Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2013., 02:07   #21
Quote:
tanjafg kaže: Pogledaj post
Da li netko zna što se događa ako uz antidepresive piješ i neki pripravak od gospine trave? Znam samo da se ne smije, ali nikad nisam čula zašto...
Mislim ponajprije zato što bi moglo doći do serotoninskog šoka, koji može uključivati visoku temperaturu, halucinacije, proljev, pa čak i komu. Ne bih se baš igrala s tim.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 22:53   #22
Nisu svi antidepresivi isto,
npr. fluvoksamin (Fevarin) inhibira samo ponovnu pohranu serotonina, ali uopce ne djeluje na dopamin. Osim toga on je jak sigma-1 agonist (za razliku od drugih antidepresiva koji ne djeluju na taj receptor), pa moze sprijeciti (ili lijeciti) pojavu psihoticnih simptoma.

Mnogi antidepresivi djeluju tako da skracuju REM san, a produljuju dubok reparativan NREM san, to nikako nije negativan utjecaj na mozak, nego stovise pozitivan. (Kao takvi antidepresivi mogu smanjiti pojavnost nocnih mora, posebice u pacijenata s PTSPom).

Vecina studija govori i o tome da antidepresivi jacaju imunosni sustav (najcese preko stimulacije NK stanica). To je zato jer je depresija stresno-stanje,
a antidepresivi smanjuju stres.

Zadnje uređivanje Sandiran : 14.04.2013. at 22:59.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 23:17   #23
vienna65, upit u vezi Coaxila je prebačen na temu o psihofarmacima. (klik)
LP!
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 02:26   #24
Koji je najjačii najbržega efekta AD baziranoga od bilja ili u biljnoj ljekarni ?
Što je najbolje za nesanicu u stilu čaja? jli sikavica i lgospina trava?
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 04:46   #25
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Koji je najjačii najbržega efekta AD baziranoga od bilja ili u biljnoj ljekarni ?
Što je najbolje za nesanicu u stilu čaja? jli sikavica i lgospina trava?
Protiv nesanice: kamilica.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 23:21   #26
čaj od matičnjaka ili melise
Dol is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 23:48   #27
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Protiv nesanice: kamilica.
protiv laganih problema sa spavanje kamilica, a protiv nesanice bi ipak trebalo nešto "malo" jače.
al opet i ljudi se dosta često olako razbacuju sa pojmom nesanice, tako da možda i tvoj savjet upali.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 18:03   #28
Cool Seroxat i "brain zaps"

Quote:
morski-kokous kaže: Pogledaj post
Pozz!

Čitam knjigu Carol Hart - Tajne serotonina i naišla sam na mnoge zanimljivosti vezane za serotonin, antidepresive, depresiju i slična stanja. Spominje se utjecaj antidepresiva na mozak, korisnih i negativnih, pa me to potaknulo da otvorim ovu temu. Također, čula sam sa mnogih strana o negativnom utjecaju antidepresiva, da mogu promijeniti i ponašanje.

Zanimaju me koji su to negativni utjecati antidepresiva na mozak i koliko su štetni, te da li je moguće nabaviti u HR lijek koji ima minimalno negativni utjecaj?

