Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2011., 02:22   #1
Sirova hrana

Ima li ovdje netko iskustva sa sirovom hranom ili možda s liječenjem kakve bolesti sirovom hranom?
Ili bilo kakva pozitivna ili negativna iskustva?

14 razloga zašto jesti sirovu hranu

1. Ne možeš se razboljeti zbog upala i prehlada. Gripa prolazi praktički nezamjetno. Isključuje se i nestaje praktički sva psihosomatika (poremećen
rad organa, bolesti zglobova, bol – jer svi se organi pročišćuju i pomlađuju). Imunitet se podiže od umjetnog minimuma do prirodne norme: možeš tri sata ležati u snijegu ili plesati samo u kupaćim gaćicama na temperaturi od osamnaest stupnjeva ispod ništice i ništa se neće dogoditi. I sve to bez posebnog čeličenja!

2. Osjetljivost na štetne tvari je velika, reakcija na njih snažna, čak može biti i bolna, ali ih tijelo pritom moćno i brzo izbacuje iz sebe, neutralizira i praktički
nema posljedica trovanja.

3. Također imaš vrlo jaku sposobnost podnošenja hrane. Ako trebaš jesti nešto na što nisi navikao ili nešto neprobavljivo, sve će se to lako probaviti,
neutralizirati bez posljedica. Filteri sve sređuju odjednom. Lužnati želudac.

4. Apsorpcija hrane je za stupanj viša, to jest viši je koeficijent apsorpcije. Sirovojed koji se prilagodio novoj prehrani (i prošao osmomjesečnu krizu)
može se najesti od tri jabuke i par krastavaca. Zasitit će ga divlje šumsko zelenje, lišće povrća, izdanci vinove loze – sve je prikladno za prehranu.

5. Jedinstven osjećaj neovisnosti od okolnosti. Nećemo govoriti uzvišene riječi o jedinstvu s prirodom, ali ma što da se dogodi, gdje god da se nađeš –
makar u šumi – uvijek ćete biti sit bez bilo kakva novca, preživjet ćeš.

6. Razvijeno osjetilo okusa: ne jezikom i očima, nego cijelim tijelom. Tijelo odobrava ili ne odobrava hranu i signalizira željom, ravnodušnošću ili odbojnošću. Osjećaj sitosti: objektivan je, iz tijela, i zato nema mogućnosti da se prejedeš. Općenito je teško prejesti se sirove hrane.

7. Osjećaj gladi nakon “krize” praktički ne uznemiruje. Ne postoji nervoza koju nazivamo apetitom. Postoji razumijevanje: Aha, mogao bih jesti. Nešto
me smete, zaboravim, dan ili dva – i ništa. Sjetim se, pojedem, sve je dobro.

8. Efekt deve: sposobnost da se uopće ne jede dan, dva ili tri bez gubitka ugode i izdržljivosti. Dovoljno je ako jedeš jednom na dan. Isto vrijedi i za piće, čak i pri velikim fizičkim naporima.

9. Kao sažetak: normalna fizička izdržljivost. Uopće se ne umaraš, nemaš potrebu da sjedneš ili prilegneš. Koeficijent iskoristivosti života puno je veći. I ponovno sve to bez posebnih treninga.

10. Mentalna izdržljivost pri bilo kakvu opterećenju jednako je tako velika. Razum je jasan i kristalno čist. Pamćenje radi idealno. Jasnoća razmišljanja je takva da se svi ispiti polažu gotovo bez pripreme i učenje prestaje biti problem.

11. Potreba za snom svedena je na šest sati. Lako se izdrži nedostatak sna. Na primjer, u šezdesetoj godini možeš voziti auto bez prekida tri dana i noći, a da
ti ne oslabi samokontrola i pozornost. Buđenje je lako, energično i radosno.

12. Raspoloženje – veliko zanimanje za život. Duševno stanje je uravnoteženo i veselo. Neugodnosti samo još više pokreću. Tolerancija na konfrontaciju
je visoka: praktički je nemoguće posvađati se – ništa te ne razdražuje, sve percipiraš svjesno.

13. Visoka sposobnost odlučivanja i odgovornosti. Nema nasrtljivih situacija– ne upravlja tijelo tobom, nego ti upravljaš tijelom. Postaješ gospodar svih
tjelesnih potreba, uključujući i seksualne. Ovisnost o alkoholu dok si na sirovoj hrani jednostavno ne postoji. A ako si bio ovisan više nisi...

