Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2005., 16:44   #1
Ugovor o radu - molim savjet!!

Pozdrav svima,

molio bih nekog kompetentnog tko ima kakvih iskustava sa Zakonom o radu da mi nesto razjasni.

Dakle, pred potpisivanjem sam novog Ugovora o radu u kojem mi
poslodavac ima namjeru staviti i klauzulu o ugovornoj zabrani utakmice sa poslodavcem u trajanju od 1 godine nakon prekida ugovora. E sada me zanima slijedece, imam informaciju da u Ugovoru nece stajati i nikakva klauzula kojom se poslodavac obvezuje da ce mi u tom razdoblju isplacivati pola prosjecne place koju bih dobivao prije prestanka Ugovora, da li to znaci da je i prva klauzula nistavna odnosno nevazeca obzirom da u Zakonu izricito stoji :

Članak 94.

(1) Ako ovim Zakonom za određeni slučaj nije drukčije određeno,
ugovorna zabrana utakmice obvezuje radnika samo ako je ugovorom
poslodavac preuzeo obvezu da će radniku za vrijeme trajanja zabrane
isplaćivati naknadu najmanje u iznosu polovice prosječne plaće,
isplaćene radniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.


Ne znam da li dobro zakljucujem, pa neka me netko ispravi ukoliko ima kakvih iskustava u praksi s ovim.

hvala unaprijed
fiff is offline  
Old 18.06.2005., 17:25   #2
Re: Ugovor o radu - molim savjet!!

Dobro zaključuješ. Takva klauzula je ništava. U slučaju spora bi se uzelo kao da ne postoji.

To je klauzula predviđena za managere - pa nakon što poželiš otići, firma je aktivira i onda mjesto 20.000 kn primaš godinu dana 10.000 kn i šetaš se okolo.
Vojky is offline  
Old 18.06.2005., 21:19   #3
Drugim rijecima, tvoj (buduci) poslodavac se sam zaje*

Postoji i druga opcija: poslodavac ti zapravo zeli utjerati malo straha u kosti. To se ovdje cesto dogadja, pa ako ne znas kako stoje stvari sa zakonom o radu u odredjenoj saveznoj drzavi, izvisis. I ako je ugovor svetinja, zakon je jos veca... Zato advokati i prase 200-250 USD po satu, a na pocetku procesa znaju uzet i po 20-30K tzv. "retainer"-a. ("za imat za troskove tijekom spora i svoju satnicu").
piper is offline  
Old 19.06.2005., 00:05   #4
Quote:
piper kaže:
Drugim rijecima, tvoj (buduci) poslodavac se sam zaje*

Postoji i druga opcija: poslodavac ti zapravo zeli utjerati malo straha u kosti. To se ovdje cesto dogadja, pa ako ne znas kako stoje stvari sa zakonom o radu u odredjenoj saveznoj drzavi, izvisis. I ako je ugovor svetinja, zakon je jos veca... Zato advokati i prase 200-250 USD po satu, a na pocetku procesa znaju uzet i po 20-30K tzv. "retainer"-a. ("za imat za troskove tijekom spora i svoju satnicu").
Jedino mi nije jasno što znači onda ovaj članak Zakona:

Članak 95.
...

(2) Ugovorna zabrana utakmice prestaje važiti i kada poslodavac otkaže ugovor o radu nemajući za to ovim Zakonom opravdani razlog, osim ako poslodavac u roku petnaest dana od otkaza ugovora obavijesti radnika da će mu za vrijeme trajanja ugovorne zabrane utakmice plaćati naknadu u iznosu prosječne mjesečne plaće isplaćene radniku tijekom tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

Meni se ovo čini kao članak na koji bi se tvrtka mogla pozvati i naknadno ponuditi plaćati naknadu, ili griješim jer ne vidim drugu svrhu ovog članka??
fiff is offline  
Old 19.06.2005., 11:39   #5
Talking

Pa ako ti zele slijedecih godinu dana isplacivati ful placu a da ti ne radis kaj se bunis

Ne brini, ako u ugovoru nema i ugovorene naknade za zabranu utakmice onda je clanak ugovora o zabrani besmislen i ne vrijedi. I ne mogu se naknadno sjetiti pa ga dodati kad vec odes. Neka ti ne pada na pamet upozoriti poslodavca na njegov propust, to je samo njegov problem. Ovako srocen ugovor je za tebe sasvim ok.
Juraj is offline  
Old 19.06.2005., 20:15   #6
Quote:
Juraj kaže:
Pa ako ti zele slijedecih godinu dana isplacivati ful placu a da ti ne radis kaj se bunis

