Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2013., 22:48   #121
Evo koliko vrijedi prijava državnom inspektoratu: još jedan zakon koji se ne provodi.

"Više od sedam mjeseci u najmlađoj EU članici neisplata plaća je kazneno djelo. Kazna za neisplatu cijele, dijela plaće i neuplaćivanje doprinosa je do tri godine zatvora. U praksi, međutim, taj dio novog Kaznenog zakona čini se mrtvo slovo na papiru."
http://danas.net.hr/novac/ovo-je-jos...-se-ne-provodi

I tako će biti u ovoj birokratskoj državi dok god zakoni služe kao fasada u svrhu održavanja statusa quo.

Zadnje uređivanje haram : 15.08.2013. at 23:01.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 23:15   #122
slažem se!! meni ovaj i doprinose nije uplatio!!
vale2412 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 10:49   #123
Quote:
vale2412 kaže: Pogledaj post
eto mene opet! sutra štajkam xD nejdem na posao jer od 6mj nemam plaće! puna mi je kapa već laganja! nadam se da ću se tako izboriti za plaću!
Dobro, jesi ti predala ijednu prijavu inspektoratu?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 11:47   #124
Quote:
matemate2 kaže: Pogledaj post
Naime radio sam u kafiću gdje se redovito ( svakodnevno ) pere novac , porezna , inspektori itd . zažmire na to , i ja sam dok se nije dogodilo nesto strašno !
Znate več dobio sam otkaz , sa razlogom da če netko doči na moje mjesto preko veze - da doslovno ! ( ja sam svoj posao odrađivao vrhunski ,unatoč večem broju "šefova" tj. kriminalaca )
Znači da započmem plača mi je državna znači država mi mjesečno daje 3300kn od čega bi po ugovoru koji je naravno dobro sakriven dobivam 2800 kn ( minimalac nad minimalcima ) dok ostatak od 500kn dajem šefu bez ikakvog razloga , u ljepoj bijeloj omtnici ! . Sada nakon što sam dobio otkaz ja sam nabavio papir (nelegalno jer uopce nisam dobio kopiju ugovora) koji pokazuje da dobivam 3300kn i papir koji pokazuje ugovor na 2800kn.
Taj kafić ujedno je u rasulu , svakodnevno vidim žohare , veličina šanka je metar puta pola metra doslovno , vrata skoro otpadaju , u zadnjih 10 dana doživio sam 3 popolava , promjenjena 2 prahistorijska kafe aparata , ledomat crkao oko 3 puta , 2 frižidera crkla i razne druge stvari... Mislim ljudi - gosti su čak nekih dana ljuti na mene zbog loših kava , koje sam ja u nemogučnosti napravit zbog lošeg aparata , zbog neodgovornosti šefa !
Meni posao nije problem naći , završio sam elektrotehniku pa mi je tako rekoći čak ispod časti raditi kao konobar , ali meni je tu bilo dobro , dobro društvo ( možda se i zavaravam , tko zna više tko ti je prijatelj... , dobra plača...) želim da plate , želim ih tužiti ! Ako su mogli ima koji tjedan zatvoriti slastičarnu zbog 250kn viška , vjerovatno se i ovdje može zbog mnogo večeg iznosa , nehigijene i dokaza da kradu meni i jos trojici radnika 500 kn mjesečno , sto im je 2000 kn mjesec za koje sada imam dokaz ! Mozda da dovedem "malo daljeg" inspektora kojemu se nisu uvukli u šup4k ?
Molim vas za savjet !

