Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2016., 15:52   #1
Kako nastaje tornado

Pozdrav svima,

zapelo mi u fokusu da nemam baš neku ideju iz kojeg razloga se toliko energije fokusira u razornoj moći tornada.

Bacio sam pogled u teorije nastanka tornada, te me još više iznenadilo da sam izgooglao da sam nastanak tornada i nije dokraja poznat. E sada, koliko je to poznat fenomen, koliko nije ...što su činjenice, što pretpostavke...podijelite svoje znanje.

Nadalje, sve te teorije na koje sam naletio, prilično šturo opišu proces ...a čitajući neku od teorija, nisam ni u mogućnosti postaviti podpitanja ako mi nešto nije jasno. Tako da bi zaista rado da kroz to prođemo interaktivno.

Za početak, sažeto što sam pročitao:
Topli zrak struji prema gore, kojeg usisava već razvijeni oblak kumulonimbus. Dolazi do kondenzacije prilikom susreta tog toplog zraka sa gore hladnim slojevima. Prilikom kondenzacije se oslobađa toplina. Topli zrak istiskuje hladni zrak koji se spušta prema tlu, gdje se zagrijava od toplo dno.
Imamo tako dvije struje prema gore i dolje..i kao posljedicu toga dobijemo vrtložeći stup.

Ono što mene zanima, i neka moja pretpostavka je da proces koji eskalira s toliko energije mora imati unutar sebe nekakvu pozitivnu povratnu petlju koja rapidno povećava to vertikalno strujanje. Tako da je proces "samopovećavajući". Jer inače mi nema smisla da odjednom toliko toplog zraka poželi ići gore i da se stvori tolika razorna energija.

Koji bi to bio proces koji utječe na "samopovećanje" ?
I što muči znanstvenike, da se tornado ne smatra dovoljno istraženim?

Hvala.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:04.