Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Pogledaj rezultate ankete: Koristite li autosjedalicu za dijete?
Da, uvijek 35 100.00%
Ne 0 0%
Glasovatelji: 35. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2007., 10:24   #1
Koristite li autosjedalicu?

Da ne počnem temu odmah "na nož", zanima me koristite li autosjedalicu ili ne, i koji su vaši razlozi za to.
I znate li uopće da je propisano zakonom?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:30   #2
Koristila sam, sad je prevelik. Kad si već spomenula zakon meni je jako žao što nisu odobrili korištenje sjedala na prednjem sicu za djecu do 2 godine. To bi i inače bila preporuka za malu djecu koja se mogu zagrcnut ili počnu plakat, kašljat... u toku vožnje a sama su sa vozačem.

Ima modela koji se montiraju na suvozačev sic tako da je dijete leđima okrenuto smjeru vožnje, to bi bitno olakšalo vožnju, ovako malom broju ljudi padne na pamet da montiraju dva retrovizora.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:34   #3
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post
Da ne počnem temu odmah "na nož", zanima me koristite li autosjedalicu ili ne, i koji su vaši razlozi za to.
I znate li uopće da je propisano zakonom?
Naravno da koristim. Roditelje koji svoju djecu voze bez autosjedalice bih kaznila debelo.
Moja je do nedavno sjedila u sjedalici, sad je postala previsoka ali sjedi na onom donjem dijelu i naravno, zavezana.

Edit: razlozi su naravno, sigurnost. Cak i pri maloj brzini da dodje kod sudara, malo tijelo leti po kabini. Osim toga, kad dijete "luduje" i skace po zadnjem sicu ometa vozaca.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:37   #4
ma pokrenula sam temu jer sam jutros zujala kroz prozor autobusa i totalno se šokirala što je otprilike svako drugo dijete slobodno hopsalo po stražnjem sjedištu. mislim, tak vozit dijete je stvarno, stvarno užasno opasno.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:47   #5
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post
ma pokrenula sam temu jer sam jutros zujala kroz prozor autobusa i totalno se šokirala što je otprilike svako drugo dijete slobodno hopsalo po stražnjem sjedištu. mislim, tak vozit dijete je stvarno, stvarno užasno opasno.
Tocno znam na sto mislis. U Svabiji taja slucaj ne mozes vidjet ni pod razno jer te kazne da te glava zaboli. Mislim, ako ti vec nisi dovoljno bistar da znas da je uzasno opasno vozit dijete tako onda se bar drzava pobrine za to.

Meni se prije par godina u traku ubacila zena u Jugu (bljuzga i poledica), dijete stoji izmedju dva sica. Jedva sam zakocila. Doslo mi je da je ispljuskam.
Da sam ju pukla, mom tenku ne bi bilo nista ali bi u najboljem slucaju dijete razbilo glavu na prednjoj sajbi..
Koza glupa
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:49   #6
4 godine, još uvijek u sjedalici. Mislim da će biti do 18-te jer previše divlja.
Samo dvaput sam ju stavila van sjedalice kad sam išla do kvartovskog dućana i nema šanse da to ponovim jer je bila svuda, sitna je pa se za sekund provuče sa zadnjeg sica na prednji
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:52   #7
Quote:
Tija kaže: Pogledaj post
4 godine, još uvijek u sjedalici. Mislim da će biti do 18-te jer previše divlja.
Samo dvaput sam ju stavila van sjedalice kad sam išla do kvartovskog dućana i nema šanse da to ponovim jer je bila svuda, sitna je pa se za sekund provuče sa zadnjeg sica na prednji

Moja do 8-me, sad je na donjem sicu

Najjace mi je kad su razlozi: ma moje nece u sjedalicu, place
Pa? Plakat ce jedan put, vidjet da nema smisla i prestat.
Bolje da place ona nego ja
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 10:58   #8
moji su 9 i 11 g. i bili su u sjedalicama uvijek, sad se vezu na duljim relacijama (tipa do King Crossa i sl.), ovo po kvartu, priznajem..ne

ali ja sam stara koza , pa sam se zaletila svojedobno s jednom preporukom: naime, kad su moji rodjeni autosjedalice za novorodjencad jos nisu bile tako dobro isfurane, tako da je bilo zapravo vrlo opasno stavljati dijete u one postojece. bio je to potpuno neprirodan i los polozaj za klince i ja sam svoje vozila u onoj kosari u kojoj izlaze iz bolnice, naravno nisam sama vozila, nego sam bila na straznjem sicu, vezala bi je i osigurala, ali to nije bilo to...morala sam fest paziti.

