Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2010., 15:39   #61
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
jako sam dobro upoznata s tom pojavom i mogu ti samo reći da je tvoje objašnjenje samo nepotrebno plašenje ljudi.
Definitivno se slažem. Spominjati sotonu ili opsjednutost i slične stvari bilo da se radi o psihičkim poremećajima ili, kao u ovom slučaju, poremećajima spavanja, samo može dodatno pogoršati stanje osobe sa problemom.
Zlo, sotona, duhovi i sl. ima veze samo sa jednim- bespotrebnim izazivanjem straha kod ljudi, stoga bih ovim putem zamolio dotične forumašice koje su napaljene na te stvari da malo smire svoje strasti jer jedino što rade jest da izazivaju paranoju kod ljudi kojima to zadnje treba, a nipošto nikome ne pomažu.
Stoga, cure moje drage, fulale ste podforum, a upravo za vas ima jedan namijenjen pod nazivom "religija".
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 15:58   #62
Doživio sam to par puta, zadnji put prije par dana i stvarno je neugodno iskustvo. Primjetio sam da mi se to dešava kad idem spavati jako iscrpljen.
Prvi put je to bilo stvarno traumatično iskustvo jer nisam znao o čem se radi, onako, svjestan si da sanjaš ali nikako se ne možeš probuditi, htio bi zvati upomoć al ne možeš glasa ispustiti...nadalje, nekakav osjećaj kao da te netko promatra u svoj toj tvojoj nemoći i neki nedefinirani zvukovi i glasovi. K'o u nekom horror filmu

Sad kad mi se to desi, pomirim se s tim, iako je svaka nova paraliza sna isrcpljujuća za psihu
Falcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 23:15   #63
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post

Jednom kad sam pročitao kako je riječ o prirodnoj pojavi, puno mi je pomoglo.

.
takodjer
desilo mi se par puta, paraliza i jezive halucinacije. i stvarno me utjesilo saznanje o paralizi sna, jer ne znam kako bi to drugacije objasnila inace. imala sam sto objasnjenja u glavi odmah nakon prvog puta kad mi se dogodilo i dugo su me mucile same te pretpostavke, strasnije od samog iskustva... stvarno me onako psihicki iscrpilo ali srecom vec dugo vremena normalno spavam i ne dogadjaju mi se vise.
__________________
One day we're gonna live in Paris, I promise.
joolz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 00:01   #64
Znanost je to nazvala tako, ali kada bi pitali znanost zašto se to događa i kako, ne bi znala odgovor. Kada se pita za lijek, opet ne zna odgovor, zna te samo nadrogirat lijekovima. Duhovni svijet postoji. Nije mi namjera nikoga plašit, već pomoći. Ne razumijem zašto se netko miri s tim strašnim pojavama kada se tome može suprostaviti. A imamo i svjedočanstvo osobe koja je imala paralize sna i očito se izliječila.
jedna cura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 19:25   #65
ja imam te simptome vec godinama redovito (budjenje po noci, paraliza(tj nemogucnost kretanja), zujanje u glavi i usima, ogroman strah, i (zapravo) osjecaj neke "vise sile"), sve to traje cca 30sek, nakon sto je razbudis sve je ok (iako je strah prisutan jos neko neko kratko vrijeme). Ja sam cuo da se to zarpavo dogadja zato jer se dio mozga probudi, a drugo dio koji upravlja pokretima jos spava, sto zapavo i je logicno, ali taj strah (ogroman strah) je i dalje neobjasnjiv. ...stvarno je malo kripi, jezivo, i mogu rec gadno za prozivljavat, ali sam se vec naviknuo na to i uspjevam se nosit s time, makar se i dalje svaki put userem dok mi se to dogodi. citao sam malo gore da ljudi spominju nekakve egzorciste, demone i sta ja znam....mislim da to bas i nema veze s tim (iako u tom momentu paralize, stvarno je osjecaj vise sile, i gotovo je nemoguce objasnit). ima jos jedan topic na ovu temu u kojem su pojedinci stvarno lijepo opisali svoja iskustva! https://www.forum.hr/showthread.php?t=159927
delirium_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 19:27   #66
http://www.24sata.hr/metro/paraliza-...-ljudi/103907/
delirium_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 20:42   #67
Ja od toga patim i sinoc sam bas imao jednu od tih paraliza,ali ovo je uzasno bilo... naime,nisam sinoc mogao spavati i odjednom sam primjetio da drzim otvorene oci,i paralizovan sam gledao u plafon().