14. Još mogu dodati da problemi zbog izgleda, koji brinu mnoge ljude, automatski nestaju zato što tijelo poprima svoju prvotnu prirodnu ljepotu. A stariji ljudi se pomlađuju – na ovaj način možeš odbaciti dvadesetak godina, a život produljiti na neodređeno vrijeme.
eaglica is offline  
Old 28.03.2011., 11:54   #2
Ovo izgleda moćno. Odakle je ovo? Pročitao sa, 5-6 knjiga o sirovoj ishrani ali nisam naišao na ovo.
GM1 is offline  
Old 28.03.2011., 12:54   #3
Pripazite na nedostatak pojedinih elemenata u organizmu, posebice vitamina b12, proteina, itd. Inace zgodna metoda za povremeno ciscenje organizma, u trajanju do tri mjeseca.
ashwinikumaras is offline  
Old 28.03.2011., 17:01   #4
Quote:
ashwinikumaras kaže: Pogledaj post
Pripazite na nedostatak pojedinih elemenata u organizmu, posebice vitamina b12, proteina, itd. Inace zgodna metoda za povremeno ciscenje organizma, u trajanju do tri mjeseca.
Nagli prelazak na drugačiju vrstu prehrane upravo u takvom kratkom razdoblju može izazvati privremeni manjak nekih elemenata jer je metabolizmu potreban period navikavanja.

Međutim, popularni argumenti za sirovu hranu su da sve druge životinje jedu sirovo i ništa im ne fali.

Zatim, općenito se smatra da kuhanjem i obradom hrane, ona gubi znatan dio hranjivosti ili ga mijenja.

Te k tome, ako se radi tek o povremenoj metodi za čišćenje organizma, u trajanju do tri mjeseca, onda od čega se to organizam čisti ako je obrađena hrana tako potrebna?
Zašto ne biti uvijek "čist"?
eaglica is offline  
Old 28.03.2011., 17:05   #5
Quote:
GM1 kaže: Pogledaj post
Ovo izgleda moćno. Odakle je ovo? Pročitao sa, 5-6 knjiga o sirovoj ishrani ali nisam naišao na ovo.
Pročitala sam i ja mnoge knjige o sirovoj hrani i neke su, moram priznati, malo nategnute te raspolažu nekim neobičnim znanjima....

Međutim, smatram da je to stoga što ih pišu ili profesori i liječnici iz doba kad nismo baratali današnjim informacijama o fiziologiji, a pišu ih i mnogi koji nemaju neko konvencionalno znanje iz biologije...

Nego, ovaj interesantan tekst je prenesen iz manje više popularne knjige Transurfing.

Kakva su tvoja iskustva sa sirovim?
eaglica is offline  
Old 28.03.2011., 17:12   #6
Quote:
eaglica kaže: Pogledaj post
Pročitala sam i ja mnoge knjige o sirovoj hrani i neke su, moram priznati, malo nategnute te raspolažu nekim neobičnim znanjima....

Međutim, smatram da je to stoga što ih pišu ili profesori i liječnici iz doba kad nismo baratali današnjim informacijama o fiziologiji, a pišu ih i mnogi koji nemaju neko konvencionalno znanje iz biologije...

Nego, ovaj interesantan tekst je prenesen iz manje više popularne knjige Transurfing.

Kakva su tvoja iskustva sa sirovim?
Ciscenje od potrebnih hranjivih elemenata na duzi period vodi u poremecaj organizma. No, kraci period daje organizmu vrijeme da se resetira radi toga sto ce trositi energiju za obnovu organizma, a ne za metabolizam hranjivih tvari.

Ja sam bio vise mjeseci na sirovoj prehrani i ima to svojih prednosti u kracim vremenskim razdobljima, po mome iskustvu.
ashwinikumaras is offline  
Old 28.03.2011., 17:38   #7
Quote:
ashwinikumaras kaže: Pogledaj post
Ciscenje od potrebnih hranjivih elemenata na duzi period vodi u poremecaj organizma. No, kraci period daje organizmu vrijeme da se resetira radi toga sto ce trositi energiju za obnovu organizma, a ne za metabolizam hranjivih tvari.

Ja sam bio vise mjeseci na sirovoj prehrani i ima to svojih prednosti u kracim vremenskim razdobljima, po mome iskustvu.
Moram priznati da ne razumijem baš.

Ovako ispada da se kuhanom hranom unose hranjive tvari, a dok jedemo sirovo, onda se čistimo od hranjivih tvari, ne metaboliziramo ih?, i preživljavamo na rezervi? To je kao da postimo na papiru - unosimo volumen da ne osjećamo glad, ali zapravo samo čekamo da ponovno počnemo jesti - kuhano?

