Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2008., 11:09   #1
Medicinski potpomognuta oplodnja - crkva vs. država

(Prvo da kažem ako tema ovdje ne spada neka se premjesti....)
O tome ste već vjerovatno čuli ovih dana, o tome se dosta priča..novi prijedlog, povećava se broj besplatnih oplodnja preko hzzo-a sa tri na šest puta...planira se porast od 30-40% u odnosu na sadašnjih 25%..ok, bilo bi u redu da se zakon usvoji, ja sam uvijek za pomoć ako žene ne mogu prirodnim putem zatrudniti...
No međutim što mene muči i o ćemu razmišljam cijelo jutro...to je crkva...prije 4 godine, tako nešto ona nije prihvatila taj zakon i djecu iz epruvete nazvala stvarima....halo....ja nisam neki veliki vjernik, pošto dolazim iz mješanog braka, uvijek sam nekako bila bipolarna što se vjere tiće, nit sim nit tam, ali ova njihova uzjava me baš uzrujala, ali baš...
Iznenađena sam time jako neugodno...Bog nas je sve stvorio i oni Boga "promoviraju" kroz crkvu, ali Bog je nažalost stvorio i žene koje jednostavno prirodnim putem ne mogu zatrudniti i trebaju pomoć na ovaj ili onaj način.....
Čudim se, djeca su dar Božji kako oni kažu, mislim ćemu onda takve nepotrebne i krajnje ružne izjave???
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 11:32   #2
Quote:
"ami" kaže: Pogledaj post
(Prvo da kažem ako tema ovdje ne spada neka se premjesti....)
O tome ste već vjerovatno čuli ovih dana, o tome se dosta priča..novi prijedlog, povećava se broj besplatnih oplodnja preko hzzo-a sa tri na šest puta...planira se porast od 30-40% u odnosu na sadašnjih 25%..ok, bilo bi u redu da se zakon usvoji, ja sam uvijek za pomoć ako žene ne mogu prirodnim putem zatrudniti...
No međutim što mene muči i o ćemu razmišljam cijelo jutro...to je crkva...prije 4 godine, tako nešto ona nije prihvatila taj zakon i djecu iz epruvete nazvala stvarima....halo....ja nisam neki veliki vjernik, pošto dolazim iz mješanog braka, uvijek sam nekako bila bipolarna što se vjere tiće, nit sim nit tam, ali ova njihova uzjava me baš uzrujala, ali baš...
Iznenađena sam time jako neugodno...Bog nas je sve stvorio i oni Boga "promoviraju" kroz crkvu, ali Bog je nažalost stvorio i žene koje jednostavno prirodnim putem ne mogu zatrudniti i trebaju pomoć na ovaj ili onaj način.....
Čudim se, djeca su dar Božji kako oni kažu, mislim ćemu onda takve nepotrebne i krajnje ružne izjave???
Hej Ami,dobra ti je tema, vidila sam jučer na txt pa na vijestima o tom novom zakonu...bilo bi super kad bi se zakon podržao i izglasao....ne spadam među žene koje imaju problema sa začećem...meni je kako si rekla Bog dao taj dar da mogu imati djecu , iako čini mi se stavlja me na kušnju tokom cijele trudnoće...stalno neki problemi....Ja sam ko i ti iz mješovitog braka pa shvaćam što hoćeš reći po pitanju vjere....ja vjerujem u Boga ali ne vjerujem u crkvu i svećenike...jer ko su oni da određuju što je pravo što krivo....jel im Bog možda prišapnuo to..neka mi dokažu da jest....govore jedno a većina ih ne živi ni u celibatu ni
skrušeno(čast iznimkama)....dođe muškarac na ispovijed ,zgriješio je bludno dobije oprost...dođe žena ..ne može jer je žensko....jel to tako Bog rekao....dobro uglavnom da ne odmičem od teme,...jako sam razočarana u crkvu jer sam čula i vidila sve i svašta,ja mislim da Bog nema ništa protiv da se ženi malo pomogne da dobije dijete........i želim svu sreću ovog svita svim wannabies...da što prije postanu mame....
Posebno me razbjesnila ona Petir stupid cow kad je rekla da "TE ŽENE MISLE DA SU DJECA NEKA STVAR PA DA IH MOGU POSJEDOVATI I DA JE ZBOG TOGA ONA RADIJE ZA POSVAJANJE"...očito joj nisu svi kod kuće....znači jako je loše i žene se trebaju sramiti što žele osjetiti kako je to kad ti tvoja krv i meso raste pod srcem...normalno da ako se odluči da će muž i žena posvojiti dite ali kada i kako TO JE NJIHOVA STVAR.....
Taja.st is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 11:43   #3
Ni ja kao ni Taja nemam problema s začečem ali me jučer izbacilo iz takta izjave pojedinaca na tu temu.Vjernik sam ali smeta me stajalište Crkve po tom pitanju jer djeca su blagoslov Božji pa zar je bitno da li je iz epruvete?Nadam se da će novi Zakon proći.Jučer sam komentirala na st trudnicama izjavu one Petir kako čini mi se 200 000 (ne držite me za rječ jeli točan broj) jajnih stanica se uništi pri pokušajima umjetne.Ma neka ih se uništi milijun ako samo jedna uspije to će donjet blagoslov jednoj obitelji i neopisivu sreću.I strašno mi je zasmetao njen lančić s križem od svoji 7-8 cm.!!!Znam da su ti postupci skupi i da učinkovitost nije 100% ali ako država troši na puno glupih stvari može i na ovo.Ispada ona žena koja je rodila 10 djece i onda kuka i plače jer su gladni i bosi (pa ih država pomaže na razne načine) pravi vjernik a ona žena koja je pokušala 7 - 8 puta umjetno zatrudnit i uspijela grešnik!Ma meni to jezivo smeta!!!
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 11:57   #4
popovima i crkvi općenito smeta napredak medicine...jer je medicina ljudsko djelovanje...onda se smisao crkve i vjere u Boga gubi...kako to da mi Bog ne da djete a doktor je uspio podarit mi ga?! ko je sad tu Bog da mu se klanjam?
valjda ste skužili šta oću reć...
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 12:00   #5
a isti taj pop će itekako ić operirat srce u neku eminentnu stranu kliniku...neće reći ''neka bude volja Božja ako umrem od infarkta'' kao što kažu za one kojima Bog ne može podarit djete- da je to volja Božja...
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 12:05   #6
Ma daj žive kao lordovi i onda očekuju da ih uzimamo za ozbiljno....propovjedaju natalitetnu politiku a ljudi nemaju šta jesti i ne daj Bože da bi kome pomogli......znamo i sami što je Caritas radio u ratu...kad već propovjedaju natalitetnu politiku i daju izjave tipa..množite se,neka daju podršku potpomognutoj oplodnji...neka daju podršku i ženama i muškarcima...radi takvih razmišljanja prestala sam ić u crkvu,radije ću se doma pomolit Bogu....
Taja.st is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 12:28   #7
Quote:
Lake kaže: Pogledaj post
a isti taj pop će itekako ić operirat srce u neku eminentnu stranu kliniku...neće reći ''neka bude volja Božja ako umrem od infarkta'' kao što kažu za one kojima Bog ne može podarit djete- da je to volja Božja...
s ovim se apsolutno slažem...idu oni itekako u bolnicu i kad i m pozli, i kad imaju saobračajku ili ne daj Bože nekog većeg zla...
Što se tiće Petirke neću komentirati, ona je moja sišćanka, iako je malo ovak na svoju stranu ali ok...
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 12:31   #8
Quote:
"ami" kaže: Pogledaj post
s ovim se apsolutno slažem...idu oni itekako u bolnicu i kad i m pozli, i kad imaju saobračajku ili ne daj Bože nekog većeg zla...
Što se tiće Petirke neću komentirati, ona je moja sišćanka, iako je malo ovak na svoju stranu ali ok...
Jesi primjetila da smo samo mi trudnjače(redom iz Dalmacije) odgovorile na temu i to smo se baš ražestile....
Taja.st is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 12:38   #9
hehe, ma neka ste...eto ja nisam dalmatinka nažalost... i nisam trudnica...ali takve me stvari jako pogađaju...inače sam za umjetnu totalno i mrzim kada se ženama nabija taj kompeks manje vrijednosti...da muško treba na umjetnu, dobio bi odlikovanje i nagradu za mir...

