Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2007., 20:10   #21
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Vidjela sam dosta djece koja su padala godinu i to ih iskustvo nije promijenilo. Ona je sad odrasla cura, zapala je u krizu i sad je treba izvlačiti kako god, ja se ne slažem s Niczscheovom teorijom da onoga tko tone treba još gurnuti. Nadčovjek nije smisao Zemlje. Normalna je pojava kod ljudi da jednom zapadane u krizu jedan, drugi put drugi, roditelji i prijatelji su tu da pomognu kad treba. Neka razgovara s psihologom, instrukcije, obećanja, napravi sve što možeš da je izvučeš, a bit će takvih situacija u životu još.
Ja se slažem s ovim. Naime, u određenoj dobi smo sposobni za određene odgovornosti, i bitno je prepoznati i jasno postavljati granice.
Curičak od 15 niti kognitivno niti emocionalno nije sposobna za odgovornost odrasle osobe, a "čeličenje" često ima kontraefekt. Ukoliko je motivacija u pitanju, pad godine je samo može smanjiti.

Ono što je meni čudno u cijeloj priči jest da je izvrsna učenica preko noći počela redati same jedinice. Mislim da to, Xanas, olako pripisuješ manjku motivacije. Je li se još što promijenilo u njenom životu?
Pokondirena tikva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 20:25   #22
Taj problem se poceo desavati i meni.Dosad sam prolazio sve razrede s 4,5 ali sada u 3.srednjem jednostavno ne mogu.Ne želim.Dobio sam totalni manjak inspiracije i motivacije.
U mene je problem sto ja ne mogu uciti jer me ovo sto sam upisao vise ne zanima jer sam upisao tehničku školu a mene zanima etika,knjizevnost,povijest...stoga radje citam neku knjigu ili pratim nesto povijesno...
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 20:43   #23
Quote:
girlnextdoor kaže: Pogledaj post
neka se zaposli u kauflandu , i zaplašite ga da je to za cijeli život, da nemate novaca, da ste izgubili svu ušteđevinu, i da vam mora pomagati..kad vidi kako je teško raditi šugave poslove, onda će shvatiti da bez fakulteta , je rob..
kod mene je takvo nešto slično palilo.....
kad sam naredala jedinice u gimnaziji mama mi je najozbiljnije zaprijetila da će me prebacit u poljoprivrednu školu ak se ne sredim. i ja se sredila. sorry svima koji idete u poljoprivrednu....kod mene u gradu su u poljoprivrednu išli samo najgori slučajevi , tako da mi je to bio najgori strah da ću tamo završit.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 21:22   #24
Quote:
xanas kaže: Pogledaj post
Imam kćer ( 15) koja je vrlo inteligentna i višestruko talentirana, no beskrajno lijena. Do lani je bila odličan učenik, a ove godine slaže jedinice kao na normu. Nema motivacije za učiti , kaže. Kaže i da ne zna učiti. Budući ni mene nije nitko posebno naučio učiti, već sam sjela i guslala, ja molim pomoć. Kako lijeno dijete motivirati na učenje? Kakvo je to učenje učenja?
mislim da je vaša kćer potencijalni narkoman..a možda i sad već nešto uzima..ne želim vas uplašiti,,ali imam takav feeling.....savjet---uskratite džeparac
nuklearka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 21:35   #25
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Neka razgovara s psihologom, instrukcije, obećanja, napravi sve što možeš da je izvučeš, a bit će takvih situacija u životu još.
Sve to joj apsolutno odmaže, ali ni ti to ne vidiš kao ni njezina mama. Jebiga, vi ste/bit ćete/bile biste obje klasične gnjavež mame, ali možda je i to dobro - piljenjem u mozak potičete želju za odlaskom od kuće i osamostaljivanjem.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 21:40   #26
Quote:
Pokondirena tikva kaže: Pogledaj post
Curičak od 15 niti kognitivno niti emocionalno nije sposobna za odgovornost odrasle osobe, a "čeličenje" često ima kontraefekt.
Pa od nje se i ne traži odgovornost odrasle osobe, traži se samo odgovornost primjerena njezinim godinama.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 21:58   #27
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Sve to joj apsolutno odmaže, ali ni ti to ne vidiš kao ni njezina mama. Jebiga, vi ste/bit ćete/bile biste obje klasične gnjavež mame, ali možda je i to dobro - piljenjem u mozak potičete želju za odlaskom od kuće i osamostaljivanjem.
piljenje u mozak nije pomaganje, niti sam na to mislila kad sam rekla da treba maloj pomoći, ali ti očigledno iz nekog razloga ta dva ponašanja izjednačavaš.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:03   #28
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
piljenje u mozak nije pomaganje, niti sam na to mislila kad sam rekla da treba maloj pomoći, ali ti očigledno iz nekog razloga ta dva ponašanja izjednačavaš.
Ne izjednačavam ih, nego pod "piljenjem" podrazumijevam ono što ti nazivaš "pomoć": opsežne razgovore o problemu, psihologe, instrukcije i sl. Pomoć bi joj bila dovesti je u situaciju da osjeti da mora odraditi svoj dio, onako kako je to riješila mama aleksandre 78, i dati joj mira i povjerenja da to obavi sama. Ovo što ti zoveš pomoć za mene je gubljenje vremena i medvjeđa usluga, pogotovo s obzirom na činjenicu da se radi o djetetu koje je svoje školske obaveze dosad bilo u stanju odraditi samostalno.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:06   #29
mozda je cura samo upala iz osnovne u (tezu) srednju skolu, dobila par jedinica i "ubijedila" sebe da ne moze i ne zna
kako odjednom sad ne zna uciti a do sada je znala?
osim toga, "vrlo inteligentna" i ne bi morala uciti doma, mogla bi proci i pazljivim pracenjem nastave
ne svidja joj se skola?
drustvo?
manjak paznje s vase strane(subjektivni osjecaj)?