Ne brini, ako u ugovoru nema i ugovorene naknade za zabranu utakmice onda je clanak ugovora o zabrani besmislen i ne vrijedi. I ne mogu se naknadno sjetiti pa ga dodati kad vec odes. Neka ti ne pada na pamet upozoriti poslodavca na njegov propust, to je samo njegov problem. Ovako srocen ugovor je za tebe sasvim ok.
Jel to govoriš iz iskustva ili jednostavno tumačiš prema zakonu. Jer sam pitao neke pravnike koji su mi rekli da se mnoge pojedinosti iz Zakona tumače od suca do suca. Inače, ne bunim se ja sto bi oni meni placali "pola" place (prema zakonu su obvezni samo na pola), a ne cijelu vec to sto ne mogu slobodno preci u drugu tvrtku ukoliko se ukaze dobra prilika, a to bi ionako bilo samo na dosta vecu placu. Stoga si zelim u pocetku uzeti maksimalno prostora koji mi se stvori bilo njihovom omaskom ili namjernom pogreskom... uglavnom hvala na svim savjetima.
fiff is offline  
Old 19.06.2005., 21:49   #7
Quote:
fiff kaže:
Jel to govoriš iz iskustva ili jednostavno tumačiš prema zakonu. Jer sam pitao neke pravnike koji su mi rekli da se mnoge pojedinosti iz Zakona tumače od suca do suca. Inače, ne bunim se ja sto bi oni meni placali "pola" place (prema zakonu su obvezni samo na pola), a ne cijelu vec to sto ne mogu slobodno preci u drugu tvrtku ukoliko se ukaze dobra prilika, a to bi ionako bilo samo na dosta vecu placu. Stoga si zelim u pocetku uzeti maksimalno prostora koji mi se stvori bilo njihovom omaskom ili namjernom pogreskom... uglavnom hvala na svim savjetima.
Iz iskustva, ja sam poslodavac i isto sam malo plasio programere ali nisam pisao gluposti u ugovore o radu. Jedino sto sam od njih trazio da ne pokusavaju ponijeti source i dokumentaciju programa, sve ostalo je besmisleno. I to po savjetu odvjetnice.
Ono sto mogu od tebe traziti je recimo da odradis otkazni rok kako spada, a to je ionako pametno uvijek posteno obaviti cisto radi reputacije. Ovo ti je samo taktika zaplasivanja, po sistemu APP

PS Mi smo svi laici i ovo nisu pravni savjeti. Ovdje samo laprdamo
Ako hoces pravni savjet odi kod odvjetnika, pitaj i plati pa ces dobiti sluzbeno misljenje pofesionalca. Ja pravne poslove prepustam svojoj odvjetnici.
Juraj is offline  
Old 20.06.2005., 10:11   #8
APP je vrlo efikasan sustav, pogotovo u odnosu na laike, uvijek se ponovo iznenađujem
dr. Szmola is offline  
Old 16.09.2006., 14:48   #9
Hm, zakon je ovdje kontradiktoran:

- čl.94 st.1 kaže da "ugovorna zabrana utakmice ne obvezuje ako nije ugovorena naknada za vrijeme trajanja", ali piše još i «osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno»

- a to bi moglo biti baš ovo: "ugovorna kazna se može ugovoriti i bez preuzimanja obveze naknade plaće za vrijeme trajanja zabrane utakmice" (čl.97 st.2)

Naime, ja sam potpisao Ugovor o radu koji me obvezuje na zabranu tržišne utakmice, tj. da ne smijem 2 godine prijeći u tvrtku koja je konkurencija mojoj tvrtki, a ako prijeđem moram poslodavcu platiti svoju godišnju bruto plaću.
U Ugovoru o radu ne piše koliku će mi naknadu poslodavac isplaćivati da se ne zaposlim kod konkurencije.

I što se dogodilo nakon što sam prešao u konkurenciju? Oni su me tužili uvjereni da će dobiti.
A ja nemam pojma što će biti i kako takav kontradiktoran zakon uopće može biti napisan.
 