Kolika je efektivnost gospine trave i postoji li još koji dobar prirodni lijek za depresiju?
Evo da se malo nadovezem na ovu temu i tvoje pitanje.
Ja sam zbog vrlo emocionalno stresnih događaja počeo piti AD.Umrli mi mama i tata unutar godinu dana i sve to skupa me jako pogodilo (njihovo fiz.propadanje i sve sta vec ide uz to).
Uglavnom poceo sam piti gore navedeni AD i mogu ti reci koliko mi je pomogao toliko i imam problema sa "skidanja sa njega".
Naime opce poznata teorija je da AD po farmaceutima i liječnicima "ne uzrokuju navikavanje".
To se tvrdilo i tvrdi jos i danas iako se sve vise moze citati, cuti i vidjeti da to i nije bas tako.
Naime u posljednjih par godina pojavio se termin "brain zaps" i to ti je ukratko sljedeće: Naime svaki pokusaj skidanja sa antidepresiva uzrokuje tegobe. GSK je tvrdio da se taj fenomen "strujnih udara" nakon prestanka uzimanja javljao kod samo 2% pacijenata da bi nakon novih studija i brojnih prijava od strane struke podigli taj fenomen na nevjerojatnih 67%.
Zasto "brain zaps". Iz vlastitog iskustva mogu ti reci da je to prestrasno ( također imas nebrojeno puno dokaza o tome na netu, youtube-u i forumima koji se bave tom problematikom). Naime, nakon sta prekines uz savjet lječnika koristiti AD, nakon što prođe vrijeme raspada u organizmu u području glave tj.u samom mozgu pa ponekad i cijelom tijelu javljaju ti se ti "zapovi". To je dobilo naziv upravo po zvuku koji pacijent osjeca i doslovno moze cuti (jedan veliki ZAP). Svaki pokret očima pa i najmanji, zakretanje glave ili sam proces hodanja uzrokuje u području glave te ZAPOVE. kada to kazes liječnicima ne vjeruju i prepisuju to necem drugom. ZAnimljiv je dokumentarac od BBC-a o tom fenomenu i njihovo istrazivanje istoga. FArmaceuti prvo negiraju, onda šatro nesto priznaju ali u svakom slučaju nista konkretno. Ako te zanima više imaš to na netu i da sam znao da ce pokusaj skidanja sa Seroxata uzrokovati ovaj fenomen, nikada nebi pristao na lječenje. To je užas. Ja sam sada na pola tbl. i proci ce jos vremena prije nego pokusam skroz off jer kada te to uhvati ne možeš raditi niti izlaziti iz kuće, a danas se vuč po bolovanju...hm.
U svakom slučaju jako ružna stvar i mislim da kada bih mogao ponovno birati nikada nebi pristao na lječenje....Ali sada je gotovo......
Zanimljivo je sta je jedan psihijatar u interv.rekao. AD su kao heroin.Samo sta je on ilegalan, a za ovo dobijete recept
Stik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 14:15   #29
Post SEROXAT

