Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 19:23   #4501
Quote:
xGAME kaže: Pogledaj post
Bi trebao jos nesto dobiti ili? Mogu online negdje vidjeti tocno koliko za koji mjesec moram uplatiti?
I posto ja sad moram od 6. mjeseca pa do sada podmiriti sve iznose, da li se odjenom uplacuje (znaci svih 5 mjeseci odjednom po nalogu) ili za svaki mjesec zaseban nalog radim?
To ti je to, ne dolazi ti ništa drugo.
Na rješenju koje si dobio piše da ministar financija svake godine (početkom godine) objavljuje mjesečnu osnovicu za obračun doprinosa koju mi paušalisti umnožimo s koeficijentom 0,40.
Da sad ne ideš tražiti - za ovu godinu ta osnovica (s ukalkuliranim koeficijentom) iznosi 3.095,60 kn.
Na tih 3.095,60 kn sad obračunaš mjesečne iznose:
15% za doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stup
5% za doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup
15% za doprinos za zdravstveno osiguranje
0,5% za doprinos za zaštitu zdravlja na radu, i
1,7% za doprinos za zapošljavanje.

Upute za uplatu imaš na rješenju. Što se uplate zaostatka tiče, najbolje ti je uplatiti sve odjednom (po pojedinom doprinosu) uz naznaku za koje mjesece uplaćuješ.
A nadalje ih moraš plaćati do 15. u mjesecu za prethodni mjesec.
I paziti na novu objavu mjesečne osnovice početkom 2018. godine.

Quote:
Curious Person kaže: Pogledaj post
Potreban mi je kratak savjet.

Dio 2016. godine imao sam paušalni obrt, a u isto vrijeme sam bio zaposlen na stalan posao.
Država mi sada zahtjeva davanja za navedeni period (doprinos za mirovinsko i zdravstveno), iako mi je poslodavac u okviru stalnog posla već platio navedena davanja za taj period.

Navedeno je da platiti MORAM, no na koji način tražiti povrat ovih dvostruko plaćenih doprisnosa za navedeni period?
Poslodavac ti je doprinose plaćao na temelju tvog zaposlenja kod njega.
Ovo što trebaš dodatno platiti su doprinosi na temelju tvog dodatnog rada preko paušalnog obrta, što nema nikakve veze s tvojim poslodavcem. Ništa tu nije plaćeno dvostruko.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:26   #4502
Quote:
xGAME kaže: Pogledaj post
Mogu online negdje vidjeti tocno koliko za koji mjesec moram uplatiti?
E-porezna
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 21:41   #4503
Pozdrav svima. Molim informaciju. Planiram otvoriti obrt s paušalom i to obrt za umjetničko stvaralaštvo. Slikar sam i prodavao bih vlastite slike, fizičkim i pravnim osobama. Da li za ovo moram registrirati trgovinu na malo i ispuniti MTU? Hvala!
shantidote is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 22:46   #4504
Jedna nejasnoca vezano za pausalno placanje poreza,

zaposlen sam kod drugog poslodavca i pausal koristim za isplatu usluga predaavnja, s time da imam aktivno samo 3-4 mjeseca kada mi sjedaju uplate (semestar).

placam li i za ostale mjesece doprinose, porez , prirez itd? tj. mogu li "deaktivirati" obrt ostatak godine?
seroxat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 22:58   #4505
Dok radiš, plaćaš. Možeš zatvarati i otvarati..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 12:23   #4506
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
To ti je to, ne dolazi ti ništa drugo.
Na rješenju koje si dobio piše da ministar financija svake godine (početkom godine) objavljuje mjesečnu osnovicu za obračun doprinosa koju mi paušalisti umnožimo s koeficijentom 0,40.
Da sad ne ideš tražiti - za ovu godinu ta osnovica (s ukalkuliranim koeficijentom) iznosi 3.095,60 kn.
Na tih 3.095,60 kn sad obračunaš mjesečne iznose:
15% za doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stup
5% za doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup
15% za doprinos za zdravstveno osiguranje
0,5% za doprinos za zaštitu zdravlja na radu, i
1,7% za doprinos za zapošljavanje.

Upute za uplatu imaš na rješenju. Što se uplate zaostatka tiče, najbolje ti je uplatiti sve odjednom (po pojedinom doprinosu) uz naznaku za koje mjesece uplaćuješ.
A nadalje ih moraš plaćati do 15. u mjesecu za prethodni mjesec.
I paziti na novu objavu mjesečne osnovice početkom 2018. godine.
Hvala na odgovoru!
Znači plaćam prema tome i ove iznose iz ove tablice: Link
Screenshot uzet iz: https://www.porezna-uprava.hr/Dokume...njeDohodak.pdf

I to je sveukupno 5 odvojenih uplatnica mjesečno.
xGAME is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 16:57   #4507
Pozdrav,

može li mi itko poslati primjer kako treba izgledati izdani račun za nas paušalce?

Napominjem da ne poslujem sa gotovinom.
Sasha2807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 17:47   #4508
Pozdrav,

Pročitao sam sve postove na temi

Paušalac sam od nedavno. Jej.

Danas sam dobio uplatnicu na 400kn za upis u poslovni registar. WTF is that?

Nešto slično kao dam pročitao negdje na temi međutim nisam siguran i ne znam točno gdje.

Pretpostavljam da to ne trebam platiti ili?

