Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2006., 08:50   #61
Quote:
Nevera kaže:
A ta dilema sa radnim vremenom eh,pa kada su rokovi pri kraju ili se kasni normalno da se treba zapeti i odraditi i prekovremeno jer se najvjerovatnije negdije prije i zabusavalo.SAm sam sitni obrtnik i bas nemam neko tocno radno vrijeme ako mislis plivati u ovom sistemu moras samo raditi ili eh (muljati ako znas).
Da se razumijemo: nisam ja nista rekao protiv prekovremenog rada, ali samo ako je posteno placen. Osobno sam bio sretan kad sam trebao raditi nedjeljom, jer sam za taj posao bio vise nego dobro placen.
Placa nije sve, ali je puno toga...
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 21:30   #62
Uvoz radne snage, kao i sve ostalo je dobra stvar. Prosiruje trziste rada, pa poslodavac ima priliku traziti dobrog radnika po nizoj cijeni (ako ga uspije naci - super).

Zar nije to jedan od razloga zbog kojeg Hrvatska zeli u EU - protok radne snage?
piper is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 21:53   #63
[QUOTE=BUFFET]jer da znaš koliko jedan stroj košta i koliko košta održavanjeQUOTE]


i dalje ide buaaa kmeee . Ja ulažem hrpu para neznaju oni kako je to. Pa ko ti je kriv kaj si odabral najgore tj građevinu. Nijedan stroj nije ispod 100 000 € pa budi sretan da ti je tata dal da digneš hipoteku na njegovu hižu
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 21:55   #64
Nego kaj je s ovim krpanjem rupetina po zagrebačkim cestama? Di nađu takve platfusare koji to tak jebeno kvalitetno pokrpaju da su rupe opet za par dana? Tko uopće vrši nadzor takvih radova il se to netko samo potpiše a to kaj su ovi bosanci srbi i bugari te ostala "kvalificirana" bagra napravili sranje nikom ništa
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 22:40   #65
Quote:
obiwan kaže:
meni je ova situacija smiješna

I da ljudi neće više raditi fizičke poslove, svi bi u ured. ja sam mala iznimka, dojadili su mi kompjuteri zbog diplomskog i www.kupujemhrvatsko.com te sada da još radim nešto sa strane na računalu, izludio bih. ZAto sada radim u skladištu imam duplo manju plaću i zdrav razum.
fafarikul is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 12:59   #66
Quote:
piper kaže:
Uvoz radne snage, kao i sve ostalo je dobra stvar. Prosiruje trziste rada, pa poslodavac ima priliku traziti dobrog radnika po nizoj cijeni (ako ga uspije naci - super).

Zar nije to jedan od razloga zbog kojeg Hrvatska zeli u EU - protok radne snage?
Europa je je još daleko, negdje na 10.000 kn mjesečno za najjednostavnije poslove.
Nesposobnost poslodavaca da podignu produktivnost (a to je uvijet ekonomske održivosti europskih plaća) se ne smije i ne treba kompenzirati dumpingom cijena radne snage, nego poboljšanjem/zamjenom poslodavaca (edukacijom managera, dovođenjem stranih investitora sa know-howom), smanjenjem korupcije, poboljšanjem efikasnosti javne uprave i stvaranjem bussiness-friendly okoline. Na duži rok, nema razloga da npr. hoteli austrijskih i londonskih vlasnika u Hrvatskoj plaćaju radnike manje nego njihovi hoteli u Austriji i Londonu, koji i tamo dobro posluju.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 19:57   #67
Quote:
zgubydan kaže:
Europa je je još daleko, negdje na 10.000 kn mjesečno za najjednostavnije poslove.
Nesposobnost poslodavaca da podignu produktivnost (a to je uvijet ekonomske održivosti europskih plaća) se ne smije i ne treba kompenzirati dumpingom cijena radne snage, nego poboljšanjem/zamjenom poslodavaca (edukacijom managera, dovođenjem stranih investitora sa know-howom), smanjenjem korupcije, poboljšanjem efikasnosti javne uprave i stvaranjem bussiness-friendly okoline. Na duži rok, nema razloga da npr. hoteli austrijskih i londonskih vlasnika u Hrvatskoj plaćaju radnike manje nego njihovi hoteli u Austriji i Londonu, koji i tamo dobro posluju.

