mladih u lokalnoj zajednici i sl.),te mi je ponudeno da se tu zaposlim. Traze jednog radnika na radno vrijeme od 24 sata tjedno. No primanja koja bih imao na ovom poslu nisu dovoljna da pokrijem mjesecne obaveze,tako da je najbolje rjesenje kada bih mogao raditi oba posla,sto mislim da bih sigurno stizao.Zanima me jeli moguce raditi oba posla,te pod kojim uvjetima itd. Dugo sam trazio po internetu,ali nisam nasao adekvatan odgovor. Hvala svima na savjetima i dogovorima!
hrdavid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 21:22   #280
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ugovor o djelu obuhvaća i naknade za mirovinsko i zdravstveno. Oduzimaju se od brutto iznosa ili naplaćuju na netto, zavisi kako ugovoriš iznos.
A generalno, ugovor o djelu je shit? Ima li smisla inzistirati na ugovoru o radu?

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
mateichh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.