sad su i za novorodjencad sjedalice prilagodjene malim tjelescima , tako da stvarno nema niti jedan razlog da se dijete izlaze riziku.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 11:44   #9
Ako nisu u sjedalici (prošle su zakonsko ograničenje od 5 g.) onda su zavezane na stražnjem sjedalu. Jedino priznajem do vrtića ih ne vežem, ali do tamo ionako imam male kvartovske ulice.
Čim izađemo na glavnu cestu pravilo se zna.
A na prednjem sicu se nisu vozile nikad, iako pred vrtićem vidim dosta roditelja koji klince utrpaju na prednji sic.
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 11:52   #10
Koristimo..
Jednostavno me previše strah posljedica.
__________________
Nitko nije savršen.
Potpunonepotpuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:08   #11
po onome što ja vidim, VEĆINA ne koristi.
a i svako toliko čitam posljedice tog nekorištenja u crnoj kronici

al da ne pljujem sad po nekome kog je možda strah napisati da ne koristi, mene stvarno zanima zašto ne. bez osudjivanja.

ja sam npr ratovala sa svojom starom da mora koristiti sjedalicu za mog sina, a ona je tvrdila da "ona vozi oprezno pa se neće ništa desiti".
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:08   #12
uvijek i bez iznimke. ali mozgovi oko mene moja vlastita mama je išla nagovarati moju frendicu da ona mene ubijedi da ne smijem maloga iznijeti iz rodilišta u autosjedalici. i onda je frendica meni tupila kak to nije dobro za kralježnicu, blablabla...
uglavnom, tragično je koliko su roditelji neodgovorni i glupi i koliko ne razmišljaju o opasnosti. nesreće se događaju nekom drugom, jel te. ja isto mogu nabrojati na prste jedne ruke koliko sam puta vidjela djecu zavezanu iza. ma zaprevo, nikad..
što se tiče urlanja u sjedalici i zagrcavanja, to sam prošla s malim i to dok sam bila sama u autu na obilaznici s njim, di se nemaš gdje stati. i bio je užas, ali sam ga nekak uspjela smiriti tak sa dam mu pjevala "kad si sretan"
na prednje sjedalo nikad autosjedalicu...

moj je sad u onoj 9-18, imamo romerovu king ts plus mislim da je model. te su dobro prošle na testovima. za autosjedalicu nikad ne bi žalila novce, uštedila bih na nečem drugome..ipak je sigurnost djeteta najvažnija i da se nešto dogodi, što sam mogla spriječiti, ne bih si nikad oprostila.
e da, i sad je pono lakše, jer mali gleda van, pa mu je i zanimljivije u njoj.
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:15   #13
Quote:
traxdata kaže: Pogledaj post
uvijek i bez iznimke. ali mozgovi oko mene moja vlastita mama je išla nagovarati moju frendicu da ona mene ubijedi da ne smijem maloga iznijeti iz rodilišta u autosjedalici. i onda je frendica meni tupila kak to nije dobro za kralježnicu, blablabla...
uglavnom, tragično je koliko su roditelji neodgovorni i glupi i koliko ne razmišljaju o opasnosti. nesreće se događaju nekom drugom, jel te. ja isto mogu nabrojati na prste jedne ruke koliko sam puta vidjela djecu zavezanu iza. ma zaprevo, nikad..
što se tiče urlanja u sjedalici i zagrcavanja, to sam prošla s malim i to dok sam bila sama u autu na obilaznici s njim, di se nemaš gdje stati. i bio je užas, ali sam ga nekak uspjela smiriti tak sa dam mu pjevala "kad si sretan"
na prednje sjedalo nikad autosjedalicu...

moj je sad u onoj 9-18, imamo romerovu king ts plus mislim da je model. te su dobro prošle na testovima. za autosjedalicu nikad ne bi žalila novce, uštedila bih na nečem drugome..ipak je sigurnost djeteta najvažnija i da se nešto dogodi, što sam mogla spriječiti, ne bih si nikad oprostila.
e da, i sad je pono lakše, jer mali gleda van, pa mu je i zanimljivije u njoj.

