Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2012., 00:41   #81
Quote:
realself kaže: Pogledaj post
Fulala si poantu. Ja ne uspoređujem kruške i jabuke, frizerke i psihoterapeute. Ja uspoređujem situaciju unutar akademskog okvira. Najprije, psihoterapeut nije samo psihijatar tako da karijera psihoterapeuta može biti i 5 godina psihologije + 4 godine psihoterapije. Koliko ja znam, psihoterapija nije full-time program nego se održava vikendima i sl. tako da već nakon faksa možeš početi zarađivati i raditi. Ali ispada da kad ideš na psihoterapiju to traje od 8 ujutro do 20 navečer i onda još trebaš doći doma i učiti 4 sata!

Ali da ostanemo u akademskim okvirima. Što je s pravnicima, ekonomistima, prirodnjacima, filolozima, lingvistima, profesorima itd. koji upišu faks pa se nakon tog istog faksa i dalje usavršavaju, polažu stručne ispite, upisuju nove obrazovne programe? Možda su upisali doktorat? Iako to nije ista razina. Ali kod svakog zanimanja se uvijek možeš obrazovati dalje. Nikad nije kraj.
Tako da i dalje ne vidim uzdizanje psihoterapije u nebesa.

Što recimo jadni lektori, prevoditelji i ostali humanisti svake vrste koji se školuju i nakon faksa da bi bili kvalitetni i cijeli život se školuju pa im je plaća niža od frizerkine?

Ajde ljudi ne ser***
prevoditelji pa im niža plaća od frizerkine? nitko ne ide na dodatnu edukaciju ako ne misli zbog toga imati veću plaću (jer ista košta!), jel ti stvarno misliš da netko iskešira lovu za mba da bi nakon toga radio za 7000 kn?

naprosto, edukacija za psihoterapeuta je skupa, i tako je i psihoterapija skupa. ako 4 godine moraš odvajati 10000 kn godišnje za edukaciju, pa kad tome dodaš 100, 150 sati terapije na sebi, pa superviziju, dakle samo na to (jednu psihoterapijsku školu), potrošiš oko 80 000 kn.

naravno da je to ljudima skupo, kao što je i edukantima skupo, nažalost.

inače, dobrog se terapeuta isplati platiti, jer je to ulog u sebe, kao što je i edukacija, poanta bi trebala biti da si skupa s tim što si zdraviji, automatski i funkcionalniji i da u krajnjoj liniji nakon dobre terapije i ti možeš otići korak dalje, i možda zarađivati više od 3500 kn mjesečno.

a oni koji nemaju dovoljno love, mogu hodati kod edukanta i proći jeftinije, mogu se raspitati tko mu je supervizor, jer će tad i terapija možebitno biti kvalitetnija ili se interesirati za grupnu terapiju, što više se ljudi za nju interesira, to će je i više stručnih osoba početi raditi.

bed je svakako ulupavati te novce u nešto što ti ne pomaže.

Zadnje uređivanje theremin1 : 03.01.2012. at 00:50.
theremin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 04:37   #82
pa glede 7000 kuna za mba u slucaju drustvenjaka nije cudno. Nije niti za dr.sc. zaposlene u znanosti, ako nisu poslovno snalaznjivi. Opet pitanje kapitalizma, trzista, ponude i potraznje itd, kolicina skolovanja se ne transferira tako direktno. A i skolovanje drustvenjaka je jeftinije, a i lakse dosta certo, uz to govorimo i o za polaznika jeftinom drzavnom, a ne privatnom skolovanju poput psiht. Makar ni to nis ne znaci u trzisnim uvjetima i polupismena, a snalazljiva frizerka lako moze zaradjivati vise od vrhunskog znanstvenika.

@Sac: ako se dobro sjecam barem jedna psihicka u ri radi grupne.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 03.01.2012. at 04:44.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 15:13   #83
Quote:
realself kaže: Pogledaj post
Fulala si poantu. Ja ne uspoređujem kruške i jabuke, frizerke i psihoterapeute. Ja uspoređujem situaciju unutar akademskog okvira. Najprije, psihoterapeut nije samo psihijatar tako da karijera psihoterapeuta može biti i 5 godina psihologije + 4 godine psihoterapije. Koliko ja znam, psihoterapija nije full-time program nego se održava vikendima i sl. tako da već nakon faksa možeš početi zarađivati i raditi. Ali ispada da kad ideš na psihoterapiju to traje od 8 ujutro do 20 navečer i onda još trebaš doći doma i učiti 4 sata!