Old 16.09.2006., 16:07   #10
Quote:
tOMCAt0001 kaže:
Hm, zakon je ovdje kontradiktoran:
........
I što se dogodilo nakon što sam prešao u konkurenciju? Oni su me tužili uvjereni da će dobiti.
A ja nemam pojma što će biti i kako takav kontradiktoran zakon uopće može biti napisan.
Ne znam na kojim poslovima radite,
nije ni važno, ali žalosno je da živimo u takvim uvjetima, da smo prinuđeni potpisivati robovlasničke ugovore.
Jer tko bi, ako ne mora potpisao ugovornu kaznu u iznosu godišnje plaće.
Da poslova ima više, jednostavno biste "otkačili" takve poslodavce i zaposlili se kod nekog drugog.
Želim vam puno sreće, i nađite dobrog odvjetnika da dokaže da poslodavac nesrazmjeno ograničava vaše pravo na rad.
triax is offline  
Old 17.09.2006., 14:26   #11
Quote:
Vojky kaže:
Dobro zaključuješ. Takva klauzula je ništava. U slučaju spora bi se uzelo kao da ne postoji.

To je klauzula predviđena za managere - pa nakon što poželiš otići, firma je aktivira i onda mjesto 20.000 kn primaš godinu dana 10.000 kn i šetaš se okolo.
Vojky - podjednako griješiš koliko si u pravu - naime, ako je u ugovoru poslodavca sa radnikom izrijekom napomenuta takva klauzula, onda se ona mora odnositi na obije strane - bilo koja strana koja nije pazila da to tako i bude je na gubitku - jer ZUR podrazumijeva da su strane u sporazumu (odnosno, ako želiš vjernost plati, ako ne platiš nisam ti dužan biti vjeran)

"predviđenost za menadžere" je samo egzemplatorna iznimka, jer se ionako ne pretpostavlja da zaposlenik nižeg ranga raspolaže znanjima i vještinama koje bi mogao prodati konkurenciji
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Old 01.10.2006., 21:34   #12
Quote:
triax kaže:
Ne znam na kojim poslovima radite,
nije ni važno, ali žalosno je da živimo u takvim uvjetima, da smo prinuđeni potpisivati robovlasničke ugovore.
Jer tko bi, ako ne mora potpisao ugovornu kaznu u iznosu godišnje plaće.
Da poslova ima više, jednostavno biste "otkačili" takve poslodavce i zaposlili se kod nekog drugog.
Želim vam puno sreće, i nađite dobrog odvjetnika da dokaže da poslodavac nesrazmjeno ograničava vaše pravo na rad.
ah, u to vrijeme bio sam pripravnik i nisam bio u situaciji da odbijem ugovor koji sam dobio na stol. radio sam kao inženjer, tehnička podrška, bez mogućnosti napredovanja, kako se kasnije ispostavilo.

nakon što sam od druge tvrtke dobio ponudu koja se ne odbija, odlučio sam raskinuti ugovor bez obzira na ovu klauzulu što je trigeriralo tužbu.

zaista "nesrazmjerno ograničavanje prava na rad" mi se čini kao jedina primjenjiva taktika.
 
Old 02.11.2006., 18:13   #13
heh, evo i mene u istoj poziciji... promocijom i povecanjem place mi nakalemljuju zabranu trzisne utakmice... upravo blesim u ugovor u kojem stoji da se dvije godine (treba li spomenuti da je to zakonski makismum? ) ne smijem zaposliti kod druge osobe koja je izravni ili neizravni trzisni konkurent Poslodavcu ili drustvima povezanim s Poslodavcem te ne smijem za svoj ili tudji racun poduzimati ili sklapati poslove kojima konkuriram Poslodavcu ili drustvima povezanim s Poslodavcem.

hebate, s obzirom cime se sve moja firma bavi, ispada da necu moci nigdje raditi
mada kazu da iznimno, Uprava moze u opravdanim slucajevima osloboditi Zaposlenika ove obveze, ali je pitanje sto su to opravdani slucajevi...
kaze i ovo: Poslodavac se moze osloboditi obveze placanja naknade (meni) ako pisanom izjavom obavijesti Zaposlenika da odustaje od ugovorne zabrane konkurencije. i to mogu prestati placati tek nakon tri mjeseca od te obavijesti... aj bar nesto...