Zadnje uređivanje putnica : 24.06.2008. at 14:45. Reason: spam smilie
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 12:46   #10
Ma bit će bolje....nadam se da će se nešto po tom pitanju učiniti...nije ni bitno jel oni to rade iz interesa ili zbilja žele pomoći parovima koji trebaju tu pomoć....samo da se izglasa taj zakon...
Taja.st is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 12:49   #11
da, to je....ja sam više na ovoj temi se hjtela okrenuti na izjavu crkve kao jedne ustanove koja je teški protivnik abortusa i ne znam ti čega sve ne, kondoma i sl. jer žele valjda naglasiti da su djeca jedan veliki dar, prvenstveno Božji...a sada kada žene sve više ne mogu ostajati trudne zobg kojekakvih čimbenika i kada je medicina pronašla način da im se pomogne sad ih crkva kritizira i naziva djecu koja su umjetno oplođena STVARIMA...meni je to osobno van svake pameti...
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 13:04   #12
ej cure, buduci da me se tema i osobno tice ( u 9 mj idem na umjetnu oplodnju, tocnije vantjelesnu ICSI metodu) moram se osvrnuti. nesto sam nacula od drugih za taj neki novi zakon, ako ima link negdje na netu molila bih vas da mi napisete. ja sam inace friska u svemu tome, al sam u zadnjih vise mjeseci jako puno toga saznala. stvar je takva da u drzavnim bolnicama daju 3 pokusaja na teret HZZO i to zenama do 38 godina, iznad si moraju same placati. meni je to glupo, ali opet zbog starijih zena, mladje dolaze na red tek nakon godinu i vise sto je isto nepravedno i diskriminacija. mi smo na primjer te srece da si mpzemo priustiti oplodnju kod privatnika, inace bih ja samo zato sto imam 26 godina morala cekati godinu i pol do dvije. s tim da u drzavnim bolnicama ne daju anesteziju kod punkcije jajnih stanica, sto inace booooli ko sam vrag, ali u privatnima daju. tako da se ja nadam da cu u 9 mjesecu uspjeti iz prve ostati trudna i da cu ostaviti sve to iza sebe, ali svakako podrzavam donosenje novog zakona jer je ovaj stari iz 1973 godine, a prvo dijete rodjeno umjetnom oplodnjom bilo je 1983 godine u Hrvatskoj
marta26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 13:11   #13
prema novom zakonu do 43 godine žene imaju pravo...
nadam se iskreno da ćeš uspjeti odmah i da se nečeš morati puno mučiti s time..
PUNO SREĆE!!!!!!!!!!!
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 13:21   #14
Quote:
marta26 kaže: Pogledaj post
ej cure, buduci da me se tema i osobno tice ( u 9 mj idem na umjetnu oplodnju, tocnije vantjelesnu ICSI metodu) moram se osvrnuti. nesto sam nacula od drugih za taj neki novi zakon, ako ima link negdje na netu molila bih vas da mi napisete. ja sam inace friska u svemu tome, al sam u zadnjih vise mjeseci jako puno toga saznala. stvar je takva da u drzavnim bolnicama daju 3 pokusaja na teret HZZO i to zenama do 38 godina, iznad si moraju same placati. meni je to glupo, ali opet zbog starijih zena, mladje dolaze na red tek nakon godinu i vise sto je isto nepravedno i diskriminacija. mi smo na primjer te srece da si mpzemo priustiti oplodnju kod privatnika, inace bih ja samo zato sto imam 26 godina morala cekati godinu i pol do dvije. s tim da u drzavnim bolnicama ne daju anesteziju kod punkcije jajnih stanica, sto inace booooli ko sam vrag, ali u privatnima daju. tako da se ja nadam da cu u 9 mjesecu uspjeti iz prve ostati trudna i da cu ostaviti sve to iza sebe, ali svakako podrzavam donosenje novog zakona jer je ovaj stari iz 1973 godine, a prvo dijete rodjeno umjetnom oplodnjom bilo je 1983 godine u Hrvatskoj