Sirovo hrana je hranjiva, zar ne?

Uvijek sam imala dojam da ono što pisci knjiga o sirovom pokušavaju reći je da se na sirovoj čistimo od šljake (što god to bilo) koje sa nakupila u dugim periodima jedenja kuhanog, a na sirovom tijelo napokon dobiva hranjive tvari u njihovom izvornom obliku.

Takva su i moja iskustva sa sirovom.

Ima li ovdje netko tko je sirovom hranom, bilo kojom inačicom, liječio neku tešku bolest?
eaglica is offline  
Old 28.03.2011., 18:15   #8
Jos jedna opasnost sirove prehrane jest u tome sto ljudima nedostaje zasicenih masnoca koje su od vitalnog znacaja za zdravlje. Stoga bi bilo preporucljivo koristiti kokosovo ulje od biljnih masnoca, sto mnogi ne rade.
ashwinikumaras is offline  
Old 29.03.2011., 08:51   #9
Quote:
eaglica kaže: Pogledaj post
Pročitala sam i ja mnoge knjige o sirovoj hrani i neke su, moram priznati, malo nategnute te raspolažu nekim neobičnim znanjima....

Međutim, smatram da je to stoga što ih pišu ili profesori i liječnici iz doba kad nismo baratali današnjim informacijama o fiziologiji, a pišu ih i mnogi koji nemaju neko konvencionalno znanje iz biologije...

Nego, ovaj interesantan tekst je prenesen iz manje više popularne knjige Transurfing.

Kakva su tvoja iskustva sa sirovim?
Djelimićno sam na sirovoj hrani. Problem je ovisnost o termički obrađenoj hrani i socijalne okolnosti (obitelj i društvo u kojem sam jedini vegetarijanac).
Uređujem vrt (Zeleni kvadrat - Kornelija Bejovski Šoštarić) i imam namjeru proizvoditi povrće i hraniti se po metodi viktorije Boutenko. Smatram da je teorijski uvjerljivo obradila ishranu zelenišem razbijanjem celuloze mikserom.
GM1 is offline  
Old 29.03.2011., 09:46   #10
Quote:
eaglica kaže: Pogledaj post
Ima li ovdje netko tko je sirovom hranom, bilo kojom inačicom, liječio neku tešku bolest?
Da baš liječio, ne znam, ali jedna moja poznanica nakon što je operirala karcinom dojke već je dosta godina na sirovoj prehrani.
Begemotica is offline  
Old 08.04.2011., 02:02   #11
Quote:
ashwinikumaras kaže: Pogledaj post
Jos jedna opasnost sirove prehrane jest u tome sto ljudima nedostaje zasicenih masnoca koje su od vitalnog znacaja za zdravlje. Stoga bi bilo preporucljivo koristiti kokosovo ulje od biljnih masnoca, sto mnogi ne rade.
To je samo nešto što se treba prepoznati kad se skače na novu prehranu, treba učiti...
eaglica is offline  
Old 08.04.2011., 02:06   #12
Quote:
GM1 kaže: Pogledaj post
Djelimićno sam na sirovoj hrani. Problem je ovisnost o termički obrađenoj hrani i socijalne okolnosti (obitelj i društvo u kojem sam jedini vegetarijanac).
Uređujem vrt (Zeleni kvadrat - Kornelija Bejovski Šoštarić) i imam namjeru proizvoditi povrće i hraniti se po metodi viktorije Boutenko. Smatram da je teorijski uvjerljivo obradila ishranu zelenišem razbijanjem celuloze mikserom.


I, kako ide? Što te spriječava da nisi potpuno na sirovom, npr?

Kako si se uopće odlučio na taj pothvat? Radi zdravlja?

Ja sam se odlučila približiti sirovome radi zdravlja, ali i jednostavnosti takve prehrane.
eaglica is offline  
Old 08.04.2011., 02:07   #13
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Da baš liječio, ne znam, ali jedna moja poznanica nakon što je operirala karcinom dojke već je dosta godina na sirovoj prehrani.
Znači, već godinama ustraje. Očito joj ne odmaže
eaglica is offline  
Old 11.04.2011., 09:40   #14
Quote:
eaglica kaže: Pogledaj post


I, kako ide? Što te spriječava da nisi potpuno na sirovom, npr?

Kako si se uopće odlučio na taj pothvat? Radi zdravlja?

