Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2008., 00:12   #21
Maloljetnici vani nakon 23 h

Evo ovako da pocnem:

23.05 petak, ja i moj rodak planirali smo ici do zadra busom iz splita, krecemo ujutro, i vratili bismo se nazad u Split do 23-24 sata.
Ja znam da ja kao maloljetnik (16) i moj rodak (17) ne smijemo biti van iza 23.00.
Sad ja nailazim na bizaran problem, moj otac je uvjeren da mi kao maloljetnici ne smijemo uopce ici u zadar bez prisutnosi nekog starijeg, jer da nas policija moze privesti u policijsku postaju jer nemamo odrasle pratnje .

Meni to sve nema smisla, na racun cega oni mene mogu privest, osim ako ne napravim nesto u kojem slucaju bi moji roditelji / skrbnici odgovarali za moje postupke jer nemam 18 godina.

Hvala svima unaprijed, molim samo za konkretne savjete vezane uz temu .
St-St-St is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 08:07   #22
Quote:
St-St-St kaže: Pogledaj post
Evo ovako da pocnem:

23.05 petak, ja i moj rodak planirali smo ici do zadra busom iz splita, krecemo ujutro, i vratili bismo se nazad u Split do 23-24 sata.
Ja znam da ja kao maloljetnik (16) i moj rodak (17) ne smijemo biti van iza 23.00.
Sad ja nailazim na bizaran problem, moj otac je uvjeren da mi kao maloljetnici ne smijemo uopce ici u zadar bez prisutnosi nekog starijeg, jer da nas policija moze privesti u policijsku postaju jer nemamo odrasle pratnje .

Meni to sve nema smisla, na racun cega oni mene mogu privest, osim ako ne napravim nesto u kojem slucaju bi moji roditelji / skrbnici odgovarali za moje postupke jer nemam 18 godina.

Hvala svima unaprijed, molim samo za konkretne savjete vezane uz temu .
Na ovom linku nalazi se Obiteljski zakon gdje je regulirano pitanje izlazaka maloljetnika - članak 95. Mogu te privesti zato što je zakonski zabranjen izlazak bez pratnje odrasle osobe.

Ako već izlaziš, obvezno imaj osobnu iskaznicu uz sebe. Naša policija trenira strogoću u zadnje vrijeme pa čak i na maloljetnicima koliko se vidi iz medija. Ako naletiš na idiota a ne policajca nadrapao si i bez ikakvog povoda. Naročito u noćnim satima

http:////www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/1583.htm
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 09:07   #23
Quote:
St-St-St kaže: Pogledaj post
Evo ovako da pocnem:

23.05 petak, ja i moj rodak planirali smo ici do zadra busom iz splita, krecemo ujutro, i vratili bismo se nazad u Split do 23-24 sata.
Ja znam da ja kao maloljetnik (16) i moj rodak (17) ne smijemo biti van iza 23.00.
Sad ja nailazim na bizaran problem, moj otac je uvjeren da mi kao maloljetnici ne smijemo uopce ici u zadar bez prisutnosi nekog starijeg, jer da nas policija moze privesti u policijsku postaju jer nemamo odrasle pratnje .

Meni to sve nema smisla, na racun cega oni mene mogu privest, osim ako ne napravim nesto u kojem slucaju bi moji roditelji / skrbnici odgovarali za moje postupke jer nemam 18 godina.

Hvala svima unaprijed, molim samo za konkretne savjete vezane uz temu .
mlađi od 16 godina ne smiju nakon 23 sata biti sami vani.

pretpostavljam da ste stariji od 16...
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 09:28   #24
ako ti imas 16 a rodjak 17 smijete biti vani nakon 23 sata. s osobnim iskaznicama, naravno.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 09:36   #25
Obiteljski zakon veli da nebi smjeli izlaziti bez pratnje između 23 i 5 h. Prije toga smijete biti vani bez ikoga. Pa i u školu vas ne prate roditelji, ne?