e ja imam dvije romerove, pitaj koliko sam pljunula za njih, al imaju super testove.
i moj se derao, al ga ja ne šljivim pol posto
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:29   #14
Quote:
traxdata kaže: Pogledaj post
uvijek i bez iznimke. ali mozgovi oko mene moja vlastita mama je išla nagovarati moju frendicu da ona mene ubijedi da ne smijem maloga iznijeti iz rodilišta u autosjedalici. i onda je frendica meni tupila kak to nije dobro za kralježnicu, blablabla...
jesam ja mozda tvoja mama??!!
eto, u moje vrijeme su bile takve da nisu bile preporucljive, nije mislila lose, to znas

Quote:
na prednje sjedalo nikad autosjedalicu...
malu da, mislim do godine dana, ali ne drzite me za rijec. one se vezu na prednji sic obrnuto od smjera voznje da ih ne ugusi zracni jastuk ako se sto dogodi, i za to su prilagodjene.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:48   #15
Quote:
traxdata kaže: Pogledaj post
na prednje sjedalo nikad autosjedalicu...
To vrijedi samo kod nas, u Americi, Kanadi, Švedskoj su istraživanja o sigurnosti prometa pokazala da je bolje dijete (do 9 kg) vozit naopako okrenuto, a dozvoljen je i prednji sic ako imaš zračne jastuke.

vidi ima negdje i članak na službenim stranicama cestarskih udruženja, ali zgubila sam linkove, kod nas ta problematika nije uključena u Nacionalni program sigurnosti prometa pa mi je samo ostalo u sijećanju da smo i mi dali takav prijedlog prije izrade novog zakona - kako već znate nije odobreno.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:50   #16
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post
po onome što ja vidim, VEĆINA ne koristi.
a i svako toliko čitam posljedice tog nekorištenja u crnoj kronici

ja sam npr ratovala sa svojom starom da mora koristiti sjedalicu za mog sina, a ona je tvrdila da "ona vozi oprezno pa se neće ništa desiti".
koristimo, uvijek, bez iznimki...
i da, ja ratujem sa svekrom po istom pitanju
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:53   #17
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
... one se vezu na prednji sic obrnuto od smjera voznje da ih ne ugusi zracni jastuk ako se sto dogodi, i za to su prilagodjene.
Ukoliko postoji zračni jastuk za suvozača, dijete se ni u kojem slučaju ne smije staviti na prednje sjedalo. Silina kojom se zračni jastuk otvara jednostavno može zdrobiti i sjedalicu i dijete.
Kod nekih modela se taj zračni jastuk može isključiti, upravo zbog prijevoza djece na prednjem sjedalu.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:56   #18
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Ukoliko postoji zračni jastuk za suvozača, dijete se ni u kojem slučaju ne smije staviti na prednje sjedalo. Silina kojom se zračni jastuk otvara jednostavno može zdrobiti i sjedalicu i dijete.
Kod nekih modela se taj zračni jastuk može isključiti, upravo zbog prijevoza djece na prednjem sjedalu.
na twingu, alfi i corsi postoji veliko upozorenje da se zračni jastuk na suvozačkom sjedištu mora isključiti ako voziš dijete u autosjedalici. i postoji nekakav ključić s kojim to isključiš.
mi smo malog vozili otraga, obrnuto od smjera vožnje jer su takve bile upute na onoj maloj sjedalici za bebe koju smo prvo imali. sad se vozi u ovoj do 18 kg i mene upozorava da se moram vezati
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 13:03   #19
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post
na twingu, alfi i corsi postoji veliko upozorenje da se zračni jastuk na suvozačkom sjedištu mora isključiti ako voziš dijete u autosjedalici. i postoji nekakav ključić s kojim to isključiš.
mi smo malog vozili otraga, obrnuto od smjera vožnje jer su takve bile upute na onoj maloj sjedalici za bebe koju smo prvo imali. sad se vozi u ovoj do 18 kg i mene upozorava da se moram vezati
Yep.
Ljudi jednostavno nisu svjesni kolika sila je u pitanju kod sudara, čak i pri "gradskim i kvartovskim" brzinama. Pokušajte samo naglo zakočiti pa ćete vidjeti što će se dogoditi s djetetom koje nije vezano. Preozbiljna je to stvar za zajebavat se - stolica, pojas i gotovo. Nema priče.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 13:09   #20
trebalo je gledat onaj film di onoj ženi dijete pogine u avionskoj nesreći, pa se ona grize jer ga nije dovoljno čvrsto držala, pa je onaj tip koji je isto bio u toj nesreći stavi u auto i zabiju se u zid da vidi da je nemoguće zadržat dijete u rukama nakon onakvog udarca.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.