Pozdrav iz Splita !
Ja radim za placu od 2360. Sa tim da su mi vec duzni masu slobodnih dana. Evo ovaj tjedan naprimjer nisam imala ni jedan slobodan dan a ni necu ga dobiti. Trebala sam biti u nedjelju slobodna ali idem na punjenje jednog ducana i to se smatra moja DOBRA volja. Nista mi taj dan nije placen. A moram tamo biti ujutro od 6 pa do ne znam kada.Isto tako sam isla na masu inventura sto mi nije placeno i taj tjedan nisam dobila slobodan dan. A placa ista. Bez putnih troskova.
Isto ne znam sta da radim. Krse se sva ljudska prava. Jos kad mi kazu nadredjeni to se racuna kao tvoja dobra volja. A da ne odem, naravno vec sam se pobunila rekli su mi da znam gdje mi je radna knjizica. Luda sam vise. Nebi bio ni problem raditi ali da je to barem placeno . A ne da se racuna kao dobra volja. Gadi mi se ovaj nas rezim. Ne znam da li uopce rade ista u tom inspektoratu za prava radnika.
__________________
Neki su rodjeni za maske, neki statiraju do daske ja sam pozitivno negativan tip i kao svi iz stare skole radim sve slow motion
Juicyju is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 11:48   #125
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Evo koliko vrijedi prijava državnom inspektoratu: još jedan zakon koji se ne provodi.
jer se provoditi ne može, ( odnosno može jako teško), jer je zakon loše napisan
naime zakon kaže da nisu kazneno odgovorni oni koji nisu mogli isplaćivati plaću,
pa da bi netko kazneno odgovarao tužitelj mora dokazati namjerno neisplaćivanje plaće, što je teško

Quote:
I tako će biti u ovoj birokratskoj državi dok god zakoni služe kao fasada u svrhu održavanja statusa quo.
takoe

ali,
pola problema bi se riješilo da radnici odbiju raditi bez plaće, da redovito prijavljuju neisplatu i da ovršuju svoje poslodavce.
ako i ne mogu izganjati kaznenu odgovornost poslodavca (od koje na kraju krajeva nemaju neke koristi) još uvijek mogu u velikom broju slučajeva doći do svoje zarađene plaće
od čekanja da netko drugi riješi problem očito nema ništa
broj prijavljenih slučajeva neisplate plaće u odnosu na brojke koje iznosi sindikati (70-80-100 000 radnika bez plaće ) je u strašnom nesrazmjeru
radnici premalo rade sami za sebe (dok još ima šanse za nešto napravi) dok se oni probude, sve je već otišlo u 3 pm, firma je blokirana za iznose 3 x veće od imovine, odoše u stečaj ili predstečajnu i naplatiti više ne mogu ništa
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 13:22   #126
Quote:
Juicyju kaže: Pogledaj post
A da ne odem, naravno vec sam se pobunila rekli su mi da znam gdje mi je radna knjizica.
Šta to znači? Da će ti dati otkaz? Na neodređeno si? Pa ne mogu se otkazi davati baš samo tako...

Quote:
Gadi mi se ovaj nas rezim. Ne znam da li uopce rade ista u tom inspektoratu za prava radnika.
A šta si ti napravila za svoja prava?
Koliko prijava si podnijela? Kome?

Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
ali,
pola problema bi se riješilo da radnici odbiju raditi bez plaće, da redovito prijavljuju neisplatu i da ovršuju svoje poslodavce.
E upravo to!
Zabadava svi zakoni kad ljudi čekaju da "država to odradi za njih".
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 16:24   #127
Na odredjeno sam. Tako da je jednostavno dati mi otkaz.
__________________
Neki su rodjeni za maske, neki statiraju do daske ja sam pozitivno negativan tip i kao svi iz stare skole radim sve slow motion
Juicyju is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 18:25   #128
Quote:
Juicyju kaže: Pogledaj post
Na odredjeno sam. Tako da je jednostavno dati mi otkaz.
Onda ti neće dati otkaz, nego ti neće produžiti ugovor.
Ali nisi odgovorila - što si ti poduzela glede toga? Jesi prijavila inspekciji?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 22:21   #129
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
jer se provoditi ne može, ( odnosno može jako teško), jer je zakon loše napisan
naime zakon kaže da nisu kazneno odgovorni oni koji nisu mogli isplaćivati plaću,
pa da bi netko kazneno odgovarao tužitelj mora dokazati namjerno neisplaćivanje plaće, što je teško
-koji idiotizam; kao da moraš dokazivati da te je netko namjerno a ne slučajno prevario/oštetio... ili je zakonodavac bio krajnje glup, ili krajnje motiviran da tako bude...