Ja sam se odlučila približiti sirovome radi zdravlja, ali i jednostavnosti takve prehrane.
Radi zdravlja sam godinama vegetarijanac pa mi je to nekako prirodni korak dalje. Također sunčarim (gledam u sunce). Sprečava me što nemam jak mikser (VitaMix) jer hoću da miksam zeleniš po metodi Viktorije Boutenko. Sprečavaju me obiteljske okolnosti i društvo. Niko u mom okruženj nije ni vegetarijanac a kamo li da je na sirovoj hrani. Neki dan sam bio u jednom društvu gdje mi je jedan čovjek za stolom rekao da nikada do sada nije upoznao vegetarijanca. U maloj sredini u kojoj živim to nije popularno.
GM1 is offline  
Old 11.04.2011., 18:19   #15
Upravo tema koju trazim.

Odlucila sam pokusati prebaciti se na sirovu hranu - vjerujem da ce mi se popraviti opce tjelesno zdravlje. Inace, zadnjih 8-9 godina sam vegetarijanka, a od jeseni sam izbacila dosta preradene hrane, kruha i sl. Bilo bi super kad bi netko podijelio svoje iskustvo... Kako ste presli na sirovo? Jeste li imali simptome detoksikacije? Bas gledam nesto o tome, zanima me kako prelazak djeluje na razinu energije u organizmu. Jeste li bili umorni, nervozni, puni elana?

A sad idem traziti recepte.
muzikalno prase is offline  
Old 11.04.2011., 18:58   #16
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
Upravo tema koju trazim.

Odlucila sam pokusati prebaciti se na sirovu hranu - vjerujem da ce mi se popraviti opce tjelesno zdravlje. Inace, zadnjih 8-9 godina sam vegetarijanka, a od jeseni sam izbacila dosta preradene hrane, kruha i sl. Bilo bi super kad bi netko podijelio svoje iskustvo... Kako ste presli na sirovo? Jeste li imali simptome detoksikacije? Bas gledam nesto o tome, zanima me kako prelazak djeluje na razinu energije u organizmu. Jeste li bili umorni, nervozni, puni elana?

A sad idem traziti recepte.
17157994-Victoria-Boutenko-U-12-Koraka-Do-Sirove-Hrane
Ima u PDF formatu, mislim da se može dosta naučiti iz njenog iskustva.
Klorofil je dosta neophodan da bi se izbjegao umor i neuroza
SVJETLO BIĆE is offline  
Old 11.04.2011., 19:02   #17
Quote:
eaglica kaže: Pogledaj post
Ima li ovdje netko iskustva sa sirovom hranom ili možda s liječenjem kakve bolesti sirovom hranom?
Ili bilo kakva pozitivna ili negativna iskustva?

14 razloga zašto jesti sirovu hranu

1. Ne možeš se razboljeti zbog upala i prehlada. Gripa prolazi praktički nezamjetno. Isključuje se i nestaje praktički sva psihosomatika (poremećen
rad organa, bolesti zglobova, bol – jer svi se organi pročišćuju i pomlađuju). Imunitet se podiže od umjetnog minimuma do prirodne norme: možeš tri sata ležati u snijegu ili plesati samo u kupaćim gaćicama na temperaturi od osamnaest stupnjeva ispod ništice i ništa se neće dogoditi. I sve to bez posebnog čeličenja!


2. Osjetljivost na štetne tvari je velika, reakcija na njih snažna, čak može biti i bolna, ali ih tijelo pritom moćno i brzo izbacuje iz sebe, neutralizira i praktički
nema posljedica trovanja.

3. Također imaš vrlo jaku sposobnost podnošenja hrane. Ako trebaš jesti nešto na što nisi navikao ili nešto neprobavljivo, sve će se to lako probaviti,
neutralizirati bez posljedica. Filteri sve sređuju odjednom. Lužnati želudac.

4. Apsorpcija hrane je za stupanj viša, to jest viši je koeficijent apsorpcije. Sirovojed koji se prilagodio novoj prehrani (i prošao osmomjesečnu krizu)
može se najesti od tri jabuke i par krastavaca. Zasitit će ga divlje šumsko zelenje, lišće povrća, izdanci vinove loze – sve je prikladno za prehranu.

5. Jedinstven osjećaj neovisnosti od okolnosti. Nećemo govoriti uzvišene riječi o jedinstvu s prirodom, ali ma što da se dogodi, gdje god da se nađeš –
makar u šumi – uvijek ćete biti sit bez bilo kakva novca, preživjet ćeš.