Malo iskustva sa moje strane. Ja sam na svoju ruku pila rivotrile po potrebi godinu dana, i upala sam u strašne napade panike oko banalnih stvari. Ne mogu da odem do prodavnice,pekare,bakomata,bilo kuda,jer mi je neprijatno među ljudima. Samim tim mi je i socijalni život otišao dođavola,i od mene je ostala praktično ljuštura,od devojke koja je nekada pokretala sve oko sebe i nisam stajala 24h. Onda sam otišla kod psihijatra Latasa,i dobila 3xdnevno rivotril i Seroxat od 20mg koji je trebalo ujutru da pijem,međutim pošto radim,u konsultaciji sa njim sam promenila i pila ga uveče. Sve dok jednog dana (nakon 4 meseca uzimanja lekova) nisam rešila da stanem. Čitala sam na forumima i netu da je skidanje sa seroxata gore nego skidanje sa heroina i to me je jako uplašilo,ali sam ipak rešila da batalim sve bez ičije konsultacije. Bilo je ok nedelju dana,dok se jedan dan nisam potpuno ukočila. Vilica mi je otišla donja na desno,gornja levo,vrat mi je toliko zatezao na levo da su mi poplavele vene na vratu,nisam mogla da hodam,pričam,zubi su mi pucali bukvalno od te snage ukočenosti.HItno sam odvežena u privatnu kliniku,gde su om+dmah ustanovili da mi je telo doživelo šok od prestanka dobijanja seratonina,i primila sam injekciju od 20mg bensedina ili čega već,i ležala neko vreme dok mi se telo mučilo i trzalo na krevetu. Zatim su me odmah poslali u dežurnu apoteku da što pre popijem seroxat,a umesto rivotrila sam dobila ksanaks najmanje 3x dnevno...I jednostavno,moram da ih pijem.I ako mi smeta,i ako bih volela da nemam tu obavezu i problem sa 22godine,pijem ih sada redovno...Ponekada uzmem i po 4,5 xanaksa kada prepoznam dolazeće nevolje,ali sve je ok. ALkohol nikako ne pijem,redovno idem na razgovore,i sada ću da dobijem i Regulatore raspoloženja-tako se zovu lekovi,da mi stabiliziju stanje nerava,jer sam čas happy čas suicidna. Ostaviću post kako su se isplatili lekovi, samo da vidim neko vreme dok počnem. Pozdrav!
AndreaAnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 22:35   #30
Quote:
AndreaAnja kaže: Pogledaj post
Malo iskustva sa moje strane.
Ma da,Bensedin(nisam dugo čuo) je za smirenje živaca i anksiolitik.
On nažalost može izazvati ovisnost ili naviku.No,dobro,ovdje to nije slučaj.
Nije mi jasno zašto si pila Rivotril i to još na svoju ruku.To je antiepileptik.Seroxat je jak AD i jasno mi je zašto si dobila takvu terapiju.
Zato što si na svoju ruku dovela svoj organizam na rub propasti.
Klasična škola kako se terapije ne uzima.
Kada bi svatko uzimao što hoće onda bi psihijatri skupljali boce po kantama.
Ali,srećom,još ne skupljaju.
Seroxat može(i često izaziva) želju za suicidalnim mislima.Zato se ostali ukućani upoznaju sa takvim rizikom i svi zajedno prate bolesnika i reagiraju kada je to potrebno.
Ako postoji opasnost od epi napada,Seroxat treba zaboraviti.Ista priča sa nekim manijama.Alkohol-strogo izbjegavati,može izazvati potpuno kontraefekt.
Nažalost se rijetko govori o fenomenu urođene sklonosti depresiji.
Sniženo raspoloženje je duševna bol.
Postoje altrnativni načini pojačanog izlučivanja serotonina.No,dobro,drugi put o tome.
Držat se sad te terapije i ni sličajno dodavati i oduzimati kako ti se sprdne.Tako se to ne radi.Povećavanjem količine lijeka ne pojačavaš njegov efekt.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 12:39   #31
SEROXAT

Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Ma da,Bensedin(nisam dugo čuo) je za smirenje živaca i anksiolitik.
On nažalost može izazvati ovisnost ili naviku.No,dobro,ovdje to nije slučaj.
Nije mi jasno zašto si pila Rivotril i to još na svoju ruku.To je antiepileptik.Seroxat je jak AD i jasno mi je zašto si dobila takvu terapiju.
Zato što si na svoju ruku dovela svoj organizam na rub propasti.
Klasična škola kako se terapije ne uzima.
Kada bi svatko uzimao što hoće onda bi psihijatri skupljali boce po kantama.
Ali,srećom,još ne skupljaju.
Seroxat može(i često izaziva) želju za suicidalnim mislima.Zato se ostali ukućani upoznaju sa takvim rizikom i svi zajedno prate bolesnika i reagiraju kada je to potrebno.
Ako postoji opasnost od epi napada,Seroxat treba zaboraviti.Ista priča sa nekim manijama.Alkohol-strogo izbjegavati,može izazvati potpuno kontraefekt.
Nažalost se rijetko govori o fenomenu urođene sklonosti depresiji.
Sniženo raspoloženje je duševna bol.
Postoje altrnativni načini pojačanog izlučivanja serotonina.No,dobro,drugi put o tome.
Držat se sad te terapije i ni sličajno dodavati i oduzimati kako ti se sprdne.Tako se to ne radi.Povećavanjem količine lijeka ne pojačavaš njegov efekt.