Quote:
ali,
pola problema bi se riješilo da radnici odbiju raditi bez plaće, da redovito prijavljuju neisplatu i da ovršuju svoje poslodavce.
ako i ne mogu izganjati kaznenu odgovornost poslodavca (od koje na kraju krajeva nemaju neke koristi) još uvijek mogu u velikom broju slučajeva doći do svoje zarađene plaće
od čekanja da netko drugi riješi problem očito nema ništa
broj prijavljenih slučajeva neisplate plaće u odnosu na brojke koje iznosi sindikati (70-80-100 000 radnika bez plaće ) je u strašnom nesrazmjeru
radnici premalo rade sami za sebe (dok još ima šanse za nešto napravi) dok se oni probude, sve je već otišlo u 3 pm, firma je blokirana za iznose 3 x veće od imovine, odoše u stečaj ili predstečajnu i naplatiti više ne mogu ništa
Slažem se da je prestanak rada najefikasnije sredstvo (i to odmah nakon prve neisplate). A prijave vidimo koliko su efikasne (osim što pomažu gomilama službenika u državnim inspektoratima, zavodima za statistiku i sl. da ne ostanu bez posla), dok za ovrhu radnici prvo trebaju pokrenuti privatni sudski postupak koji se rasteže godinama, što je teško očekivati od ljudi koji nemaju ni za kruh...
Nema baš puno legalnog manevarskog prostora za posloprimce u privatnom sektoru...

Zadnje uređivanje haram : 16.08.2013. at 22:27.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 23:17   #130
Quote:
vale2412 kaže: Pogledaj post
eto mene opet! sutra štajkam xD nejdem na posao jer od 6mj nemam plaće! puna mi je kapa već laganja! nadam se da ću se tako izboriti za plaću!
Pazi da se ne zezneš... jer ukoliko 3 dana ne dođeš na posao bez obrazloženja (najava, bolovanje i sl.), može ti dati izvanredan otkaz, te nadrobiti svašta kao razlog otkaza, pa tek si onda u g.....a. Nečeš imati nikakva prava na HZZ, a plaća će ti biti sve nedostižnija, jer ako te već sad ismijava, možeš zamisliti kako će biti dalje.Tek ćeš je sudom istjerati, pod uvjetom da dokažeš da je u biti on negativac i krivac, a ne ti. A što se doprinosa tiće, oni će ti biti plaćeni i to s kamatama, to rješava Porezna uprava preko sebe (ukoliko ima nepravilnosti 3 mjeseca, tvrtka se nađe na crnoj listi i ograničava se raspolaganje sredstvima na rn, ako i dalje nema pomaka, Porezna to naplačuje ovrhom). Radim u knjigovodveno-računovodstvenoj branši, pa vidim da taj način funkcionira (ajde bar nešto).
Bolja opcija su ti bolovanja do 42 dana. U jednoj firmi su nas i poslodavca izludili tom tehnikom. Imaš, a opet nemaš radnika, moraš mu plačati doprinose, a ne možeš mu dati otkaz dok je na bolovanju ... i tako u nedogled.