meni je dosao period u trecem gimnazije kad mi se nista nije dalo
ni ici u skolu, a pogotovo uciti
osim loseg vladanja zbog nebrojenih izostanaka, prosla sam (jedva ) vrlodobrim na polugodistu. kad su moji "otkrili" stvar bilo mi je to olaksanje, i dalje sam nastavila "normalno" ici u skolu i uciti. mozda je pomoglo i sto su prvi put razgovarali sa mnom kao s odraslom osobom, pokazujuci postovanje i interes za moj zivot i osjecaje i van skole

kako god, kreni od pocetka. ne rjesavaj problem s pogresne strane
nikakva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:33   #30
Quote:
Godiva kaže: Pogledaj post
Ne izjednačavam ih, nego pod "piljenjem" podrazumijevam ono što ti nazivaš "pomoć": opsežne razgovore o problemu, psihologe, instrukcije i sl. Pomoć bi joj bila dovesti je u situaciju da osjeti da mora odraditi svoj dio, onako kako je to riješila mama aleksandre 78, i dati joj mira i povjerenja da to obavi sama. Ovo što ti zoveš pomoć za mene je gubljenje vremena i medvjeđa usluga, pogotovo s obzirom na činjenicu da se radi o djetetu koje je svoje školske obaveze dosad bilo u stanju odraditi samostalno.
pa gle. ako bi se to moglo tako jednostavno riješiti onda dobro. problem je kada ne znaš što je točno uzrok tog pada motivacije, a mogu biti svakavi problemi, loše društvo, nesretna ljubav, pubertetske mušice, tko zna kaj, pad motivacije je često samo simptom nekog drugog problema, no za to postoje stručnjaci, a sve je rješivo ako se problem uoči na vrijeme.
Međutim, pustit dijete da "osjeti posljedice" i eventualno padne godinu me podsjeća na onaj vic kako je Mujo učio Mujicu da pliva. Pa ga je bacio u more i vikao:" Maaaaši Mujice, maaši...a hebiga".
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:36   #31
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Nadčovjek nije smisao Zemlje.
kakav nadčovjek?

od nje se ne očekuje da izmisli struju, niti supstancu za lečenje raka, već da savlada gradivo predviđeno nastavnim planom i programom za učenika prosečne inteligencije i uzrasta od 15 godina...

Quote:
Neka razgovara s psihologom, instrukcije, obećanja, napravi sve što možeš da je izvučeš, a bit će takvih situacija u životu još.


pa dobro ljudi, šta je sledeće? grupna terapija za odvikavanje od lijenosti?