Hej..hvala na odgovoru.A samoinicijativno sam pila rivotril,ili šta mi padne pod ruku,jer sam uvek nekako bezopasno doživljavala lekiće,a i ne vodim preterano računa o zdravlju.Barem nisam do tada.Ukućani su upoznati,i pošto živim sama (i ako su samo dve ulice od mene) zamolila sam drugaricu da živi kod mene umesto da uznajmljuje stan,jer jutra su mi preteška.Moram da ustanem mnogo pre posla, znoje mi se ruke, drhtim čitava, a dečko mi je rekao da je posebno zabrinut zbog mog trzanja u toku spavanja,prestanka disanja ili ubrzanog pulsa...Više ne znam šta da mislim.Čak su mi predložili i zatvoreno lečenje,ali mislim da mi to zaista ne treba. Nego...jel neko uzimao te regulatore raspoloženja,jel zna kakvi su? Pozdrav, i da , devil uvek kaska, iza ili ispred mene, takva mi je valjda putanja
AndreaAnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 13:31   #32
Kako se može povećati razina serotonina ili dopamina bez tableta?Ne mislim sad na neke new age pizdarije,pozitivna razmišljanja i slično nego naprimjer jel se može jesti određena hrana,kombinacije hrane,čajevi i to,a da stvarno djeluje,ili isključivo samo kemija? Ne mislim sad na baš kritične slučajeve.

edit : sad sam vidio da to nema baš veze sa ovom temom ali...

Bluzara Stari,znači li smanjena razina te dvije stvari automatski smanjeno raspoloženje?
Mislim ono totalno je sjebano ako kompletna psihička sreća ovisi samo o tome.

Zadnje uređivanje GosponProljeće : 04.07.2013. at 13:45.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 13:39   #33
ono što treba depresivcima je svrha i cilj u životu, treba im i motika ili lopata da bi se riješili neznanja što će sa sobom tog dana.
rad opušta i pogotovo kad radiš za sebe ili drugog konkretan posao, ali bez stresa, a da imaš vremena razmišljati o tome što hoćeš. npr cijeli dan lopataj po nekoj livadi i sadi drveće, da vidiš lijeka za depresiju.
NMT is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 04.07.2013., 13:42   #34
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
ono što treba depresivcima je svrha i cilj u životu, treba im i motika ili lopata da bi se riješili neznanja što će sa sobom tog dana.
rad opušta i pogotovo kad radiš za sebe ili drugog konkretan posao, ali bez stresa, a da imaš vremena razmišljati o tome što hoćeš. npr cijeli dan lopataj po nekoj livadi i sadi drveće, da vidiš lijeka za depresiju.
Tipičan odgovor,da si 5 minuta osjetio dno dna palete takvih ogavnih osjećaja sramio bi se svog upisa.
Druga je stvar što se danas pojam depresija i depra upotrebljava za svaki kur..
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 14:28   #35
ali kako si uopće došao u to stanje?tako što si vjerojatno cijelo vrijeme bauljao i pokušavao liječiti simptome a ne uzroke, npr alkoholom drogama ili lijekovima, isti kc drugo pakovanje
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 14:32   #36
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
ono što treba depresivcima je svrha i cilj u životu, treba im i motika ili lopata da bi se riješili neznanja što će sa sobom tog dana.
rad opušta i pogotovo kad radiš za sebe ili drugog konkretan posao, ali bez stresa, a da imaš vremena razmišljati o tome što hoćeš. npr cijeli dan lopataj po nekoj livadi i sadi drveće, da vidiš lijeka za depresiju.
Jesi li ikad doživio depresiju? Jer da jesi, vjeruj, ne bi pisao ovakve nebuloze.
Po tebi su ljudi depresivni jer im je dosadno? Ja kad sam pala u depresiju suđe nisam mogla oprati - bi li tada rekao da sam lijena i treba mi lopata?