Zadnje uređivanje kikolo13 : 16.08.2013. at 23:23.
kikolo13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 07:24   #131
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
-koji idiotizam; kao da moraš dokazivati da te je netko namjerno a ne slučajno prevario/oštetio... ili je zakonodavac bio krajnje glup, ili krajnje motiviran da tako bude...
štitili su one koji su ne svojom krivicom blokirani?
ima i takvih, ali svejedno je zakon treba biti bolje napisan

Quote:
Slažem se da je prestanak rada najefikasnije sredstvo (i to odmah nakon prve neisplate). A prijave vidimo koliko su efikasne (osim što pomažu gomilama službenika u državnim inspektoratima, zavodima za statistiku i sl. da ne ostanu bez posla), dok za ovrhu radnici prvo trebaju pokrenuti privatni sudski postupak koji se rasteže godinama, što je teško očekivati od ljudi koji nemaju ni za kruh...
Nema baš puno legalnog manevarskog prostora za posloprimce u privatnom sektoru...
ovo boldano nije točno, dovoljno je na finu odnijeti svoj obračun neisplaćene plaće. on je ovršna isprava i nikakvi sudski postupci nisu potrebni. naravno na računu poslodavca mora biti novca, ili u perspektivi treba biti neki priljev, ako ni jedno od toga nije slučaj to je samo još jedan razlog za bježati koliko te noge nose od takvog poslodavca, npr dati izvanredni otkaz zbog neisplate plaće i bar neko vrijeme primati naknadu sa HZZ-a
ljudi koji nemaju za kruh, zaista ne bi trebali čekati i ne raditi ništa, najčešće se još zaduže i kod banke i skupe duga za komunalije i tako dočekaju stečaj svog poslodavca- kad više ništa ne mogu naplatiti , a njihovi vjerovnici naravno milosti nemaju-tada su radnici najugroženiji, i tada im samo milostinja može pomoći, a propaloj firmi i poduzetniku mogu soli na rep staviti.


Quote:
kikolo13 kaže: Pogledaj post
Pazi da se ne zezneš... jer ukoliko 3 dana ne dođeš na posao bez obrazloženja (najava, bolovanje i sl.), može ti dati izvanredan otkaz, te nadrobiti svašta kao razlog otkaza, pa tek si onda u g.....a.
pa nisu štrajk i nedolazak na posao ista stvar
valjda bi štrajkaši trebali biti na svom radnom mjestu ali odbijati raditi,
doduše mislim da zakon o radu ne dozvoljava štrajk pojedinca, i da u konkretnom slučaju treba neke druge metode primjeniti

Quote:
Nečeš imati nikakva prava na HZZ, a plaća će ti biti sve nedostižnija, jer ako te već sad ismijava, možeš zamisliti kako će biti dalje.Tek ćeš je sudom istjerati, pod uvjetom da dokažeš da je u biti on negativac i krivac, a ne ti. A što se doprinosa tiće, oni će ti biti plaćeni i to s kamatama, to rješava Porezna uprava preko sebe (ukoliko ima nepravilnosti 3 mjeseca, tvrtka se nađe na crnoj listi i ograničava se raspolaganje sredstvima na rn, ako i dalje nema pomaka, Porezna to naplačuje ovrhom).
ovo je ponekad točno,ne uvijek, nemali broj radnika se i tu na forum javio neugodno iznenađen saznanjem da je radnik dužnik poreza na dohodak za plaću koju nikad nije primio , a porezna je godinama odugovlačila s ovrhama pa je lijep komad duga za doprinose u praksi nenaplativ.
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 15:51   #132
Pazi da se ne zezneš... jer ukoliko 3 dana ne dođeš na posao bez obrazloženja (najava, bolovanje i sl.), može ti dati izvanredan otkaz, te nadrobiti svašta kao razlog otkaza, pa tek si onda u g.....a.
Hvala na savjetu...već mi je zaprijetio ali čula sam se sa ženama sa burze i dogovorila sastanak u ponedjeljak jutro i još kod jedne knjigovođe idem...a suprug možda još ode do odvjetnika ako ovaj bude kenjao!!

A što se doprinosa tiće, oni će ti biti plaćeni i to s kamatama, to rješava Porezna uprava preko sebe (ukoliko ima nepravilnosti 3 mjeseca, tvrtka se nađe na crnoj listi i ograničava se raspolaganje sredstvima na rn, ako i dalje nema pomaka, Porezna to naplačuje ovrhom).
Istina!!! Već je bio pod ovrhom!!