6. Razvijeno osjetilo okusa: ne jezikom i očima, nego cijelim tijelom. Tijelo odobrava ili ne odobrava hranu i signalizira željom, ravnodušnošću ili odbojnošću. Osjećaj sitosti: objektivan je, iz tijela, i zato nema mogućnosti da se prejedeš. Općenito je teško prejesti se sirove hrane.

7. Osjećaj gladi nakon “krize” praktički ne uznemiruje. Ne postoji nervoza koju nazivamo apetitom. Postoji razumijevanje: Aha, mogao bih jesti. Nešto
me smete, zaboravim, dan ili dva – i ništa. Sjetim se, pojedem, sve je dobro.

8. Efekt deve: sposobnost da se uopće ne jede dan, dva ili tri bez gubitka ugode i izdržljivosti. Dovoljno je ako jedeš jednom na dan. Isto vrijedi i za piće, čak i pri velikim fizičkim naporima.

9. Kao sažetak: normalna fizička izdržljivost. Uopće se ne umaraš, nemaš potrebu da sjedneš ili prilegneš. Koeficijent iskoristivosti života puno je veći. I ponovno sve to bez posebnih treninga.

10. Mentalna izdržljivost pri bilo kakvu opterećenju jednako je tako velika. Razum je jasan i kristalno čist. Pamćenje radi idealno. Jasnoća razmišljanja je takva da se svi ispiti polažu gotovo bez pripreme i učenje prestaje biti problem.

11. Potreba za snom svedena je na šest sati. Lako se izdrži nedostatak sna. Na primjer, u šezdesetoj godini možeš voziti auto bez prekida tri dana i noći, a da
ti ne oslabi samokontrola i pozornost. Buđenje je lako, energično i radosno.

12. Raspoloženje – veliko zanimanje za život. Duševno stanje je uravnoteženo i veselo. Neugodnosti samo još više pokreću. Tolerancija na konfrontaciju
je visoka: praktički je nemoguće posvađati se – ništa te ne razdražuje, sve percipiraš svjesno.

13. Visoka sposobnost odlučivanja i odgovornosti. Nema nasrtljivih situacija– ne upravlja tijelo tobom, nego ti upravljaš tijelom. Postaješ gospodar svih
tjelesnih potreba, uključujući i seksualne. Ovisnost o alkoholu dok si na sirovoj hrani jednostavno ne postoji. A ako si bio ovisan više nisi...

14. Još mogu dodati da problemi zbog izgleda, koji brinu mnoge ljude, automatski nestaju zato što tijelo poprima svoju prvotnu prirodnu ljepotu. A stariji ljudi se pomlađuju – na ovaj način možeš odbaciti dvadesetak godina, a život produljiti na neodređeno vrijeme.
Boldano su notorne gluposti.

Sto se tice benefita, i sirova hrana, ako nije uravnotezena moze itekako biti stetna, iscijediti rezerve organizma i dovesti do bolesti.

Ni sirovo nije panaceja....
__________________
Quod me alit me extinguit.
Ailuros is offline  
Old 12.04.2011., 01:38   #18
SVJETLO BICE, hvala na preporuci. potrazit cu i miksati, pogotovo kad dode domace povrce.
muzikalno prase is offline  
Old 12.04.2011., 19:44   #19
Quote:
ashwinikumaras kaže: Pogledaj post
Jos jedna opasnost sirove prehrane jest u tome sto ljudima nedostaje zasicenih masnoca koje su od vitalnog znacaja za zdravlje. Stoga bi bilo preporucljivo koristiti kokosovo ulje od biljnih masnoca, sto mnogi ne rade.
prvi put čujem
zašto kravi srce ne ncikne onda, ili največe srve u kompnenog sisavca - žirafe?
nezasičene masne kiseline su neophodne, ove druge nisu bitne

problem je samo jedan: B12
ali sirova prehrana nije isključivo veganska, pod tom definicijom spadaju i sirove školjke, ribe, meso (npr. tartarski biftek)
ili jaja

ja sam od čitave sirove priče usvojila zelene kašaste sokove (stvarno podižu energiju na duže staze) , nastojim jesti brdo salate ...

probala sam par recepata i nije mi jestivo
pronašla sam na netu neke druge, ali je sve prekromplicirano, a da ne spominjem sastojke koje mi je nemoguće nabaviti , i ne volim kupovati povrče ili voće koje nije u sezoni
McGrubi is offline  
Old 12.04.2011., 20:47   #20
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
...nezasičene masne kiseline su neophodne, ove druge nisu bitne...
Još jedna zabluda
Naravno, bitan je pravilan omjer kod unosa, ali ljudskom tijelu su potrebne i zasićene i nezasićene masne kiseline.
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:21.