Idi na stranicu www.dnevnik.hr pa ćeš pronaći video iz jzučerašnjih vijesti Nove tv.......Puuuuno sreće draga......
Taja.st is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 13:38   #15
Taj stav crkve mi se nimalo ne svida. A i dobro ste rekle, isti ti popovi ce doci kod doktora kad im zatreba,nece cekat da Bog odluci.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 14:44   #16
hvala drage moje cure, meni je malo lakse jer je problem u spermicima od dragog, malo su ljeni, njemu se teze nositi sa time, ali nije to najgora stvar na svijetu. taja bas cu pogledati, thx
marta26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 14:50   #17
boze, kaj je ova petir normalna?? kak moze tako nesto reci? ne razumijem koji je to argument, dijete nije stvar, mora se voljeti??? wtf?? bez teksta sam.
marta26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 14:50   #18
Quote:
marta26 kaže: Pogledaj post
hvala drage moje cure, meni je malo lakse jer je problem u spermicima od dragog, malo su ljeni, njemu se teze nositi sa time, ali nije to najgora stvar na svijetu. taja bas cu pogledati, thx
Evo,da ne moraš tražit.....

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/s...30-godina.html
Taja.st is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 15:49   #19
meni tu izgleda da se gospodična petir strašno zbunila, onaje htjela reči jedno pa na kraju ispala ono pomalo bedasta...sumnjam da joj je u cilju bilo da ispadne tako kako je ispala....
petir malo više drugi puta i bit će sve ok
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 16:03   #20
Quote:
"ami" kaže: Pogledaj post
da, to je....ja sam više na ovoj temi se hjtela okrenuti na izjavu crkve kao jedne ustanove koja je teški protivnik abortusa i ne znam ti čega sve ne, kondoma i sl. jer žele valjda naglasiti da su djeca jedan veliki dar, prvenstveno Božji...a sada kada žene sve više ne mogu ostajati trudne zobg kojekakvih čimbenika i kada je medicina pronašla način da im se pomogne sad ih crkva kritizira i naziva djecu koja su umjetno oplođena STVARIMA...meni je to osobno van svake pameti...
nije izvan svake pameti, samo ne poznaješ crkveni nauk

ja nisam vjernica, ali poznajem osnove krćanske doktrine i, koliko god bilo strašno da se crkva protivi nekim stvarima (umjetna oplodnja, istraživanje matičnih stanica, kondom), oni su samo dosljedni onome što je osnova njihova vjerovanja

dakle, crkva se protivi umjetnoj oplodnji jer, po njima, samo bog stvara život. čovjek je božje djelo i točka, nema iznimke. operacija srca nema veze s tim jer nije stvaranje života.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.