Ali da ostanemo u akademskim okvirima. Što je s pravnicima, ekonomistima, prirodnjacima, filolozima, lingvistima, profesorima itd. koji upišu faks pa se nakon tog istog faksa i dalje usavršavaju, polažu stručne ispite, upisuju nove obrazovne programe? Možda su upisali doktorat? Iako to nije ista razina. Ali kod svakog zanimanja se uvijek možeš obrazovati dalje. Nikad nije kraj.
Tako da i dalje ne vidim uzdizanje psihoterapije u nebesa.

Što recimo jadni lektori, prevoditelji i ostali humanisti svake vrste koji se školuju i nakon faksa da bi bili kvalitetni i cijeli život se školuju pa im je plaća niža od frizerkine?

Ajde ljudi ne ser***
Poštovani !

Ispričavam se na uletu kao padobranac, nov sam u korištenju forum-komunikacije, ali htio bih nešto nadodati.

Ono što je velika razlika između psihoterapeuta i npr. pravnika, ekonomista ili nekog drugog zanimanja je ta što psihoterapeuti (bez obzira na pravac za koji se odluče specijalizirati) ipak uče kako se razvijati u punom smislu te riječi, a ne samo u struci kao što to rade lektori, ekonomisti ili pravnici. Spomenuta gospoda svoje sposobnosti koristeći i pohađjući seminare i specijalizacije razvija i primjenjuje jedino i isključivo u struci, a nikako u širem kontekstu kao što to rade psihoterapeuti.

Kvalitetan psihoterapeut NIJE psihoterapeut koji je u akademskom roku sve odslušao, napisao i položio već onaj koji to primjenjuje i živi svaki dan kontinuirano se razvijajući. Napokon, ocjena nije mjerilo znanja i nečijeg osobnog razvoja!

Pravnik ili ekonomist nikada neće moći i neće živjeti i razvijati svoje poslovne i osobne potencijale u punom kontekstu jer: pravnik pomaže kako izbjeći maksimalnu osudu za čovjeka koji je počinio određeno kazneno djelo, a ekonomist pomaže svojim imućnim klijentima izbjeći porez. Osobno, ne znam gdje je tu mjesto za zadvoljstvo i osobni razvoj, ako smatramo da novac nije mjerilo sreće.

O tome zašto "jadna" akademska gospoda (humanisti ili neki drugi) ne zarađuju koliko bi trebali pitanje je za njihove sindikalne predstavnike i nadređene, ali to je već ionako sasvim druga tema.

Za kraj, psihoterapeutima primarna motivacija nije novac kao što je to većinom drugim strukama već njihov osobni razvoj.
Čika Baksuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 15:43   #84
To je lijepo receno... to je profesija koju treba zivjeti i gdje ocjene i faktografsko znanje nije ni najmanje dovoljno za uspjenost, ali to ljudi koji samo traze gdje ce nesto kritizirat nije jasno...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 18:36   #85
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
To je lijepo receno... to je profesija koju treba zivjeti i gdje ocjene i faktografsko znanje nije ni najmanje dovoljno za uspjenost, ali to ljudi koji samo traze gdje ce nesto kritizirat nije jasno...
molim te da ovo pojasniš...bez ljutnje...
persona12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 18:49   #86
Potvrdio sam ovo što je iznad mene napisano, pa bi to bilo objasnjenje
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 23:31   #87
Quote:
Lisbeth kaže: Pogledaj post

Iz mog posta se jasno vidi da pišem o psihijatrima, jer njih si konkretno napao, a o psiholozima ne pišem, jer te vrste terapije koje oni uče, ne zahtijevaju ni studij medicine ni sve ono što sam navela. ONI možda imaju to vikendom (koliko TI znaš), a vidiš, psihijatri to imaju 7 dana u tjednu, paralelno s još 1000 stvari.
Može malo detaljnije objašnjenje o načinu školovanja psihijatra psihoterapeuta?
Pokušavam si napraviti neku paralelu s psiholozima psihoterapeutima.
Naravno, psihijatri imaju medicinu, specijalizaciju iz psihijatrije pa dalje za psihoterapiju...ali zanima me ovaj zadnji dio, samo školovanje za psihoterapeuta?
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 10:48   #88
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Može malo detaljnije objašnjenje o načinu školovanja psihijatra psihoterapeuta?
Pokušavam si napraviti neku paralelu s psiholozima psihoterapeutima.
Naravno, psihijatri imaju medicinu, specijalizaciju iz psihijatrije pa dalje za psihoterapiju...ali zanima me ovaj zadnji dio, samo školovanje za psihoterapeuta?
Ne znam koliko detaljno te zanima, ali ovdje je opisano:
post
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 19:02   #89
Pozdrav svima,

