Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2007., 09:51   #1
Izvanredni otkaz od strane radnika

Koji su moguci razlozi izvanrednog otkaza ugovora o radu od strane radnika?
Da li kasnjenje place moze biti razlog?

Luka
KaluS is offline  
Old 14.05.2007., 14:26   #2
radnik nije dužan obrazložiti razlog otkaza...
vukovarac69 is offline  
Old 14.05.2007., 14:32   #3
Quote:
vukovarac69 kaže: Pogledaj post
radnik nije dužan obrazložiti razlog otkaza...
U slučaju Izvanrednog otkaza ugovora o radu (nema otkaznog roka) treba obrazložiti sam razlog otkaza.
KaluS is offline  
Old 14.05.2007., 16:10   #4
Da li se konstantno kasnjenje place po 2tj do mjesec dana smatra grubim krsenjem radnikovih prava i razlogom za izvanredni otkaz?

Uglavnom, potpisala sam ugovor o skolovanju i firma me vezala na puno love.. S obzirom da su svjesni da ne mogu otici jer nemam toliko novaca, stalno kasne s placom, idu mi opomene na kredite i 105 drugih cuda.

Stoji u ugovoru ako oni grubo krse moja prava, sto god to znacilo, da mogu prekinuti radni odnos bez ikakvih obaveza. Jel mogu onda dati izvanredni otkaz?

Da, jasno mi je da se hvatam za slamku.
Sunshine_81 is offline  
Old 14.05.2007., 17:53   #5
Quote:
Sunshine_81 kaže: Pogledaj post
Da li se konstantno kasnjenje place po 2tj do mjesec dana smatra grubim krsenjem radnikovih prava i razlogom za izvanredni otkaz?

Uglavnom, potpisala sam ugovor o skolovanju i firma me vezala na puno love.. S obzirom da su svjesni da ne mogu otici jer nemam toliko novaca, stalno kasne s placom, idu mi opomene na kredite i 105 drugih cuda.

Stoji u ugovoru ako oni grubo krse moja prava, sto god to znacilo, da mogu prekinuti radni odnos bez ikakvih obaveza. Jel mogu onda dati izvanredni otkaz?

Da, jasno mi je da se hvatam za slamku.

zakon o radu je izričit i za izvanredni otkaz navodi ako nastavak radnog odnosa nije moguć!!

A to kaj su oni tebe obvezali za ostanak plativši ti školovanje, ne skida to njima njihovo pravo da tužbom traže povrat na sudu. E tada ćete se parničiti a kako će sud odlučiti...neznam
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 14.05.2007., 19:49   #6
Arrow

Quote:
Sunshine_81 kaže: Pogledaj post
Da li se konstantno kasnjenje place po 2tj do mjesec dana smatra grubim krsenjem radnikovih prava i razlogom za izvanredni otkaz?

Uglavnom, potpisala sam ugovor o skolovanju i firma me vezala na puno love.. S obzirom da su svjesni da ne mogu otici jer nemam toliko novaca, stalno kasne s placom, idu mi opomene na kredite i 105 drugih cuda.

Stoji u ugovoru ako oni grubo krse moja prava, sto god to znacilo, da mogu prekinuti radni odnos bez ikakvih obaveza. Jel mogu onda dati izvanredni otkaz?

Da, jasno mi je da se hvatam za slamku.

a jebiga popušila si . Nikad više ne potpisuj te nezakonite bjanko mjenice. Mom poznaniku s faksa su nakon ugovora na 6 mjeseci ponudili ugovor na 5 godina (a znamo da se po zakonu može max. 3 godine a sve više od toga ide na neodređeno) u komadu no nije potpisao jer su tražili da potpiše mjenicu na 5000€ ako u međuvremenu ode!!!

Nego na koliko si potpisala ugovor i kakav i koliko love duguješ?
-mobyXXL- is offline  
Old 15.05.2007., 13:08   #7
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
a jebiga popušila si . Nikad više ne potpisuj te nezakonite bjanko mjenice. Mom poznaniku s faksa su nakon ugovora na 6 mjeseci ponudili ugovor na 5 godina (a znamo da se po zakonu može max. 3 godine a sve više od toga ide na neodređeno) u komadu no nije potpisao jer su tražili da potpiše mjenicu na 5000€ ako u međuvremenu ode!!!

Nego na koliko si potpisala ugovor i kakav i koliko love duguješ?
Ugovor gdje je cifra 32500kn, s godisnjom kamatom od 15 %, broj godina je ovisio o trajanju skolovanja, iznosi sada sve skupa 6 godina.

Firma je prije bila mrak, za pozeljeti - istrazivacki rad, skolovanja, rad s izvrsnom ekipom, place na vrijeme, nikakvih problema i sl. I onda je zadnjih godinu dana doslo do problema... manje poslova, smanjivanje istrazivackog rada, nikako do povisice, teskom mukom se izvlacila usavrsavanja, radni uvjrti su postali grozni, oprema zastarjeva i sl.

Ugovor kaze da ako oni meni daju otkaz, ja njima ne dugujem nista. To se naravno nece dogoditi. A ako ja njima dam otkaz zbog grubog krsenja mojih prava, opet im ne dugujem nista.

Ako dam otkaz tek tako, trenutno je to izmedu 40 000 i 45 000 kn.