Bolja opcija su ti bolovanja do 42 dana.
Bome!! Samo kako da mi doktorica napiše bolovanje?? Na osnovu čega? Možda djeteta??
vale2412 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 16:04   #133
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
-koji idiotizam; kao da moraš dokazivati da te je netko namjerno a ne slučajno prevario/oštetio... ili je zakonodavac bio krajnje glup, ili krajnje motiviran da tako bude...

.
Takve ludorije su meni jako poznate u firmi gdje radim. Gazda je otvorio sestrinske firme, na ime svojih prijatelja. Normalno, on daje lovu tim svojim prijateljima da plate svoje radnike koji u stvari radi u istoj matičnoj firmi. Evo u mojoj radnoj jedinici nas ima troje i jedan radi u sestrinskoj firmi, a sva trojica radimo isti posao u matičnoj. Ako gazda ne dade lovu sestrinskoj firmi, ovi neće moći isplatiti plaću. I onda je to po zakonu je sestrinska firma eto nema love na računu jer joj nije plaćen posao koji je ugovorila !!

I nitko je ne može kazniti !!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 18:25   #134
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
dovoljno je na finu odnijeti svoj obračun neisplaćene plaće. on je ovršna isprava i nikakvi sudski postupci nisu potrebni. naravno na računu poslodavca mora biti novca, ili u perspektivi treba biti neki priljev, ako ni jedno od toga nije slučaj to je samo još jedan razlog za bježati koliko te noge nose od takvog poslodavca, npr dati izvanredni otkaz zbog neisplate plaće i bar neko vrijeme primati naknadu sa HZZ-a
Da li je ovo stvarno istina? Ako je, odmah trčim u Finu s obračunom, samo imam osjećaj da ću se vratiti doma pos*ana.
Zuzzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 23:16   #135
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
štitili su one koji su ne svojom krivicom blokirani?
ima i takvih, ali svejedno je zakon treba biti bolje napisan


ovo boldano nije točno, dovoljno je na finu odnijeti svoj obračun neisplaćene plaće. on je ovršna isprava i nikakvi sudski postupci nisu potrebni. naravno na računu poslodavca mora biti novca, ili u perspektivi treba biti neki priljev, ako ni jedno od toga nije slučaj to je samo još jedan razlog za bježati koliko te noge nose od takvog poslodavca, npr dati izvanredni otkaz zbog neisplate plaće i bar neko vrijeme primati naknadu sa HZZ-a
ljudi koji nemaju za kruh, zaista ne bi trebali čekati i ne raditi ništa, najčešće se još zaduže i kod banke i skupe duga za komunalije i tako dočekaju stečaj svog poslodavca- kad više ništa ne mogu naplatiti , a njihovi vjerovnici naravno milosti nemaju-tada su radnici najugroženiji, i tada im samo milostinja može pomoći, a propaloj firmi i poduzetniku mogu soli na rep staviti.



pa nisu štrajk i nedolazak na posao ista stvar
valjda bi štrajkaši trebali biti na svom radnom mjestu ali odbijati raditi,
doduše mislim da zakon o radu ne dozvoljava štrajk pojedinca, i da u konkretnom slučaju treba neke druge metode primjeniti


ovo je ponekad točno,ne uvijek, nemali broj radnika se i tu na forum javio neugodno iznenađen saznanjem da je radnik dužnik poreza na dohodak za plaću koju nikad nije primio , a porezna je godinama odugovlačila s ovrhama pa je lijep komad duga za doprinose u praksi nenaplativ.
Ukoliko je štrajk najavljen i organiziran od strane sindikata i više osoba i te se osobe nalaze na radnom mjestu, a odbijaju raditi, tada je štrajk, a inaće (nedolazak na posao) je povreda radne obveze i razlog za otkaz ukoliko se pojedinac odluči na "štrajk".
Radnik ne plaća doprinose nego poslodavac koji obračunava i isplačuje plaću i nije radnik dužan, nego poslodavac firma ili fizička osoba registrirana za obavljanje djelatnosti, obrtnik ili bilo koja registrirana osoba. A doprinosi UVIJEK dolaze na naplatu, jer je to dug državi, a on se naplačuje tj.Porezna ih naplačuje ovrhom bilo na imovini firme ili privatne imovine pojedinca ili odgovorne osobe je je došlo do promjene u Zakonu. To ne zastarijeva i ovršit će se mirovina, ukoliko dotični to želi izbjeći bijegom u miroinu ili prebaciti imovinu na svoje bližnje kkva je dosad bila praksa.