- Zdravo! Ja sam Ana, imam 15 godina, i ne da mi se učiti.
- Zdraaaaaaavoooooo, Anaaaaaaaaaaa!


stvarno ne shvatam odakle ta potreba u roditeljima da od savršeno zdravog i normalnog deteta prave debila i invalida...

xanas, nemaš joj šta ti ni pričati, ni moliti, ni pretiti...

jednostavno joj objasni kako u životu funkcioniše zakon uzroka i posledice > "Obzirom da imaš 5 jedinica, ti nemaš šta da tražiš napolju dok te jedinice ne popraviš."... i gotovo....

nije mi jasno zašto svi od popuštanja u školi pravite slona...
to je normalno i to se dešava...ali nije normalno da se angažuju psiholozi, traže instrukcije i izmišljaju neznamtijakakve metode....

...dete mora naučiti da snosi odgovornost za svoje postupke...samim tim i da ispravlja svoje greške i propuste...
__________________
Zivot se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego momentima koji nam oduzmu dah
aleksandra78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:36   #32
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Međutim, pustit dijete da "osjeti posljedice" i eventualno padne godinu me podsjeća na onaj vic kako je Mujo učio Mujicu da pliva. Pa ga je bacio u more i vikao:" Maaaaši Mujice, maaši...a hebiga".
mali mujica nije znao plivati, a ova klinka je prije učila bez problema.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:46   #33
Quote:
aleksandra78 kaže: Pogledaj post
kakav nadčovjek?

od nje se ne očekuje da izmisli struju, niti supstancu za lečenje raka, već da savlada gradivo predviđeno nastavnim planom i programom za učenika prosečne inteligencije i uzrasta od 15 godina...
je li tako teško shvatiti da sam pod "nadčovjek" podrazumijevala osobu koja nikad ne upada u krizu ili je to neka viša filozofija?


Quote:
nije mi jasno zašto svi od popuštanja u školi pravite slona...
to je normalno i to se dešava...ali nije normalno da se angažuju psiholozi, traže instrukcije i izmišljaju neznamtijakakve metode....

...dete mora naučiti da snosi odgovornost za svoje postupke...samim tim i da ispravlja svoje greške i propuste...
već sam rekla i ne mislim to ponavljati da popuštanje motivacije može biti samo simptom ozbiljnijeg problema. Nije to moja izmišljotina nego sam to čula od dječje psihijatrice Zdenke Gruden koja drži seminar Edukaciju edukatora za nastavnike, odnosno sve one koji rade s djecom.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:48   #34
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
mali mujica nije znao plivati, a ova klinka je prije učila bez problema.
ali je klinka u problemu kojeg ne zna sama riješiti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 22:55   #35
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
ali je klinka u problemu kojeg ne zna sama riješiti.
onda se može pomoći u tom problemu, a učenje joj ostaviti da sama rješava. nemotiviranost je, kao što kažeš, samo simptom nekog drugog problema.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 23:01   #36
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
problem je kada ne znaš što je točno uzrok tog pada motivacije, a mogu biti svakavi problemi, loše društvo, nesretna ljubav, pubertetske mušice, tko zna kaj, pad motivacije je često samo simptom nekog drugog problema, no za to postoje stručnjaci, a sve je rješivo ako se problem uoči na vrijeme.
soks, nije bitno šta je uzrok pada motivacije...
svako dete kad -tad prođe kroz to o čemu pričaš...svako dete ima "pubertetske mušice", a opet ne popusti u školi....

uostalom, da li ti prestaješ da ideš na posao kad se nesretno zaljubiš? da li tvoj posao trpi kad se družiš s manje uspešnim od sebe?

uzrok nije opravdanje...i onog trena kad počnemo da "pravdamo" svoje dete određenim životnim okolnostima, trenutnim raspoloženjima i sl. mi ga učimo da će danas - sutra na poslu, na ulici, bilo gde....svi ostali isto tako imati razumevanja za njegove loše dane / nesretnu zaljubljenost / ili prosto "ne da mi se" stav...a neće...

ljudi moji...pa čitava škola je ustvari imitacija života...prijemni za real life...
i ako dete tu ne savlada osnovnu lekciju odgovornosti prema sebi i bližnjima, ako tu ne shvati činjenicu da je sam zaslužan za svoj uspeh / neuspeh...teško će to ići kasnije....