E sad, koliko se ja sjećam iz vremena kada sam ja bio mlađi od 16, stvarno jako teško da će te i jedan pandur iči zezati ako te zaustavi iza 23h i ako mu uredno pokažeš osobnu, poništenu putnu kartu i objasniš da si bio na putu i da ideš doma.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 09:38   #26
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
ako ti imas 16 a rodjak 17 smijete biti vani nakon 23 sata. s osobnim iskaznicama, naravno.
Hmm... dakle 17 godišnjak može biti u pratnji kao ona "odrasla osoba"?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 10:06   #27
@ Ego
Roditelji imaju pravo i dužnost djetetu mlađem od šesnaest godina života zabraniti noćne izlaske bez svoje pratnje ili pratnje druge odrasle osobe u koju imaju povjerenje

ako ima 16 ne treba mu pratnja.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 10:21   #28
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
@ Ego
Roditelji imaju pravo i dužnost djetetu mlađem od šesnaest godina života zabraniti noćne izlaske bez svoje pratnje ili pratnje druge odrasle osobe u koju imaju povjerenje

ako ima 16 ne treba mu pratnja.
Aaaa... ne znam zašto, imao sam osjećaj da je autor topica mlađi od 16. Tako mi i treba kad čitam svaki drugi red. Sve mi je jasno sad...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 13:13   #29
Quote:
St-St-St kaže: Pogledaj post
Evo ovako da pocnem:
Ja znam da ja kao maloljetnik (16) i moj rodak (17) ne smijemo biti van iza 23.00.
Smijete.
Ako imate 16 i više godina, nema ograničenja koliko smijete biti vani.
Jedino u teoriji trebate imati dopuštenje roditelja i oni moraju znati gdje ste, kao vaši skrbnici.

Osobe mlađe od 16 godina moraju biti u pratnji punoljetnika i roditelji moraju znati gdje ste i tko je punoljetnik.
HexMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 20:40   #30
GLUUPIIIIIII ČLANAK 95. AAAAAAAAA, MRZIM GA!!! A pogotovo zato sta se ne postuje, ak već imate volje radit takve glupe zakone bar ih provodite, jer onda neka djeca smoiju bit van ido 5 ujutro a druga ne zato šta im roditelji "poštuju zakon"., aaaaaaaaaaaa
Bloggerica is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 19.12.2008., 21:04   #31
Jadan zakon

Zadnje uređivanje ex_1 : 19.12.2008. at 21:18.
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 22:28   #32
Znam klinca koji ima 15 godina, policija ga je previše puta ulovila vani iza 23h i sada ga svaki dan zovu doma da provjere jeli doma, ako je vani u društvu punoljetnih osoba onda šalju patrolu da to provjeri.
HexMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 22:45   #33
Quote:
St-St-St kaže: Pogledaj post
Evo ovako da pocnem:

23.05 petak, ja i moj rodak planirali smo ici do zadra busom iz splita, krecemo ujutro, i vratili bismo se nazad u Split do 23-24 sata.
Ja znam da ja kao maloljetnik (16) i moj rodak (17) ne smijemo biti van iza 23.00.
Sad ja nailazim na bizaran problem, moj otac je uvjeren da mi kao maloljetnici ne smijemo uopce ici u zadar bez prisutnosi nekog starijeg, jer da nas policija moze privesti u policijsku postaju jer nemamo odrasle pratnje .

Meni to sve nema smisla, na racun cega oni mene mogu privest, osim ako ne napravim nesto u kojem slucaju bi moji roditelji / skrbnici odgovarali za moje postupke jer nemam 18 godina.

Hvala svima unaprijed, molim samo za konkretne savjete vezane uz temu .
Maloljetnici smiju biti na bilo kojem mjestu uz znanje roditelja naravno do 23 sata,a policija vas moze privesti samo u slucaju ako ste par sati poslije 23 sata vani bez nadzora,ukoliko vas zateknu recimo oko 23 i 30 dobit cete samo usmeno upozorenje da se uputite kuci
__________________
Cro Mafia
Pinki_Rowdy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 22:33   #34
Vrijeme do kada maloljetnik smije biti vani?