pročitala sam temu od A do Ž jer sam u ovom trenutku edukant u jednoj psihoterapijskoj školi i imam poteškoća sa pronalaženjem klijenata koje trebam jer inače edukaciju ne mogu završiti.

Kada sam i sama krenula na svoju individualnu prije 3 godine, krenula sam preko uputnice isto kod edukantice s kojom sam bila jako zadovoljna, a kasnije smo iz razloga tehničke prirode prešle na plaćanje. Plaćam 250 kuna po satu. I kada sam prešla na plaćanje bilo mi je to preskupo i teško ali nekako sam skrpala da uz predavanja plaćam i tu individualnu psihoterapiju. Pri tome mislim kako je to najbolje uložen novac u mome životu.

I onda sam razmišljala vrlo nadobudno kako će to biti super kada i ja jednom krenem sa pacijentima. Radim na takvom mjestu u bolnici gdje imam mogućnost primati ljude na psihoterapiju/savjetovanje, bez uputnice, bez plaćanja, a imam želju baš raditi sa klijentelom koja dolazi u našu ambulantu. Kad ono štanga manga! Nitko živ ne želi.

Ljudi kada čuju riječ BESPLATNO pobjeglnu glavom bez obzira. Tako da sam odlučila ipak tražiti uputnice ili tražiti neku simboličnu svotu jer ovako na BESPLATNO - ne žele. Ne kažem da ne žele svi ljudi u RH, nego ekipa koju bi u opisu svog radnog mjesta mogla uzeti na terapiju/savjetovanje.

S druge strane znam ekipu koja naplaćuje i 500 ili više kuna po satu pa su prebukirani. Ljudi svaki tjedan jednom putuju iz Slovenije na sat vremena psihoterapije.

Opet ne kažem kako su svi ljudi u svemiru takvi ali da sam ih osobno upoznala dosta - jesam.
__________________
It is never too late to be what you might have been.
LittleCoffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 19:14   #90
prvo ne razumijem kako radiš na uputnicu + novci? pa zar na uputnicu nije po defaultu besplatno?

trebala si napisat ovdje na forumu da tražiš pacijente, odmah bi ih našla
jako mi je čudno da ljudi ne žele besplatno ja bih prvi išao besplatno

smijem li još pitati koja terapeutska škola i jesi li psiholog ili psihijatar?
realself is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 21:33   #91
Vjerujem ti, ali stvarno mi je to neshvatljivo s obzirom da mnogi koji se liječe u bolnicama i žele pt ne mogu doći na red jer nema dovoljno terapeuta. Si ziher da se tu radi o ljudima koji ne žele besplatnu psihoterapiju, a ne o ljudima koji jednostavno ne žele - psihoterapiju? Jer ove druge i mogu razumijeti.

Inače, koliko god to možda meni bilo neshvatljivo, mnogi ljudi će više cijeniti nešto što su platili. Ljudska priroda. Može to što su platili biti bezvrijedno, ali ako plate više, više to cijene i misle da je učinkovitije. Nešto kao kad odeš u fensišmensi restač, iscaltaš brdo love, klopa ti je bila ok, ali sam sebe uvjeravaš (i vjeruješ na kraju) kako je to bio THE ručak i bolji nego negdje gdje se plaća za istu stvar duplo manje.

Moja terapija je 'besplatna', odn. na uputnicu. Navodnici zato što sam vidjela račun kojeg bolnica izdaje i mogu reći da si ju sasvim sasvim fino naplate. Ali ne ide direktno iz mog džepa drito terapeutu na ruke pa je u tom smislu besplatna. Ne cijenim svog terapeuta ništa manje zbog toga i poštujem vrijeme koje mi posvećuje. (Da se razumijemo, isto je i s njegovim odnosom prema meni.) Niti ga zbog toga što ga ne plaćam idealiziram i mislim kako mi radi neku ubersvemirsku uslugu. Ne radi. Radi svoj posao. Kako ja imam koristi od njega kao terapeuta, tako ima i on od mene kao pacijenta.