mnogo je bolje da ih vi učite, nego da ih uči život sam....
__________________
Zivot se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego momentima koji nam oduzmu dah
aleksandra78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 23:06   #37
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
onda se može pomoći u tom problemu, a učenje joj ostaviti da sama rješava. nemotiviranost je, kao što kažeš, samo simptom nekog drugog problema.
pa da, govorimo o motivaciji, a ne o problemima u učenju. nije rečeno da mala slabo pamti, loše povezuje činjenice, pogrešno zaključuje, ne uočava bitno, ne može razumjeti gradivo, nema koncentracije i sl.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 23:14   #38
Quote:
aleksandra78 kaže: Pogledaj post

ljudi moji...pa čitava škola je ustvari imitacija života...prijemni za real life...
.
pa gle, svaki čovjek je jedinka za sebe i svatko drugačije reagira na probleme. a sad real life, kad te ozbiljno opauči po glavi u nekom dijelu, teško da drugi aspekti života neće trpjeti, tak da ovaj znaš, možda si ti nadčovjek, ali možda i nisi imala nekih pravih problema u životu.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 23:21   #39
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
je li tako teško shvatiti da sam pod "nadčovjek" podrazumijevala osobu koja nikad ne upada u krizu ili je to neka viša filozofija?
pa od nje se i ne očekuje da "nikad ne upada u krizu"...već da krizu savlada i izađe iz nje...kako?...tako što će sesti i učiti...i ništa više od toga..



Quote:
već sam rekla i ne mislim to ponavljati da popuštanje motivacije može biti samo simptom ozbiljnijeg problema. Nije to moja izmišljotina nego sam to čula od dječje psihijatrice Zdenke Gruden koja drži seminar Edukaciju edukatora za nastavnike, odnosno sve one koji rade s djecom.
pod ozbiljnijim problemom, nadam se, podrazumevaš narkomaniju, alkoholizam, ne daj Bože zlostavljanje i sl....a ne "pubertetske mušice" koje su redovna pojava...naravno da može...i dužnost je svakog roditelja da stalno bude u toku sa svim šta se dešava u životu njegovog deteta...

i naravno da svaki roditelj prvo treba da izvidi situaciju i sazna u čemu je stvar....što je xanas i uradila...i nakon čega je utvrdila da je problem u tome što se njoj jednostavno ne da učiti...

dakle, ne pričamo o ozbiljnijim problemima već o običnoj lijenosti...koja se ne leči odlascima kod psihologa, psihijatara i sl. već tako što roditelj konačno prestane da popušta svom detetu, odredi pravila koja se moraju poštovati i ostane dosledan....

u konkretnom...- Nemaš motivaciju? Ok, daću ti motivaciju...Neka ti motivacija bude izlazak i provod s prijateljima...Dokle god ispunjavaš svoje obaveze i imaš dobre ocene u školi, izlazi koliko te volja...onog trena kad popustiš, to mi je dokaz da nisi zrela i odgovorna za svoje godine i znak da treba da se umešam i iste ti zabranim...

end of story..
__________________
Zivot se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego momentima koji nam oduzmu dah
aleksandra78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 23:31   #40
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
pa da, govorimo o motivaciji, a ne o problemima u učenju. nije rečeno da mala slabo pamti, loše povezuje činjenice, pogrešno zaključuje, ne uočava bitno, ne može razumjeti gradivo, nema koncentracije i sl.
upravo u tome i jeste stvar...da devojčica ima disleksiju npr. svi bismo savetovali xanas da potraži pomoć stručnjaka i pomogne svom detetu...

pošto se ovde radi o najobičnijoj lijenosti...koja se javi svakom živom biću s vremena na vreme, ne treba sazivati freakin konzilijum lekara da razmatra problem lijenosti u tinejdžera već preduzeti konkretne korake...

ukoliko se to ne uradi, dete ima sve šanse da izraste u lijenčinu koja neće prstom mrdnut da nešto napravi sa svojim životom već će očekivati od drugih da mu sve serviraju na pladnju, kao što su to nekad roditelji radili, podmećući leđa i radeći od njega debila i invalida, kada on to nije...
__________________
Zivot se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego momentima koji nam oduzmu dah
aleksandra78 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:25.