Znaci bio sam prakticki budan,ali sam poceo da sanjam :S

San je bio uzasno,uzasno jednostavan,da u njemu nije bilo niceg posebnog da se prepadnem. Odjednom,u snu sam poceo da mislim da se nesto lose desava i poceo sam da jaucem i dozivam mamu... cuo sam i kad je ustala iz kreveta i kad je dosla do mene da vidi sta mi je i sve,ali se nisam mogao pomjeriti do jednog trenutka kada je naprosto popustilo.

Prosle godine sam imao te probleme sa snom i paraliza se javljala tokom "prvog" sna...

Paraliza mi se javljala prvenstveno zbog stresa,jer sam zbog skole bio dosta pod stresom i cim su bili rijeseni ti problemi i stres je nestao.
stefo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 00:36   #68
paralize snova nisam imala vec dugo, tj. odkad sam se odlucila prepustiti tom osjecaju nemoci, i sacekati da jednostavno prodje.
dakle budna sam, ne mogu se pomaknuti, ne mogu otvoriti oci, ok, ne odupirem se, vec sacekam da prodje i sve ok.

inace, jedna od gorih paraliza bila je kada sam se zeljela probuditi, a nisam znala gdje sam. inace imala sam osjecaj da samo kada bih se mogla sjetiti gdje sam, da bih se bila u stanju probuditi, i biti tu. ali nisam znala gdje sam i sta da ocekujem da je oko mene. tako sam usnula opet, oko mene su visile neke bijele krpe. mislila sam kako sam sada budna. ali se ubrzo pokazalo da nisam. to se ponavljalo vise puta, sa vise razlicitih scenarija.
kada sam se konacno probudila, bila sam smusensa satima nakon toga, nisam znala da li sam jos u snu ili na javi
ah, ne nedostaju mi ti poremecaji sna.
__________________
Strange What Love Does
white panties is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 01:50   #69
Par puta mi je bilo katastrofa, užas, ali kad sam saznao o čemu se radi, baš fora! Od tad uživam i smijem se samom sebi.
Vernon Wonderer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 02:38   #70
Quote:
stefo kaže: Pogledaj post
poceo sam da jaucem i dozivam mamu...
Ovo bas slatko zvuci.

Quote:
white panties kaže: Pogledaj post

inace, jedna od gorih paraliza bila je kada sam se zeljela probuditi, a nisam znala gdje sam. inace imala sam osjecaj da samo kada bih se mogla sjetiti gdje sam, da bih se bila u stanju probuditi, i biti tu. ali nisam znala gdje sam i sta da ocekujem da je oko mene. tako sam usnula opet, oko mene su visile neke bijele krpe. mislila sam kako sam sada budna. ali se ubrzo pokazalo da nisam. to se ponavljalo vise puta, sa vise razlicitih scenarija.
kada sam se konacno probudila, bila sam smusensa satima nakon toga, nisam znala da li sam jos u snu ili na javi
ah, ne nedostaju mi ti poremecaji sna.
Meni su upravo ovakve kombinacije krivih budjenja i paralize sna najgore. Inace vecinom imam neutralne paralize sna (bez strahova i halucinacija), ali sam u zadnje vrijeme pomalo pod stresom i cesce dozivljavam svojevrsne horore. I jucer mi se ista stvar dogodila. Nedugo nakon (krivog) budjenja u sobi mi se pojavila spodoba koja je krenula prema meni, po cemu sam naravno zakljucila da sanjam, ali se ipak nisam uspijevala probuditi, a strah od tog bica je bio ogroman, iako sam znala da sanjam. Kad sam se nakon 5-6 krivih budjenja zaista uspjela probuditi, bila sam jos kratko paralizirana, a zatim sam jos neko vrijeme provjeravala jesam li stvarno budna ili sam i dalje u opasnosti da se svaki tren pojavi neko govno koje me zeli ubiti. Ni malo ugodan osjecaj.
Spomenula bih ovdje i da sam primijetila osjetnu razliku izmedju nemogucnosti pomicanja s "vidjenjem" okoline iza ZATVORENIH ociju (tj.sanjanja vlastite sobe, cesto s nekim detaljima promijenjenim), i paralize tijela uz OTVORENE oci, cesto i s projeciranjem razlicitih slika, tj.halucinacija, u sliku sobe koju stvarno vidimo ocima. Ovo drugo sam dozivjela daleko manji broj puta i dugo mi je trebalo da sredim u glavi sto je sto.
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 00:03   #71
Baš tražim dugo ovako nešto da se i ja malo izjadam...Naime ja imam grozan osjećaj da klizim po krevetu kao da me neka sila vuče,grozan osjećaj...Ali stvar je u tome da ja stvarno mislim da klizim da neumišljam.Jednom mi se desilo da sam otklizao čak do poda te da sam udario i glavom od ormar...Ujutro kad sam se probudio,imao sam malu kvrgu na glavi i tada sam se usrao shvativši da to nije možda samo san...Osim klizenja u snu imao sam 2-3 puta osjećaj da sam izišao iz tijela koji je bio užasssssss...Gledam sebe kako spavam,lebdim pa gleam svog cimera kako spava hoću da se vratim a nemogu....Kako bilo san ili neka misterija osjećaj je do yaya koliko jezovit toliko i pomalo napet,ipak volio bih da ga nsam iskusio...