Zadnje uređivanje kikolo13 : 17.08.2013. at 23:28.
kikolo13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 23:26   #136
Quote:
vale2412 kaže: Pogledaj post
Pazi da se ne zezneš... jer ukoliko 3 dana ne dođeš na posao bez obrazloženja (najava, bolovanje i sl.), može ti dati izvanredan otkaz, te nadrobiti svašta kao razlog otkaza, pa tek si onda u g.....a.
Hvala na savjetu...već mi je zaprijetio ali čula sam se sa ženama sa burze i dogovorila sastanak u ponedjeljak jutro i još kod jedne knjigovođe idem...a suprug možda još ode do odvjetnika ako ovaj bude kenjao!!

A što se doprinosa tiće, oni će ti biti plaćeni i to s kamatama, to rješava Porezna uprava preko sebe (ukoliko ima nepravilnosti 3 mjeseca, tvrtka se nađe na crnoj listi i ograničava se raspolaganje sredstvima na rn, ako i dalje nema pomaka, Porezna to naplačuje ovrhom).
Istina!!! Već je bio pod ovrhom!!

Bolja opcija su ti bolovanja do 42 dana.
Bome!! Samo kako da mi doktorica napiše bolovanje?? Na osnovu čega? Možda djeteta??
Može, ali bolje ti je da si malo prehlađena, pa malo ti je visoki/niski tlak, pa depresija,pa malo ženske boljke, pa malo dijete, pa malo ovo ili ono,ali nikad s istim razlogom ili dijagnozom, ugl. nikad dugo bolovanje. Najbolja (najviše izluđuju)su ti ona bolovanja od par dana koja idu na njegov teret. Znači tjedan dana bolesti, par dana rada i tako u nedogled, a za dijete je na teret HZZo-a i za to on traži povrat i dobije ga, ali tek nakon kad priloži potvrdu (izvod) da ti je isplatio tu naknadu. Ima načina, nisu oni svete krave i nedodirljivi. A ti pokušaj u međuvremenu nači nešto drugo.Znam lakše reći nego izvesti.
kikolo13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 07:42   #137
Quote:
zuzz kaže: Pogledaj post
Da li je ovo stvarno istina? Ako je, odmah trčim u Finu s obračunom, samo imam osjećaj da ću se vratiti doma pos*ana.
Novi-Ovrsni-zakon
moguće je od 15.10.2012.
na stranicama fine imaš zahtjev koji trebaš popuniti ( ili ga popuni na fini)
naplata neto plaće je jednostavnija, a ako potražuješ bruto plaću moraš uzeti i potvrdu sa porezne