Hvala

Poslano sa mog SM-A320F koristeći Tapatalk
JabukaUSlafroku is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 17:49   #4509
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Poslodavac ti je doprinose plaćao na temelju tvog zaposlenja kod njega.
Ovo što trebaš dodatno platiti su doprinosi na temelju tvog dodatnog rada preko paušalnog obrta, što nema nikakve veze s tvojim poslodavcem. Ništa tu nije plaćeno dvostruko.
Hvala na informaciji. Zanimljivo je da prilikom otvaranja obrta naveo sam da nitko nije zaposlen u njemu tj. NULA zaposlenika, pošto sam stalno radio u drugog poslodavca. A kako nisam isplaćivao si plaću preko obrta, zbunila su me ova procjenjena davanja.
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 19:32   #4510
Quote:
xGAME kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru!
Znači plaćam prema tome i ove iznose iz ove tablice: Link
Screenshot uzet iz: https://www.porezna-uprava.hr/Dokume...njeDohodak.pdf

I to je sveukupno 5 odvojenih uplatnica mjesečno.
Je, to je to.
Quote:
JabukaUSlafroku kaže: Pogledaj post
Danas sam dobio uplatnicu na 400kn za upis u poslovni registar. WTF is that?
Ne, ne trebaš to platiti, likovi love u mutnom.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 22:18   #4511
Koga da stavim za primatelja? Državni proračun Republike Hrvatske? Ministarstvo financija? o.O
xGAME is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 12:30   #4512
Quote:
xGAME kaže: Pogledaj post
Koga da stavim za primatelja? Državni proračun Republike Hrvatske? Ministarstvo financija? o.O
Evo ti odlična tablica za doprinose:

http://plaviured.hr/documents/mjesec...nike-2017.docx

Ako plaćaš internet bankarstvom, primatelj se sam popuni.

U suprotnom, vidi ovdje kome ide što:

https://www.dropbox.com/s/7tf51330ea...pture.PNG?dl=0
Sasha2807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 00:41   #4513
Hvala
xGAME is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 14:42   #4514
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
jesi li probala (probao?) raditi sa m bankarstvom? ja recimo za privatni racun imam m zabu i e zabu. mogu na prste jedne ruke nabrojit koliko sam puta u ovih 7 ili 8 god upalila e zabu, sve obavljam mobitelom. napravis predloske i bez problema placas mobitelom, cas posla!
probao ): nisam još ali čisto me zanimalo da li mogu i sa privatnog računa

Imam još jedno pitanjce za znalce s foruma.

Pošto posao obavljam na kompjuteru bilo bi poželjno imati legalan softver na njemu. E sad, ja imam nekoliko kompova doma gdje mi je sjedište obrta i nek mi bane inspekcija jednog dana koji komp imaju pravo pregledati?

Da li ima smisla kupovati računala/softver na R1 u ovom slučaju i dotičnoj gospodi onda predočiti račun za jedan komp koji je kao od obrta (kupljen na R1) pa da samo njega onda gledaju a ostale ignoriraju?

Ja bi radije kupio bez R1 jer onda mogu i s njuškala npr. pa jeftinije prođem (softver bi kupio u dučanu negdje) ali kako onda ide to s inspekcijom jer bi me legalizacija svih kmpova došlla malo previše a realno koristim samo jedan komp za rad dok ostale palim povremeno za neke druge svrhe i malo je kompicirano pospremat to u ormare dok se ne koristi.

ima li ko kakve konkretne savjete u ovom slučaju? Pročitao sam cijelu temu ali ćini se da nitko nema konkretnih iskustava sa inspekcijama ... (na svu sreću i držim fige da tako i ostane za sve nas )
kolachich is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 12:42   #4515
ja sam uz obrt stalno zaposlena, pa plaćam doprinose samo jednom godišnje za prethodnu godinu, a ne svaki mjesec kao da imam samo obrt.
zar ću i ja dobiti onakvo rješenje di ću sama morat izračunat koliko moram dati doprinosa za 2017.? ili mi možda dobijemo napisan iznos? pojave li se i doprinosi kao zaduženje na epkk? ako da, točan iznos možemo vidjeti tamo, ne moramo sami računati, zar ne..?

u prosjeku za zagreb, koliko ću sljedeće godine morat čekat da mi dođe rješenje o doprinosima za 2017.?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 13:56   #4516
Dobit ćeš rješenje s točnim iznosom, vidi se i na eppk.

Za 2015. sam dobio rjesenje u 8/2016, za 2016. još nisam dobio rješenje.
zdolfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 09:29   #4517
Quote:
zdolfi kaže: Pogledaj post
Dobit ćeš rješenje s točnim iznosom, vidi se i na eppk.

Za 2015. sam dobio rjesenje u 8/2016, za 2016. još nisam dobio rješenje.
užas, pa što čekaju -.- čak vam se ni u epkk nisu pojavila pa da ih platite i riješite se toga?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 09:58   #4518
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
užas, pa što čekaju -.- čak vam se ni u epkk nisu pojavila pa da ih platite i riješite se toga?
e i još jedno pitanje, kad dođe rješenje za doprinose u neko doba 2018. za 2017., koliko dana imaš da se plate?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 22:15   #4519
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
e i još jedno pitanje, kad dođe rješenje za doprinose u neko doba 2018. za 2017., koliko dana imaš da se plate?
Meni doslo u 3.mj za 2015 :roll: platila odmah a zaduzenja se pojavila krajem 8. Ili 9.mj
Uopce se ne sjecam koji je rok bio
fairy wings is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 10:44   #4520
Usluga prijevoza

Pozdrav,

ukoliko obavljam uslugu prijevoza putnika u HR (kao obrt paušalist) i izdam račun nekoj firmi iz EU da li tada trebam imati taj PDV id broj ili je dovoljno da na računu piše da je oslobođeno pdv-a po čl. tom i tom?

Hvala!
olyo01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:46.