10.000 kn mjesečno je recimo 1.350 EUR. To je tamo otprilike prosječna plaća, kao što je kod nas 4.500,00 kn. Na stranicama njemačkog zavoda za statistiku javno su objavljeni svi podaci, uključujući i to da je prosječni prihod (income) prosječne porodice 2.833 EUR (u 2003.), uključujući i dječji doplatak.
Međutim, caka je u tome da su prosječni troškovi prosječne obitelji (stanovanje, porezi, prehrana itd. itd.) 2.600 EUR.
Po čemu to misliš da prosječni nijemac živi bolje od prosječnog hrvata? OK, recimo prosječnog hrvata u urbanim sredinama.
U Italiji je još gore.
Kad to staviš u omjere troškova života, svodi se na isto, pri čemu Nijemac potroši 0 EUR na kave, pizze itd, jer ga kava košta 4-5 EUR u kafiću, a pizza 10, dok bi mi valjda umrli od tuge kad svaki dan ne bi sjedili na kavici-dvije (pri tome ne mislim na sebe).
No, da ne skrećem s teme, a da budem slikovita, engleski / austrijski vlasnik lanca hotela platit će radnika u hrvatskoj jednako kao i u engleskoj onda kada će sobu moći prodati za jednaku cijenu kao u engleskoj / austriji. Ajde malo prosurfaj po netu pa vidi koliko košta hotelska soba pristojnog hotela na zapadu.
U večini slučajeva uspješne hrvatske tvrtke su i te kako produktivne i vrlo dobro znaju što rade, no naravno da troškove radne snage drže u omjeru prema prihodima koji su za večinu djelatnosti niži po jedinici proizvoda, a posebno usluge, nego u bilo kojoj zapadnoeuropskoj zemlji.

Uostalom imaš primjer češke i mađarske koje imaju neograničeni priljev stranog know-how, investicija itd., pa je njihova prosječna plaća ipak još uvijek manja od naše, ali opet otprilike u istim omjerima prema troškovima životima.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 21:15   #68
Quote:
Nevera kaže:
Osobno nisam za uvoz radne snage sa obzirom kolika je nezaposlenost kod nas .Samo neznam kao primamiti nase ljude da rade .Gradjevina i brodogradnja (mislim na radnike u škveru) izuzetno teski poslovi ali su i placeni i preko 100% od drzavnog prosijeka. A ta dilema sa radnim vremenom eh,pa kada su rokovi pri kraju ili se kasni normalno da se treba zapeti i odraditi i prekovremeno jer se najvjerovatnije negdije prije i zabusavalo.SAm sam sitni obrtnik i bas nemam neko tocno radno vrijeme ako mislis plivati u ovom sistemu moras samo raditi ili eh (muljati ako znas).
kako primamiti, ako odbiješ 2 posla brišeš se s popisa nezaposlenih. možda tako?
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 23:18   #69
Uvoz/izvoz/trgovina

Jel netko zna kako otvoriti(ako se to može na taj način) obrt za uvoz/izvoz i trgovinu(online).
Jel potrebna trgovačka škola za to i šta je potrebno??
 
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 23:56   #70
najbolje ti je da odes u gradski ured za gospodarstvo i tamo pitas, tamo ce ti sve rec
u zagrebu ti je na pescenici
ramirez is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 06:19   #71
Uvoz i redosljed davanja državi?

Kada obrt uveze robu u Hrvatsku, koji je redosljed davanja i u kojem vremenskom roku se moraju platiti dadžbine?

1) prvo ide carina na uvezenu robu. U kojem se roku mora platiti?

2) PDV, poslje carine, u kojem se roku mora platiti i tko ga izračunava?

Dali se PDV i carina zaračunavaju na vrijednost robe + poštarina ili?

Hvala na pomoći
teknoboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 15:10   #72
Nitko nista??
teknoboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 21:58   #73
Quote:
teknoboy kaže:
Kada obrt uveze robu u Hrvatsku, koji je redosljed davanja i u kojem vremenskom roku se moraju platiti dadžbine?

1) prvo ide carina na uvezenu robu. U kojem se roku mora platiti?

2) PDV, poslje carine, u kojem se roku mora platiti i tko ga izračunava?

Dali se PDV i carina zaračunavaju na vrijednost robe + poštarina ili?