nadalje, meni napisase da se obvezuju mi isplacivati polovicu place (treba li spomenuti da je to zakonski minimum? ), a ako ja zajebem, onda im imam isplatiti punu godisnju bruto placu! ili i vise, ako zakljuce da sam im nanijela vecu stetu!

e sad, mene zanima slijedeci scenarij: raskine se Ugovor o radu, ja iduce dvije godine ne smijem primirisati konkurenciju, oni mi moraju isplacivati polovicu place u te dvije godine... je to vrijedi samo ako sam ja nezaposlena u tom razdoblju? sta ako (ipak) nadjem posao koji nema nikakve veze s firmom i svim njenim clanicama? je i dalje primam tu njihovu 'naknadu'?

need help!
macka is offline  
Old 06.11.2006., 18:04   #14
Quote:
macka kaže:
e sad, mene zanima slijedeci scenarij: raskine se Ugovor o radu, ja iduce dvije godine ne smijem primirisati konkurenciju, oni mi moraju isplacivati polovicu place u te dvije godine... je to vrijedi samo ako sam ja nezaposlena u tom razdoblju? sta ako (ipak) nadjem posao koji nema nikakve veze s firmom i svim njenim clanicama? je i dalje primam tu njihovu 'naknadu'?

need help!
kme, kme, ima'l dobra dusa?

s tim da mi je jos jedna stvar nejasna - firma je meni duzna isplacivati ovo gore u slucaju da TKO raskine ugovor, ja ili oni? tj. ako ja dam otkaz, jesu li i dalje obvezni placati ili samo vrijedi ako oni mene nogiraju?
macka is offline  
Old 06.11.2006., 21:08   #15
Quote:
macka kaže:
heh, evo i mene u istoj poziciji... promocijom i povecanjem place mi nakalemljuju zabranu trzisne utakmice... upravo blesim u ugovor u kojem stoji da se dvije godine (treba li spomenuti da je to zakonski makismum? ) ne smijem zaposliti kod druge osobe koja je izravni ili neizravni trzisni konkurent Poslodavcu ili drustvima povezanim s Poslodavcem te ne smijem za svoj ili tudji racun poduzimati ili sklapati poslove kojima konkuriram Poslodavcu ili drustvima povezanim s Poslodavcem.

hebate, s obzirom cime se sve moja firma bavi, ispada da necu moci nigdje raditi
mada kazu da iznimno, Uprava moze u opravdanim slucajevima osloboditi Zaposlenika ove obveze, ali je pitanje sto su to opravdani slucajevi...
kaze i ovo: Poslodavac se moze osloboditi obveze placanja naknade (meni) ako pisanom izjavom obavijesti Zaposlenika da odustaje od ugovorne zabrane konkurencije. i to mogu prestati placati tek nakon tri mjeseca od te obavijesti... aj bar nesto...

nadalje, meni napisase da se obvezuju mi isplacivati polovicu place (treba li spomenuti da je to zakonski minimum? ), a ako ja zajebem, onda im imam isplatiti punu godisnju bruto placu! ili i vise, ako zakljuce da sam im nanijela vecu stetu!

e sad, mene zanima slijedeci scenarij: raskine se Ugovor o radu, ja iduce dvije godine ne smijem primirisati konkurenciju, oni mi moraju isplacivati polovicu place u te dvije godine... je to vrijedi samo ako sam ja nezaposlena u tom razdoblju? sta ako (ipak) nadjem posao koji nema nikakve veze s firmom i svim njenim clanicama? je i dalje primam tu njihovu 'naknadu'?

need help!
neznam ti tu pomoci...nazalost radne odnose u specifiklumu ( atvoj jest) nisam dosada radila...
meni je logicno..da se to odnosi opcenito na to i da ne radis i da radis (ali taj novi radni odnos ne smije biti onakav kakav si radila u prijasnjem radnom odnosu tj ako si prije bila manager u T comu odjel velikih korisnika nesmijes biti sad isto to ali u Optimi ili VIP-u) tada ti to placaju.
ali ako odes u drugu bransu ta isplata se ne odnosi ...

ali ponavljam nisam sigurna...nisam nikada imala iskustva sa tim!!!!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 20.11.2006., 17:29   #16
evo mene jope... zbog nekih izmjena, ovo cudo od papira jos nije sluzbeno doslo do mene... i sad se ja nesto mislim - mogu li me otpustiti ako ja odbijem to potpisati?
macka is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:41.