Quote:
kikolo13 kaže: Pogledaj post
Ukoliko je štrajk najavljen i organiziran od strane sindikata i više osoba i te se osobe nalaze na radnom mjestu, a odbijaju raditi, tada je štrajk, a inaće (nedolazak na posao) je povreda radne obveze i razlog za otkaz ukoliko se pojedinac odluči na "štrajk".
Radnik ne plaća doprinose nego poslodavac koji obračunava i isplačuje plaću i nije radnik dužan, nego poslodavac firma ili fizička osoba registrirana za obavljanje djelatnosti, obrtnik ili bilo koja registrirana osoba.
doprinose je dužan poslodavac, a porez i prirez je dužan radnik
vidi npr tu : https://www.forum.hr/showthread.php?t=790888
Quote:
A doprinosi UVIJEK dolaze na naplatu, jer je to dug državi, a on se naplačuje tj.Porezna ih naplačuje ovrhom bilo na imovini firme ili privatne imovine pojedinca ili odgovorne osobe je je došlo do promjene u Zakonu. To ne zastarijeva i ovršit će se mirovina, ukoliko dotični to želi izbjeći bijegom u miroinu ili prebaciti imovinu na svoje bližnje kkva je dosad bila praksa.
relativna zastara za doprinose je 5 god, a apsolutna 10 god
(za poreze 3 i 6 god)
i dok na radnika naplata doprinosa za mirovinsko I stup, dop.za zdravstveno i dop. za zapošljavanje nema utjecaja ( ostvaruje pravo na mirovinu iz I stupa, zdravstveno osiguranje i na naknadu u slučaju nezaposlenosti) ; neuplata doprinosa za II mirovinski stup ga se itakako tiče, jer ako love nema na osobnom računu radnika-neće ga dobra vila uplatiti
odgovorne osobe u pravnim osobama vrlo ograničeno odgovaraju vlastitom imovinom za porezne dugove ( opet treba dokazati namjeru neplaćanja) , obrtnici zasada odgovaraju, ali to se uskoro mijenja
kako stvari stoje sa naplatom poreznih dugova u svakom trenutku možemo provjeriti tu:
http://duznici.porezna-uprava.hr/
ali nije nam proračun baš procvjetao od silnih uplata i naplata, porezna uprava očito ulaže neki trud tu, ali nije to baš tako jednostavno - iz prazne vreće se ne može istresti
evo samo pan papirna industija je dužna 108,5 milijuna kuna za doprinose i 12 milijuna kn za poreze na plaću. misliš da će se to ovršiti iz mirovine direktora?
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 09:15   #138
Može, ali bolje ti je da si malo prehlađena, pa malo ti je visoki/niski tlak, pa depresija,pa malo ženske boljke, pa malo dijete, pa malo ovo ili ono,ali nikad s istim razlogom ili dijagnozom, ugl. nikad dugo bolovanje. Najbolja (najviše izluđuju)su ti ona bolovanja od par dana koja idu na njegov teret. Znači tjedan dana bolesti, par dana rada i tako u nedogled,
eee...ali sad mi je kasno, kaj ne?? Ili možda nije?

a za dijete je na teret HZZo-a i za to on traži povrat i dobije ga, ali tek nakon kad priloži potvrdu (izvod) da ti je isplatio tu naknadu. Ima načina, nisu oni svete krave i nedodirljivi.
eto to nisam znala!! mrcina bi još brao lovu na meni! jao!

A ti pokušaj u međuvremenu nači nešto drugo.Znam lakše reći nego izvesti.
Nego, ali trudim se... već sam poslala 2 zamolbe. U mom slučaju upornost se isplati a ne biti doba i jaukati i tugovati.
vale2412 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 10:25   #139
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
Novi-Ovrsni-zakon
moguće je od 15.10.2012.
na stranicama fine imaš zahtjev koji trebaš popuniti ( ili ga popuni na fini)
naplata neto plaće je jednostavnija, a ako potražuješ bruto plaću moraš uzeti i potvrdu sa porezne
Bezveze. Piše da treba potvrda o neisplaćenoj plaći (jako me zanima da li je ikad itko uspio dobiti takvu potvrdu od poslodavca ), a ne obračun neisplaćene plaće.
Zuzzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 10:27   #140
Quote:
kikolo13 kaže: Pogledaj post
Ukoliko je štrajk najavljen i organiziran od strane sindikata i više osoba i te se osobe nalaze na radnom mjestu, a odbijaju raditi, tada je štrajk...
Je, ali ti u ovoj priči fali sindikat.

Quote:
A doprinosi UVIJEK dolaze na naplatu...
Lijepo je vidjeti da još ima idealista
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.