Ponižavaš ljude koji pate od te bolesti zbog svog neznanja. To je bolest mozga ( a mozak je organ) kao i svaka druga organska bolest. Bolest pada serotoninsko - dopaminsko - noradenalinskog sustava, odnosno neurotransmitera. Dobro da još nisi rekao neka si depresivac skuha čaj od kamilice pa će mu odmah biti bolje. Čak štoviše, ozdravit će, jel?
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 14:42   #37
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
ono što treba depresivcima je svrha i cilj u životu, treba im i motika ili lopata da bi se riješili neznanja što će sa sobom tog dana.
rad opušta i pogotovo kad radiš za sebe ili drugog konkretan posao, ali bez stresa, a da imaš vremena razmišljati o tome što hoćeš. npr cijeli dan lopataj po nekoj livadi i sadi drveće, da vidiš lijeka za depresiju.
a da ti malo prvo proučiš šta je depresija?
__________________
Will you still love me when I got nothing but my aching soul?I know you will, I know you will..I know that you will..
Samsara47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 15:35   #38
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Kako se može povećati razina serotonina ili dopamina bez tableta?Ne mislim sad na neke new age pizdarije,pozitivna razmišljanja i slično nego naprimjer jel se može jesti određena hrana,kombinacije hrane,čajevi i to,a da stvarno djeluje,ili isključivo samo kemija? Ne mislim sad na baš kritične slučajeve.

edit : sad sam vidio da to nema baš veze sa ovom temom ali...

Bluzara Stari,znači li smanjena razina te dvije stvari automatski smanjeno raspoloženje?
Mislim ono totalno je sjebano ako kompletna psihička sreća ovisi samo o tome.
U knjizi TAJNE SEROTONINA, KAKO POBIJEDITI DEPRESIJU autorice Carol Hart piše sve o tome... kako dolazi do smanjenja, kako ga prirodno povisiti, koju hranu jesti... itd.
__________________
sama pala, sama se ubila... :-)
tanjafg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 16:07   #39
Quote:
Dvojba kaže: Pogledaj post
Jesi li ikad doživio depresiju? Jer da jesi, vjeruj, ne bi pisao ovakve nebuloze.
Po tebi su ljudi depresivni jer im je dosadno? Ja kad sam pala u depresiju suđe nisam mogla oprati - bi li tada rekao da sam lijena i treba mi lopata?

Ponižavaš ljude koji pate od te bolesti zbog svog neznanja. To je bolest mozga ( a mozak je organ) kao i svaka druga organska bolest. Bolest pada serotoninsko - dopaminsko - noradenalinskog sustava, odnosno neurotransmitera. Dobro da još nisi rekao neka si depresivac skuha čaj od kamilice pa će mu odmah biti bolje. Čak štoviše, ozdravit će, jel?
pa evo daj me prosvijetli? kako oboliš od depresije?
je li to nešto tipa prehlade, uđe ti virus u tijelo i zarazi te ili ipak ima svoj uzrok i postepeno napredovanje?

ja ću reći da je uzrok neimanje cilja i svrhe u životu, na što se nakalemi gomila simptoma i nuspojava, ili tragedija sa strane, koje se mogu činiti kao uzroci ali mislim da to nisu, a vi me ispravite.

znači npr ako nemaš posao, obitelj i kuda ići svaki dan, depresivan si ne radi toga nego jer ne znaš što bi sa sobom i od sebe.

ako imaš obitelj, posao i dobro zarađuješ, a opet si depresivan, onda nemaš posao koji te ispunjava, nemaš obitelj koja te ispunjava ili koju si želio i novac te sam po sebi ne može ispuniti nego samo isprazniti.

je li uzrok te depresije imanje obitelji koja te ne ispunjava, posla koji te ne ispunjava, ili je uzrok zajednički kao i iz prvog slučaja - taj što ne znaš što bi sa sobom i zaglavio si u životu kojeg nisi htio?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 16:11   #40
Dosta bi bilo trolanja i trolerskog prigovaranja. Ne odgovarajte na kartonirane postove.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:27.