Ali eto, 100 ljudi 100 ćudi.

P.S. Bilo je ovdje već ljudi koji su tražili kandidate za svoju superviziju. Probaj oglasiti ako još uvijek tražiš.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 21:47   #92
Bilo bi jako lijepo kad bi se oglasili edukanti koji traže svoje pacijente na uzajamno zadovoljstvo

Sretni oni, sretni mi :klap:
realself is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 22:28   #93
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Inače, koliko god to možda meni bilo neshvatljivo, mnogi ljudi će više cijeniti nešto što su platili. Ljudska priroda. Može to što su platili biti bezvrijedno, ali ako plate više, više to cijene i misle da je učinkovitije. Nešto kao kad odeš u fensišmensi restač, iscaltaš brdo love, klopa ti je bila ok, ali sam sebe uvjeravaš (i vjeruješ na kraju) kako je to bio THE ručak i bolji nego negdje gdje se plaća za istu stvar duplo manje.
E bas to je u pitanju... ja sam se masu puta susreo s tim dok sam "radio besplatno", samo sto se ja nisam nudio nego su me drugi preporucivali ljudima, ali oni eto nisu htjeli jer besplatno = lose...

Nis cudno...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 00:11   #94
Razumijem činjenicu da nije jednostavno raditi taj posao, ali svejedno smatram da su cijene pretjerane...
Ako se posao psihologa tako cijeni i skupo naplaćuje, nije li u redu da se i srodne struke izjednače .. i posao jednako tako dobro plati/naplati?

Nisam se još raspitivala za cijene edukacija.. pa ako bi mi mogao netko reći koliko se kreću? Psihoterapija - psihoanaliza?
__________________
I believe... <3
Back2black is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 08:42   #95
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Moze platit svatko kome treba, ali je ljudima je vaznija sminka, fancy odjeca, skijanje... od mentalnog zdravlja... ili potpuno normalno toliko platit masera, kozmeticara ili privatnog lijecnika....

Skolovanje za profesiju psihoterpaeuta nije lako, kratko, a ni jefitno... plus vjecna usavrsavanja... ljudi malo precesto imaju ideju da psihoterapeuti postoje iskljucivo da bi sluzili ljudima...
Ja nisam upucen u cijene njihovih usluga, ali ovo gdje ti nazivas 450 kn za 45 minuta realnom nadnicom i priustivom. Imate li vi matematiku u skoli?

450 kn / 45 minuta = 10 kn po minuti. Klasican radni mjesec radnika ima oko 11.000 minuta. Sto ce reci 110.000,00 kuna mjesecno ako odradi koliko i ostali radni narod.

Daj si pljuni u lice ako mislis da 2.000 kuna blagajnice i 110.000 psihoterapeuta realan omjer. Svatko stiti svoju struku, ali ovo je obmana i pljacka i ucjena bolesnih.

Zadnje uređivanje google1 : 17.05.2012. at 08:59.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 09:12   #96
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Ja nisam upucen u cijene njihovih usluga, ali ovo gdje ti nazivas 450 kn za 45 minuta realnom nadnicom i priustivom. Imate li vi matematiku u skoli?

450 kn / 45 minuta = 10 kn po minuti. Klasican radni mjesec radnika ima oko 11.000 minuta. Sto ce reci 110.000,00 kuna mjesecno ako odradi koliko i ostali radni narod.

Daj si pljuni u lice ako mislis da 2.000 kuna blagajnice i 110.000 psihoterapeuta realan omjer. Svatko stiti svoju struku, ali ovo je obmana i pljacka i ucjena bolesnih.
Ne naplaćuju svi 450 kn. Cijene su od cca 250 pa do... (a i ne možeš imati puno klijenata dnevno)
Sacreus je dao realnu usporedbu, ja sam prije par dana za šišanje i pramenove dala 300 kn. A ta frizerka vjerovatno ima samo trogodišnju školu, a dere u plaću i profesora matematike s PMF-om.
A i kod blagajnica ima razlika, moja rođakinja je blagajnica u DM-i i ima neto plaću 7000 kn.
A i svatko tko ima mogučnosti, a da je recimo somatski bolestan, će otići u Sunce ili Medikol i odmah obaviti šta treba. Onda nije problem dati za CT, uzv, ekg... ali čim je stvar psihičke prirode odmah svi frkću na cijene...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 09:16   #97
Quote:
Back2black kaže: Pogledaj post
Razumijem činjenicu da nije jednostavno raditi taj posao, ali svejedno smatram da su cijene pretjerane...
Ako se posao psihologa tako cijeni i skupo naplaćuje, nije li u redu da se i srodne struke izjednače .. i posao jednako tako dobro plati/naplati?