p.s.i dalje ponekad mi se dešavaju ovakve stvari...
worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 01:23   #72
Quote:
worm kaže: Pogledaj post
Baš tražim dugo ovako nešto da se i ja malo izjadam...Naime ja imam grozan osjećaj da klizim po krevetu kao da me neka sila vuče,grozan osjećaj...Ali stvar je u tome da ja stvarno mislim da klizim da neumišljam.Jednom mi se desilo da sam otklizao čak do poda te da sam udario i glavom od ormar...Ujutro kad sam se probudio,imao sam malu kvrgu na glavi i tada sam se usrao shvativši da to nije možda samo san...Osim klizenja u snu imao sam 2-3 puta osjećaj da sam izišao iz tijela koji je bio užasssssss...Gledam sebe kako spavam,lebdim pa gleam svog cimera kako spava hoću da se vratim a nemogu....Kako bilo san ili neka misterija osjećaj je do yaya koliko jezovit toliko i pomalo napet,ipak volio bih da ga nsam iskusio...

p.s.i dalje ponekad mi se dešavaju ovakve stvari...
Zasto ti je ovo boldano uzas? Znas li da mozes preuzeti kontrolu nad tim stanjem i odsetati gdje god te volja i dozivlajvati sto god te volja dok ti tijelo spava? Mnogi (pa i ja) namjerno izazivaju takvo stanje. Sve ovisi o pristupu. Ako pristupis toj pojavi negativno i sa strahom (sto nije nikakvo cudo kad ne znas o cemu se radi), tako ces ju i dozivljavati. To znam jer osim prekrasnih svjesnih snova i "izvantjelesnih iskustava" ipak ponekad imam ruzne paralize sna/more koje ne mogu kontrolirati.
Osjecaj klizanja tijela ili dijelova tijela takodjer mi je poznat. Ja ga obicno dozivljavam neposredno prije nego sto uspijem sasvim "izici" iz tijela. Nekad mi se cak jedna ruka/noga toliko izduzi da puzi po zidovima ili pipa stvari oko kreveta (cisto fizicki mi je ruka naravno gdje je i bila, ne pomice se ni centimetra ).
Kvrga na glavi? E, to vec ne mogu objasniti. Da se nisi stvarno negdje lupio?
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 10:11   #73
Bio bi to dobar osjećaj da ja imam kontrolu ali je nemam i nemogu ići gdje ja hoću nego gdje me ta sila odvuče zato mi je užas...
worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 13:31   #74
Bilo bi dobro da si pozovete nekoga tko će vam reći gdje vam se u stanu nalaze podzemni čvorovi koji mogu biti s vremenom fatalni za ljudski organizam. Postoje i posebni uređaji koji mogu to izmjeriti. Na takvim mjestima se definitivno NE smije spavati, niti je poželjno da na takvim mjestima provodite svakodnevno dulje vremena. Dok čovjek spava, tada mu je tijelo najslabije i najviše izloženo štetnim utjecajima podzemnih tokova, čvorova itd.
To se najviše mora paziti da vam kod spavanja vitalni dijelovi nisu na tim mjestima- glava i cijeli trup. Za noge je već malo manje bitno, ali poželjno je potpuno izbjegnuti čvorove i prolaze.
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 17:33   #75
uf..evo i mene sa ovom glupom paralizom...dogadja mi se s vremena na vrijeme i toliko me zna ubiti u pojam...tad su mi lucidni snovi tako ubijedljivi da se nakon njihovog svrsetka pitam jesam li stvarno npr. pala sa kreveta,vikala itd. uzas
maarinatje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:54   #76
Quote:
anamarija88 kaže: Pogledaj post
nije to nikakva genetska pojava,bratic nije imao paralizu ali je imao probleme kad je dolazio u moju kucu i osjetio svasta
Sta to
__________________
A kad mi dođeš ti,i osmijeh vratiš mi,sva patnja i bol života mog,će proć...:( <3 <3
heleny 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 02:33   #77
Spirit,paranormal activity opsjedanje