Mislim da cu ipak dizati kredit kako mi se cini. Moji zivci su mi drazi.
Sunshine_81 is offline  
Old 15.05.2007., 18:24   #8
Quote:
Sunshine_81 kaže: Pogledaj post
Ugovor gdje je cifra 32500kn, s godisnjom kamatom od 15 %, broj godina je ovisio o trajanju skolovanja, iznosi sada sve skupa 6 godina.

Firma je prije bila mrak, za pozeljeti - istrazivacki rad, skolovanja, rad s izvrsnom ekipom, place na vrijeme, nikakvih problema i sl. I onda je zadnjih godinu dana doslo do problema... manje poslova, smanjivanje istrazivackog rada, nikako do povisice, teskom mukom se izvlacila usavrsavanja, radni uvjrti su postali grozni, oprema zastarjeva i sl.

Ugovor kaze da ako oni meni daju otkaz, ja njima ne dugujem nista. To se naravno nece dogoditi. A ako ja njima dam otkaz zbog grubog krsenja mojih prava, opet im ne dugujem nista.

Ako dam otkaz tek tako, trenutno je to izmedu 40 000 i 45 000 kn. A za lovu neznam. Ja bi reko ko vas je** nemam love , ionako nemam službeno ništa idem rađe u zatvor

Mislim da cu ipak dizati kredit kako mi se cini. Moji zivci su mi drazi.

Iživciraj ti njih neradom i nemarom pa će te otjerat samo tako
-mobyXXL- is offline  
Old 15.05.2007., 18:53   #9
ne pratim vas baš..........

za izvanredni otkaz mora postoji povreda nekog prava ili neizvršenje...dakle, onaj koji daje izvanredni otkaz - isti mora dokazati postojanje te povrede i može tražiti naknadu šete

dakle, ako radnik adje izvanredni otkaz...može tražiti naknadu neke štete ako je ima, a ne još da mora nešto platiti...

isto tako ako poslodavac daje radniku izvanredni otkaz, mora dokazati postojanje opravdanog razloga i može tražiti naknadu štete, pa bilo to i tih ugovorenih 5k € ili koliko već

ako poslodavac 'otjera' radnika, dakle radi skrivljenog ponašanja, onda itekako ima pravo na naknadu štete

ispravite me ako griješim..........

onih 5k e odnosi se samo prilikom redovnog otkaza radnika...........ili?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 15.05.2007., 19:45   #10
ne ne...ajmo ovako. Tu postoje dva odnosa:

1. Ugovor o radu - prava i obveze iz radnog odnosa
2. Ugovor o školovanju ili što li je već ona/on potpisao uz vjerojatno ugovorenu klauzulu da ako radnik ode iz firme prije nego što svojim radom (nper 5 godina) otplati što je firma uložila u njega.

1. Ugovor o radu se moze otkazati, redovno, sporazumno i izvanredno... uz svoje specifičnosti svakog od njih

2. Ostaje ovo drugo... firma moze (a ne mora) tražiti povrat sredstva uloženih u radnika (a kaj si mislio kad firme plaćaju puste magisterije i doktorate tim svojim ljiudima kako to rade?? pa vežu ih takvim odredbama)
Radnik koji je dao izvanredni može se braniti da je plaća kasnila i da je zato bio primoran dati otkaz...naravno da može ali DA li će to proći na sudu...neznam...treba vidjeti praksu

onih 5k e odnosi se samo prilikom redovnog otkaza radnika...........ili?[/QUOTE]
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 15.05.2007., 23:37   #11
čekaj malo, ti tvrdiš, čovjek daje izvanredni otkaz, jer recimo nije plaća isplaćivana...dovoljan razloga za izvanredni otkaz i naknadu štetu..tj naknadnu isplatu plaća + bla bla

i sad na kraju kad je tako, umjesto dafirma njemu plati on mora njoj



živjelo naše praosudje
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 16.05.2007., 14:54   #12
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
čekaj malo, ti tvrdiš, čovjek daje izvanredni otkaz, jer recimo nije plaća isplaćivana...dovoljan razloga za izvanredni otkaz i naknadu štetu..tj naknadnu isplatu plaća + bla bla

i sad na kraju kad je tako, umjesto dafirma njemu plati on mora njoj



živjelo naše praosudje
Pa da, ako se dogodi normalan otkaz, moram vratiti pare.

Placa je kasnila x puta po dosta - dovoljno da mi banke sjednu za vrat, da imam konstantne kamate na minus koje ne bih imala uopce da je placa sjela na vrijeme, dosta puta se dogodilo da bi zaboravili platiti grijanje, pa bih promrzla sjedeci u uredu bez grijanja, a vani 0 stupnjeva i zavrsila s temperaturom doma, obecane povisice ne dogadaju se obecanim tempom i sl.

I da, ako hocu otici, moram platiti. Zato je moje pitanje bilo da li mogu nekako otici bez da platim. Naravno da me to zanima, nisu ni oni odrzali sva obecanja, pa bih i ja svoja rado izbjegla.
Sunshine_81 is offline  
Old 16.05.2007., 15:39   #13
Quote:
Sunshine_81 kaže: Pogledaj post
Pa da, ako se dogodi normalan otkaz, moram vratiti pare.
Ja ne pričam o normalnom iliti redovnom otkazu

ja ti pričam o izvanrednom...dakle koji nastupa trenutno bez otkaznog roka

vidi s nekim pravnikom kad točno ga možeš dati (npr. neisplata plaća) i da li te taj ugovor obvezuje kaj se tiće povrata love

ja mislim da ne
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.