Hvala na pomoći
Ne znam ima li neke razlike kada se radi o obrtu (fizička osoba), no kod pravnih osoba je sljedeće:

1. Carinska obveza dospijeva najkasnije u roku 30 dana od "puštanja" robe (bez dodatne obavjesti od strane Carine, datumom "puštanja" smatra se datum izrade carinske deklaracije), međutim to jedino kada špediter osigurava potraživanje Carine prema uvozniku, što se naravno špediteru posebno plaća. Osiguranje je obično izraženo u postotku od iznosa carine (red veličine 0,5 - 2%), koji je to manji što je posao koji špediter radi za tebe veći i naravno stvar je pregovora uvoznika i špeditera. U suprotnom, carinska obveza dospijeva odmah.

2. PDV dospijeva u prvom sljedećem obračunskom razdoblju za PDV, kao i za svu drugu robu i usluge. PDV je, zajedno s carinom, izražen na carinskoj deklaraciji, koji je osnovni dokument postupka carinjenja i na temelju kojeg radiš ulaznu kalkulaciju robe ukoliko je misliš dalje prodavati ili se izračunava nabavna vrijednost osnovnog sredstva (ako ti je uvezena roba predviđena za osnovno sredstvo) itd...

3. PDV se obračunava na fakturnu vrijednost robe i na dio transporta koji se odnosi na unutarnji transport (unutar RH). Transport van granica Hrvatske je usluga obavljena u inozemstvu i na nju se ne obračunava PDV. Transporter ti treba izdati fakturu s odvojenim stavkama za prijevoz u inozemstvu i prijevoz u zemlji, te je PDV obračunat samo na dio koji se odnosi na prijevoz unutar RH. No transport (ili poštarina) nemaju veze s postupkom carinjenja i ne iskazuju se nigdje na carinskoj deklaraciji; ta faktura (transportna) treba ti opet za ulaznu kalkulaciju ili izračun nabavne vrijednosti osnovnog sredstva ili ....

Nadam se da sam pomogla.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 16:06   #74
Uvoz - špedicija

Bok svima!
Razmisljam o uvozu robe iz EU... pa trazim/gledam sto mi sve treba. Kad sam se raspitivala o carinama, Carinska uprava me uputila na privatne špeditere. Je l to nuzno? Zasto mi oni uopce trebaju - da ispunim papire za carinu - vjerujem da to mogu i sama ili?? Imate li iskustva na tu temu....
Hvala
maja_u_zagrebu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 21:36   #75
evo ovako...ja radim sa špedicijom svaki dan i ona ti definitivno treba. Ako ti je potreban uvoz zbog posla, znači na veće količine određene robe, špedicija ti je neophodna. Špedicija je posrednik između carine i tebe. Osim što ispunjava papire (i nosi na carinu) ona ti pomaže da uvezeš sve prema pravilima. I najmanji nedostatak u papirima ili greška ti može zatvorit biznis. I gle, ako/kad budeš birala špediciju pazi koju izabireš i raspitaj se koja je dobra, to je jako bitno.
Roba da bi se ocarinila pri ulazu u RH mora otići do špeditera da bi oni ovjerili papire i pregledali ispravnost robe, znači da slučajno nešto ne švercaš. Tu je i sanitarka (za prehranu) koja ti još dodatno naplati svoj potpis. Nije to neka pamet ali bez njih ne možeš ništa. Ustalom sama ne možeš ispunjavati papire jer bi morala položiti špediterski državni ispit i otvorit privatnu špediciju,tek bi onda mogla. Nadam se da sam pomogla.
__________________
kobac
kobac001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 14:06   #76
Quote:
kobac001 kaže:
kad budeš birala špediciju pazi koju izabireš i raspitaj se koja je dobra, to je jako bitno.
Mozes li mi pomoci? Ne znam nikoga koga bi to mogla pitati
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 14:17   #77
mogu ti ja dati kontakt, samo mi se javi na pm
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 13:11   #78
moras uzeti speditere...posebno ako uvozis malo skakljiviju robu...recimo moji spediteri su izvrsni sto se toga tice,nitko nista na carini ne kenja,sto je rijetkost....ako ces htjeti broj posalji poruku...
volej_iz_lakta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 00:28   #79
moze li netko preporuciti dobru speditersku firmu u rijeci?
ana 555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 23:44   #80
Ono kratko vrijeme sta sam se bavio uvozom meni je Sertic spedicija u Rijeci bila dobra. Nikad nisam imao problema sa njima...
An'Lyn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:13.