Ovako...
Imam probelam sa takozvanim duhovima POLEŽAČIMA(tako mi u mojem kraju to zovemo).
Naime kad idem spavat 2 tjedna mi se to događalo ovako: legnem se i nakon 10 minuta nisam ni utonuo u san, i odjednom svjestan svega,ko da je nešto ušlu u mene , hoču se pomaknuti a ne mogu se. I veli mi priajtelji koji imaju isti problem da to ljudi koji se bave sa crnom i bijelom magijom da im duh izađe i da se hrani sa našom energijom. Mene ja strah spavati sada, spavam sa svjetlom u sobu jer mi se to 2 tjedna događalo svaku večer i nisam znao što je kad daans saznam o čemu je stvar,

Sada me zanima da li je to u ljudskooj psihi to sve i koje je rješenje, ili ako je stvarno sa duhovima probel,kako se riješiti toga(vele, prijatelji,da ako mogu da ga uhvatim,upalim svjetlo i vidim ko je).

Molio bih da se stručnjaci jave,imolio bih bez spamova glupih jer mi je stvarno potrebna pomoć. Neisavan sam i sav nikakav.

Hvala!
m-audio is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 03:04   #78
ma mani se bapskih priča.
inače, osjećaj da si svjestan, a ne možeš se pomaknuti se zove paraliza spavanja, ako je to to, a zvuči kao da bi moglo biti.
nije ništa opasno. ne zna se točno kako i zašto nastaje, a dešava se jer se "mozak probudi", a tijelo ostane spavati.

imaš u zagrebu na vrapču centar za proučavanje spavanja i poremećaja u spavanju, pa ako baš budeš imao dugotrajnih problema, možeš se njima javiti.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 03:17   #79
http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis

mogući uzroci:

Sleeping in a face upwards or supine position
Irregular sleeping schedules; naps, sleeping in, sleep deprivation
Increased stress
Sudden environmental/lifestyle changes
A lucid dream that immediately precedes the episode.
Excessive consumption of alcohol coupled with lack of adequate sleep.[13]

znači, ako si odjednom počeo spavati na leđima ili promjenio krevet/okruženje ili si počeo puno alkohola pit i malo spavat ili si općenito pod puno stresa, to bi mogao biti razlog, pa bi se i simptomi mogli maknuti kad ukloniš moguće uzroke.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 13:57   #80
Moram priznati da mi je ta paraliza sna najčudniji osjećaj koji sam doživio u svojih 23 godine.

Prubudi ti se mozak, tijelo ja kao kamen želiš bar kapak otvoriti ali nejde, prst pomaknut ali kao da je zabetonirano sve. No to je jo sve ok, vidiš samo mrak i mislim da je najgore od svega što misliš da ne dišeš....

Najviše sam to diživljavao 5 sekundi onda sam se uspio pomaknuti ali nakon toga se probudim i divim se osjećaju

Sjećam se jednom kad sam kao zaspao i primila me paraliza i ništa nisam mogao osim što sam osjetio da mogu hrkati i tako sam glasno hrkao da sam se uspio osloboditi od paralize isto je trajalo 5-6 sekundi a u tom sam vremenu snažno hrkao. Smiješno ali istinito
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:35.