Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2024., 18:11   #1
Ulazak u sustav PDV-a kao fizička osoba bez obrta

Pozdrav,

Zaključno s prosincem 2023. godine prešao sam prag od 40.000 eura prihoda koje ostvarujem kroz najam nekretnina kao fizička osoba, te sam dobio poziv iz Porezne uprave da se registriram kao obveznik PDV-a.

S obzirom da nemam obrta, potreban mi je savjet koje su moje obveze nakon što uđem u sustav PDV-a, odnosno kako se izdaju računi, koje poslovne knjige moram voditi, koje obrasce moram dostavljati Poreznoj, kako se plaća porez (na dohodak i na dodanu vrijednost?) i bilo što što proizlazi iz tog novog statusa, s obzirom da sam do sad plaćao samo porez na dohodak koji mi je svaki mjesec dostavljala Porezna, na osnovu dostavljenih ugovora koje sam s najmoprimcem svaki mjesec potpisivao (https://e-trgovina.nn.hr/i-416-ugovo...29-7-cm-011089).

Unaprijed hvala na Vašim odgovorima.
Manjgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 19:22   #2
Quote:
Manjgo kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Zaključno s prosincem 2023. godine prešao sam prag od 40.000 eura prihoda koje ostvarujem kroz najam nekretnina kao fizička osoba, te sam dobio poziv iz Porezne uprave da se registriram kao obveznik PDV-a.

S obzirom da nemam obrta, potreban mi je savjet koje su moje obveze nakon što uđem u sustav PDV-a, odnosno kako se izdaju računi, koje poslovne knjige moram voditi, koje obrasce moram dostavljati Poreznoj, kako se plaća porez (na dohodak i na dodanu vrijednost?) i bilo što što proizlazi iz tog novog statusa, s obzirom da sam do sad plaćao samo porez na dohodak koji mi je svaki mjesec dostavljala Porezna, na osnovu dostavljenih ugovora koje sam s najmoprimcem svaki mjesec potpisivao (https://e-trgovina.nn.hr/i-416-ugovo...29-7-cm-011089).

Unaprijed hvala na Vašim odgovorima.
Umjesto ugovora o najmu, izdaje se račun s pdv-om.
Pdv se može obračunavati tromjesečno ili mjesečno, ostatak bez PDV-a je primitak, potrebno je voditi knjige ulaznih i izlaznih računa, ulazni računi za razdoblje obračuna se predaju poreznoj upravi.
Razlika između pdv-a po ulaznim i izlaznim računima u periodu, se plaća do kraja mjeseca izvješća, izvješće do 20-og u mjesecu.
Uz ulazne izlazne račune, vodi se i knjiga primitaka i izdataka, na kraju godine radi prijava poreza na dohodak, razlika primitaka i izdataka.
Najbolje sklopiti ugovor s nekim lokalnim knjigovodstvenim servisom.
Prije svega treba se upisati u registar obveznika PDV-a, najjednostavnije preko e-porezne.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:52.