Zanima me do kada maloljetnik (17-godišnjak) smije biti vani, a da je sa njim punoljetna osoba?
tjerkic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 22:51   #35
ne znam što zabranjuju mladima sa 16 godina da ostaju iza 23,to je sasvim prihvatljiva dob već,u nekim zemljama si odrasto s toliko godina
mene nisu nikad bez obzira na zakon s 16 godina vatali,a znao sam ostat ujoj
al to je bilo dosta davno
Adam Bus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 02:25   #36
Članak 95. obiteljskog zakona:
(1) Radi dobrobiti djeteta, a u skladu s njegovom dobi i zrelosti, roditelji imaju pravo i dužnost nadzirati ga u njegovu druženju s drugim osobama.
(2) Roditelji imaju pravo i dužnost djetetu mlađem od šesnaest godina života zabraniti noćne izlaske bez svoje pratnje ili pratnje druge odrasle osobe u koju imaju povjerenje.
(3) Noćnim izlaskom smatra se vrijeme od 23 do 5 sati.

@tjerkic, koliko god želiš (koliko god ti roditelji daju), ne trebaš niti punoljetnu osobu

@Adam Bus, sa 16 godina smiju, sa manje od 16 ne smiju.
HexMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 10:31   #37
Ja sam baš pitao policajca koji ans je došao provjeriti i rekao je da u pravilu sve mlađe od 18 bi trebali u auto, stanica i zvat roditelje ali da se to uglavnom ne radi. Ako imaš preko 16 ili 16 i imaš osobnu u 95% sličajeva ce ti kenjat al ce te pustit. A ako nemaš osobnu a rekao si da imaš 16 god li više to vam je 3500kn kazne. I da, kad vam dođe policajac koliko god vas provocirao i srao vam budite ljubazni i pristojni jer u protivnome ste nahebali.
huawii is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 12:29   #38
Quote:
huawii kaže: Pogledaj post
Ja sam baš pitao policajca koji ans je došao provjeriti i rekao je da u pravilu sve mlađe od 18 bi trebali u auto, stanica i zvat roditelje ali da se to uglavnom ne radi. Ako imaš preko 16 ili 16 i imaš osobnu u 95% sličajeva ce ti kenjat al ce te pustit.
Stvarno ne vidim što te ima voditi u stanicu niti ti kenjati išta ako imaš više od 15 godina.
Zakon je vrlo jasan i jednostavno ne vidim naj manji povod za to.
Tako da ovo "u pravilu" baš i nebi išlo.
Jedino da si neki bahati kreten za kojeg koliko god imao godina će te policija odvesti u postaju (ako im se da).
HexMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 17:09   #39
Quote:
huawii kaže: Pogledaj post
Ja sam baš pitao policajca koji ans je došao provjeriti i rekao je da u pravilu sve mlađe od 18 bi trebali u auto, stanica i zvat roditelje ali da se to uglavnom ne radi. Ako imaš preko 16 ili 16 i imaš osobnu u 95% sličajeva ce ti kenjat al ce te pustit. A ako nemaš osobnu a rekao si da imaš 16 god li više to vam je 3500kn kazne. I da, kad vam dođe policajac koliko god vas provocirao i srao vam budite ljubazni i pristojni jer u protivnome ste nahebali.
Jedino pravilo je zakon. Gospodin policajac ga se dužan pridržavati( kao i ti). A da bi ga se mogao pridržavat trebao bi ga malo proučiti.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 13:29   #40
Pa prvo bi se policija trebala pridržavati a ne ja, oni su zakon i trebaju ga provodit ako sam ja u 1 ujutro na ulici i mlađi od 18 i nece me privest šta bi ja trebao molit ih da me privedu jer se ja pridržavam zakona.
I još mi je rekao da se njima ne da zajebavat samnom i procedurom pa ne privode.
huawii is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:59.