Nisam se još raspitivala za cijene edukacija.. pa ako bi mi mogao netko reći koliko se kreću? Psihoterapija - psihoanaliza?
Pa realno fakultet im kosta koliko i svima ostalima u drzavi. Nakon toga upisuju tecaj psihoterapije koji pohadjaju uz posao. Traje 4 godine sto zvuci opasno, ali zapravo se 6-7 puta godisnje pojave na seminaru i za to plate oko 800kn. Dakle to je otprilike nesto kao protupozarna zastita na radu, da se lazemo oko te 'diplome' previse, cak i tamo moras moras poloziti ispit, ovdje ga nemas..
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 09:34   #98
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Ne naplaćuju svi 450 kn. Cijene su od cca 250 pa do... (a i ne možeš imati puno klijenata dnevno)
Sacreus je dao realnu usporedbu, ja sam prije par dana za šišanje i pramenove dala 300 kn. A ta frizerka vjerovatno ima samo trogodišnju školu, a dere u plaću i profesora matematike s PMF-om.
A i kod blagajnica ima razlika, moja rođakinja je blagajnica u DM-i i ima neto plaću 7000 kn.
A i svatko tko ima mogučnosti, a da je recimo somatski bolestan, će otići u Sunce ili Medikol i odmah obaviti šta treba. Onda nije problem dati za CT, uzv, ekg... ali čim je stvar psihičke prirode odmah svi frkću na cijene...
Ja ne znam kolike su im cijene, ali on je citirao 450 i rekao da je to optimalno. Pa to je 110k kuna mjesecno, ovo sto pises da.nema toliko pacijenata, pa toliko i rade manje relativno od prosjecnog covjeka onda..

200kn je realnije, treba unajmit prostor, platit struju, telefon i grijanje, ali i dalje je preskupo. Eksterni sam revizor pa znam kakvo je stanje, danas zamjenici CEOva imaju u srednjim firmama po 9k kuna. To su oni sto se pozdrave sa zivotom i ozene za tvrtku, ocelave u tridesetoj, a tvrtke na njihovu edukaciju potrose par desetaka tisuca eura. Da bi psihoterapeut imao 10. takav mora imati minimalno 30 fisuca kao klinjent, sve drugo je samo anomalija.

Zadnje uređivanje google1 : 17.05.2012. at 09:41.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 10:03   #99
Quote:
Back2black kaže: Pogledaj post
Razumijem činjenicu da nije jednostavno raditi taj posao, ali svejedno smatram da su cijene pretjerane...
Ako se posao psihologa tako cijeni i skupo naplaćuje, nije li u redu da se i srodne struke izjednače .. i posao jednako tako dobro plati/naplati?
A tko to odredjuje? Netko brani ostalim strukama/pojedincima da si odrede cijene?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 10:07   #100
Kao prvo ovdje neces vrijedjati i komunicirati/raspravljati ces na kulturan nacin.

Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Ja nisam upucen u cijene njihovih usluga, ali ovo gdje ti nazivas 450 kn za 45 minuta realnom nadnicom i priustivom. Imate li vi matematiku u skoli?
Mi?

Quote:
450 kn / 45 minuta = 10 kn po minuti. Klasican radni mjesec radnika ima oko 11.000 minuta. Sto ce reci 110.000,00 kuna mjesecno ako odradi koliko i ostali radni narod.
Sto smatras klasicnim radnikom? Frizerku? Kozmeticarku? Lijecnika? Mehanicara?

Quote:
Daj si pljuni u lice ako mislis da 2.000 kuna blagajnice i 110.000 psihoterapeuta realan omjer. Svatko stiti svoju struku, ali ovo je obmana i pljacka i ucjena bolesnih.
Koliko blagajnica koja ima privatnu praksu trosi na poreze, doprinose, davanja drzavi.. te koliko ju kostaju edukacije, usavrsavanja, kongresi, sakupljanje bodova...?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:30.